Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#496391
Bayern7 έγραψε:
dimik έγραψε:Αντί για αψιά γραβιέρα δοκίμασε Αρσενικό Νάξου, δίνει μια ιδιαίτερη "πουτανιά" που μου αρέσει πολύ.

ΤΡΟ-ΜΕ-ΡΟ τυρί. Τι να λέμε. Respect.


+τρικαλινό λουκάνικο με πράσο + τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο :eat:

italakias approved :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#496436
dimik έγραψε:+καρδιτσιώτικο λουκάνικο με πράσο + τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο :eat:


:rtfm: :lol:

Πέρα από την πλάκα, ο συνδυασμός είναι τέλειος!!
Ειδικά αν έχει και ψητές πιπεριές το μενού....
Άβαταρ μέλους
By dimik
#496437
Andreasdik έγραψε:
dimik έγραψε:+καρδιτσιώτικο λουκάνικο με πράσο + τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο :eat:


:rtfm: :lol:

Πέρα από την πλάκα, ο συνδυασμός είναι τέλειος!!
Ειδικά αν έχει και ψητές πιπεριές το μενού....


Πράσινες καυτερές με λαδόξυδο ή γεμιστές με πικάντικη φέτα/κατσικίσιο
Άβαταρ μέλους
By xenos
#496480
dstou έγραψε:Για γραβιέρα,κεφαλοτύρι, πεκορίνο,ξεροσφέλι, σαγανάκι απλούν, σαγανάκι καπνιστό, κάτσε καλά λέβελ όλα τους -> τυροκομείο Πολύφημος.
Δυστυχώς τα διακινεί μόνο σε τοπικό επίπεδο, νότια Πελοπόννησο, ή τηλεφωνήστε να βρείτε κάποιο συνεργάτη αλλού, π.χ. εγώ τυχαίνει και έχω έναν στην Αθήνα δίπλα στο σπίτι μου. Αν βρεθεί κανείς στα μέρη του τον συστήνω ανεπιφύλακτα.
Όχι τόσο για τα λευκά τυριά του, τα κάνει λύσσα.

http://polyfimos.gr/%ce%b1%cf%81%cf%87%ce%b9%ce%ba%ce%ae/

Για μυτζήθρα, φέτα κατσικίσια, σφέλα και γιαούρτι πρόβειο -> Σούπερ μάρκετ Αφοί Πετρόπουλοι (= τα αδέρφια του Πολύφημου) στην κεντρική πλατεία Μεσσήνης. Πάρτε και λίγο χοιρινό παστό. ΚΟ-ΛΑ-ΣΗ.


Aαααα, τι λες; :hmmm: Δεν το γνώριζα! Τώρα το πάσχα θα περάσω μια βόλτα... :eat:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#496482 Επειδή στο s/m σπάνια βρίσκω ντομάτες της προκοπής, τωρα τελευταία έχω βολευτεί με τα μικρά (τύπου βελανιδι ) που έχει ο Σκλαβενίτης...
Πολυ νόστιμα, πλένεις όσα θες κ είσαι έτοιμος.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#496487 Το συζητούσα πριν κάποια χρόνια με παραγωγό θερμοκηπιακων κηπευτικων.
Βρε μλκ, βάλε τοματινια να θησαυρισεις.
Δοκίμασε μια χρονιά, πήγαν σφαίρα, σιγά σιγά θα αντικαταστήσει όλη την παραγωγή του σε ντομάτες με Lucia (κερασοειδεις) και βελανιδι. Ασύγκριτα πιο νόστιμες από τις παλιές ποικιλίες και οπτικως ανώτερες στο πιάτο.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#496504 Μόνο βελανίδια παίζουν τώρα στην αγορά απ ότι έχω δει. Επίσης έχουν και νορμάλ τιμή 3-3.5ε/κιλό.
Εμένα τα τσακίζει και ο μικρός. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#496551 Πολύ καλύτερα τα ντοματίνια από μεγάλες ντομάτες θερμοκηπίου, συμφωνώ!!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#496635
Dodger έγραψε:
Ποιό τυροκομείο είναι στην Αρκαδία; Για πε....


