Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#509357 Σε όλες τις περιπτώσεις που ρίχνεις οπτική ίνα, σε κάθε φρεάτιο αφήνεις κάποιες βιρίνες για αυτή την δουλειά (όχι πολλές, για να μην αυξάνεις πολύ το μήκος, μερικά μέτρα φτάνουν.
Αν θυμάμαι οι προδιαγραφές είναι γύρω στα 10 μέτρα βιρίνα.

Προφανώς και δεν ξαναπερνάς μερικά χιλιόμετρα ίνα, μούφες γίνονταν και θα γίνονται ΠΑΝΤΟΥ και όχι μόνον στην Ελλάδα, μην γράφουμε πράγματα που δεν ισχύουν.
Κολοσσοί στα οπτικά, έχουν ένα σωρό:
https://www.cablejoints.co.uk/sub-produ ... es-splices
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#509435 Μου αρέσει που 4 μήνες μετά πήρα επιτέλους τη μηχανή από το συνεργείο με φουλ σέρβις.

Δεν μου αρέσει που έχω ακόμα τρέξιμο με την ασφαλιστική.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#509445 Σήμερα παραλίγο να τον πιω. Ανακάλυψαν μία βόμβα στην περιοχή που μένω και έπρεπε να την απασφαλίσουν αμέσως. Γυρίζοντας σπίτι στις 9 παρά βλέπω ότι έχουν αποκλείσει ολόκληρη την περιοχή, έναν κύκλο ακτίνας 1 χλμ. Μετά από μία παράκαμψη φτάνω στο σπίτι μου κ διαπιστώνω πως ένα τετράγωνο πριν έχουν αποκλείσει κ αυτό. Δε μπορείς να μπεις στον χώρο αυτό, δε μπορείς να βγεις από τα σπίτια. Να 'ναι καλά ένα παλικάρι που με άφησε παράτυπα να περάσω :metalo: (και τον προηγούμενο από εμένα). Την έχω ξαναπάθει την πίκρα αυτή. 2 ώρες θα περίμενα στο αμάξι. Να του δίνει ο Θεός χρόνια. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#509449
NickTG έγραψε:Μου αρέσει που 4 μήνες μετά πήρα επιτέλους τη μηχανή από το συνεργείο με φουλ σέρβις.

Δεν μου αρέσει που έχω ακόμα τρέξιμο με την ασφαλιστική.



:) :)
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#509538
PeterPan έγραψε:Σήμερα παραλίγο να τον πιω. Ανακάλυψαν μία βόμβα στην περιοχή που μένω και έπρεπε να την απασφαλίσουν αμέσως. Γυρίζοντας σπίτι στις 9 παρά βλέπω ότι έχουν αποκλείσει ολόκληρη την περιοχή, έναν κύκλο ακτίνας 1 χλμ. Μετά από μία παράκαμψη φτάνω στο σπίτι μου κ διαπιστώνω πως ένα τετράγωνο πριν έχουν αποκλείσει κ αυτό. Δε μπορείς να μπεις στον χώρο αυτό, δε μπορείς να βγεις από τα σπίτια. Να 'ναι καλά ένα παλικάρι που με άφησε παράτυπα να περάσω :metalo: (και τον προηγούμενο από εμένα). Την έχω ξαναπάθει την πίκρα αυτή. 2 ώρες θα περίμενα στο αμάξι. Να του δίνει ο Θεός χρόνια. :metalo:


Θα πρότεινα να δώσει ο Θεός χρόνια σε αυτούς που ανακάλυψαν και απασφάλισαν τη βόμβα. Πάρκινγκ θα έβρισκες και αλλού. :lol:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#509545
funkyreverend έγραψε:
Θα πρότεινα να δώσει ο Θεός χρόνια σε αυτούς που ανακάλυψαν και απασφάλισαν τη βόμβα. Πάρκινγκ θα έβρισκες και αλλού. :lol:


Θελω να πιστευω παντως οτι ο θεος έδωσε χρόνια και μάλιστα πολλά σε αυτούς που την έριξαν in the first place :inlove:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#509559
funkyreverend έγραψε:
PeterPan έγραψε:Σήμερα παραλίγο να τον πιω. Ανακάλυψαν μία βόμβα στην περιοχή που μένω και έπρεπε να την απασφαλίσουν αμέσως. Γυρίζοντας σπίτι στις 9 παρά βλέπω ότι έχουν αποκλείσει ολόκληρη την περιοχή, έναν κύκλο ακτίνας 1 χλμ. Μετά από μία παράκαμψη φτάνω στο σπίτι μου κ διαπιστώνω πως ένα τετράγωνο πριν έχουν αποκλείσει κ αυτό. Δε μπορείς να μπεις στον χώρο αυτό, δε μπορείς να βγεις από τα σπίτια. Να 'ναι καλά ένα παλικάρι που με άφησε παράτυπα να περάσω :metalo: (και τον προηγούμενο από εμένα). Την έχω ξαναπάθει την πίκρα αυτή. 2 ώρες θα περίμενα στο αμάξι. Να του δίνει ο Θεός χρόνια. :metalo:


Θα πρότεινα να δώσει ο Θεός χρόνια σε αυτούς που ανακάλυψαν και απασφάλισαν τη βόμβα. Πάρκινγκ θα έβρισκες και αλλού. :lol:
θα έπρεπε να σέρνω το κορμί μου στα μπαρ βραδιάτικα όπως είπε κ ο ιταλάκιας μέχρι που την απασφάλισαν στις 12 παρά. Κ τραβιόμουν από τις 5:30 εκτός σπιτιού.

Για να μην έσκασε κ να μην κατάφεραν να την σκάσουν οι Γερμανοί, που κολλούν γενικά, πρέπει κάποιο πρόβλημα να είχε η βόμβα... Η απασφάλιση λογικά θα είναι τυπική διαδικασία με τους αργούς ρυθμούς των Γερμανών.


< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#509562 Είστε σίγουροι ότι προσπαθούσαν να την απασφαλίσουν; Περίεργες μεθόδους έχουν οι γερμανοί, αλλά οκ, υποθέτω πως αυτός είναι ένας τρόπος για να μην σκάσει αργότερα.


/s
Άβαταρ μέλους
By glf
#509603 4 μέρες θα είμαι Καστοριά στις ειδικές του Rally Greece Offroad. Διεθνές baja που το στηρίζουμε κάθε χρόνο επανδρώνοντας τα ΣΕΧ.
Ωραία εργαλεία..
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#509606
drdino έγραψε:Είστε σίγουροι ότι προσπαθούσαν να την απασφαλίσουν; Περίεργες μεθόδους έχουν οι γερμανοί, αλλά οκ, υποθέτω πως αυτός είναι ένας τρόπος για να μην σκάσει αργότερα.


/s

εδώ βρίσκουν πολύ συχνά βόμβες.
πριν 2 χρόνια το είχα ξαναπάθει κ περίμενα έξω...

εδώ τα στοιχεία από τις βόμβες που βρίσκουν στο Έσσεν, πολύ βόμβα! :omg:
http://www.radioessen.de/essen/highligh ... essen.html
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#509617
PeterPan έγραψε:
drdino έγραψε:Είστε σίγουροι ότι προσπαθούσαν να την απασφαλίσουν; Περίεργες μεθόδους έχουν οι γερμανοί, αλλά οκ, υποθέτω πως αυτός είναι ένας τρόπος για να μην σκάσει αργότερα.


/s

εδώ βρίσκουν πολύ συχνά βόμβες.
πριν 2 χρόνια το είχα ξαναπάθει κ περίμενα έξω...

εδώ τα στοιχεία από τις βόμβες που βρίσκουν στο Έσσεν, πολύ βόμβα! :omg:
http://www.radioessen.de/essen/highligh ... essen.html


Ο Ντίνος εννοεί ότι δεν τις απασφαλίζουν... Άλλη λέξη θέλετε να πείτε. :lol:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#509621
REALZEUS έγραψε:
PeterPan έγραψε:
drdino έγραψε:Είστε σίγουροι ότι προσπαθούσαν να την απασφαλίσουν; Περίεργες μεθόδους έχουν οι γερμανοί, αλλά οκ, υποθέτω πως αυτός είναι ένας τρόπος για να μην σκάσει αργότερα.


/s

εδώ βρίσκουν πολύ συχνά βόμβες.
πριν 2 χρόνια το είχα ξαναπάθει κ περίμενα έξω...

εδώ τα στοιχεία από τις βόμβες που βρίσκουν στο Έσσεν, πολύ βόμβα! :omg:
http://www.radioessen.de/essen/highligh ... essen.html


Ο Ντίνος εννοεί ότι δεν τις απασφαλίζουν... Άλλη λέξη θέλετε να πείτε. :lol:

Ίσως έχει δίκαιο.
Entschärfen μεταφράζεται "εξουδετερώνω".
Τί ακριβώς γίνεται, πως το κάνουν κτλ φυσικά κ δεν ξέρω. Τις ανακαλύπτουν καθώς σκάβουν για έργα κ πρέπει να τις βγάλουν από τη γη.


< >