Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#482449
JasonLouk έγραψε:Ωπα. Clarification : είναι οι μηχανικοί που είναι κομπλέ και οι μηχανολογοι μηχανικοί που είμαστε ενα κλικ πιο κομπλέ και κούκλοι. :rtfm:

Οπότε zorz καθόρισε που θα ανήκεις.

rx8_drifter έγραψε:Ζορζ-->Μηχανικός Διοικητικής Έρευνας :adminpower:

Όχι και Μηχανολόγος. :hmmm:

Το μεταπτυχιακό πάντως, λόγω της εντελώς multidisciplinary φύσης του, έχει μαζέψει κάθε καρυδιάς καρύδι. Έχουμε χημικούς, ηλεκτρολόγους, πολιτικούς, process, μια 'γενική' μηχανικό (όπως μου το έχει περιγράψει, το προπτυχιακό της είναι κάτι σαν το ΣΕΜΦΕ του Μετσόβιου), μερικούς από oil & gas που αλλάζουν κατεύθυνση κλπ.

Παρόμοια φάση είναι και το Decommissioning, κι ακόμα χειρότερα έχουν και δικηγόρους. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#502623 Με ~ 440000NOK ζει κανείς στη Νορβηγία (Trondheim) ή πρέπει να στήσεις αντίσκηνο κάτω από καμιά γέφυρα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#502631
rx8_drifter έγραψε:(trondheim :help: :s_crazy )

PhD στο NTNU. :oops:

Κάτι άλλο που κοιτούσα είναι μια θέση performance testing σε ένα ερευνητικό κέντρο στο Orkney, που το τζοπ ντισκρίψιον είναι σχεδόν φωτογραφική προκύρηξη ( :shifty: ) για μένα, αλλά είναι στο Orkney ρε γαμώτο. :lipsealed: Με βλέπω στο τέλος σε καμία Γροιλανδία...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#502632 Πως και δεν σκέφτεσαι Ελλάδα;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#502648
Zorz έγραψε:Με ~ 440000NOK ζει κανείς στη Νορβηγία (Trondheim) ή πρέπει να στήσεις αντίσκηνο κάτω από καμιά γέφυρα; :hmmm:


Χαλαρά...
https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Trondheim

Εγώ πάντως θα προτιμούσα να με σπιτώσει μια κοκκινομάλλα στο Orkney και να μου κάνει ιδιαίτερα για το phD.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#502660
mousatos έγραψε:
Zorz έγραψε:Με ~ 440000NOK ζει κανείς στη Νορβηγία (Trondheim) ή πρέπει να στήσεις αντίσκηνο κάτω από καμιά γέφυρα; :hmmm:


Χαλαρά...
https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Trondheim

Εγώ πάντως θα προτιμούσα να με σπιτώσει μια κοκκινομάλλα στο Orkney και να μου κάνει ιδιαίτερα για το phD.


Χαλαρα λεει ο αλλος και ο λυγκας λεει 20% πανω απ το Λονδινο :s_biggrin

Ζορζ προφανως και οι μισθπι phd ειναι σε ολες αυτες τις χωρες αξιοπρεπεστατοι. Ως εκει ομως. Εγω για να ειμαι απλας στα υπολοιπα συγκατοικουσα, αλλα δεν ειναι κατι που κανεις στα 30 φευγα...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#502672 Ο λύγκας λέει : Rent Prices in Trondheim are 45.80% lower than in London .

You would need around 4,110.89£ (45,587.52kr) in Trondheim to maintain the same standard of life that you can have with 4,500.00£ in London (assuming you rent in both cities) .