Για τα ταξίδια που κάναμε κι αυτά που θέλουμε να κάνουμε
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#501944 Έχω κλείσει από πέρσυ 3ήμερο στη Βενετία για αρχές Ιούνη οπότε σε πρώτη φάση πρέπει να κατασταλλάξω σε ξενοδοχείο.

Έχω κλείσει ένα εδώ στο οποίο οσονούπω λήγει η δωρεάν ακύρωση. Δεν βρίσκω κάτι ιδιαίτερο τριγύρω στα ίδια λεφτά (<=210) οπότε λέω να το κρατήσω.

Οι αποστάσεις φαίνονται κοντινές και θεωρώ ότι το κέντρο είναι γύρω από την πλατεία Αγ. Μάρκου, σωστά; :hmmm:

Για τα υπόλοιπα εν καιρώ
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#501950 Αν δεν είναι απαραίτητο να μείνετε Βενετία, διαμονή εκτός (π.χ. Mestre, Mogliano Veneto, κλπ) + τρένο για Βενετία πιστεύω θα έρθει πολύ φθηνότερα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#502148
Scotch έγραψε:Αν δεν είναι απαραίτητο να μείνετε Βενετία, διαμονή εκτός (π.χ. Mestre, Mogliano Veneto, κλπ) + τρένο για Βενετία πιστεύω θα έρθει πολύ φθηνότερα.

< >
Αξίζει όμως για ΠΣΚ ή θα είναι ταλαιπωρία/σπατάλη χρόνου; Έχει τπτ στο mainland?
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#502164
Dimitris_P έγραψε:
Scotch έγραψε:Αν δεν είναι απαραίτητο να μείνετε Βενετία, διαμονή εκτός (π.χ. Mestre, Mogliano Veneto, κλπ) + τρένο για Βενετία πιστεύω θα έρθει πολύ φθηνότερα.

< >
Αξίζει όμως για ΠΣΚ ή θα είναι ταλαιπωρία/σπατάλη χρόνου; Έχει τπτ στο mainland?

Όταν το είχαμε κάνει άξιζε. Είχαμε μείνει στο Mogliano Veneto, σ' ένα ξενοδοχείο κοντά στον σταθμό του τρένου (αυτό) και κάναμε αυτή τη διαδρομή με το τρένο. Μάλιστα, παρόλο που αφιερώσαμε μία μόνο μέρα στη Βενετία (ήταν μέρος roadtrip) είδαμε αρκετά (τα βασικά + Murano & Burano). Οπότε θεωρώ πως για 3 μέρες δεν είναι πρόβλημα να χάσεις λίγη ώρα στα πήγαινε-έλα. Σε όλα φυσικά παίζει ρόλο και το κόστος διαμονής. Εγώ προτίμησα να μείνω σε καλύτερο ξενοδοχείο (ήθελα βέβαια και γκαράζ για το αυτοκίνητο) και να μείνω έξω από την πόλη, παρά σε μέτριο (για τα χρήματα που θα έδινα) και να μείνω μέσα. Κάποιος άλλος θέλει να μείνει μέσα οπωσδήποτε. Αν σε 3 μέρες βάλεις κανένα 300ρι ευρώ στην άκρη, δεν είναι άσχημα πιστεύω.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#502225 αν πας στην Βενετια 3 μερες την πρωτη θα πας απο τον σταθμο μεχρι την Riva dei Schiavoni στην πληρως τουριστικη περιοχη...προφανως περνας απο το Rialto.

αυτο αν εισαι για βραδυ εκτος Venezia.
την 2η μερα μπορεις να πας στην βαθυα Βενετια.

ειναι εκει που ειναι το Πανεπιστημιο και ειναι ενας χωρος με οχι τοσα πολλα τουριστικα.
στον χαρτη δυτικα οπως βλεπουμε την Βενετια,ειναι ο κεντρικος ογκος της πολης αλλα σχετικα με λιγους τουριστες σε σχεση με την ανατολικη πλευρα
Εκει θα φας και πολυ καλυτερα
πχ προς το Campo Santa Margherita θα βρεις την Osteria Do Torri
αν πας εκει ζητησε fegato con gnocchi/polenta το εφαγα και επαθα σοκ. :lol:

εκει θα δεις μια αλλη Βενετια και θα χαθεις αν πας με το :inlove: σου,στα καντουνια και στα καμπιελι.
την Τριτη μερα θα πηγαινα να δω μουσεια ή τα μικροτερα νησια.

για οτι αλλο θες ,εδω ειμαστε.
αποψη μου αν εχεις τα χρηματα,αξιζει να κοιμηθεις και να ξυπνησεις στη Βενετια,ειδικα αν εισαι με γυναικα. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#502426 Βρήκα αυτό στο Mogliano που είναι 4στερο με πρωινό σε σούπερ τιμή, δίπλα στο τρένο και μόνο ένα μέσο για Santa Lucia
και αυτό στο Mestre που λέει ότι περνάει απ'έξω ένα λεωφορείο που σε πάει στην Βενετία.
Μετά παίζει και το Μουράνο που το πέρα δώθε είναι με καραβάκι

Ο μόνος ενδοιασμός για διαμονή εκτός Βενετίας είναι οι βραδυνές μετακινήσεις, νομίζω μέχρι τις 23:30 είναι το τρένο. Αν και απ'ότι διαβάζω δεν έχει nightlife, μετά τις 10 παίζει νέκρα.

Δημήτρη 2 απορίες

pik. έγραψε:την 2η μερα μπορεις να πας στην βαθυα Βενετια.

