Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#494205 Εννοείται ότι θα υπολογίσω να έχω υπόλοιπο τόσο που να μπορώ όχι μόνο να πληρώνω δόση αλλά και να επιβιώνω προσεκτικά για 1 χρόνο. Α

Έχει σημασία να δω αν έχω ποινή (αν θυμάμαι καλά όχι) αλλά τι ξεπληρώνω, κεφάλαιο ή τόκους καθώς και αν μειώνεται ή όχι η διάρκεια αποπληρωμής. Αν δεν μειώνεται σίγουρα πέφτει πολύ η μηνιαία δόση αλλά αν μειωθεί η διάρκεια τότε η δόση θα πέσει ή θα είναι στα ίδια; Μάλλον δεν είναι έτσι απλό. Από μερικούς υπολογισμούς μάλλον το πιο βολικό είναι ίδιες δόσεις με μείωση διάρκειας, εφόσον δεν με δυσκολεύει η δόση κερδίζω σημαντικά.

Βασικά πρέπει να διαβάσω προσεκτικά τη συμφωνία. Αλλά μου δώσατε τροφή για σκέψη και σας ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#494271
sknipper έγραψε:Εννοείται ότι θα υπολογίσω να έχω υπόλοιπο τόσο που να μπορώ όχι μόνο να πληρώνω δόση αλλά και να επιβιώνω προσεκτικά για 1 χρόνο. Α

Έχει σημασία να δω αν έχω ποινή (αν θυμάμαι καλά όχι) αλλά τι ξεπληρώνω, κεφάλαιο ή τόκους καθώς και αν μειώνεται ή όχι η διάρκεια αποπληρωμής. Αν δεν μειώνεται σίγουρα πέφτει πολύ η μηνιαία δόση αλλά αν μειωθεί η διάρκεια τότε η δόση θα πέσει ή θα είναι στα ίδια; Μάλλον δεν είναι έτσι απλό. Από μερικούς υπολογισμούς μάλλον το πιο βολικό είναι ίδιες δόσεις με μείωση διάρκειας, εφόσον δεν με δυσκολεύει η δόση κερδίζω σημαντικά.

Βασικά πρέπει να διαβάσω προσεκτικά τη συμφωνία. Αλλά μου δώσατε τροφή για σκέψη και σας ευχαριστώ.

Παντα κεφαλαιο προπληρωνεις και εχεις δυο επιλογες. Μειωση της μηνιαιας δοσης με σταθερη την ληξη του δανειου και μειωση της ληξης του δανειου, με σταθερη την δοση (ασχετα αν μειωνεται και αυτη λιγο λογω μειωσης τοκων).

edit. Απο προσωπικη εμπειρια συμφερει παντα το δευτερο, εκτος αν η μηνιαια δοση εξυπηρετείται δυσκολα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#494568 Από κουβέντα που δε ξέρω τι να κρατήσω:
Παίζει λέει οτι θα αλλάξουμε τα 50ευρα χαρτονομίσματα για κάποιο λόγο και οτι δε θα μπορείς να ανταλλάξεις εκείνη τη στιγμή τα μετρητά στο ταμείο, αλλά να κάνεις υποχρεωτική κατάθεση τα υπό απόσυρση 50ευρα σου στο λογαριασμό σου και μετά να τα ξανακάνεις ανάληψη.

Ισχύει; Αν ναι το βλέπω καθαρά σαν honeypot για έλεγχο μετρητών :)
Άβαταρ μέλους
By mirage
#494569 Το 50ευρω αλλαξε το 2017. Ο κυκλος επανασχεδιασμου ειναι πρπ 8 χρονια. Ασχολιαστα τα υπολοιπα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#494576
Parallel circulation of banknotes of the first series and of the Europa series
The first series of euro banknotes will continue to be issued alongside the Europa series of notes until the remaining stocks have been used up. They will then be gradually phased out.

Banknotes of the first series will always retain their value
The date when the first series of euro banknotes ceases to be legal tender will be announced well in advance. However, the banknotes of the first series will always retain their value: they can be exchanged for an unlimited period of time at the Eurosystem NCBs.

https://www.ecb.europa.eu/euro/banknote ... ex.en.html

1. τυπώνονται παράλληλα και τα παλιά σχέδια μέχρι να ξεστοκάρουν τα υλικά.
2. Θα ανακοινωθεί από πολύ πιο πριν όταν θα πάψει κάποια έκδοση να μην ισχύει (δεν έχει ανακοινωθεί κάτι)
3. Στις κεντρικές τράπεζες πάντα θα μπορείς να ανταλλάζεις αποσυρμένα χαρτονομίσματα.
4. Έτσι κι αλλιώς η Κεντρική Τράπεζα σε ό,τι περνά από τα χέρια της αντικαθιστά τα παλιά με καινούργια, και φθαρμένα με καινούργια. Έτσι η απόσυρση γίνεται σταδιακά και το κοινό δεν χρειάζεται να αγχώνεται. Αυτή είναι η κύρια οδός αλλαγής μέχρι τώρα.

Σημειώστε ότι οι Γερμανοί είναι μακράν οι μεγαλύτεροι ερωτύλοι του μετρητού στην ΕΕ. Αν κάτι περνούσε από τον Ντράγκι για κατάργηση, πρώτα και κύρια θα ήταν για τα Γερμανά και όχι για την ψωροκώσταινα.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#494580 Η πλάκα είναι ότι αν κάνεις ανάληψη στο ταμείο της τράπεζας συνήθως δεν σου δίνουν καινούργια 50ευρα ή σου δίνουν λίγα.

