Για μοτοσικλέτες, σκούτερ και άλλα δίτροχα
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#476984 Καλοτάξιδο!

Πως το βλέπεις από ποιότητα?
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#476986
bihlas87 έγραψε: πάω να αγοράσω νερά απ το Μασούτη
και οι μισές γκόμενες εκεί μέσα γύρισαν να με κοιτάξουν...


Βρε μπας και κοίταζαν ότι το ένα μανίκι είναι πιό μακρύ απ' τ' άλλο; :s_cool
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#476990
NickTG έγραψε:Καλοτάξιδο!

Πως το βλέπεις από ποιότητα?

Μαλακό δέρμα που μυρίζει ωραία, η εφαρμογή όπως πρέπει, χωρούσε fleece ζακέτα 10mm από κάτω,
αν τύχει να περάσω μέσα από καμιά τζαμαρία θα σου πω παραπάνω :lol:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#499362 Φίλος ψάχνει για κράνος και είναι ανάμεσα στα
Shoei x spirit 3
Bell Race Star
Bell Star Mips

Μου έστειλε το παρακάτω

https://jalopnik.com/this-new-bell-helm ... 1736843351

Γενικά ξέρουμε κάτι περισσότερο για τα bell?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#499382
rx8_drifter έγραψε:Δλδ, αν τα συγκριτικά βγάζουν καλύτερα τα BELL να μην κολήσει? Είναι ποιοτικά σε βάθος χρόνου?


Να μην κολλήσει, προσωπικά τα βάζω ένα κλικ κάτω από τα κορυφαία γιαπωνέζικα Shoei/Arai, ανώτερα από όλα τα άλλα.
Το βάθος χρόνου είναι σχετικό, έτσι κι αλλιώς 5 χρόνια κρατάνε εκτός αν τα βλέπει το φως της μέρας 3 φορές τον χρόνο. Από εκεί και πέρα είναι θέμα συντήρησης και χρήσης, π.χ αν ιδρώνεις σαν γουρούνι και δεν φοράς τίποτα εσωτερικά του κράνους τα μαξιλαράκια θα την ακούσουν πιο σύντομα.

https://billyscrashhelmets.co.uk/category/bell/
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#499424 Έχω το βασικό Bell Qualifier (120Ε), είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα όπως και αρκετοί άλλοι

https://www.revzilla.com/motorcycle/bel ... ier-helmet

Για το SHARP κατα καιρούς έχουν ακουστεί παράπονα, όπως το πως γίνεται full carbon των 600 ευρώ να παίρνει 3/5
και τα ταπεινά ισπανικά MT των 70Ε να παίρνουν 5/5 αλλά οκ, συμβαίνει :lol:

Imho, πιστοποιήσεις να έχει (η ECE 22.05 είναι σχετικά φρέσκια , του 2013) , να υπάρχει σχολιασμός απο τους εως τώρα χρήστες και να ταιριάζει ΤΕΛΕΙΑ στο κεφάλι.
Ποτέ κράνος απο online shops κλπα που δεν ξέρεις πως κουμπώνει στο κεφάλι σου.

Η δικιά μας Nordcap βγάζει πολύ ωραία πραγματάκια, έχω τσιμπήσει γάντια και μπουφάν μέχρι τώρα, πολύ οκ so far.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#499426 Tα τελευταία κρασ τεστ αυτό το Bell το βγάζει κορυφή, πάνω απ όλα, γι αυτό το έβαλε στο παιχνίδι. Προφανώς ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ φόρεμα πριν αποφασίσει τί θα κάνει.
Ήθελε ενα HJC το οποιο μόλις είδε τα αστερια, 3 τον αριθμό, αποφάσισε να ανέβει μπάτζετ :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#499427
rx8_drifter έγραψε:Φίλος ψάχνει για κράνος και είναι ανάμεσα στα
Shoei x spirit 3
Bell Race Star
Bell Star Mips

Μου έστειλε το παρακάτω

https://jalopnik.com/this-new-bell-helm ... 1736843351

Γενικά ξέρουμε κάτι περισσότερο για τα bell?

Δείχνει εντυπωσιακό σαν τεχνολογία και φαίνεται αρκετά ψαγμένο. Η τιμή του επίσης είναι στο άνω άκρο, αλλά γενικώς η Bell είναι σοβαρή εταιρεία, το ότι βγάζει και φθηνά κράνη, δεν σημαίνει πως δεν είναι καλή.
Θα ξαναπώ, αν και τα Shoei/Arai παραμένουν κορυφαία, δεν σημαίνει πως είναι τα μοναδικά εκεί έξω. Υπάρχουν εναλλακτικές. Εγώ από την στιγμή που πήρα το X-lite, δεν ξαναφόρεσα το Shoei, είναι τόσο πρακτικό, ελαφρύ και άνετο, που δεν μου πάει η καρδιά.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#499440 Το καλό είναι οτι υπάρχουν ασφαλέστατα κράνη πλέον σε αστείες τιμές , οπότε δικαιολογίες δεν υπάρχουν.
Το ίδιο και για τον εξοπλισμό.
:s_howdy

ΥΓ τις προάλλες είδα live ατυχηματάκι σε αργή κίνηση , με αναβάτη σε Transalp , καμαρωτός χωρίς κράνος, πάει να προσπεράσει απο αριστερά όχημα που ήδη είχε ανάψει φλας αριστερό!
Άμα δεν είχε τόσο μεγάλη μύτη ο τυπας, δεν την πάλευε το κεφαλάκι του.

Μετά απο 1 μήνα τον ξαναείδα, με κράνος αυτή τη φορά, λυμένο φυσικά :lol:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#517040 Ειχα φθηνα και ακριβα κρανη κατα καιρους. Τελευταιο "καλο" μοντελο, το XR1100 της Shoei που αποχωριστηκα αφου το καλυψε η ασφαλιστικη. Μετα απο 4 χρονια συμβιωσης με το AGV K4-evo ... ειπα να ξαναδοκιμασω "Premium" σειρα, αλλα αυτη τη φορα δοκιμαζοντας HJC
Rpha 11 λοιπον και πρωτη φορα με "γραφικα" σε κατι Minimal.

Kριμα που ο καιρος γαμιεται. :x

330€ προσφορα.

Εικόνα

Εικόνα

Μεγαλο bonus το οτι περιλαμβανει Pinlock αντιθαμβωτικη + φιμε + υποσιαγωνο + επιρρινιο.
Ειναι Must γιατι οδηγω 365 μερες το χρονο μοτο και σκουτερ σε ολες τις συνθηκες.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#517043 Ωραίο αλλά κάνει για το σκούτερ?
Θέλω να πω σαν πιο αγωνιαρικο μοντέλο δεν χρειάζεται να είσαι σχετικά σκυφτος για να δουλεύουν σωστά οι αεραγωγοί?

Ψήνομαι να αλλάξω το XR1100 που έφαγε τα ψωμιά του με το Arai Rebel το οποίο υποτίθεται είναι για γυμνά μηχανάκια με πιο όρθιες θέσεις οδήγησης.

< >