Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#500049 Να το νοικιασεις εσύ στη μάνα σου με το ελάχιστο νόμιμο πόσο που θα πάρει το 30φευγα % (4% της αντικειμενικής αν θυμάμαι σωστά) και αυτή θα το νοικιάσει σε άλλον με 15 αν δεν έχει επίσης ενοίκια

Θα πληρώσεις ψιλά αλλά το περισσότερο πόσο θα φορολογηθεί με 15

Δες αν μπορείς να το κάνεις έτσι
Άβαταρ μέλους
By thrylosveria
#500718 παρατραβηγμενο το παραπανω...ξεκαθαρη περιπτωση απορριψης απο εφορια..αν το βρουν ! Μιλα με συμβ/φο για μεταβιβαση της επικαρπιας (εξοδα κλπ) στη μητερα και αναλογως τα εισοδηματα της !
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#503127 Άρχισαν οι έλεγχοι για τις εκμισθώσεις κατοικιών μέσω πλατφόρμας διαμοιρασμού AirBnB

http://www.news.financialteam.gr/2018/0 ... %B5%CE%B9/

Αν το τυπώσω και το βάλω εδώ σε εμφανή θέση, είμαι σίγουρος ότι πολλά "κενά" και "εκεί μένει ο γιός μου" σπίτια και διαμερίσματα ξαφνικά θα γεμίσουν κόσμο :innocent:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#503151 Καλά κάνουν, αλλά τόσο καιρό θα έπρεπε να ειχαν δώσει και τη λύση να δουλεύει ο άλλος νόμιμα
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#503422 ξεκινάμε με 30/06 και βλέπουμε.. ξέρεις πώς πάνε αυτά.. :roll:

ένας ιούλιος τουλάχιστον θα δοθεί αν όχι αύγουστος
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#503486
QsisVTS έγραψε:Άνοιξαν οι δηλώσεις, καλό παράδεισο

Μπήκα τυχαία χθες το βράδυ και τις είδα. Για να δούμε..

Το τεκμήριο πρώτης κατοικίας πώς υπολογίζεται; Επηρεάζεται και με τη χρονολογία;

Αποδείξεις μετράνε και ηλεκτρονικές μέσω τράπεζας ΚΑΙ απλές χάρτινες όπως διάβασα;

Ένα bug που παρατήρησα είναι ότι δεν μπορείς να εκτυπώσεις σωστά την δήλωση πριν την υποβάλλεις. Μόνο αν στον mozilla επιλέξεις each frame separately αλλά θα εκτυπώσει και 4 άσχετες σελίδες.
Άβαταρ μέλους
By thrylosveria
#503765 μέχρι και 80 τ.μ. κύριοι χώροι, 40 ευρώ ανά τ.μ.

- από 81 τ.μ. μέχρι και 120 τ.μ. κύριοι χώροι, 65 ευρώ ανά τ.μ.

- από 121 τ.μ. μέχρι και 200 τ.μ. κύριοι χώροι, 110 ευρώ ανά τ.μ.

Για τους βοηθητικούς χώρους της κύριας κατοικίας, ισχύει αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης 40 ευρώ ανά τετραγωνικό μέτρο, ανεξάρτητα από το μέγεθος της επιφάνειας του ακινήτου.

Ολα αυτα για απλες περιπτωσεις...τα παραπανω μεταβαλλονται αν προκειται για μονοκατοικια +20% και επισης εχουμε αλλαγη +40 % αν οι αντικειμενικες ξεκινανε απο 2800 , αν θυμαμαι καλα, το τ.μ. ! Η χρονολογια δεν επηρεαζει...
Άβαταρ μέλους
By DAP
#504991 Στο 049 ΤΙ ποσο βαζουμε; Βαζουμε οσα λεει ο παροχος υπ. πληρωμης η υπαρχει ενα ποσο στανταρ;
Η μηπως μπαινουν μονον αγορες αναγκαιων.Ποιες δαπανες μπαινουν; οι γνωστες παλιες;

EDIT

Διαβασα την ΠΟΛ 1005/2017 ...Αν υπολογισω βασει των καθαρων εισοδηματων μου το ελαχιστο ποσο δαπανων,μπορω να βαλω κανα 700 παραπανω για να μην εχω το αγγουρι της προσαυξησης;