Ποιά είναι η βαθυά Βενετία; Την ενδοχώρα εννοείς;
pik. έγραψε:Osteria Do Torri
αν πας εκει ζητησε fegato con gnocchi/polenta το εφαγα και επαθα σοκ. :lol:

Ποιό απ'όλα είναι;


pik. έγραψε:αποψη μου αν εχεις τα χρηματα,αξιζει να κοιμηθεις και να ξυπνησεις στη Βενετια,ειδικα αν εισαι με γυναικα. :shifty:

Ήταν να πάω με g αλλά με πούλησε :sorry:
Άβαταρ μέλους
By pik.
#502530
Dimitris_P έγραψε:Βρήκα αυτό στο Mogliano που είναι 4στερο με πρωινό σε σούπερ τιμή, δίπλα στο τρένο και μόνο ένα μέσο για Santa Lucia
και αυτό στο Mestre που λέει ότι περνάει απ'έξω ένα λεωφορείο που σε πάει στην Βενετία.
Μετά παίζει και το Μουράνο που το πέρα δώθε είναι με καραβάκι

Ο μόνος ενδοιασμός για διαμονή εκτός Βενετίας είναι οι βραδυνές μετακινήσεις, νομίζω μέχρι τις 23:30 είναι το τρένο. Αν και απ'ότι διαβάζω δεν έχει nightlife, μετά τις 10 παίζει νέκρα.

Δημήτρη 2 απορίες

pik. έγραψε:την 2η μερα μπορεις να πας στην βαθυα Βενετια.

Ποιά είναι η βαθυά Βενετία; Την ενδοχώρα εννοείς;
pik. έγραψε:Osteria Do Torri
αν πας εκει ζητησε fegato con gnocchi/polenta το εφαγα και επαθα σοκ. :lol:

Ποιό απ'όλα είναι;


pik. έγραψε:αποψη μου αν εχεις τα χρηματα,αξιζει να κοιμηθεις και να ξυπνησεις στη Βενετια,ειδικα αν εισαι με γυναικα. :shifty:

Ήταν να πάω με g αλλά με πούλησε :sorry:

η Βενετια ειναι βασικα 2 κομματια το ανατολικο που ειναι η γραμμη που ενωνει τον σταθμο με το Palazzo Ducale και το δυτικο που ειναι η Πανεπιστημιακη περιοχη .

καποιος πρεπει να δει και τ δυο για να καταλαβει πως ζουν και αναπνεουν οι Βενετσιανοι,ποσο απλοι ειναι σχετικα.
και τα 2 κομματια Βενετια ειναι.

το φαγητο δεν ειναι κανενα απο αυτα ,οταν πας εκει θα το καταλαβεις ποιο ειναι ,μπορεις να ζητησεις να στο δειξουν. :iconcool:

οπως το θετεις για να ξενοδοχεια καλυτερα παρε αυτο που ειναι μολις εξω απο Βενετια να κανεις την δουλεια σου.
Αν δεν εχεις γυναικα μαζι σου ή τον G ,δεν αξιζει το παρεις δωματιο εκει,μονο ο G ειναι τοσο ρομαντικος. :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#502708
Dimitris_P έγραψε:
pik. έγραψε:Osteria Do Torri
αν πας εκει ζητησε fegato con gnocchi/polenta το εφαγα και επαθα σοκ. :lol:

Ποιό απ'όλα είναι;
Καταρχήν ξέρεις τι είναι το fegato; Συκώτι. Απλά το αναφέρω επειδή πολλοί δεν το τρώνε το συκώτι. Εγώ το λατρεύω, όπως και τα νιόκι οπότε έτρεξε σαλάκι στην αναφορά του φαγητού.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#503050
pik. έγραψε:οπως το θετεις για να ξενοδοχεια καλυτερα παρε αυτο που ειναι μολις εξω απο Βενετια να κανεις την δουλεια σου.
Αν δεν εχεις γυναικα μαζι σου ή τον G ,δεν αξιζει το παρεις δωματιο εκει,μονο ο G ειναι τοσο ρομαντικος. :s_biggrin


Τελικά στο νησί θα μείνουμε, σχεδόν μία η άλλη βγαίνει με τα μεταφορικά πέρα δώθε.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#503692 Χάζευα τις φωτό του Osteria Do Torri στο tripadvisor
https://www.tripadvisor.com.gr/Restaura ... &autoplay=

- Πρότεινες συκώτι
- Απ'έξω γράφει restaurant-pizzeria
- Στις περισσότερες φωτό έχει θαλασσινά και ψάρια :lol:

Και εκτός απ'αυτά, βλέπω μια μακαρονάδα

Εικόνα

πόσες πρέπει να παραγγείλεις για να χορτάσεις; :help: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#512235 Πλησιάζουν οι μέρες :superman:

Εν τω μεταξύ έψαχνα να βρω για την κατάσταση του καναλιού, αν είναι πλημμυρισμένο ή όχι και βρήκα μια live cam
https://www.skylinewebcams.com/en/webca ... rande.html
και πέτυχα κάτι φάσεις που τρέχουν με τις πάντες οι γόνδολες :lol:

Παίζει να πλημμυρίσει αυτή την εποχή; (ερχόμενο ΠΣΚ) :hmmm: Να ξέρω και τι παπούτσια να πάρω
Τελευταία επεξεργασία από Dimitris_P και 28 Μάιος 2018, 11:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By g8777
#512240 Γιατί δεν παίρνεις ένα ζευγάρι γαλότσες καλού κακού; Σιγά το χώρο που θα πιάσουν (μπορείς να τις φορέσεις κιόλας, άσε τα άλλα στη βαλίτσα). :hmmm: :hmmm: