Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#503458 Δεν αποπροσανατόλισα τίποτε. Επί του θέματος ήταν ακριβώς.
Από την στιγμή που δεν φέρνεις κάποια έρευνα που να συνηγορεί σ' αυτά που λες, ας κάνουμε και λίγη πλακίτσα.
Μόλις έρθει η σοβαρή έρευνα, θα μιλήσουμε σοβαρά.
Άρα, όσο λέμε πως ¨οι ημεδαποί εγκληματίες είναι γύφτοι", είναι μια πρόταση της πλάκας, επομένως δεν θα την πάρω σοβαρά.
Θα συζητούσα ευχαρίστως πως οι Ρομά έχουν μεγάλη παραβατικότητα και ακόμη μεγαλύτερη μικρο-παραβατικότητα (μικρο-κλοπές, ζητιανιά, κλπ κλπ), αλλά το ότι το... εγχώριο έγκλημα το "τρέχουν" μόνον αυτοί, καταντάει γελοίο.
Αυτομάτως επίσης δεν σημαίνει πως κάθε Ρομά είναι εν δυνάμει εγκληματίας.

Επομένως, σοβαρές απόψεις -> σοβαρός διάλογος. Ασόβαρες -> πλακίτσα.
:s_music
Άβαταρ μέλους
By 224v
#503459 Στην επιτροπή της Βουλης ο Υπουργος ειπε ότι είχαμε 3000 ληστείες το 16 και 2000 το 17. μπορειτε να μου πειτε που θα τους βαλουμε όταν τους πιασουμε και τους δικασουμε??? μαλλον θα βγαλουμε μερικους από μεσα και θα ανακυκλώσουμε τους θαμωνες.... η μηπως Όχι??
Καθαρισαν και καποιον για την δολοφονια του αρχιμαφιοζου... περισυ
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#503460 O τρόπος ζωής και το περιβάλλον στο οποίο διαβιούν οι ρομά τους κάνει όλους ( τους άνδρες ) ανεξαιρέτως από μικροπαραβάτες παντός είδους και μικροεγκληματίες έως δολοφόνους, ουδείς άσφαλτος που έλεγε και η λαίδη Άντζελα, οι γυναίκες τους είναι υποταγμένες στους άνδρες τους και απλά κάνουν ότι λέει ο αφέντης οπότε αν συμμετέχουν κάπου το κάνουν εκβιαστικά και υπό πίεση, αυτό έχω αποκομμίσει όλες τις δεκαετίες που παρακολουθώ τις ειδήσεις αλλά και την συμπεριφορά τους στους δρόμους που κυκλοφορούν με τα Ντάτσουντριγυρίζοντας στις γειτονιές με το μάτι τους να παίζει και είναι stand by σε χρόνο dt να βουτήξουν ότι είναι αφύλαχτο, και όχι, το εγχώριο μεγάλο έγκλημα δεν είναι αποκλειστικότητα των ρομά, υπάρχουν πολύ καλύτερα δικά μας λουλούδια...τα μεγαλύτερα δε είναι καθισμένα σε ακριβά γραφεία κινώντας τα νήματα και δεν λερώνουν τα χέρια του.ς

Ο εξωραϊσμός που επιχειρείται κατά καιρούς από την πολιτεία γίνεται μόνο για ψηφοθηρικούς λόγους, το ίδιο και οι διάφορες οργανώσεις που ασχολούνται μαζί τους, όλοι κάτι έχουν να αποκομίσουν από την ενασχόληση τους με τους ρομά, οι δε πολίτες οι τάχα μου ευαισθητοποιημένοι απλά δεν έχουν πέσει θύματα τους μέχρι στιγμής γιατί μετά αλλάζει και σε αυτούς η ανθρωπιστική παραμύθα που πουλάνε στους γύρω τους, υπάρχουν και καθρέφτες που πρέπει να τους κοιτάμε καθημερινά, γιατί μέχρι χτές όποιος έλεγε γύφτους τους ρομά έτρωγε μέχρι και ban, σήμερα τους αναφέρουμε γύφτους χωρίς ενδοιασμούς, τι έγινε στο μεσοδιάστημα ? Μας βούτηξαν κανένα ποδήλατο ή καμμία μηχανή και άλλαξε το τροπάρι ?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#503465 Πλεον γίνονται και εξαγωγή οι Ρομά, δόξα τον Μπαφομέτ.

