Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#488408
theo13 έγραψε:Θέλω γνώμες για άμεση αγορά καινούριου mini από συγγενικό πρόσωπο.

Οδηγός 60 ετών, αστική χρήση κατά 90% , 10.000 χλμ το χρόνο περίπου, μόνο βενζίνη, δεν μας ενδιαφέρει καθόλου η fun to drive πλευρά ούτε τα πολλά μπλιπμπλίκια σε θέματα connectivity κλπ. Είναι πολύ basic οδηγός.

Ιδανικά το budget θα είναι μέχρι 13.000 ίσως πολύ λίγο παραπάνω. Αξίζει εδώ να σημειώσω ότι μάλλον θα αγοραστεί η βασική έκδοση του όποιου μοντέλου επιλεχτεί χωρίς πολλά - πολλά έξτρα.(Το πολύ καμμιά ζάντα ή χρώμα)

Έχω σκεφτεί:
1) Υaris 1,0 68PS ή 1,5 111 PS (θέλω τη γνώμη σας εδώ για την πραγματική διαφορά στην κατανάλωση)
2) Peugeot 208 1,2 82 PS
3) Citroen C3 1,2 82 PS
Ως τώρα ο οδηγός έχει ένα ibiza του 2003 το οποίο τα έφτυσε πλέον.

Υ.Γ. μην προτείνετε Corsa είχε ένα του 2006 και το πούλησε γιατί έβγαλε ένα σωρό βλάβες


Θα πρότεινα Yaris 1.5 βάσει του προφίλ που περιγράφεις.
Το 1.0 , το τελευταίο δεν το έχω οδηγήσει, το 1ης γενιάς με 930+ κιλά πήγαινε πολύ άνετα πάντως για τη χρήση που σχεδιάστηκε.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#488487
Thomas_C200K έγραψε::shifty: :shifty:
Smart Forfour ή το ίδιο με άλλα σήματα λέγε με Renault Twingo
3δυμα Group Up!, Mii και δε θυμάμαι το άλλο πως το λενε :lol:
Kia Rio
Θα πρότεινα και Seat Ibiza TGI.


Citigo λέγεται :rtfm: !! Όχι τόσο μικρό δεν θέλει. :lol: :lol:
Το Smart Forfour ούτε στον εχθρό μου. Πιο άσχημο αυτοκίνητο δεν πρέπει να υπάρχει! (+λάστιχο ποδηλάτου :svivhaha: )

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/12146493/

Εικόνα

:omg: :omg:

TGI καλό αλλά δεν υπάρχουν πρατήρια Φυσικού αερίου στην Πάτρα.
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#488610
g8777 έγραψε:Mε σειρα προτεραιοτητας:

https://www.car.gr/9358336-peugeot-208-1-2cc-puretech-82hp-active

https://www.car.gr/11022042-hyundai-i-20-1-2lt-84hp-premium

https://www.car.gr/10950530-kia-rio-1-4-automato-lx-inmotion (αυτοματο, αλλιως https://www.car.gr/11894628-kia-rio-1-2-lx-inmotion)

Απατες στυλ Γιαρις :vava: ουτε απ εξω μην περασεις .


Που ακριβως εντοπιζεται η απατη με τα Yaris?

...εντωμεταξυ αναφερθηκε οτι ο ενδιαφερομενος θελει να κανει και κανενα ταξιδι και εσυ εχεις βαλεις με την σειρα ολα τα ψοφιμια, που για να κανουνε προσπεραση θελουνε ευχελαιο... :s_hang
Άβαταρ μέλους
By g8777
#488626 Βαλε και κανα Αστρα Γρηγοριε, σιγα, τι 14 τι 20 χιλιαρικα, ΖΜΠΟΥΤΣΑΜΑΣ ΓΡΗΓΟΡΙΕ ΛΕΓΩ :adminpower:

Απατη = Οταν σε γλενταει ο ανταγωνισμος σε κυλιση, ποιοτητα, υποστηριξη, εξοπλισμο και συ μου το παιζεις πριμιουμ επειδη το σταρλετ δεν χαλαγε ποτε. :s_yes


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dstou
#488672 Το ΚΙΛ το Ρίο θα κοίταζα και το Τουότα το Γιώρη στα 1000 κυβικά. Αστική χρήση λέει χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις εκτός από το να του βάζει βενζίνη και να πηγαίνει μια φορά κάθε δύο χρόνια για σέρβις.
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#489032
g8777 έγραψε:Βαλε και κανα Αστρα Γρηγοριε, σιγα, τι 14 τι 20 χιλιαρικα, ΖΜΠΟΥΤΣΑΜΑΣ ΓΡΗΓΟΡΙΕ ΛΕΓΩ :adminpower:


Ελα βρε ggggggggggggggg τωρα μας γκρινιαζεις...Ειπε ο ανθρωπος ιδανικα στα 13κ ευρω. Γραφουν οι δυο αγγελιες που εβαλα 14κ ευρω και 14,3κ ευρω. Με 13,5κ ευρω το εχεις παρει το αμαξι, με μοτερουκλα για να κανεις και κανενα ταξιδι της προκοπης, οχι να βγαζεις και το ποδι εξω για να πας πιο γρηγορα

g8777 έγραψε:Απατη = Οταν σε γλενταει ο ανταγωνισμος σε κυλιση, ποιοτητα, υποστηριξη, εξοπλισμο και συ μου το παιζεις πριμιουμ επειδη το σταρλετ δεν χαλαγε ποτε. :s_yes


Μονο που εδω, στην προκειμενη περιπτωση λες την μιση αληθεια...Σαφως και το 208 εχει καλυτερη κυλιση, αλλα τι να το κανεις με το 82αρι ΨΟΦΙΜΙ!!! 0-100km/h σε 14sec , 80-110km/h με 3η σε 8sec?

Το Kia Rio μου αρεσει, θα το προτεινα και αυτο, αλλα και παλι στα λεφτα αυτα, υπολειπεται ως πακετο απο το Yaris και αυτο λογω επιδοσεων. Τουλαχιστον σαφως καλυτερο απο το 208 / 82ps αφου κανει το 0-100km/h σε 11,9sec και το 80-110km/h με 3η σε 7,2sec.

To Υaris φυσικα ειναι το καλυτερο ατμοσφαιρικο βενζινοκινητο στα λεφτα αυτα, με 0-100Km/h σε 10,5sec και 80-110Km/h με 3η σε 6,2sec.

Ποιοτητα το νεο Yaris παρομοια με τα δυο Κορεατικα. Το i20 συμπαθητικο αλλα και μονο που ειναι made in τουρκοι, δεν θα το προτεινα ΠΟΤΕ...

http://www.drive.gr/test-drives/dokimi/ ... uretech-82
http://www.drive.gr/test-drives/dokimi/ ... kia-rio-12
http://www.drive.gr/test-drives/dokimi/ ... -15-vvt-ie

Στα των φωτο περι εσωτερικου...
...οχι μανιτσα μ' δεν εβαλες την φωτο της αγγελιας του Yaris που ανεβασα, εβαλες την φτηνιαρικη εκδοση... :rtfm:

Εικόνα

Στο δια ταυτα, συμφωνω ΜΟΝΟ για την περιπτωση του Rio, καθοτι οι επιδοσεις του ειναι αποδεκτες και εμφανισιακα το βρισκω πολυ καλο, οπως και στην ποιοτητα εσωτερικου.
Το 208 αξιζει ως πακετο στα 110ps που ομως κοστιζει σημαντικα περισσοτερο. Το 82αρι στα λεφτα αυτα, ειναι για τα πανηγυρια...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#489042 Με 13+ παίρνεις το τούρμπο Rio.
Μια χαρά είναι οι επιδόσεις του 208 του απλού.
Οι Τούρκοι δεν τα φτιάχνουν καλά τα αυτοκίνητα;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#489050 Άλλο αυτό τώρα; ψοφίμια τα ογδόντα δύο άλογα;
Γρηγοριε παντρεύτηκες έτσι; :(

Όπως και να χει, υπενθυμίζω το αρχικό ποστ :

Θέλω γνώμες για άμεση αγορά καινούριου mini από συγγενικό πρόσωπο.

Οδηγός 60 ετών, αστική χρήση κατά 100% , 10.000 χλμ το χρόνο περίπου, μόνο βενζίνη, δεν μας ενδιαφέρει καθόλου η fun to drive πλευρά ούτε τα πολλά μπλιπμπλίκια σε θέματα connectivity κλπ. Είναι πολύ basic οδηγός.

Ιδανικά το budget θα είναι μέχρι 13.000 ίσως πολύ λίγο παραπάνω, πολύ λίγο λέγω Γρηγοριε Κικιζα. Αξίζει εδώ να σημειώσω ότι μάλλον θα αγοραστεί η βασική έκδοση του όποιου μοντέλου επιλεχτεί χωρίς πολλά - πολλά έξτρα.(Το πολύ καμμιά ζάντα ή χρώμα), οπότε φουλ έξτρα εκδόσεις στυλ Γιαρις δεν μου κάνουν, ποιο Γιαρις τώρα, το βάζω για τρολολο από τον g.

Έχω σκεφτεί:
1) Υaris 1,0 68PS ή 1,5 111 PS (θέλω τη γνώμη σας εδώ για την πραγματική διαφορά στην κατανάλωση)
2) Peugeot 208 1,2 82 PS
3) Citroen C3 1,2 82 PS
Ως τώρα ο οδηγός έχει ένα ibiza του 2003 το οποίο τα έφτυσε πλέον, το χρησιμοποιούμε για ταξίδι αστραπή μέχρι τη μπουγατσουπολη, μέχρι εκεί φτάνουν τα 75 ψωραλογα πλέον.

Υ.Γ. μην προτείνετε Corsa είχε ένα του 2006 και το πούλησε γιατί έβγαλε ένα σωρό βλάβες. Για το γιαρις τα είπα πριν, έχω όρεξη για μαλλιοκουβαρα στο φόρουμ
.
:s_yes
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#489061 Εγώ θα συμφωνήσω περιχαρώς με όσους βλέπουν το γιάρις και ανακατεύονται... απλά πας αλλού imho.

Btw κρίμα, γιατί το μκ1 γιάρις είναι από τα αυτοκίνητα της καρδιάς μας. :oops:
Άβαταρ μέλους
By theo13
#489148 Παιδιά σας ευχαριστώ ξανά για τις απαντήσεις!

Θέλω να διευκρινήσω το εξής: Δεν υπάρχει περίπτωση αυτός που θα πάρει το αμάξι να ασχοληθεί - καταλάβει αν το αμάξι είναι γρήγορο ή όχι. Η max ταχύτητα που έχει πιάσει εβερ είναι 160 km/h με audi s3 Quattro που οδήγησε μια φορά για πλάκα. :lol:

Είναι αργός οδηγός. Πάει απλά απ το σημείο Α στο Β. Τίποτα άλλο.
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#489168
Asimov έγραψε:Με 13+ παίρνεις το τούρμπο Rio.


Με την προωθητικη ενεργεια της εισαγωγικης, συμφωνα με την επισημη ιστοσελιδα, απο 13,290ευρω στην βασικη εκδοση L Immotion.

Οκ , ετσι ναι, παροτι εχει βασικο εξοπλισμο, αφου ειπωθηκε οτι δεν υπαρχουν απαιτησεις στον εξοπλιστικο τομεα, ειναι εξαιρετικο deal με 100 τουρμπατα αλογα.

Asimov έγραψε:Μια χαρά είναι οι επιδόσεις του 208 του απλού.


Αν μιλαγαμε για πριν 10+ χρονια στους Ελληνικους δρομους, ή για αποκλειστικη χρηση στην πολη-προαστεια, χωρις καθολου ταξιδια (100% , ουτε καν 90% που αναφερθηκε) τις ελεγες μια χαρα.
Τωρα τις λες οριακα αποδεκτες, συμφωνα με την γενικοτερη εξελιξη και στην κατηγορια και ανεπαρκεις σε ταξιδι με 3-4 ατομα και αποσκευες το καλοκαιρι με A/C...

