Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#503606
Anonymous Founder έγραψε:Ας απαντήσουν όσοι το έχουν να δούμε αν το έχει παρατηρήσει και άλλος. Γνωρίζω τουλάχιστον έναν ακόμη! :lol:


Ε αμα είμαστε πολλοί .... τότε δε φταίει η δίκη μου συσκευή ... αλλά είναι πάλι bug - feature ...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#503668
corsair έγραψε:
sknipper έγραψε:Ξεκαθαρίζω ότι ουδέποτε είχα πάρε δώσε με προϊόν της Apple ούτε και επιδίωξα κάτι τέτοιο, μάλλον το αντίθετο. Όμως στη δουλειά της καλής μου της έδωσαν ένα ip

πουλα το με συνοπτικες διαδικασιες...
Αυτό θα ήταν αυτονόητο σε άλλη περίπτωση και δεν θα έμπαινα καν στο θέμα αλλά δυστυχώς δεν γίνεται, της το έχουν χρεωμένο και μάλλον θα πρέπει να το επιστρέψει κάποτε. Οπότε συνεχίζω να ζητάω βοήθεια, συμβουλές κλπ.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#503770
vagmag έγραψε:Προ ολίγον έφυγα από συνεργάτη ... κ μου λέει : α κ εσυ το πήρες ; Ρε συ λίγο αργό το gps είναι .... :lipsealed: το 7αρι μου ήταν καλύτερο :lol:

Κ απάντησα ... ότι κ εγώ νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά , μιας κ αντιμετωπίζω κάποια καθυστέρηση ....

Παρατήρηση : ίδια περίοδο το πήραμε ... λέτε να είναι παρτίδα ;



Το 8άρη που θεωρητικά έχει το ίδιο hardware δεν φαίνεται να έχει κάποιο θέμα.

Πιθανολογώ οτι φταίει το ios11. Χειρότερη μπαταρία, λίγα μεν, υπαρκτά δε κρασαρίσματα :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By alexm
#503798
vagmag έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ας απαντήσουν όσοι το έχουν να δούμε αν το έχει παρατηρήσει και άλλος. Γνωρίζω τουλάχιστον έναν ακόμη! :lol:


Ε αμα είμαστε πολλοί .... τότε δε φταίει η δίκη μου συσκευή ... αλλά είναι πάλι bug - feature ...


Εχω το x απο τον δεκεμβρη.
Προηγουμενη συσκευη 7 plus.
Κανενα θεμα με gps.
Μακαρι να βρεις ακρη και να μην τρεχεις με restore και βλακειες.


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#503879
sknipper έγραψε:Με ντροπή και ταπεινοφροσύνη παίρνω το θάρρος να μπω στο θέμα αυτό για πρώτη φορά γιατί έχω την ανάγκη σας.
Ξεκαθαρίζω ότι ουδέποτε είχα πάρε δώσε με προϊόν της Apple ούτε και επιδίωξα κάτι τέτοιο, μάλλον το αντίθετο. Όμως στη δουλειά της καλής μου της έδωσαν ένα ipad mini 2 με 32GB, wifi. Γλυκύτατο είναι αλλά μου ζητείτε να το στήσω και δεν ξέρω πως λειτουργούν τα apple. Υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να γνωρίζω;
Βασικά το θέλει για email (της το ρύθμισαν ευτυχώς), internet, κανένα παιχνιδάκι και μουσικούλα.
Έχει ios 10 και υπάρχει διαθέσιμο το 11. Έχω λόγο να το αναβαθμίσω;
Πως το ανάβουμε/σβήνουμε; Από το home κουμπί ή από ένα άλλο στην πάνω γωνία;
Πρέπει σώνει και καλά να αποχτήσουμε apple id; Μάλλον ναι, προσέχουμε κάτι;
Το σύνδεσα με το windows 10 laptop και το βλέπει σαν άδειο εσωτερικό χώρο 25,3 GB. Χρειαζόμαστε ειδικά προγράμματα για να βαζοβγάζουμε πράματα (φωτο, μουσική κλπ);
Θέλω να περάσω μουσική που έχω σε mp3. Μπορώ ή υπάρχουν περιορισμοί πχ μόνο της apple τη μουσική κλπ;
Και ό,τι άλλο νομίζετε ότι θα πρέπει να ξέρω, συνιστώμενα προγράμματα, ρυθμίσεις κλπ.
Θα με βοηθήσει κανένας τι γίνεται;
Μέχρι τωρα κατάλαβα ότι καλύτερα να μην βάλω το ios11.
Άβαταρ μέλους
By Lippi
#503892
sknipper έγραψε:
sknipper έγραψε:Με ντροπή και ταπεινοφροσύνη παίρνω το θάρρος να μπω στο θέμα αυτό για πρώτη φορά γιατί έχω την ανάγκη σας.
Ξεκαθαρίζω ότι ουδέποτε είχα πάρε δώσε με προϊόν της Apple ούτε και επιδίωξα κάτι τέτοιο, μάλλον το αντίθετο. Όμως στη δουλειά της καλής μου της έδωσαν ένα ipad mini 2 με 32GB, wifi. Γλυκύτατο είναι αλλά μου ζητείτε να το στήσω και δεν ξέρω πως λειτουργούν τα apple. Υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να γνωρίζω;
Βασικά το θέλει για email (της το ρύθμισαν ευτυχώς), internet, κανένα παιχνιδάκι και μουσικούλα.
Έχει ios 10 και υπάρχει διαθέσιμο το 11. Έχω λόγο να το αναβαθμίσω;
Πως το ανάβουμε/σβήνουμε; Από το home κουμπί ή από ένα άλλο στην πάνω γωνία;
Πρέπει σώνει και καλά να αποχτήσουμε apple id; Μάλλον ναι, προσέχουμε κάτι;
Το σύνδεσα με το windows 10 laptop και το βλέπει σαν άδειο εσωτερικό χώρο 25,3 GB. Χρειαζόμαστε ειδικά προγράμματα για να βαζοβγάζουμε πράματα (φωτο, μουσική κλπ);
Θέλω να περάσω μουσική που έχω σε mp3. Μπορώ ή υπάρχουν περιορισμοί πχ μόνο της apple τη μουσική κλπ;
Και ό,τι άλλο νομίζετε ότι θα πρέπει να ξέρω, συνιστώμενα προγράμματα, ρυθμίσεις κλπ.
Θα με βοηθήσει κανένας τι γίνεται;
Μέχρι τωρα κατάλαβα ότι καλύτερα να μην βάλω το ios11.


Για να βάλεις μουσική κατεβάσεις στο pc το iTunes από το apple.com.
Φτιάχνεις λογαριασμό τον οποίο βάζεις και στο iPad και χρησιμοποιείς για να κατεβάζεις εφαρμογές ή μουσική (από το iTunes - apple music).
Όλα τα playlists που θα φτιάξεις στο pc- iTunes μπορείς να τα περάσεις στο iPad. Και όταν τα αλλάζεις είτε απo το iPad είτε από το pc θα συγχρονιζουν (όταν συνδέεις pc -ipad).
Τα αρχεία μπορεί να ειναι mp3, apple lossless αλλά όχι flac αν θυμάμαι καλά.
Το ίδιο θα χρησιμοποιήσεις για να βάλεις φωτο. Θα διαβάσει τα folders με τις φωτο που έχει και θα συγχρονίζεις αυτά που θελεις.
Όλα τα παραπάνω υπό τον περιορισμό της χωρητικότητας φυσικά.
Για το iOS11 δεν ξέρω να σου πω για bugs αλλά αλλάζει το iPad αρκετά και προς το καλύτερο (έχει ένα υποτυπώδη file manager πχ, μπορείς να έχεις ανοιχτές εφαρμογές παράλληλα στο "desktop" πχ.).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#503899 Μπορώ να περάσω μουσική που ήδη έχω σε mp3 ή μόνο ό,τι κατεβάσω από i-tunes το οποίο υποθέτω πληρώνω.
Μπορώ να τα περάσω απευθείας στο ipad ή πρέπει να τα ανεβάσω στην apple και μετά να τα κατεβάσω στο ipad;
Με ποια εφαρμογή παίζω μουσική;
Με ποια εφαρμογή στο PC βλέπω το ipad για να μεταφέρω πράματα; Όλα μέσω εφαρμογής i-tunes;
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#503901
sknipper έγραψε:1. Μπορώ να περάσω μουσική που ήδη έχω σε mp3 ή μόνο ό,τι κατεβάσω από i-tunes το οποίο υποθέτω πληρώνω.
2. Μπορώ να τα περάσω απευθείας στο ipad ή πρέπει να τα ανεβάσω στην apple και μετά να τα κατεβάσω στο ipad;
3. Με ποια εφαρμογή παίζω μουσική;
4. Με ποια εφαρμογή στο PC βλέπω το ipad για να μεταφέρω πράματα; Όλα μέσω εφαρμογής i-tunes;

1. Μπορείς. Δωρεάν είναι το itunes. Μόνο αν θέλεις να κατεβάσεις καινούρια μουσικά albums από το apple music πληρώνεις.
2. Μπορείς. Το itunes είναι (απλοποιημένα) ένα media player. Το οδηγείς να βρει τα folders με τη μουσική που έχεις στο PC και μέσω του itunes διαλέγεις ποια folders ή και μεμονωμένα αρχεία θα συγχρονιστούν (θα περάσουν) στις apple συσκευές σου. Γίνεται τοπικά μέσω καλωδίου ή και wifi. Δε χρειάζεται να ανεβάσεις τίποτα στους servers της Apple.
3. Νομίζω έχει εφαρμογή music το ipad. Δε θυμάμαι.
4. Όλα μέσω itunes. Το μόνο που μπορείς να δεις στο PC χωρίς χρήση itunes είναι τις φωτογραφίες που τράβηξες με το ipad. Τις βλέπεις από τον windows explorer σα να συνέδεσες στικάκι. Μπορείς μόνο όμως να τις μεταφέρεις από Ipad προς PC,όχι το αντίστροφο. Όλα τα υπόλοιπα μέσω itunes.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#503903 @Bayern7

Είσαι πάρα πολύ καλός στην παραπάνω απάντηση και δεν είναι τόσο εύκολο. Μπήκα να απαντήσω στον φίλο και βλέπω το ποστ σου και το δικό μου δε θα ήταν ούτε κατά διάνοια τόσο απλό και περιεκτικό!
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#503932 Όντως μοιάζει πολύ καλή και περιεκτική απάντηση. Και το πιο σπουδαίο απαντάει ακριβώς αυτά που ήθελα. Ευχαριστώ.

icloud
To θέλουμε;
Είναι e-mail που τελειώνει σε @icloud.com αλλά πως το αποκτάς.
Εϊναι κι άλλα πράματα ή μόνο e-mail;

Βασικά για το itunes μήπως να αποκτήσω πρώτα icloud email και να γραφτώ με αυτό στο itunes;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#503943 Τελικά έκανα update σε ios 11.3 για να έχω το dock που θυμίζει πολύ android.
Tης έφτιαξα και icloud email ώστε όλα τα apple-ικά να είναι χώρια.
Με αυτό το email έκανα sign in στο ipad σε itunes και app store.
Τώρα της κατεβάζω word, excel, powerpoint από λινκ του πανεπιστημίου.
Ταυτόχρονα έστησα το itunes στο PC και το έβαλα να βρει τα τραγούδια μου.
Μένει να το συνδέσω για να περάσω τα τραγούδια. Καλά πάμε.
Μετά, όχι βιαστικά, θα πρέπει να ασχοληθώ με θέματα backup.

Δε λέω έχει μια μαγεία το apple οικοσύστημα. Και είναι τόσο καλοφτιαγμένο.
Και το ότι έχει καταφέρει να έχει το ίδιο λειτουργικό σε όλες τις πλατφόρμες είναι πολύ καλό και κάτι που η microsoft δεν κατάφερε.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#503952 κρατάς παρατεταμένα πιεσμένο το app icon, αρχίζει να κουνιέται και έχει ένα Χ πάνω αριστερά, πατάς Χ

edit α, εσύ έκανες delete post γιατί το βρήκες πως γίνεται και κράσαρε το φόρουμζ; :lol:
Τελευταία επεξεργασία από mjacob και 22 Απρ 2018, 12:32, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By sargus
#503983
sknipper έγραψε:
Δε λέω έχει μια μαγεία το apple οικοσύστημα. Και είναι τόσο καλοφτιαγμένο.


Πραγματικά δεν έχεις δει τίποτα. Αν το δουλέψεις κάμποσο και μετά πρέπει να γυρίσεις windows νιώθεις (εγώ τουλάχιστον για να μη δημιουργώ και flames) ότι μεταφέρεσαι στο παρελθόν :lol: .