Χθες γυρίζοντας από την δουλειά σταματάω στα Lidl να πάρω κάτι ψιλοπράγματα.
Μόλις παρκάρω να σου το καρντάσι από τον Δενδροπόταμο με 2 υαλοκαθαριστήρες στα χέρια κι αρχίζει τα "αδερφέ να σου αλλάξω 2 σε 1 λεπτάκι;" και να τους κοπανάει στο παμπριζ.
Βγαίνω από το αυτοκίνητο φορτωμένος, του λέω "οχι αδερφέ" με άγριο βλέμα κι εξαφανίζεται, εν τω μεταξύ εντοπίζω κι άλλον να κάνει βόλτες πιο πίσω κι έχω το μυαλό μου στον χαρτοφύλακα στα πάτωμα του συνοδηγού.
Μέσα στο σουπερμαρκετ πέφτω πάνω σε σκηνικό όπου 2 κυρίες τα έχουν βάλει με τον γηραιό σεκιουριτά για τους τύπους έξω και αυτός το μόνο που ψέλιζε είναι ότι κάλεσε ο διευθυντής την αστυνομία.
Στα 5 λεπτά έχω τελειώσει τα ψώνια μου φεύγω και τσεκάρω τριγύρω να τους δω αλλά έχουν χαθεί.
Στον δρόμο πετυχαίνω νοικιάρικο Nissan Primera (καθόλου τυχαίο το Nissan) με ανοιχτά παράθυρα να γκαζώνει και φτάνω επίτηδες δίπλα του να δω ποιος τουρίστας την είδε Μακινεν μέσα στην πόλη, ποιός άλλος; οι αγαπητοί Ρομά πήραν χαμπάρι ότι θα σκάσει αστυνομία κάποια στιγμή και έσπευσαν να εξαφανισθούν.

Αεροπορικά εισιτήρια και ενοικίαση αυτοκινήτου για πώληση υαλοκαθαριστήρων στα σουπερμαρκετ, για επιχειρηματίες δεν κάνουν πάντως, εκτός αν τα κέρδη θα τα έβγαζαν από "αλλού". :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#503480 Παντως οταν βλεπεις να κυκλοφορούν στην γειτονιά, για καλο δεν ειναι...
Πιθανοτητα να κλεψουν >99.99%...

.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#503483 Αντικειμενικά μιλώντας πάντως, αυτό που γράφεις είναι ελαφρώς ρατσιστικό, εντελώς ισοπεδωτικό, απαράδεκτο και .... αλήθεια :(
Άβαταρ μέλους
By dimik
#503494
gianik έγραψε:Παντως οταν βλεπεις να κυκλοφορούν στην γειτονιά, για καλο δεν ειναι...
Πιθανοτητα να κλεψουν >99.99%...

.


Κάνουν χαμούλη εδώ που ποτέ δεν είχε τέτοια ράτσα-προβλήματα και είναι άπειροι στις μεθόδους τους και ακόμα με ανοικτές πόρτες.
π.χ γιαγιάδες και παπούδες τους έχουν ρημάξει

http://www.philenews.com/koinonia/eidis ... sti-lemeso

http://tvonenews.com.cy/lemesos-hlikiwm ... n-eklepsan
Άβαταρ μέλους
By gianik
#503500 πριν 2 μέρες πλησίασαν την γιαγιά της γυναίκας μου , λίγο πριν μπει σπίτι.
'' έλα γιαγια τι κάνεις , η κορη σου με στέλνει για τα λεφτά ''
'' ποια κόρη μου , η Βίκυ?? ''

'' Ναι ναι η Βίκυ..''

ακόμα κλαίει η γριά τα 90€.. :oops:

ήταν και τυχεροί οι γ@μημένοι , σε 3' γύρισα από τη δουλειά , θα τους προλάβαινα στον δρόμο... :ninja:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#503563 Βγαίνει η πεθερά γείτονα (80κάτι η γιαγιά), από τα ΚΑΠΗ με τη μαγκούρα, σταματάει αυτοκίνητο και της λένε γεια σου κυρά Τάδε, έλα να σε πάμε σπίτι να μην περπατήσεις, μπερδεύεται η γιαγιά μπαίνει μέσα, την πάνε σπίτι (ψαρεύοντάς την για το που είναι) και μόλις φτάνουν της λένε έλα να σε ανεβάσουμε. Ευτυχώς στο ανέβα κόβει της γιαγιάς ότι θα την πατήσει και τους λέει "ελάτε να δείτε και τα παιδιά μου" (ενώ δεν ήταν κανείς σπίτι) οπότε της είπαν ότι πάνε μέχρι το αυτοκίνητο και εξαφανίστηκαν...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#503565 Πέθανε ο 52χρονος επιχειρηματίας από την Κηφισιά που τον είχαν πυροβολήσει ληστές στο σπίτι του πριν το Πάσχα.

Όλα καλά. :s_shout
Άβαταρ μέλους
By otso
#503610
elteo έγραψε:Πέθανε ο 52χρονος επιχειρηματίας από την Κηφισιά που τον είχαν πυροβολήσει ληστές στο σπίτι του πριν το Πάσχα.

Όλα καλά. :s_shout


Παει αυτος τωρα εχει κιολα ξεχαστει , εγω σκεφτομαι τους κακομοιρους τους ληστες που θα ειναι στενοχωρημενοι , ελπιζω αμα τους πιασουν να μην πανε μεσα πανω απο χρονο γιατι εχει στριμοξιδι στην φυλακα , τουλαχιστον να βγαινουν εξω και να σπουδασουν τα παιδια , ασε που ειναι και ακριβες οι σφαιρες στην μαυρη αγορα .
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#503694
Anonymous Founder έγραψε:Δεν πάει άλλο με αυτή την ανομία, τι κάνει το Κράτος;
(Καλά το πάω; ).


Πολύ καλά, τρολλάρεις τον εαυτό σου χωρίς λόγο,και αιτία, εκτός και αν υπάρχει αιτία, υπάρχει ?
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#503733
Anonymous Founder έγραψε:Δεν αποπροσανατόλισα τίποτε. Επί του θέματος ήταν ακριβώς.
Από την στιγμή που δεν φέρνεις κάποια έρευνα που να συνηγορεί σ' αυτά που λες, ας κάνουμε και λίγη πλακίτσα.
Μόλις έρθει η σοβαρή έρευνα, θα μιλήσουμε σοβαρά.
Άρα, όσο λέμε πως ¨οι ημεδαποί εγκληματίες είναι γύφτοι", είναι μια πρόταση της πλάκας, επομένως δεν θα την πάρω σοβαρά.
Θα συζητούσα ευχαρίστως πως οι Ρομά έχουν μεγάλη παραβατικότητα και ακόμη μεγαλύτερη μικρο-παραβατικότητα (μικρο-κλοπές, ζητιανιά, κλπ κλπ), αλλά το ότι το... εγχώριο έγκλημα το "τρέχουν" μόνον αυτοί, καταντάει γελοίο.
Αυτομάτως επίσης δεν σημαίνει πως κάθε Ρομά είναι εν δυνάμει εγκληματίας.

Επομένως, σοβαρές απόψεις -> σοβαρός διάλογος. Ασόβαρες -> πλακίτσα.
:s_music


Μπορεις καλυτερα, show some courtesy... :s_whiteflag :s_whiteflag
Κοιτα στο λινκ που εβαλε ο μαρκβαγκ τι γραφει περι αλεπουδών. :rtfm:
Επισης ειπα οτι οι γυφτοι λογιζονταιι στους ημεδαπους... κοινως η μεγαλυτερη παραβατικοτητα τους μεγαλωνει το τελικο νουμερο, οχι οτι αυτοι κανουν τα παντα. :rtfm: