Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#488426 Μιας και τελικά ο θερμοσίφωνας αντέχει ακόμα θα πάμε αυτές τις μέρες για αποροφητηρα.
Προτιμώ αγορά από μαγαζί με άτοκες εκτός αν είναι κάτι σε καλή τιμή.
Ξέρω ήδη για τους Elica.
Κάποια άλλη μάρκα?
Οι Davoline που μου φαίνονται πιο οικονομικοί τι λένε?
Για Pyramis να δω?
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#488431 Δεν θα πρότεινα ΤΕΚΑ, ΒΕΚΟ και ΠΥΡΑΜΙΣ.
Για οτιδήποτε άλλο, ανάλογα το μπάτζετ, προχώρα άφοβα έχοντας επιπλέον υπόψη να τραβάει >400m3/h και ει δυνατόν, να έχει θόρυβο λειτουργίας οπωσδήποτε <70db.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#488443 Εκεί με το θόρυβο μου το χαλάς λίγο! :s_tongue

Έτσι πρόχειρα είδα αυτόν:
https://www.kotsovolos.gr/site/househol ... os-hpc-060

Αλλά βλέπω στο θόρυβο πάει λίγο παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#488651
NickTG έγραψε:Μιας και τελικά ο θερμοσίφωνας αντέχει ακόμα θα πάμε αυτές τις μέρες για αποροφητηρα.
Προτιμώ αγορά από μαγαζί με άτοκες εκτός αν είναι κάτι σε καλή τιμή.
Ξέρω ήδη για τους Elica.
Κάποια άλλη μάρκα?
Οι Davoline που μου φαίνονται πιο οικονομικοί τι λένε?
Για Pyramis να δω?


Αφου ξερεις, τι περιμενεις να μαθεις αλλο? :protest:

Προχωρα :metalo:
:superman: :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#489096
nEK έγραψε:
NickTG έγραψε:Μιας και τελικά ο θερμοσίφωνας αντέχει ακόμα θα πάμε αυτές τις μέρες για αποροφητηρα.
Προτιμώ αγορά από μαγαζί με άτοκες εκτός αν είναι κάτι σε καλή τιμή.
Ξέρω ήδη για τους Elica.
Κάποια άλλη μάρκα?
Οι Davoline που μου φαίνονται πιο οικονομικοί τι λένε?
Για Pyramis να δω?


Αφου ξερεις, τι περιμενεις να μαθεις αλλο? :protest:

Προχωρα :metalo:
:superman: :iconcool:



Περιμένω να μάθω κανέναν φθηνότερο! :s_tongue

Λογικά με Davoline θα προχωρήσω μάλλον.
Θα προκαλέσω την τύχη μου! :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Serf
#489314 Για ατμοσιδερο τι προτείνουν οι ειδικοί; Το σούπερ-ντουπερ bosch μάλλον μας άφησε καιρούς στην πενταετία. Ποια μάρκα εμπιστευόμαστε ότι θα κρατήσει;;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#489315
Serf έγραψε: Το σούπερ-ντουπερ bosch μάλλον μας άφησε καιρούς στην πενταετία.


καθαρη ατυχια.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#489320 Νομίζω όλα κάπου εκεί έχουν ημερομηνία λήξης, το προηγούμενο ήταν Singer, έβγαλε 5-6 χρόνια, το τωρινό είναι Philips και χτυπά ξύλο πάει καλά.

Βρες ένα που να σου κάνει η τιμή και στην σύζυγο τα features και παρτο, δεν νομίζω να βρεις μεγάλη διαφορά στην διάρκεια ζωής.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#489322
Anonymous Founder έγραψε:H :inlove: και η μητέρα μου, εμπιστεύονται Rowenta. Αλλά και εδώ μιλάμε για made in Germany, δεν νομίζω να έχουμε approval από τον από πάνω μου...
:ninja:


philips εδω στα 14 χρονια.
νταξ ετυχε :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#489325 Να επισημάνω ότι στα συστήματα σιδερώματος υπάρχουν διαφορές , όπως πχ: στον όγκο ατμού που βγάζουν, στην αυτονομία, ακόμα και στο βάρος του σίδερου, ώστε (το ελαφρύτερο) να μην ταλαιπωρεί τη νοικοκυρά.
Όλα όμως έχουν την ίδια διάρκεια ζωής: Με καθημερινή ωριαία+ χρήση κατά μ.ο , αντέχουν 3 χρόνια max.
Όλα, μα όλα όμως : Απο αυτά των 40-50€ έως και εκείνα των 150€+ .
Κατέληξα πρόσφατα (μετά τις γιορτές ) σε ένα Αriete των ... ταράμ-ταράμ :lol: ..... 30€ => https://www.powercore.gr/index.php?rout ... t_id=46306
Και ναί, η γυναίκα που μιά ζωή (35 χρόνια πλέον) ζητούσε τα ακριβά μοντέλα, είναι καταικανοποιημένη και ... εντός της εβδομάδος θα πάρω και 2ο για "καβάντζα" ! :lol:
Χάλασε? Στην ανακύκλωση και... πάμε στο επόμενο!!! :superman:

@dmviii : Συμπτωματικά (????) το καλύτερο ήταν όντως ένα Philips των 130€, που είχα φέρει απο Ιταλία το 2001. Έτυχε και ένα ολόιδιο αλλά "χ-ψ μάρκα", είχε φέρε το ALDI κάπου στο 2005 ( πρίν κλείσουν, κάπου στη Λ. Μαραθώνος μετά το Σταυρό Αγ. Παρασκευής ), στα 60€. Ήταν ογκώδη στο "δοχείο" και το σίδερο-όλο σιδερένιο- είχε μάλιστα λαβή ντυμένη με φελλό.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#489333
Serf έγραψε:Για ατμοσιδερο τι προτείνουν οι ειδικοί; Το σούπερ-ντουπερ bosch μάλλον μας άφησε καιρούς στην πενταετία. Ποια μάρκα εμπιστευόμαστε ότι θα κρατήσει;;

< Note >



https://www.kotsovolos.gr/site/small-home-appliances/ironing/iron-systems/177567-tefal-gv9080-%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-&-%CE%B4%CF%8E%CF%81%CE%BF-access-steam

:iconcool: :iconcool: :iconcool:

G speaking, θα δεις :shifty: διαφορα στον χρονο σιδερωματος και στην ποιοτητα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#489336 300 ευρω σιδερο :lipsealed: