Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g47
#508999
Bayern7 έγραψε:
g47 έγραψε:Συμφωνα με τη συνδεσμολογια στη σελιδα 1-4, ειναι voip?
Δεν καταλαβαινω τη χρηση του καλωδιου 3β. :hmmm:

https://www.cosmote.gr/fixed/documents/ ... e13f4f1ac3

voip είναι αυτό.
Δίνει τηλεφωνικό τόνο πίσω στο εσωτερικό σου τηλεφωνικό δίκτυο.
Αν δεν υπήρχε το 3β, το 2β δεν θα έδινε σήμα στο τηλέφωνο (για voip μιλάμε πάντα).
Ουσιαστικά το 3β είναι για να μη σε περιορίζει να έχεις το/τα τηλέφωνο/α στον ίδιο χώρο με το ρούτερ. Μπορείς με ένα απλό φιλτράκι να έχεις τηλέφωνο σε όποια τηλεφωνική πρίζα θέλεις.
Αν έχεις μόνο μια τηλεφωνική συσκευή και είναι κοντά στο ρούτερ, την συνδέεις απευθείας στο phone1 του ρούτερ.


Εξυπνο αυτο και επρεπε να το εχουν ολα :rtfm:
Ευχαριστω :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#509005
stavrosg έγραψε:27" και 1080 μόνο αν θέλεις να χαζεύεις τα pixel :rtfm:

Και δεν το λέω στον αέρα, έχω αρκετή εμπειρία από HP Envy All in One 27ρη σε αυτη την ανάλυση.
Χάλια χάλια χάλια.


27αρι 1080 Dell απόλυτα ικανοποιημένος. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#509024 24 εχω αλλα εχω δει και 27 και θα κανω κάποια στιγμη την μεταβαση

το dell του Κωτσου ειναι σουπερ και σαν τιμη..

Μεχρι 27 για 1080 ειναι οκ
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#509155 Η "n" έκδοση είναι αυτή που προορίζεται για την ευρώπη γυμνή από κάποιες προεγκατεστημένες εφαρμογές;
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#509180
cabala10 έγραψε:@wagner
http://tfile-soft.cc/forum/viewtopic.php?t=848415
en_windows_10_enterprise_2016_ltsb_x64_dvd_9059483.iso
SHA-1: 031ed6acdc47b8f582c781b039f501d83997a1cf
activator
https://www105.zippyshare.com/v/BEpld0jK/file.html


Ειναι στα Ρωσικα μπλιατ....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ευχαριστω, απλα το κλειδι θα ηταν καλυτερο να το στειλεις με PM για να μην εχουμε θεματα :iconcool:
Επισης, εαν εχω αυτοκολλητο κλειδι για Win10 Pro και το περασω στην εκδωση Windows 10 LTSB θα δουλεψει ή θα μου κατεβασει ολη τη σαβουρα της MS;;;

Θενξ και παλι!
Κατεβαινει :)
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#509182
Wagner669 έγραψε:
cabala10 έγραψε:@wagner
http://tfile-soft.cc/forum/viewtopic.php?t=848415
en_windows_10_enterprise_2016_ltsb_x64_dvd_9059483.iso
SHA-1: 031ed6acdc47b8f582c781b039f501d83997a1cf
activator
https://www105.zippyshare.com/v/BEpld0jK/file.html


Ειναι στα Ρωσικα μπλιατ....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ευχαριστω, απλα το κλειδι θα ηταν καλυτερο να το στειλεις με PM για να μην εχουμε θεματα :iconcool:
Επισης, εαν εχω αυτοκολλητο κλειδι για Win10 Pro και το περασω στην εκδωση Windows 10 LTSB θα δουλεψει ή θα μου κατεβασει ολη τη σαβουρα της MS;;;

Θενξ και παλι!
Κατεβαινει :)

δεν δουλευει ετσι και αλλιως τα Ltsb δεν εχουν τιποτα σοβουρο ms επανω Ουτε edge ουτε store και γενικα κανενα bloat

ΑΛΛΑ
να ξερεις πως οτιδηποτε προγραμμα θελει metro για να δουλεψει δεν θα σου δουλεψει σε αυτη την εκδοση
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#509184
cabala10 έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
Ειναι στα Ρωσικα μπλιατ....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ευχαριστω, απλα το κλειδι θα ηταν καλυτερο να το στειλεις με PM για να μην εχουμε θεματα :iconcool:
Επισης, εαν εχω αυτοκολλητο κλειδι για Win10 Pro και το περασω στην εκδωση Windows 10 LTSB θα δουλεψει ή θα μου κατεβασει ολη τη σαβουρα της MS;;;

Θενξ και παλι!
Κατεβαινει :)

δεν δουλευει ετσι και αλλιως τα Ltsb δεν εχουν τιποτα σοβουρο ms επανω Ουτε edge ουτε store και γενικα κανενα bloat

ΑΛΛΑ
να ξερεις πως οτιδηποτε προγραμμα θελει metro για να δουλεψει δεν θα σου δουλεψει σε αυτη την εκδοση


κανενα προβλημα :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#509185 Κανένα πρόβλημα όντως. Σπασμένο λειτουργικό από Ρώσους. Εγγύηση Cabala.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#509197
g8777 έγραψε:Κανένα πρόβλημα όντως. Σπασμένο λειτουργικό από Ρώσους. Εγγύηση Cabala.


Τα ISO που εχει το τορρεντ ειναι απο την MSDN
Θα μπουν σε PC το οποιο δεν ειναι συνδεδεμενο με internet
Αν καταφερουν οι Ρωσοι χακερζ να παρουν κατι απο PC το οποιο δεν ειναι συνδεδεμενο με internet...
Νταξ... Χαλαλι τους
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#509239 Εδώ και 8+ μήνες έχω αναβαθμίσει τη γραμμή ίντερνετ στο σπίτι σε VDSL 50άρα (στη Wind). Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την αναβάθμιση, το μόντεμ κλειδώνει σταθερά στα 49998 kbps και στο speedtest βλέπω 45,5-46 Mbps. Παρόλα αυτά, έχω θέματα όταν στριμάρω ταινίες στο kodi. Δηλαδή εμφανίζεται το παράδοξο να έχω κολλήματα όταν πάω να δω ταινίες που δεν τα είχα όταν η γραμμή ήταν 24άρα (πάλι σε Wind) με κλείδωμα του μόντεμ στα 12,5 Mbps και κατέβασμα στα 10-11. Χρησιμοποιώ ένα σχετικά παλιό (2015) android box, το Beelink R89 (2Gb RAM, 16Gb ROM) που τρέχει android 4.4.2 και τρέχει το Kodi 16.1.
Με την αναβάθμιση σε VDSL άλλαξα αναγκαστικά μόντεμ/ρούτερ κι από το Asus DSL N14U πήγα στο Zyxel vmg1312-b10d που δίνει η Wind. Αρχικά το δούλευα μόνο του και έβλεπα με την ασύρματη σύνδεση του Beelink R89 στο speedtest ταχύτητες της τάξης 25-30 Mbps. Πρόσφατα έβαλα το μόντεμ της Wind σε διάταξη bridged με ρούτερ το Xiaomi Mi router 3 (αυτό με τις 4 κεραίες, το Zyxel έχει εσωτερική κεραία). Ενώ οι ταχύτητες που βλέπω ασύρματα έχουν ελαφρά ανέβει, εξακολουθώ να έχω πρόβλημα όταν κάνω streaming ταινίες στο kodi μέσα από το ίδιο μηχάνημα. Συνεχείς διακοπές, ακόμα και σε απλό HD που θεωρητικά θα αρκούσαν ταχύτητες download 6-8 Mbps, την ίδια στιγμή που κατεβάζω σταθερά πάνω από 20 Mbps.
Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι μήπως η Wind βάζει κάποιο φίλτρο στο streaming ταινιών (ειδικά τώρα που λάνσαρε και την IΡ tv της). Δυστυχώς μέχρι σήμερα δεν χρησιμοποιούσα κάποια υπηρεσία VPN, οπότε θεωρώ πως το τελευταίο σενάριο είναι πιθανό (να μου κόβει ταχύτητα η Wind).
Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας αν σας έχει τύχει κάτι ανάλογο, όπως και να μου προτείνετε κάποια αξιόπιστη υπηρεσία VPN καθότι δεν έχω ανάλογη εμπειρία.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#509240
g8777 έγραψε:Κανένα πρόβλημα όντως. Σπασμένο λειτουργικό από Ρώσους. Εγγύηση Cabala.

