Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#488445 (Χωρίς να ασπαζομαι το κομουνιστικο ιδεωδες και μόνο από επαγγελματική διαστροφή θα ταχθω υπέρ του εργαζόμενου).
Σε μια περιοχή της χώρας που η βαριά της βιομηχανία είναι ο τουρισμός, δεν βρίσκω κακό ένας επαγγελματίας σερβιτόρος να θέλει να μείνει σε αυτό το αντικείμενο και να κάνει καριέρα και να μην θέλει να αλλάξει πόστο. Και φυσικά να πληρώνεται καλά και να πουλάει μελλοντικά τον επαγγελματισμο του και την εμπειρία του με υψηλά κασέ.
Αν είναι δε πιτσιρικάς και το σέρβις είναι η προσκαιρη εποχιακή δουλειά του περισσότερο νομίζω γουστάρει την συναλλαγή με τον κόσμο και τα tips από κάτι πιο υπεύθυνο και "κυριλέ" που μάλλον τον απομακρύνει από την "κοινωνικοτητα" του.
Και στο κάτω κάτω όλοι δεν κάνουν για όλα. Ένας καλός σερβιτόρος δεν είναι απαραίτητα και καλός μπάρμαν,καλός υπεύθυνος ή ότι άλλη θέση έχει ένα μαγαζί. Και αν η υπευθυνότητα του δεν φτάνει στο σημείο μιας πιο "υπεύθυνης" θέσης τι πειράζει?! Θα μου έδειχνε κάτι τέτοιο η κακή του διαπραγματευση και θα το κατανοούσα.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#488451
cosneo έγραψε:(Χωρίς να ασπαζομαι το κομουνιστικο ιδεωδες και μόνο από επαγγελματική διαστροφή θα ταχθω υπέρ του εργαζόμενου).
Σε μια περιοχή της χώρας που η βαριά της βιομηχανία είναι ο τουρισμός, δεν βρίσκω κακό ένας επαγγελματίας σερβιτόρος να θέλει να μείνει σε αυτό το αντικείμενο και να κάνει καριέρα και να μην θέλει να αλλάξει πόστο. Και φυσικά να πληρώνεται καλά και να πουλάει μελλοντικά τον επαγγελματισμο του και την εμπειρία του με υψηλά κασέ.
Αν είναι δε πιτσιρικάς και το σέρβις είναι η προσκαιρη εποχιακή δουλειά του περισσότερο νομίζω γουστάρει την συναλλαγή με τον κόσμο και τα tips από κάτι πιο υπεύθυνο και "κυριλέ" που μάλλον τον απομακρύνει από την "κοινωνικοτητα" του.
Και στο κάτω κάτω όλοι δεν κάνουν για όλα. Ένας καλός σερβιτόρος δεν είναι απαραίτητα και καλός μπάρμαν,καλός υπεύθυνος ή ότι άλλη θέση έχει ένα μαγαζί. Και αν η υπευθυνότητα του δεν φτάνει στο σημείο μιας πιο "υπεύθυνης" θέσης τι πειράζει?! Θα μου έδειχνε κάτι τέτοιο η κακή του διαπραγματευση και θα το κατανοούσα.


Όλα αυτά θα ίσχυαν αν ο συγκεκριμένος εργαζόμενος έλεγε "ευχαριστώ κύριε kyr για τη πρόταση, αλλά προτιμώ τη θέση που έχω τώρα". Ντόμπρο και δίκαιο, παντελονάτα που λένε κάποιοι συμφορουμίται. Τα "δε θα σου λείψουν", "ξέρω πόσα βγάζεις", "βάλε 150" είναι πονηριές και κακίες. Λος πούλος και άντε γεια.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#488455 Συνεργάζονται τόσα χρόνια, δεν αποκλείεται να έχει μια κάποια άνεση. Δε νομίζω να το έλεγε σε άλλον με τόση ευκολία.
Παραμένει χοντρό βέβαια...
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#488458 Χμμμμ! Τόσο formal? Θα μπορούσε να του πει και "ευχαριστώ αφεντικό για τη πρόταση, αλλά γουστάρω τη θέση που έχω τώρα". Επίσης καλύτερο από την πραγματική στιχομυθία
Το ότι σπάστηκε ο kyr δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να τον διώξει. Τον έχει στην εργασία του αρκετά χρόνια και θα κρίνει την συνολική του συμπεριφορά και όχι 5 φράσεις σε μια κακή στιγμή. Ας θεωρούμε ότι έστω μια στοιχειώδη ευγένεια προς το αφεντικό του στα τόσα χρόνια την εχει. Αλλιώς δεν θα τον κρατούσε τόσα χρόνια ...
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#488490 Καλα επιτρεπεται να δουλευει εργαζομενος 11 ωρες την ημερα, 6 ή 7 μερες τη βδομαδα? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By skous
#488500
cosneo έγραψε:Χμμμμ! Τόσο formal? Θα μπορούσε να του πει και "ευχαριστώ αφεντικό για τη πρόταση, αλλά γουστάρω τη θέση που έχω τώρα". Επίσης καλύτερο από την πραγματική στιχομυθία
Το ότι σπάστηκε ο kyr δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να τον διώξει. Τον έχει στην εργασία του αρκετά χρόνια και θα κρίνει την συνολική του συμπεριφορά και όχι 5 φράσεις σε μια κακή στιγμή. Ας θεωρούμε ότι έστω μια στοιχειώδη ευγένεια προς το αφεντικό του στα τόσα χρόνια την εχει. Αλλιώς δεν θα τον κρατούσε τόσα χρόνια ...


Σορρυ, αλλά αυτή ειδικά η φράση δεν είναι απλώς μια κακιά στιγμή. Δείχνει πολλά για το τι/πώς σκέφτετε ο άλλος (και δεν τα εξωτερικεύει μέχρι τώρα).
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#488546
kyr80 έγραψε:Για να μην κάνω quote στον καθένα, θα προσπαθήσω να απαντήσω συνολικά.
Η ώρα του θα αμείβεται 60% παραπάνω από αυτήν του σερβιτόρου. Καμιά ευθύνη απέναντι στο νόμο, παρά την ευθύνη απέναντι σε εμένα της σωστής λειτουργίας. 'Ενας μ.ο. ωρών είναι 11 ώρες ημερησίως.
Αλλά εδώ υπάρχει και άλλη διαφορά. Ο σερβιτόρος στο ωράριό του, δεν έχει κενές ώρες. Συνέχεια κάνει κάτι. Ο υπεύθυνος τους μισούς μήνες έχει πάνω από τις μισές ώρες κούφιες. Προφανώς είναι εκεί, αλλά δεν κάνει κάτι. Δηλαδή υπάρχει μια μετάβαση από τη χειρωνακτική εργασία, σε μια εργασία περισσότερο μυαλού και σκέψης.

Γράφτηκε για την εμπιστοσύνη. Προφανώς και εμπιστεύομαι την ακεραιότητά του. Αλλά δεν είναι προσπάθεια εκμετάλλευσης από μεριάς του αυτό; Σε φάση του "αν είναι ένας άγνωστος, τότε αυτός θα τον τσεκάρει συνέχεια, ενώ με εμένα θα είναι χαλαρός". Δηλαδή θέλει εν μέρει να εκμεταλλευτεί την εμπιστοσύνη μου. Και αυτό είναι που με ενοχλεί.

Τα 1850€ είναι καθαρά. Μεικτά + φαγητό +διαμονή= πόσο μου κοστίζει, πάμε σχεδόν στα 2700€


Με αυτά τα δεδομένα έχεις δίκιο εσύ. Και τα 150 θα μπορούσε σίγουρα να στα ζητήσει πιο όμορφα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#488551
pro έγραψε:Νομιζω οτι η "κριση" εχει θολωσει την κριση μας. Η εργασια παντα ηταν θεμα προσφορας και ζητησης. Σε περιοδους ισοροπιας, οι αμοιβες προεκυπταν μετα απο διαπραγματευση. Το οτι πλεον συνηθισαμε σε πρακτικες 500 ευρω το μηνα κι αν θελεις, δεν σημαινει οτι αυτο ειναι το σωστο. Επισης, το οτι καποιος ειναι πυρηνικος επιστημονας και παιρνει 1000, ενω ενας σερβιτορος θελει 5000, δεν σημαινει οτι ο δευτερος ειναι αχαριστος. Ο καθενας μπορει να ζητησει ο,τι θελει, και φυσικα ο εργοδοτης μπορει ανα πασα στιγμη να του πει να παρει τον πουλο, αν μπορει να καλυψει το κενο με καλυτερο τροπο. Ο τουρισμος καλως η κακως τραβαει μπροστα, και ειναι απολυτως φυσικο τα κερδη των επιχειρησεων να μοιραζονται (εν μερει) και στους εργαζομενους.
Τα γραφω αυτα οχι για να απαντησω στον kyr που λογικα προβληματιζεται, αλλα για να απαντησω σε καποια σχολια που γραφτηκαν μετα.


Πολύ ωραίο post, σχεδόν κομμουνιστικό! :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#488554
junior gt έγραψε:Καλα επιτρεπεται να δουλευει εργαζομενος 11 ωρες την ημερα, 6 ή 7 μερες τη βδομαδα? :hmmm:


Καλή ερώτηση.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#488593 Δε μου βγαίνουν τα νούμερα ρε μάστορα. Σε ένα μισθωτό τα 1850 καθαρά αντιστοιχούν σε 2900€ μικτά. Σ' αυτά πρέπει να προσθέσουμε κόστος εργοδότη και όλες τις επιπλέον παροχές (σίτιση, διαμονή) που θα έχει ο συγκεκριμένος. Εν ολίγοις πρέπει να μιλάμε για πάνω από 4Κ το μήνα επί 5μηνο = 20Κ για έναν(!) άνθρωπο. ΟΚ θα τρώει την τσαπού του αιώνα με 7 στα 7 συν 12ωρο (btw αυτό είναι παράνομο, άσχετα τι επικρατεί στον κλάδο) αλλά μιλάμε για σοβαρό κόστος.

Πάντως μεγάλο all day bar στην Τσακάλωφ δίνει ακριβώς τα ίδια χρήματα και παροχές στον υπεύθυνο, μείον τη διαμονή προφανώς, για 6 εργάσιμες και κανονικό 8ωρο.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#488601
kyr80 έγραψε:Γράφτηκε για την εμπιστοσύνη. Προφανώς και εμπιστεύομαι την ακεραιότητά του. Αλλά δεν είναι προσπάθεια εκμετάλλευσης από μεριάς του αυτό; Σε φάση του "αν είναι ένας άγνωστος, τότε αυτός θα τον τσεκάρει συνέχεια, ενώ με εμένα θα είναι χαλαρός". Δηλαδή θέλει εν μέρει να εκμεταλλευτεί την εμπιστοσύνη μου. Και αυτό είναι που με ενοχλεί.

:hmmm:
Τι ακριβως σε ενοχλεί;
Κοστίζει η εμπιστοσύνη. Ακριβως για το λόγο που περιγράφεις, μαζί φυσικά και με το ρίσκο οτι κάποιος άλλος ΑΦΟΥ τον εχεις προσλάβει τελικα μπορεί να αποδειχτεί αναξιόπιστος (όποτε και φτου κι απ την αρχή)
Ενταξει μπορεί να ηταν μαλακισμενος ο τρόπος που το έκανε, αλλά ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα *πρέπει* να εκμεταλλευτεί το γεγονός οτι εχει κερδίσει αξία την εμπιστοσύνη σου και να σου ζητήσει να το αξιολογήσεις. Διαφορετικά θα ηταν μαλακας.

«Εχω δουλέψει τόσο καιρο για σένα, ξερεις τι κάνω, ξέρεις οτι μπορεις να με εμπιστευτείς και θέλω Χ γι αυτο ακριβως το λόγο» γιατί άτομα εμπιστοσύνης ειναι δυσεύρετα.
Αυτο δεν θα Ακουγόταν και τόσο παράλογο ή άκομψο.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#488607
Deleted User 1 έγραψε:Δε μου βγαίνουν τα νούμερα ρε μάστορα. Σε ένα μισθωτό τα 1850 καθαρά αντιστοιχούν σε 2900€ μικτά. Σ' αυτά πρέπει να προσθέσουμε κόστος εργοδότη και όλες τις επιπλέον παροχές (σίτιση, διαμονή) που θα έχει ο συγκεκριμένος. Εν ολίγοις πρέπει να μιλάμε για πάνω από 4Κ το μήνα επί 5μηνο = 20Κ για έναν(!) άνθρωπο. ΟΚ θα τρώει την τσαπού του αιώνα με 7 στα 7 συν 12ωρο (btw αυτό είναι παράνομο, άσχετα τι επικρατεί στον κλάδο) αλλά μιλάμε για σοβαρό κόστος.

Πάντως μεγάλο all day bar στην Τσακάλωφ δίνει ακριβώς τα ίδια χρήματα και παροχές στον υπεύθυνο, μείον τη διαμονή προφανώς, για 6 εργάσιμες και κανονικό 8ωρο.

black?
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#488671 Έγραψα σεντόνι αλλά σβήστηκε ρε γμτ....


Περί ωραρίου. Ναι το 11ωρο είναι παράνομο. Αλλά μαντέψτε... Σε ΟΛΑ τα τουριστικά μέρη συμβαίνουν αυτά. Με τις αντίστοιχες απολαβές. Έχω μάγειρα, ο οποίος δε θέλει κανένα ρεπό. Ξενερώνει τον Ιούνιο που του δίνω 1 την εβδομάδα. Γιατί φεύγει από την πόλη του, να έρθει Χαλκιδική σαιζόν, για να ζήσει το χειμώνα. Παίρνει και ταμείο ανεργίας, κάνει και 5-6 μεροκάματα μαύρα τα ΣΚ στην πόλη του και βγάζει, για τα σημερινά δεδομένα, καλούτσικα χρήματα. Αφήνει σπίτι, φίλους και συγγενείς, γιατί δεν βρίσκει αυτά τα χρήματα στον τόπο του. Οπότε όταν πάτε διακοπές, να ξέρετε ότι κατά συντριπτική πλειοψηφία τα παιδιά δουλεύουν χωρίς ρεπό ή με ελάχιστα. Δε θυμάμαι, πιο κόμμα είχε προτείνει στα τουριστικά μέρη, να υπάρχει η δυνατότητα καθημερινής ασφάλισης. Μαντέψτε όμως πιο κόμμα ήταν κατά..
Επίσης άνθρωποι είναι μόνο οι υπάλληλοι έτσι; Όλοι εμείς που δουλεύουμε 16ώρα είμαστε ζώα... Και μην το πάτε στις απολαβές. Οι τουριστικές επιχειρήσεις απαιτούν πρακτικά 24ωρη παρακολούθηση. Αν προσλάβω και άλλο κόσμο, ώστε να κάτσω, 2 πράγματα θα συμβούν. Θα μειωθεί το κέρδος, το ένα. Ο βασικός λόγος ύπαρξης μιας επιχείρησης. Το δεύτερο είναι ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να τρέξει το ίδιο καλά. 2-3 ώρες το αφήνω να κολυμπήσω, να κάνω ένα μπάνιο και να ξαπλώσω καμιά ώρα. Και όταν γυρνάω, περιμένω να δω, τι μλκία θα ακούσω.... Και δεν είμαι η εξαίρεση ή ο περίεργος. Η συντριπτική πλειοψηφία έχει αυτό το πρόβλημα. Έτσι είναι τα εποχιακά.
Επίσης οι κομμουνιστές του φόρουμ με τις ιερές αργίες, τις Κυριακές, τα Χριστούγεννα, το Πάσχα κλπ... Σαν τον κουμπάρο μου.... Όταν του λέω ότι τις μέρες του Πάσχα πρέπει να κάνω ετοιμάσιες(και έχω και μαστόρια), μου λέει ντροπή. Ότι αυτές οι ημέρες είναι ξεκούρασης για τον εργαζόμενο.... Αλλά τα ποτάκια του και τα φαγάκια του τα θέλει έξω..... Εκείνοι δεν είναι εργαζόμενοι που θα τον εξυπηρετήσουν.

Έχω μαγαζί στην Θεσσαλονίκη και ξέρω τι μισθοί παίζουν. Της πείνας. Ξέρω πόσο πληρώνουν τα νησιά. Πέρυσι οι Μυκονιάτες έκαναν παιδομάζωμα στην Θεσσαλονίκη. 1300€ ο σερβιτόρος κάθε μέρα και το σπίτι το πληρώνει ο υπάλληλος. 2500€ μια τρύπα. Αλλά περιμένουν τα μπουρμπουάρ που στη Χαλκιδική δεν παίζουν, πλην εξαιρέσεων.

Για τα δεδομένα της περιοχής τα χρήματα είναι καλά. 1500€ δίνει φίλος στον υπεύθυνο του beach bar του για 08:00-22:00. 1800€ παίρνει ο chef στο πιο διάσημο ξενοδοχείο της περιοχής.

Πάμε τώρα στη συγκεκριμένη περίπτωση.... Το παληκάρι ΔΕΝ έχει ξανακάνει αυτή τη δουλειά. Οπότε το ΜΟΝΟ προσόν αυτήν τη στιγμή, είναι η ακεραιότητά του. Δηλαδή θα πρέπει να τον εκπαιδεύσω σε αυτό που θέλω να κάνει. Επίσης τα 1850€ είναι και τους μήνες του "ξυσίματος". Δηλαδή Μάιο μέχρι μέσα Ιουνίου και Σεπτέμβρη και νωρίτερα κλείνουμε και πρακτικά έχει να διαχειριστεί λίγο προσωπικό. Οι οποίοι επειδή είναι στην πλειοψηφία σταθεροί, δεν χρειάζεται να τους πει και τίποτα. Επίσης θα είναι η τελευταία του χρονιά, γιατί μετά φεύγει στα ξένα. Και αυτό είναι κάτι άλλο που με έχει ξενερώσει. Όχι ότι θα φύγει. Αλλά επειδή δε χρειάζεται ξανά δουλειά από εμένα, είπε ότι είπε. Και υπάρχουν 2 σκέψεις. Ότι το σκέφτεται χρόνια, απλά τώρα δεν τον νοιάζει. Και ότι προσπαθεί να πάρει ότι μπορεί.

GTS έγραψε:black?

Τα μισά...

g8777 έγραψε:Ε καλα, πες οτι αυτο ειναι στο πακετο της εποχικης εργασιας. Ο ανθρωπος απλα σκεφτηκε οτι απο 9250 να το κανει στρογγυλο στα 10 χιλιαρικα/ετος. Βεβαια ο τροπος που τα διεκδικησε ειναι για πολλες μπατσες. Με 1600 παντως Κυρ αυριο 8 το πρωι ειμαι εξω απο την πορτα σου με τα ασικς στο στομα για να πας για τρεξιμο.

Και τον καμπαλα με το γιουκαλιλι δωρο, καθε μερα και επιλεγμενες στιγμες απο την μουσικη πορεια του Καρβελα.

Στέλνεις ΑΦΜ,ΑΜΚΑ,ΑΜΑ, φωτοτυπία ταυτότητας, πιστοποιητικό υγειονομικού ενδιαφέροντος, και τι νούμερο φοράς σε μπλούζα. Θα περάσουμε ωραία τα δυο μας :inlove: