Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#508313 Aυτό το πράμα ρυθμίζει τα watt, άσε δηλαδή που θα καεί αλλά και να άντεχε δεν θα έψηνες ποτέ τον καφέ γιατί θα το είχες σε χαμηλή θερμοκρασία η οποία θα έκαιγε συνέχεια σε αυτήν δεν θα έκελινε το κύκλωμα, για να διακόπτει το κύκλωμα και να το επαναφέρει διατηρώντας το στο μέγιστο της ισχύος του χρειάζεται να έχει ένα θερμοστοιχείο επαφής που ακουμπάει στην πλάκα ( από κάτω ) που θερμαίνεται και την παρακολουθεί ώστε να την διακόπτει και όταν αυτή πέφτει να κλείνει το κύκλωμα και να λειτουργεί.

Συνήθως αυτές οι συσκευές έχουν ένα διμεταλλικό θερμοστάτη που ρυθμίζει την θερμοκρασία και ανοιγοκλείνει το κύκλωμα.

Κάτι τέτοιο περίπου που να ταιριάζει στι μέγεθος και τη θερμοκρασία που θέλεις, πάνω - κάτω όλα αυτά είναι στην τιμή που έβαλες, σαν το 1ο στη φωτό, το 6ο, και τα μικρά κοκοψίνια κάτω από το 1ο.

https://www.google.gr/search?q=%CE%B4%C ... 80&bih=919
Τελευταία επεξεργασία από 21 quadra και 12 Μάιος 2018, 18:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By nEK
#508314 Αμα βρειτε ενα σωστο ηλεκτρικο ματι για καφε, ή αλλη χρηση εις αντικατασταση του καμινετου, σφυριξτε!
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#508315
nEK έγραψε:Αμα βρειτε ενα σωστο ηλεκτρικο ματι για καφε, ή αλλη χρηση εις αντικατασταση του καμινετου, σφυριξτε!


φσσσσσστ, σπόϊνγκ

https://www.skroutz.gr/c/1699/epitrapez ... F%86%CE%B5
Άβαταρ μέλους
By mirage
#508316 Ενναλακτικα αγοραζεις μηχανη για καφέ από Τουρκία.

< >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#508318
PeterPan έγραψε:
italakias έγραψε:Γιατι δεν παιρνεις γκαζακι;

Μου είχε φέρει η πεθερά από την Ελλάδα το μάτι κ έμεινε.

Φοβάμαι κ το γκάζι μες το σπίτι με το παιδί εδώ που τα λέμε...

Μπορεις να το βαζεις σε ενα ντουλαπι ωστε να μην το φθανει.
Διαφορετικα κρατα το ματι που εχειςκαι το φουρνακι που πηρα ον οφ το εχει.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#508321
PeterPan έγραψε:
italakias έγραψε:Γιατι δεν παιρνεις γκαζακι;


Φοβάμαι κ το γκάζι μες το σπίτι με το παιδί εδώ που τα λέμε...


Αν είναι δυνατόν βρε Πέτρο

Αν ήταν έτσι τότε το 80% των ελληνικών σπιτιών θα είχε γίνει φλαμπέ :lol:

Εγώ που ήμουν ΠΟΛΥ πειραχτήρι δεν είχα κάνει κάτι. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#508322
Dimitris_P έγραψε:
PeterPan έγραψε:
italakias έγραψε:Γιατι δεν παιρνεις γκαζακι;


Φοβάμαι κ το γκάζι μες το σπίτι με το παιδί εδώ που τα λέμε...


Αν είναι δυνατόν βρε Πέτρο

Αν ήταν έτσι τότε το 80% των ελληνικών σπιτιών θα είχε γίνει φλαμπέ :lol:

Εγώ που ήμουν ΠΟΛΥ πειραχτήρι δεν είχα κάνει κάτι. :innocent:

εγώ μικρός έβαλα φωτιά τα σκουπίδια στο σπίτι :lol:
μου άρεσε η μυρωδιά από το θειάφι από τα σπίρτα. τέλος πάντων. επίσης, δε βλέπω τον λόγο να αγοράσω γκάζι, εφόσον έχω το μάτι και είναι δυνατό.

@italakia: εμένα δεν έχει καν διακόπτη, μόνο καλώδιο. Παρόλα αυτά είναι καλή κατασκευή κ θα του κοτσάρω το παρακάτω https://www.amazon.de/Brennenstuhl-Stec ... e+schalter
Άβαταρ μέλους
By dimik
#508331 Για καλό ελληνικό καφέ δεν θες δυνατή φωτιά, θες ρυθμίσιμη και σιγανή, για αυτό το γκάζι είναι η καλύτερη "εύκολη" μέθοδος.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#508423 Το πιο απλό είναι να του βάλεις διακόπτη πάνω στο καλώδιο να μην έχεις πάρε δώσε με την μπρίζα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#511420 Είχα πάρει τις προάλλες από το lidl ένα σπρέι αφαίρεσης αυτοκολλήτων και κόλλας μάρκας powerfix. Το δοκίμασα σε κάτι αυτοκόλλητα από πηρούνια τα οποία αφήνουν όλη την κόλλα πάνω και με ένα φςς έφυγε αέρα! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#511426
Dimitris_P έγραψε:Είχα πάρει τις προάλλες από το lidl ένα σπρέι αφαίρεσης αυτοκολλήτων και κόλλας μάρκας powerfix. Το δοκίμασα σε κάτι αυτοκόλλητα από πηρούνια τα οποία αφήνουν όλη την κόλλα πάνω και με ένα φςς έφυγε αέρα! :metalo:


Αν ρωτουσες, θα προτεινα πολύ καλο προϊόν για αφαίρεση αυτοκόλλητων. Πλεονέκτηματά του ότι δε στάζει, εφαρμόζεται με ακριβεια και ότι περιέχει λάδι από φυσικά εκχυλίσματα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#511428
Dimitris_P έγραψε:Είχα πάρει τις προάλλες από το lidl ένα σπρέι αφαίρεσης αυτοκολλήτων και κόλλας μάρκας powerfix. Το δοκίμασα σε κάτι αυτοκόλλητα από πηρούνια τα οποία αφήνουν όλη την κόλλα πάνω και με ένα φςς έφυγε αέρα! :metalo:
Πάντα έχω από αυτό, κάνει καλή δουλειά. Την κόλλα την μαζεύω με χαρτί κουζίνας για να το πετάω. Αν πάρεις πανί, μετά από λίγο στουμπώνει και αρχίζει να απλώνει την κόλλα.
Άλλο καλό κόλπο ιδίως για μεγάλες επιφάνεις οπως πχ βινύλια, είναι να μαζευεις την κόλλα με μια πλαστική σπάτουλα και όχι να στρίβεις με χαρτί ή πανί.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#511632
saxon_747 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Είχα πάρει τις προάλλες από το lidl ένα σπρέι αφαίρεσης αυτοκολλήτων και κόλλας μάρκας powerfix. Το δοκίμασα σε κάτι αυτοκόλλητα από πηρούνια τα οποία αφήνουν όλη την κόλλα πάνω και με ένα φςς έφυγε αέρα! :metalo:


Αν ρωτουσες, θα προτεινα πολύ καλο προϊόν για αφαίρεση αυτοκόλλητων. Πλεονέκτηματά του ότι δε στάζει, εφαρμόζεται με ακριβεια και ότι περιέχει λάδι από φυσικά εκχυλίσματα.


Δεν έψαχνα, το είδα μπροστά μου και το πήρα, και όταν το χρησιμοποίησα ξεπέρασε τις προσδοκίες μου. Θα τον έχω υπόψιν τον μαρκαδόρο για το μέλλον :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By gakost
#511811 Για αφαίρεση αυτοκόλλητων το WD40 κάνει καλή δουλειά και για κυριλέ καταστάσεις υπάρχουν και στα ιατρικά είδη σπρέυ που δεν είναι τοξικά ή ερεθιστικά.

ΠΧ
https://en.pharmacy4u.gr/coloplast-1201 ... 27385.html
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#511886 αλλαχθηκε το μοτερ του ρολου της μπαλκονοπορτας για 3η φορα.
45 ευρω το πηρα απο πελατη μου.''Οσο το παιρνω μου ειπε'' :s_dunno
αυτο που βγαλαμε ηταν 30Nm (ενω ηθελε 20 Νm)τωρα εβαλα 50Nm. :twisted:

v8 απο λαντκρουζερ σε σταρλετ πισωκινητο δλδ. :inlove:
Αμα ξαναχαλασει ,θα το βγαλω με τσεκουρι την επομενη φορα. :twisted:

Εψαχνα για Ιαπωνεζικο μοτερ αλλα δεν βρηκα. :(