Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#488297
g8777 έγραψε:Γιατί, πόσοι είστε; Και ποιες ανάγκες χώρου ΔΕΝ θα σου καλύψει ένα v90;
Αυτό με τη σειρά 1 είναι μάστιγα, έχεις δίκιο, κάποτε ξέραμε ότι ο οδηγός μπεμβε ειναι κάτι το ξεχωριστό, τώρα βλέπεις τον μαρκοβαγγο μέσα σε 320. :thumbsdown:

g δεν αγοράζω ένα αμάξι για τις τωρινές ανάγκες αλλά κ για τις εν δυνάμει μελλοντικές. 3-4-5-6 κανείς δεν ξέρει, έχω ένα πλάνο αλλά το αφήνω για μένα...

Εγώ είπα πως το v90 αν κ είναι τεράστιο σε μήκος, ακριβώς όπως το xc90, μέσα λόγω χαμηλού ύψους υστερεί σε χώρους. Αν είναι να κάνεις 5 άτομα ταξίδι, καλύτερα με xc90. Επίσης αν έχεις κ πεθερικά επίσκεψη, βάζεις τα παιδιά στα πίσω καθίσματα του 7θέσιου xc90 κ όλα οκ.

Το xc90 δίνει καλύτερες λύσεις, υστερεί σε οδηγική απόλαυση. Αλλά για κάτι τέτοιο έχεις κάποιο άλλο αμάξι...




< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#488331 Αν οι δυνάμει μελλοντικές σου ανάγκες είναι ότι μπορεί να κάνεις και 6 παιδιά, δεν θα σε φτάσει ΟΎΤΕ το 90αρι. Μινιβαν.
Ήθελα να ξερα τι κουβαλάτε όταν πάτε κάπου με τα παιδιά και δεν σας φτάνουν τα πορτμπαγκάζ αμαξιών κατηγορίας ν60.
Τζιζους.
Ο τζιμ Κλαρκ τι έπρεπε να πάρει δηλαδή; Σταγιερ;
Άβαταρ μέλους
By dstou
#488332 Στη γυναίκα μου ότι και να δώσεις θα στο γεμίσει. Κάθε φορά που πάμε να αλλάξουμε αυτοκίνητο από το πορτμπαγκάζ ξεκινάμε. Και πολλές φορές εκεί τελειώνει το πράμα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#488336 Ε κλασικά, αν είναι να φύγεις για 2 ήμερο και σου παίρνει μια βαλίτσα για τα παιδιά , μια βαλίτσα γι αυτήν, ένα σωβρακο για σένα, μια βαλίτσα με καλλυντικά, τοτε δεν σου φτάνει ούτε το ΚΤΕΛ Καρδίτσας.
Τελευταία επεξεργασία από g8777 και 24 Φεβ 2018, 11:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#488346 Πιστεύω οτι xc60, v60 και πόσο μάλλον η σειρα 90 ανετότατα καλύπτουν 4 μελή οικογένεια. Για παραπάνω άτομα πας σε τύπου van οπως λέει κ ο σοφός g8888. Τα 7θεσια xc90, x5 οταν χρησιμοποιουνται ως τέτοια ακυρώνουν το χώρο αποσκευών οποτε τι να το κάνεις να κουβαλας τόσα άτομα χωρίς αποσκευές. Τωρα το θέμα volvo ειναι μια άλλη φιλοσοφια. Λιτες, γραμμές, καλά υλικά, μεγάλη ασφάλεια. Τωρα που πέρασαν απο την αισθητική κουτί σε ωραίες γραμμές πιστεύω ότι μπήκαν πολυ δυνατά στο παιχνίδι πράγμα που νομίζω αποδεικνύουν οι πωλήσεις στον λοιπό κόσμο. Ποια αυτοκινηβιομηχανία ασχολείται με τη χώρα μας λολ. Αν αγόραζα τώρα αυτοκίνητο θα ήταν volvo. Μου μεταδίδει ηρεμία τόσο το εσωτερικό όσο κ το εξωτερικό σύνολο.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#488402 Η τιμη τους ειναι ακριβη... για χωρους υπαρχουν και αλλες λυσεις.... και ομορφες, και πιο φτηνες... αλλα ενταξει δεν ειναι "primium" οπως ισχυριζονται οι πωλητες τους...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#488403
Kon5 έγραψε:Πιστεύω οτι xc60, v60 και πόσο μάλλον η σειρα 90 ανετότατα καλύπτουν 4 μελή οικογένεια. Για παραπάνω άτομα πας σε τύπου van οπως λέει κ ο σοφός g8888. Τα 7θεσια xc90, x5 οταν χρησιμοποιουνται ως τέτοια ακυρώνουν το χώρο αποσκευών οποτε τι να το κάνεις να κουβαλας τόσα άτομα χωρίς αποσκευές. Τωρα το θέμα volvo ειναι μια άλλη φιλοσοφια. Λιτες, γραμμές, καλά υλικά, μεγάλη ασφάλεια. Τωρα που πέρασαν απο την αισθητική κουτί σε ωραίες γραμμές πιστεύω ότι μπήκαν πολυ δυνατά στο παιχνίδι πράγμα που νομίζω αποδεικνύουν οι πωλήσεις στον λοιπό κόσμο. Ποια αυτοκινηβιομηχανία ασχολείται με τη χώρα μας λολ. Αν αγόραζα τώρα αυτοκίνητο θα ήταν volvo. Μου μεταδίδει ηρεμία τόσο το εσωτερικό όσο κ το εξωτερικό σύνολο.
Κανένας δε λέει όχι σε χώρους αλλά μια τετραμελής οικογένεια βολεύεται και με Fiat Panda, και άνετα. Από εκεί και πέρα παίζουν πολλά θέματα ειδικά για τον καθένα σχετικά με τις ειδικές του ανάγκες και τις υποχωρήσεις που δεν δέχεται να κάνει ή που μπορεί να μην κάνει.
Το θέμα το έχουμε αναλύσει, άκρη δε θα βγει, αν κάποιος θέλει υπερυψωμένο 7θέσιο γιατί του δίνει άλλο αέρα, χώρο ή ό,τι άλλο βλέπει αυτός που θεωρεί ότι χρειάζεται μεγειά του με χαρά του. Σε μη υπερυψωμένο 7θέσια τι παίζει; Παλιά υπήρχαν πολλά. Και το λέω γιατί σίγουρα θα είναι οικονομικότερα, πιο άνετα και θα ταξιδεύουν καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#488405
224v έγραψε:Η τιμη τους ειναι ακριβη... για χωρους υπαρχουν και αλλες λυσεις.... και ομορφες, και πιο φτηνες... αλλα ενταξει δεν ειναι "primium" οπως ισχυριζονται οι πωλητες τους...
Όπως;