δεν ειναι σπασμενο ουτε καν το activator δεν ειναι ρωσικο..
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#509247
lazarefa έγραψε:Χρησιμοποιώ ένα σχετικά παλιό (2015) android box, το Beelink R89 (2Gb RAM, 16Gb ROM) που τρέχει android 4.4.2 και τρέχει το Kodi 16.1.
Με την αναβάθμιση σε VDSL άλλαξα αναγκαστικά μόντεμ/ρούτερ κι από το Asus DSL N14U πήγα στο Zyxel vmg1312-b10d που δίνει η Wind.
Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας αν σας έχει τύχει κάτι ανάλογο, όπως και να μου προτείνετε κάποια αξιόπιστη υπηρεσία VPN καθότι δεν έχω ανάλογη εμπειρία.


Έχει eth port το box να περάσεις κατευθείαν καλώδιο στο router να δεις αν παίζει οκ; Επίσης δοκίμασε να αποσυνδέσεις οτιδήποτε άλλο χρησιμοποιεί wifi (extender, άλλες συσκευές κλπ)
Εμένα πχ για έναν άγνωστο λόγο το chromecast μου έριχνε το wifi. Άλλαξα router και συνέχιζε να το κάνει ώσπου το σύνδεσα με καλώδιο (το 3 έχει αυτή τη δυνατότητα).
Καλώδιο και αγιος ο θέος και άσε τον corsair να αφρίζει :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#509254 Σκέφτηκα και τη λύση του καλωδίου ethernet (υπάρχει θύρα στο μηχανάκι) απλά είναι αρκετά τα μέτρα από δωμάτιο σε δωμάτιο και θα θελα να δοκιμάσω τελευταία τη λύση του καλωδίου. Από την άλλη, η λύση με τα wall power plugs έχω διαβάσει ότι σε άλλους δουλεύει καλά (από ταχύτητες κι αποσυνδέσεις) ενώ σε άλλους όχι, και κοστίζει και αρκετά (γύρω στο 50άρικο).
Άβαταρ μέλους
By corsair
#509261
lazarefa έγραψε:Σκέφτηκα και τη λύση του καλωδίου ethernet (υπάρχει θύρα στο μηχανάκι) απλά είναι αρκετά τα μέτρα από δωμάτιο σε δωμάτιο και θα θελα να δοκιμάσω τελευταία τη λύση του καλωδίου. Από την άλλη, η λύση με τα wall power plugs έχω διαβάσει ότι σε άλλους δουλεύει καλά (από ταχύτητες κι αποσυνδέσεις) ενώ σε άλλους όχι, και κοστίζει και αρκετά (γύρω στο 50άρικο).


προτου φτάσουμε σε τραγικές λυσεις τυπου ethernet, καλο θα ειναι να τσεκάρεις οτι ειναι ανοιχτές οι θυρες που ζητά το Kodi για να στριμάρει. Επίσης ετσι για την ιστορία κάνε εναν κοπο και συνδεσε το με το καλώδιο απλά για να δεις τι ψάρια πιάνει και να αποκλείσεις καποια πράγματα.

Τώρα αν καταληξουμε οτι με ethernet παιζει μια χαρα, θα πρεπει α) να τσεκάρεις το σήμα wifi που φτάνει εκει που εχεις το beelink b) να πετάξεις το ρουτερ στα σκουπίδια και να παρεις κάτι σοβαρο.