Κυρίως έχουν ακόμα τα παλιά οπότε σιγά μην τ' αποσύρουν κιόλας :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#502056 Ανοίξαμε την Τρίτη λογαριασμό στην Alpha για τον μικρό (18 μηνών). Είχαμε ρωτήσει από πιο πριν για απαραίτητα χαρτιά/κτλ και δε μας είχαν αναφέρει κάτι για "ειδικού τύπου" λογαριασμό με περιορισμούς, κτλ. Ξεκινήσαμε την Τρίτη τη διαδικασία/χαρτομάνι/κτλ και προς το τέλος της διαδικασίας (όταν ζητήσαμε να συνδέσουν το λογαριασμό του σε κάρτα ανάληψής μας) μας ανέφεραν ότι ο λογαριασμός είναι "Alpha 1|2|3 – για παιδιά" και δεν επιτρέπει ανάληψη με κάρτα. Στη συζήτηση πάνω άφησαν να εννοηθεί ότι μέσω web banking δε θα έχουμε πρόβλημα (ως συνδικαιούχοι) να χρεώνουμε το λογαριασμό (δηλ. να βγάζουμε χρήματα από αυτόν). Τώρα, όμως, που το προσπάθησα συνειδητοποίησα ότι δε μου δίνεται η δυνατότητα. Έχει κάποιος από το forum λογαριασμό Alpha με πρώτο δικαιούχο ανήλικο παιδί; Αν ναι, του ίδιου τύπου με τον ίδιο περιορισμό; Ή υπάρχει εναλλακτική που δε μας την ανέφεραν, π.χ. για κανονικό λογαριασμό; Στις υπόλοιπες τράπεζες τι ισχύει; Ίδιοι περιορισμοί;

Υ.Γ.: Η Attica Bank σε τι κατάσταση είναι αυτή την περίοδο; Δίνει επιτόκιο 1,6% για εξάμηνη προθεσμιακή σε ποσά άνω των €35k. Η Alpha από την άλλη δίνει γύρω στο 0,40% για αντίστοιχα ποσά. Η 2η μας κλέβει ή η 1η πάει για φούντο, σωστά; Ή χάνω κάτι;
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#502077 "Με δυνατότητα να κάνετε αναλήψεις χρημάτων από το λογαριασμό, σε οποιοδήποτε Κατάστημα της Alpha Bank (όxι ATM) όταν χρειαστεί"

Αναφέρει μόνο σε κατάστημα, κοινώς γκισε. Ούτε λέει για Web και λέει όχι ΑΤΜ δηλαδή όχι κάρτα.
Μόνο εγώ το ερμηνεύω έτσι?! Μόνο γκισε. :)
Άβαταρ μέλους
By Serf
#502092 Το είδαμε εκ των υστέρων, αφού στην αναγνωριστική επίσκεψη δε μας είχαν πει το είδος λογαριασμού. Το ερώτημα, όμως, παραμένει κατά πόσο είναι ο μόνος επιτρεπτός τύπος λογαριασμού για ανήλικο παιδί.

Και βέβαια τη στιγμή του ανοίγματος δεν ανέφεραν ρητά τη μη δυνατότητα χρεώσεων μέσω web banking.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#502185 Τώρα το είδα και εγώ, δεν γίνεται χρέωση από το e-banking στον λογαριασμό 123 που έχω για τις μικρές.
Μέχρι τώρα δεν το είχα πάρει χαμπάρι, γιατί δεν θέλω να τον χρεώσω.

Από το ταμείο εννοείται ότι μπορείς να κάνεις ανάληψη όποτε θέλεις.

Πάντως σε ανήλικο μπορείς να ανοίξεις και απλό ταμιευτήριο, απλά σου πρότειναν 123 για το επιτόκιο.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#502347
Serf έγραψε:Η 2η μας κλέβει ή η 1η πάει για φούντο, σωστά; Ή χάνω κάτι;


Όχι απαραίτητα, εξαρτάται από την εμπορική πολιτική της κάθε τράπεζας και τις ανάγκες που έχει. Το να χρειάζεται μία τράπεζα λεφτά, δεν σημαίνει πως είναι για φούντο.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#502365 Σωστό αυτό που λέει ο Μάρκος, αλλά για την Αττικής δεν είναι εύκολα τα πράγματα
Άβαταρ μέλους
By elteo
#502383 Στην Αττικής δεν είναι μεγαλομέτοχος η εκκλησία; :hmmm: :innocent:

Δεν είναι συστημική τράπεζα από όσο ξέρω με ότι αυτό συνεπάγεται.
Άβαταρ μέλους
By thednick
#502435
Serf έγραψε:Υ.Γ.: Η Attica Bank σε τι κατάσταση είναι αυτή την περίοδο; Δίνει επιτόκιο 1,6% για εξάμηνη προθεσμιακή σε ποσά άνω των €35k. Η Alpha από την άλλη δίνει γύρω στο 0,40% για αντίστοιχα ποσά. Η 2η μας κλέβει ή η 1η πάει για φούντο, σωστά; Ή χάνω κάτι;


0.40% για προθεσμιακή στο πιο risky τραπεζικο συστημα της ευρωπης? :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#502441 Μετά το χουνέρι με την προθεσμιακή, μετά τα capital controls, ούτε με 10% επιτόκιο δεν ξανακάνω.

< >