Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#500943
citastak έγραψε:1500!!!
με απλή ασφάλεια το πήρες;
εγώ συνήθως παίρνω με μικτή και μου δεσμεύουν την απαλλαγή (300-400 ευρώ)

Εγώ το πήρα μέσω Site, όπου πήρα ασφάλεια για τα πάντα μέσω τρίτου, ασφαλιστικής δλδ. Οπότε αυτοί σου δεσμέυουν την απαλλαγή (που ήταν 1500€ ) κ μετά εγώ αν συμβεί κάτι τα παίρνω από την ασφαλιστική.

Κ εμένα μου φάνηκαν πάρα πολλά. Μέχρι τώρα άλλες εταιρίες 400€ μου έπαιρναν.


< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#501042 πριν κανα διμηνο έκλεισα ενα αυτοκισνητο απο Gatwick μέσω της carrentals.
Εστειλα ενα μνμ στπο τη φόρμα της Europcar που τους ρωτουσα τις ώρες λειτουργίας του γραφείου (φτάνω μετά τις 23:15 και είπα μη μείνω όλο το βράδυ στο αεροδρόμιο).
Κυρίως τους ρωτούσα πόσο κοστίζει η πλήρης ασφαλιστική κάλυψη αν πληρώσω στο γκισέ.
Τους έστειλα τον κωδικό κράτησης και ιδού η απάντηση τους (μετά απο δυο μήνες).
Το θέμα με την υπηκοότητα το έλυσα, εκεί που με μπέρδεψαν είναι με την ασφάλεια.
Υπάρχει περίπτωση να μην είναι καθόλου ασφαλισμένο; τι εννοούν;

Υπόψη οτι με 9$ τη μερα η carrentals μου παρέχει πλήρη ασφαλιστική κάλυψη
Pays up to $40,000. $0 Deductible.
Receive primary coverage without having to go through your insurance.
Covers damage to vehicle due to collision, theft, vandalism, fire, or hail.
Additional drivers protected at no extra cost.
Coverage can be canceled up until your requested pick-up time.


η απαντηση της europcar
Dear****************

Thank you for contacting us.

Apologies for the late reply.

Our office in London Gatwick is open from 0600 till 0200 am the following day.

Please ensure you supply a flight number so they can wait for you in case there is any flight delays.

In regards to cover, you have no cover at all included.

You have booked this via a third party as a USA or Canadian Citizens.

Please note you will need to provide documentation indicating that you have cover and also proof that you are a USA and Canadian Citizen.

Otherwise you will need to purchase our mandatory CDW (collision, damage cover) also our THW (theft cover).

You then will have an excess fee that you are responsible for in case of the above and you can reduce this liability by purchasing optional cover.

Hope this is clear.
Regards,




Europcar UK Group
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#501056 Μήπως εννοεί αν έχεις ταξιδιωτική ασφάλεια που να καλύπτει και το αυτοκίνητο, αλλιώς πρέπει να αγοράσεις την δική τους με χρεώσεις που δεν λέει

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#501066 Όχι το λεει γιατι συνηθως η ασφαλεια του προσωπικου αυτοκινητου στις ΗΠΑ καλυπτει και το νοικιαρικο για προσωπικη χρήση. Το αμαξι θα εχει 0 ασφαλεια αν δεν το ζητησεις.
Bebes γιατί τα κάνεις αυτα στον εαυτο σου;

< >
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#501068 Μήπως εννοεί αν έχεις ταξιδιωτική ασφάλεια που να καλύπτει και το αυτοκίνητο, αλλιώς πρέπει να αγοράσεις την δική τους με χρεώσεις που δεν λέει :hmmm:

< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#501100
mirage έγραψε:Όχι το λεει γιατι συνηθως η ασφαλεια του προσωπικου αυτοκινητου στις ΗΠΑ καλυπτει και το νοικιαρικο για προσωπικη χρήση. Το αμαξι θα εχει 0 ασφαλεια αν δεν το ζητησεις.
Bebes γιατί τα κάνεις αυτα στον εαυτο σου;

< >

καλα, δεν το κανω κι επίτηδες... :lol:
Αλλαξα τα στοιχεία μου και η διαφορά είναι 17$ επιπλέον.

Αν κλείσω αυτοκίνητο μέσω easyjet η διαφορά είναι περίπου 50€ επιπλέον. Δεν ειναι σοβαρό ποσό σε σχέση με ολα τα εξοδα του ταξιδιού, αλλά είχα κλεισει πριν 2 χρονια μεσω carrentals στη Γαλλία και δε θυμαμαι να είχα καποιο πρόβλημα, πληρωσα την εξτρα ασφάλιση στο γκισε και ολα καλά. :roll:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#501522 Τσέκαρα κι εγώ την carrenthals.com και μου φαίνεται μια χαρά. Θέλω να κλείσω για δεκαήμερο στην Ιταλία αρχές Μαϊου, αν έχετε κάποια άλλη εναλλακτική, είμαι όλος αυτιά.
Βρίσκω κατηγορίας mini (δεν μου χρειάζεται μεγαλύτερο) λιγότερο από 300€ με το πακέτο της ασφαλιστικής κάλυψης.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#501532
Anonymous Founder έγραψε:Ευχαριστώ, πολύ πιο ανταγωνιστικές τιμές βλέπω εδώ. Σχεδόν... χώμα δηλαδή! :help:


Κοίτα μόνο η εταιρεία ενοικίασης να είναι ψιλοεπώνυμη και καλό είναι να έχει και γραφεία μέσα στο αεροδρόμιο να μην σε τρέχουν γύρω γύρω.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#501533
Anonymous Founder έγραψε:Τσέκαρα κι εγώ την carrenthals.com και μου φαίνεται μια χαρά. Θέλω να κλείσω για δεκαήμερο στην Ιταλία αρχές Μαϊου, αν έχετε κάποια άλλη εναλλακτική, είμαι όλος αυτιά.
Βρίσκω κατηγορίας mini (δεν μου χρειάζεται μεγαλύτερο) λιγότερο από 300€ με το πακέτο της ασφαλιστικής κάλυψης.

Απο αυτα που έγραψαν τα παιδια πιο πανω, και απο τις πολυ φτηνιοτερες χρεωσεις, καθησα και εψαξα λιγο τους ορους της carrentals.
Εχουν θεμα με τις ασφάλειες, ακόμα και η πληρης ασφαλιστική καλυψη ειναι μονο για Αμερικάνους πολίτες και μάλιστα εχει διαφορετικούς όρους για κάθε πολιτεία τους.
Οποτε δεν θα σχοληθω, δε θελω εκπλήξεις στο γκισε βραδυατικα.
Το "πρόβλημά' μου ειναι οτι φτανω αργα και ουσιαστικά η europcar ειναι μονοδρομος αφου είναι η μονη που εχει ανοιχτο γραφείο στο Gatwick μετα τα μεσανυχτα.

Η carrental εχει στη σελιδα της και "Γερμανική" έκδοση, μπαίνοντας απο'κει οι τιμές ήταν παραπλήσιες με τα Ευρωπαϊκα σάιτ (Easyjet, ryanair, europcar), oπότε βεβαιώθηκα οτι κάτι παίζει με τις ασφαλιστικές καλύψεις.
Μάλλον θα κλείσω μεσω της easyjet, αναφέρει οτι περιλαμβάνονται ΟΛΕΣ οι χρεώσεις στο τελικο πληρωτέο ποσο
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#502509 Θέλω να νοικιάσω αμάξι απ το ελβελ και να το επιστρέψω κάπου αθήνα (κατα προτίμηση δυτικά προάστια).

Εχει κανένας κάτι να συστήσει πριν αρχίσω το γουγλάρισμα? :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#504171 Top rent-a-car στη Σόφια. Να τη δοκιμάσω;
Ford Fiesta ή παρόμοιο 73,50 τελική (για 5 μέρες).

Paid road taxes
Unlimited mileage
Airport surcharge
Replacement cars
VAT 20%
insurance: FCDW

Το αμέσως πιο ακριβό είναι Chevrolet Spark της Alamo στα 107 €, ενώ η Europcar ξεκινάει από τα 112 για Picanto.