Asimov έγραψε:Οι Τούρκοι δεν τα φτιάχνουν καλά τα αυτοκίνητα;


Μπορει και να τα φτιαχνουν οπως τα φτιαχνουν οι Ρουμανοι, Τσεχοι κτλ, εμενα παντως δεν θα μου αρεσε και γενικως δεν προτεινω οποιοδηποτε προιον-υπηρεσια που να προερχεται απο μια κατα παραδοση εχθρικη γειτονικη χωρα. Και για να προλαβω τυχον τρολλ, οχι δεν ειμαι χρυσαυγιτης.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#489174 Δεν ανέφερε πουθενά 3-4 άτομα, αποσκευές κλπ ο άνθρωπος.
Τεσπα τα i20, Rio και Peugeot (και το Clio 0.9Τ νομίζω) βγαίνουν στα 13+, ενώ το Yaris 14+ οπότε αυτομάτως είναι εκτός μπάτζετ.
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#489183
g8777 έγραψε:Άλλο αυτό τώρα; ψοφίμια τα ογδόντα δύο άλογα;


Γενικως και αοριστως δεν ειναι ψοφιμι, ειδικα εαν ο εκαστοτε χειριστης...μαστιγωνει τα αλογα.
Για την εποχη και κατηγορια καλως/κακως ειναι ψοφιμι με αυτες τις επιδοσεις που εγραψα απο το περιοδικο Drive, τι να κανουμε τωρα, αυτη ειναι η αληθεια...

g8777 έγραψε:Γρηγοριε παντρεύτηκες έτσι; :(


:lol: Οχι και μαλιστα δεν το βλεπω να γινεται και συντομα...

g8777 έγραψε:Όπως και να χει, υπενθυμίζω το αρχικό ποστ :


Το θυμαμαι δεν χρειαζεται υπενθυμιση, παρολα αυτα ο Theo13 ξεκαθαρισε το στυλ του ενδιαφερομενου, οποτε πασο...

Σε καθε αλλη περιπτωση παντως, οι ανω του μεσου ορου επιδοσεις, -στην κατηγορια απλων supermini, οχι sportscar/hot-hatch κτλ- διασφαλιζουν καλυτερη ενεργητικη ασφαλεια, ακομα περισσοτερο μαλιστα στις περιπτωσεις που ο κατοχος, "δεν ασχολειται, δεν γνωριζει, κτλ".

Καθοτι δεν θα ειναι πολλες φορες στην ζωη του που θα χρειαστει να κανει μια προσπεραση πχ, αλλα ΜΙΑ λαθος εκτιμηση, ΜΙΑ φορα να αποφασισει να κανει προσπεραση, ακομα και εαν δεν εχει κανει ποτε στην ζωη του, ενα ισχυροτερο αυτοκινητο θα τον σωσει. Ενα πιο αδυναμο συγκριτικα μπορει να του κοστισει απο ενα μικρο ατυχημα, ισως και παραπανω.

Και δεν μιλαω για διαφορες με επιδοσεις που ειναι ΗΔΗ ανω του μεσου ορου, για να καταλαβαινομαστε...(ελπιζω)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#489185 Βεβαια Γρηγοριε ουτε τα 100+ αλογατα μπορει να επαρκουν αν 4 ατομα ειναι υπερβαρα ( για να το θεσω κομψα) και θελουν να κουβαλησουν ΚΑΙ απο μια βαλιτσα ο καθενας.Αυτο γιατι δεν το σκεφτηκαμε; :hmmm:

Επισης Γρηγοριε η πολαρα κανει καθε μερα πρπ 200 χλμ μ.ο. Με τα 75 αλογατα. Ε, ουτε μια φορα δεν μου φανηκαν λιγα για ταξιδι, προσπερασεις κλπ. Ο ανθρωπος δεν θα παει να οδηγησει σα μανιακος για να του προτεινουμε αμαξι αποκλειστικα με την ιπποδυναμη. Μαλακωσά θα πηγαινει Γρηγοριε.

ΥΠΕΡαρκετα τα 82 Αστραχανια. :adminpower:
Τελευταία επεξεργασία από g8777 και 26 Φεβ 2018, 14:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#489187 @Αsimov
Ενταξει δεν το ειπε στην αρχη, το εβαλα εγω ως πιθανοτητα, επιβατικο 5θεσιο ειναι, αλλα αφου κατοπιν το ξεκαθαρισε ο theo13, παω πασο.
Υπο αυτο το πρισμα, προσωπικα θα προτεινα ιδανικα το Rio 1.0 T 100ps, παροτι και τα δυο πχ Yaris των αγγελιων
μπορουν να αποκτηθουν με εκπτωση, (αρα κατω απο 14κ ευρω) στις περισσοτερες περιπτωσεις συμβαινει, δεν ειναι μυστικο.