μυζηθρα και κεφαλοτυρι δεν εχουν συναγωνισμο.


https://www.4ty.gr/merchant/48332/el/%C ... E%9F%CE%95
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#496685
gianik έγραψε:Επειδή στο s/m σπάνια βρίσκω ντομάτες της προκοπής, τωρα τελευταία έχω βολευτεί με τα μικρά (τύπου βελανιδι ) που έχει ο Σκλαβενίτης...
Πολυ νόστιμα, πλένεις όσα θες κ είσαι έτοιμος.


:metalo:

ΜΟΛΙΣ εφαγα καμποσα, και τα βρηκα πολυ καλυτερα γευστικα απο την οποιαδηποτε ντοματα που εχω φαει τελευταια.

Τωρα ειδα οτι συμφωνει και αλλος κοσμος.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#496688 Για να φας καλη ντοματα πρεπει να προερχεται απο καλο σπορο.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#496700 Εμ, βάλτε καμιά ντοματιά, έστω και σε γλάστρα....
Άβαταρ μέλους
By bebes
#496726
Dodger έγραψε:Εμ, βάλτε καμιά ντοματιά, έστω και σε γλάστρα....

και σε γλαστρα να τη βαλεις, π΄ρεπει να βρεις "καλό" γεννετικό υλικό. Πλέον η πλειοψηφία των φυτών που πουλιούνται είναι απο φυτώρια (υβρίδια)
italakias έγραψε:Για να φας καλη ντοματα πρεπει να προερχεται απο καλο σπορο.

ο σπόρος βέβαια είναι σαν τους ανθρώπους. Όλοι είναι διαφορετικοί, μπορεί να πέσεις σε καλό, αλλα και σε κακό.
Εχω βρει εναν παραγωγό που έχει δικούς του σπόρους, εχει και ενα μικρο θερμοκήπιο στο Δαμάσι και πουλάει (νόστιμες) ντομάτες στη λαϊκή.
Παίρνω φυτα απ'αυτον, αλλες ντομάτες είναι καλές και άλλες οχι. Πλέον ειναι πολυ δύσκολο να βρείς καθαρό σπορο :(
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#496947
Anonymous Founder έγραψε:Παίζουν κάποιες γραβιέρες που πλησιάζουν την γλυκύτητα της παρμεζάνας.
Η γραβιέρα Αμφιλοχίας, έχει μεγάλη διαφορά από την Κρήτης ή την Ιωαννίνων. Μήπως κάποια από αυτές θα σου έκανε;
Έχω πετύχει εξαιρετικά ελληνικά τυριά και πλέον σπάνια αγοράζω κάποιο μη ελληνικό.
:s_yes

αξιολογα τυρια υπαρχουν σχεδον σε καθε τοπο, το ζητημα μου εδω ειναι μια αντικατασταση για συγκεκριμενο σκοπο, οχι απλα κατι ιδιαιτερα καλο.

πχ το πεκορινο αμφιλοχιας (που το καταγουσταρω απροπο), δεν λιωνει οπως το ρομανο ωστε να ομογενοποιηθει στην κρεμωδη σαλτσα της καρμποναρας. ασε που ειναι και αρσιζικο στην αλμυρα!
το ρομανο εχει τριφτη υφη και λιωνει καταλληλα.
ισως θα πρεπει να γυρεψω κατι ωριμασμενο που να φερνει σ' αυτην την ευθρυπτη μαζα.

dimik έγραψε:Αντί για αψιά γραβιέρα δοκίμασε Αρσενικό Νάξου, δίνει μια ιδιαίτερη "πουτανιά" που μου αρέσει πολύ.

χμμ, απο υφη πως ειναι? δεν το 'χω δοκιμασει ακομα.

Νίκος Παππάς έγραψε:Αν δεν βρω παρμεζάνα ρετζιανο, παλαιωμενη γραβιέρα Κρήτης ( που μοιάζει αρκετά σε υφή ) ή ξερή μυζήθρα.

ωραιος! θα τσεκαρω καμια παλαιωμενη αν και οι κρητικες γραβιερες που 'χω τσεκαρει ειναι γλυκουτσικες, δεν εχουν τη δριμυτητα που ψαχνω.
η ξερη μυζηθρα ταιριαστη στα μακαρονια αλλα ως προϊον τυρογαλακτος ξεφευγει απ' το προφιλ εδω.

τριντεντ, φχαριστω!