Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By edmond
#488532 Το πρώτο αμάξι του πατέρα μου κάπου '80-'81. Μτχ abarth απο κάποιον που το έτρεχε στο Τατόι, 1050 κ.εκ. με αλλαγμένο εκκεντροφόρο, νομίζω 90 άλογα. Μου εξηγούσε πως δεν ξεκίναγε απο στάση νορμάλ. Ή θα έσβηνε ή θα σπίνιαρε. Κάθε εβδομάδα απαραίτητα συνεργείο βέβαια. Για 2 χρόνια* πηγαίναμε χωριό (Μεσσηνία) 4μελής με μπαγκαζιέρα απο Κολοσούρτη. Αχλαδόκαμπο κιετς, η Κορίνθου-Τριπόλεως δεν υπήρχε ούτε στις απαλλοτριώσεις.
Μλκα μου τι μου θύμισες....

*
Το καινούργιο civic που αγοράστηκε το '83 φαινόταν σαν S class.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#488623 Δύσκολο 90 με εκκεντροφόρο, σε ένα μοτέρ που ήδη ήταν αρκετά πειραγμένο από το εργοστάσιο. Ίσως να έφτανε βέβαια παραπάνω από τα 70 εργοστασιακά.
Είχα οδηγήσει κι εγώ κάποτε ένα, σε κακή κατάσταση ήταν, πήγαινε τον κώλο του βέβαια.
Σκέφτομαι πόσο βλάκες είναι οι ιταλοί που δεν εκμεταλλεύτηκαν τέτοια αυτοκίνητα διαχρονικά. Κατήργησαν την Autobianchi, και έβαλαν την Lancia να παίξει τον ρόλο. Και μετά έκλεισαν και την Lancia.
Και τώρα προσπαθούν με αποτυχία μέχρι στιγμής να βάλουν την Abarth να κάνει το ίδιο πράγμα!
Θησαυρό έχουν στα χέρια τους και τα κάνουν σκ@τ@.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#488690 Από τις τελευταίες του γενιές με τα εξωτερικά μαύρα πλαστικά, τα πίσω παραλληλογραμμα φώτα και σε άριστη κατάσταση το είχε οικογενειακος φίλος για δεύτερο και "παιχνίδι". Του άρεσαν αυτά τα μικρούλια και είχε στην αποθήκη-γκαράζ του ένα Mini pick up, ένα 126 που επίσης χρησιμοποιούσε και ένα Innocenti που θα ξεκουραζοταν από το Α112.
Καπου το 87' στα 16 μου είναι από τα πρώτα αυτοκίνητα που οδηγώ... σε αλανα. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά σαν να θυμάμαι σήμα Lancia να έχει. Πανέμορφο αμαξάκι και πίκρα οταν άλλαξε με το Υ10 που το έβρισκα παράξενο.

Και μιας και το ανέφερα....Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#489069
elteo έγραψε:Η μασκότ μας.Εικόνα


με ποιο μοτερ ειναι?? ειχα απο τα πρωτα του 74 που εγραφαν πισω για μαρκα το Ζιγκουλι με το δικο τους αλφαβητο.... 1500κε και διπλο καρμπυρατερ... :metalo:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#489088 Εικόνα

Που σαι ρε pik.... :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :eat: :eat: :eat: :eat: :eat: :eat: :eat:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#489790 αν μπορει καποιος μοντ,ας ποσταρει τη φωτο κατευθειαν εδω :inlove:

https://twitter.com/kenjiyeah/status/968219819731402752
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#489794
dimviii έγραψε:αν μπορει καποιος μοντ,ας ποσταρει τη φωτο κατευθειαν εδω :inlove:

https://twitter.com/kenjiyeah/status/968219819731402752
Ελπίζω να τα κατάφεραΕικόνα

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#489795 μεγαλη ζημια το συγκεκριμενο Ζ :inlove:

φχαρισταω Νικ
Άβαταρ μέλους
By mmarkom
#489807 To 2o Abarth που είχα πριν 20 χρόνια, γνήσιο 85αρι με ηλεκτρικά παράθυρα, με πιο ελεύθερο φίλτρο αέρος, εξάτμιση δική του άψογη και εκκεντροφόρους Alquati μέχρι τα 130 πήγαινε από στάση μαζί με τα νέα τότε 106 Rallye 1.3.
Βέβαια κάτω από 2000 στρ ήταν λίγο δύσκολο να οδηγηθεί γιατί μπέρδευε αλλά 3,5-7 γινόταν πόλεμους.
Δυστυχώς το μοτέρ αυτό παρέδωσε πνεύμα μετά από 6 μήνες στην ευθεία της Θήβας πηγαίνοντας σε κάποιο ράλλυ


Anonymous Founder έγραψε:Δύσκολο 90 με εκκεντροφόρο, σε ένα μοτέρ που ήδη ήταν αρκετά πειραγμένο από το εργοστάσιο. Ίσως να έφτανε βέβαια παραπάνω από τα 70 εργοστασιακά.
Είχα οδηγήσει κι εγώ κάποτε ένα, σε κακή κατάσταση ήταν, πήγαινε τον κώλο του βέβαια.
Σκέφτομαι πόσο βλάκες είναι οι ιταλοί που δεν εκμεταλλεύτηκαν τέτοια αυτοκίνητα διαχρονικά. Κατήργησαν την Autobianchi, και έβαλαν την Lancia να παίξει τον ρόλο. Και μετά έκλεισαν και την Lancia.
Και τώρα προσπαθούν με αποτυχία μέχρι στιγμής να βάλουν την Abarth να κάνει το ίδιο πράγμα!
Θησαυρό έχουν στα χέρια τους και τα κάνουν σκ@τ@.
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#489813 Γουστα βεβαια αυτα, εμενα μου φαινεται ακομα πιο ομορφο, οταν ειναι πιο κοντα στην original εμφανιση...

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

http://www.superstreetonline.com/featur ... ng-to-you/