Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#508761
224v έγραψε:Εχω προσφορα για ηλιακο 200 λτ και Boiler. 5 tm συλλεκτες, με ZNX βεβιασμενη κυλοφορια... τιτανιομενα με διπλη επιστρωση κ.λ.π. στα 1500 με την τοποθετηση και το ΦΠΑ για νησι (Ιθακη) είναι τιμια προσφορα?? Τ Boiler Θα μπει σε αποθηκα και οι συλλεκτες στην κραμοσκεπη...
Οι σωλήνες που πάνε στα ηλιακά τι υλικό θα είναι;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#508764
glf έγραψε:
224v έγραψε:Εχω προσφορα για ηλιακο 200 λτ και Boiler. 5 tm συλλεκτες, με ZNX βεβιασμενη κυλοφορια... τιτανιομενα με διπλη επιστρωση κ.λ.π. στα 1500 με την τοποθετηση και το ΦΠΑ για νησι (Ιθακη) είναι τιμια προσφορα?? Τ Boiler Θα μπει σε αποθηκα και οι συλλεκτες στην κραμοσκεπη...
Οι σωλήνες που πάνε στα ηλιακά τι υλικό θα είναι;


Θα είναι της NOBEL Και τα πανελ Appolon, για τις σωλήνες θα είναι 30 μετρα 1/2 ΒΚ, και προφανως θα εχει και την αντισταση για το ρευμα αν χρειαστεί...
Άβαταρ μέλους
By gakost
#509328
pipinos1976 έγραψε:Για τα ισχυρά ρεύματα όχι σε εμένα, στους ηλεκτρολόγους. Εγώ σχεδίασα τα δίκτυα. Εκεί θα δεις τρομερή διαφορά, όταν και αν φτιάξω τα δικά μου, σε σχέση με τους άλλους που τα έχουν όλα χύμα να κρέμονται. Νομίζω, όμως, πως ήταν οριακές οι θέσεις των πινάκων, οπότε δεν γινότανε και πολύ καλύτερα. Και πάλι καλά που τα πήρε όλα αυτά δηλαδή.

Ευχαριστώ.


Αν νομίζεις ότι το να είναι μαζεμένα τα καλώδια είναι αυτό που κάνει την εγκατάσταση σωστή, κάνεις λάθος. Υπάρχουν τεχνικές προδιαγραφές που δυστυχώς ελάχιστοι γνωρίζουν και ακόμη λιγότεροι τηρούν, άντε αν χρειαστεί κανένα χαρτί πιστοποίησης κατηγορίας δικτύου και πάλι δεν είναι σίγουρο.

Αν θέλεις σωστό δίκτυο καλύτερα βρες κάποιον σοβαρό επαγγελματία να στο φτιάξει και να κοιτάξεις να αποφύγεις τον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς, οι περισσότεροι αμφιβάλω αν ξέρουν τους κανονισμούς για τα ηλεκτρικά πόσο μάλλον για τα δικτυα. Η ιδέα η δικιά σου για το τι είναι σωστό μάλλον διαφέρει από το τι είναι πραγματικά σωστό.

Δεν στο λέω επιθετικά απλά όπως το έγραψες βγάζει μάτια
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#509343 Embrace yourselves :ninja:

glf έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Εν τω μεταξύ, δεν έχω καταλάβει γιατί έχει τραβήξει γειώσεις και ουδέτερο στο πάνω μέρος, όλα τα cable entries κάτω δεν είναι?


Εκεί είχε έτοιμα τα bus bars ο πίνακας, εκεί τα τράβηξε ο ηλεκτρολόγος. Αυτό μια χαρά είναι.

Πολλές ασφάλειες όμως ε. Καμια 50αρια. Τόσο πράμα για ένα όροφο; Και βλέπω δύο KNX modules. 8 ρελέ και το άλλο να υποθέσω για τα ρολλά;


Καλά, μια χαρά δεν είναι, οι αποστάσεις εντός του πίνακα πρέπει να είναι οι μικρότερες δυνατές. Δεν ήταν τπτ να μεταφέρει την μπάρα κάτω και να αποφύγει όλο αυτό το καλωδioμάνι
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#509393 Η πρίζα που έφτιαξε ο ηλεκτρολόγος στο γκαράζ, έχει 4 σουκο και μια περίεργη μεγάλη όπως στην φωτογραφία.
Είναι κάποιο στάνταρ ;Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By nEK
#509397
KiloMeater έγραψε:Η πρίζα που έφτιαξε ο ηλεκτρολόγος στο γκαράζ, έχει 4 σουκο και μια περίεργη μεγάλη όπως στην φωτογραφία.
Είναι κάποιο στάνταρ ;Εικόνα


Τριφασικη ειναι.
Οπως τη βλεπω 5*16 για καποιο τριφασικο φορτιο.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#509432 Οποιαδήποτε τριφασική παροχή. 3 τρυπες για 3 φάσεις, 1 ουδέτερο και 1 η γείωση. Ξεκινάν από 16Α κ ανάλογα με το μέγεθος έχει 32άρες 63άρες (Αμπερ) ανάλογα τη συσκευή / παροχή. Οι Σούκω φτάνουν ως τα 16Α σε καλή μέρα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#509472
JimClark έγραψε:Οποιαδήποτε τριφασική παροχή. 3 τρυπες για 3 φάσεις, 1 ουδέτερο και 1 η γείωση. Ξεκινάν από 16Α κ ανάλογα με το μέγεθος έχει 32άρες 63άρες (Αμπερ) ανάλογα τη συσκευή / παροχή. Οι Σούκω φτάνουν ως τα 16Α σε καλή μέρα


Στα εργοτάξια που εχουμε γεννητριες τριφασικου, για εργαλεία που τραβανε πολλα αμπερ εχουν τέτοιες πριζες για την τροφοδοσία τους, εχουν μαλιστα πίνακες με 2-3 τέτοιες πριζες