< >
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#488430 Οδήγησα σήμερα το xc40!Πολύ καλό!

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#488464
sknipper έγραψε:
Kon5 έγραψε:Πιστεύω οτι xc60, v60 και πόσο μάλλον η σειρα 90 ανετότατα καλύπτουν 4 μελή οικογένεια. Για παραπάνω άτομα πας σε τύπου van οπως λέει κ ο σοφός g8888. Τα 7θεσια xc90, x5 οταν χρησιμοποιουνται ως τέτοια ακυρώνουν το χώρο αποσκευών οποτε τι να το κάνεις να κουβαλας τόσα άτομα χωρίς αποσκευές. Τωρα το θέμα volvo ειναι μια άλλη φιλοσοφια. Λιτες, γραμμές, καλά υλικά, μεγάλη ασφάλεια. Τωρα που πέρασαν απο την αισθητική κουτί σε ωραίες γραμμές πιστεύω ότι μπήκαν πολυ δυνατά στο παιχνίδι πράγμα που νομίζω αποδεικνύουν οι πωλήσεις στον λοιπό κόσμο. Ποια αυτοκινηβιομηχανία ασχολείται με τη χώρα μας λολ. Αν αγόραζα τώρα αυτοκίνητο θα ήταν volvo. Μου μεταδίδει ηρεμία τόσο το εσωτερικό όσο κ το εξωτερικό σύνολο.
Κανένας δε λέει όχι σε χώρους αλλά μια τετραμελής οικογένεια βολεύεται και με Fiat Panda, και άνετα. Από εκεί και πέρα παίζουν πολλά θέματα ειδικά για τον καθένα σχετικά με τις ειδικές του ανάγκες και τις υποχωρήσεις που δεν δέχεται να κάνει ή που μπορεί να μην κάνει.
Το θέμα το έχουμε αναλύσει, άκρη δε θα βγει, αν κάποιος θέλει υπερυψωμένο 7θέσιο γιατί του δίνει άλλο αέρα, χώρο ή ό,τι άλλο βλέπει αυτός που θεωρεί ότι χρειάζεται μεγειά του με χαρά του. Σε μη υπερυψωμένο 7θέσια τι παίζει; Παλιά υπήρχαν πολλά. Και το λέω γιατί σίγουρα θα είναι οικονομικότερα, πιο άνετα και θα ταξιδεύουν καλύτερα.

+1000

Ford S max, vw touran είναι από τα γνωστότερα. Από εκεί κ πέρα κάθε κατασκευαστής προσφέρει σε αυτή την κατηγορία, απλώς δεν τα πολυβλέπουμε γύρω μας.


< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#488466 Renault Espace, Grand Picasso, Alhambra κλπ κλπ.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#488468 Εννοώ για απλά στέισον, όχι πολυμορφικά ούτε τζιποειδή που είναι βαριά, ογκώδη και οδηγικά αδιάφορα. Θυμάμαι ότι παλιά η Peugeot έβγαζε με 3 σειρές και επίσης θυμάμαι παλιά Mercedes να βγάζει με πτυσσόμενα καθισματάκια στο πορτπαγκάζ και νομίζω υπήρχαν και άλλοι. Υπάρχουν τέτοια σε πιο καινούργιες εκδόσεις;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#488469 Και η νέα E Class Estate έχει πτυσσόμενη τρίτη σειρά καθισμάτων, αλλά κοιτάζουν προς τα πίσω.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#488474 Ναι ειναι απλα αστεία με τετοια δοαμορφωση. Τα πολυμορφικα/SUV κερδιζουν κατα κρατος οποιοδηποτε station εχει απομεινει με 7 θεσεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#488481 Προφανώς είναι λύση ανάγκης και δεν απευθύνεται σε αυτούς που κουβαλάνε συχνά 7 άτομα.