Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dstou
#488300 Τι έγινε τελικά και απογοητεύτηκες? Δεν το προτιμάνε πλέον τα τρωκτικά?
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#488318
sknipper έγραψε:Από μέλι μου αρέσει το θυμαρίσιο. Κάτι πεύκα και δάση κλπ μου μοιάζουν σαν σκάρτα.

Κι εγώ θυμαρίσιο έτρωγα παλιά, μέχρι που δοκίμασα ελάτης-βανίλια (Μαινάλου). Δυστυχώς εξαιρετικά δυσεύρετο πια ([url=https://el.m.wikipedia.org/wiki/Μέλι_Ελάτης_Βανίλια_Μαινάλου]link[/url]) :-(


< >
Άβαταρ μέλους
By dstou
#488325 Πριν 15-20 χρόνια ήταν σχεδόν στα αζήτητα, τώρα έγινε της μόδας και ακρίβυνε.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#488339 Iταλικές γεύσεις την επόμενη εβδομάδα στα Lidl.
Μετά απο κατ΄επανάληψη δοκιμές, συνιστώ:
Απ΄τα μακαρόνια, σπαγγέτι και βίδες τρικολόρε, για σπέσιαλ μακαρονάδες και ειδικά με τις βίδες, εντυπωσιακές μακαρονοσαλάτες (λογω χρώματος)
Aκόμα , για ξεχωριστή κουζίνα, πολύ καλό-δοκιμασμένο- αποτέλεσμα απο τα "ψεκαστήρια" (sprays) μπαχαρικών, που δίνουν γεύσεις πολύ κοντινές στο αντίστοιχο φυσικό μπαχαρικό ( αφιερωμένο στον mjacob αν και μπορεί να τον ενοχλεί το "προκάτ" του είδους :innocent: )
Επίσης στα μπισκότα, αγοράστε τα amaretti και τα cantuncini με αμύγδαλο (όχι σοκολάτα) ιδανικά για τους "εσπρεσσάκηδες" (στάνταρ συνοδευτικό στα καλά καφέ της Ιταλίας).

Τέλος αξίζει να δοκιμάσετε (και να προσφέρετε με ένα καφέ) τα μπισκότα ΓΛΥΚΑΝΘΗ σε αλουμινένιο κουτί, σε εξαιρετικές γεύσεις και τιμή (στο κιλό) τη μικρότερη στην αγορά μπισκότων , ακόμα κι απ΄ τους φούρνους της γειτονιάς.

:s_roses


BTW: Ακούγοντας ιντερνετικό ράδιο (RADIO ITALIA), άκουσα διαφήμιση Lidl , σούπερΣάμπατο :lol:
Λάδι για τηγάνι 1,49€/2λίτρα . Τέτοιο δεν υπάρχει εδώ σε τέτοια τιμή και πουθενά, οπότε με "κούρδισε" κι έριξα μιά ματιά στο αντίστοιχο δικό τους φυλλάδιο των ημερών.
Ε, ότι "συμπίπτει" να υπάρχει και εδώ, έχει απο 15-30% φτηνότερο.
ΕΛΕΟΣ ρε γμτ!!! :rant:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#488374 τι λαδι ηταν αυτο?
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#488399
dstou έγραψε:Τι έγινε τελικά και απογοητεύτηκες? Δεν το προτιμάνε πλέον τα τρωκτικά?
Στα ποντίκια όντως άρεσε το φυστικοβούτυρο και επισκεφτήκανε τις φάκες όπου και εξοντώθηκαν (καρατόμηση το ένα, ηλεκτροπληξία το άλλο) αλλά δεν τρωγότανε με τίποτα (το φυστικοβούτυρο, τα ποντίκια δεν τα δοκίμασα... :shifty: ). Το υπόλοιπο βαζάκι πετάχτηκε.

Καρυκεύματα σε σπρέυ δεν θα έβαζα σε φαγητό που τρώω εγώ ή όποιος αγαπάω....
Άβαταρ μέλους
By g8777
#488409 Το συγκεκριμενο παιζει να ειναι και εξτρα παρθενο απο τα Λιντλ. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#488414 δεν αναφερει καν, αν ειναι ηλιελαιο ή αραβοσιτελαιο κλπ.

στο Ντιξαν με τις 94 μεζουρες στα8,79 ευρω επεσε το ματι μου.
https://www.lidl.it/it/Offerte-settiman ... =47&week=1
Άβαταρ μέλους
By mirage
#488418 Ειναι μείγμα σπορελαιων. Παιζει να εχει και ελαιοκραμβη. Θα το τσεκαρω οταν περασω να ανανεωσω το στοκ απο χαλβαδες απο βδομάδα.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#488427 Εικόνα
Τέτοια λάδια υπάρχουν και εν ελλάδι (που όντως είναι 90% μίγματα σπορελαίων ) και τηγανίζουν στα γυράδικα, τις ταβέρνες κλπ χώρους μαζικής εστίασης (πχ: http://scodo.gr/pegasus/products01/show ... OW_PROD674 )
Τέσπα, πρωτίστως ήθελα να επισημάνω τις διαφορές τιμών εδώ και πχ Ιταλία για την ίδια αλυσίδα τροφίμων.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#488437 Έφτασε στην Ολλανδία μέλι από τον Πουτσελά. Περιττό να σας πω τι έγινε μόλις 2 Έλληνες το πήραμε χαμπάρι... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#488438
funkyreverend έγραψε:Έφτασε στην Ολλανδία μέλι από τον Πουτσελά. Περιττό να σας πω τι έγινε μόλις 2 Έλληνες το πήραμε χαμπάρι... :lol:

Να σου κάνω εισαγωγή πάτερ? Τιμαί Φιλικαί :shifty: :shifty: :shifty: