Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#488348
kyr80 έγραψε:Σήμερα άκουσα από εργαζόμενο σε εμένα σερβιτόρο για χρόνια, (που θέλησα να τον αναβαθμίσω σε υπεύθυνο του καταστήματος) ότι 1850€ το μήνα είναι λίγα..... Πληρωμένη διαμονή, φαγητό, πλήρη ασφάλιση.....
Μιλάμε προφανώς για σαιζόν= 1 ρεπό εκτός Ιουλίου-Αυγούστου που δουλεύει καθημερινά.
Στα 2κ€ λέει το συζητάει.... Η δε απάντηση ότι τα 150€ το μήνα δε θα με κάνουν πιο φτωχό, είναι ότι με εξόργισε περισσότερο....

Όσοι θέλουν να σχολιάσουν , παρακαλώ να το κάνουν. Προσπαθώ να δω, που το βλέπω λάθος....

υ.γ. αυτά είναι τα χρήματα που δίνω εδώ και χρόνια σε αυτήν τη θέση.



Κάτι δεν μ' αρέσει στον συγκεκριμένο. Μπορεί απλά να βρήκε αλλού. Μπορεί να μην θέλει την ευθύνη. Μπορεί απλά να το παζαρεύει (άκομψα) και ότι πάρει. :hmmm: Η απάντηση δεν ήταν και ότι καλύτερο... :hmmm:

Αυτό που πρέπει να δεις είναι αν σε παίρνει να τον χάσεις, έστω και από σερβιτόρο. Αν δεν τα βρείτε για τη νέα θέση, θέλεις να τον έχεις σερβιτόρο; Αν δεν μπορείς να τον χάσεις, μπορείς να του προτείνεις να τα βρείτε κάπου στη μέση; πχ στα 1900; Ή ξερωγω κάτι σαν "να σε δω φέτος και αν πας καλά, του χρόνου 2Κ";;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#488352 :lol: είναι πολλά τα λεφτά . Με τόσα βρίσκεις υπεύθυνο παραγωγής εργοστασίου που και δεν θα δουλεύει μόνο 8ωρα και θα τον ενοχλούν στο τηλ. οι εργοδηγοί ( υπεύθυνοι βάρδιας) 24/7 για κάθε σοβαρό πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#488355
blinkys έγραψε:
Δεν ξέρω τι συμβαίνει εκεί που δουλεύει ο καθένας από εσάς, αλλά ακόμα και αυτό που λέει ο saxon να ίσχυε ότι δηλαδή πληρώνεται μόνο τις επιπλέον ώρες εργασίας πρακτικά σχεδόν διπλασιάζει το μισθό του. Μιλάμε για εποχιακή δουλειά. Στην Ελλάδα. Το 2018.


Εγώ προσπαθώ να το δω από την πλευρά του υπαλλήλου. Δηλαδή, μήπως σκέφτεται οτι αφόυ θα γίνω υπέυθυνος, ας πάω στα 2000€ στρόγγυλα (+150€ για τον τίτλο). Δε διαφωνώ οτι είναι ένας πολύ καλός μισθός!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#488356 Ενας πολυ καλος 5μηνος μισθος να προσθεσω εγω. Σκαρτα ενα 10χιλιαρο το χρονο, δεν γνωριζω αν ασχολειται με κατι αλλο τους υπολοιπους 7 μηνες.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#488359 Είναι για σεζόν τα λεφτά (5 μήνες; ), δε συγκρίνονται με τακτικό μισθό.
Επίσης είναι με φουλ υπερωρίες.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#488360 Ε καλα, πες οτι αυτο ειναι στο πακετο της εποχικης εργασιας. Ο ανθρωπος απλα σκεφτηκε οτι απο 9250 να το κανει στρογγυλο στα 10 χιλιαρικα/ετος. Βεβαια ο τροπος που τα διεκδικησε ειναι για πολλες μπατσες. Με 1600 παντως Κυρ αυριο 8 το πρωι ειμαι εξω απο την πορτα σου με τα ασικς στο στομα για να πας για τρεξιμο.

Και τον καμπαλα με το γιουκαλιλι δωρο, καθε μερα και επιλεγμενες στιγμες απο την μουσικη πορεια του Καρβελα.
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#488361
g8777 έγραψε: Με 1600 παντως Κυρ αυριο 8 το πρωι ειμαι εξω απο την πορτα σου με τα ασικς στο στομα για να πας για τρεξιμο.

Και τον καμπαλα με το γιουκαλιλι δωρο, καθε μερα και επιλεγμενες στιγμες απο την μουσικη πορεια του Καρβελα.

:lol: :lol:
Kyr προχωρα σε προσληψη. Θα εχεις κ δωρεάν γέλιο :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#488363
g8777 έγραψε:Βεβαια ο τροπος που τα διεκδικησε ειναι για πολλες μπατσες


Αυτό ναι. Δε λες "το ξέρω ότι εχεις", ακόμα κι αν ο άλλος είναι ο Τζεφ Μπέζος.
Λες "εγώ θέλω 2.000 γιατί τόσα αξίζω/είναι κακές οι συνθήκες" ή ό,τι.

Αλλά γενικά 1850*5 για φουλ σκίσιμο, δεν το λες ούτε λίγο ούτε πολύ και παίζει ρόλο η οικογενειακή κατάσταση, ηλικία, υποχρεώσεις του άλλου.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#488364 Ειναι η γενικοτερη εικονα αναξιοπιστιας που σου δινει ο υπαλληλος. Αυτος ειναι ικανος να τον αφησει μεσουρανις της περιοδου για 50 ευρω παραπανω στο διπλανο μαγαζι. Οπως και να εχει μιλαμε για ενα αφερεμυθο ανθρωπο.
Άβαταρ μέλους
By pro
#488367 Νομιζω οτι η "κριση" εχει θολωσει την κριση μας. Η εργασια παντα ηταν θεμα προσφορας και ζητησης. Σε περιοδους ισοροπιας, οι αμοιβες προεκυπταν μετα απο διαπραγματευση. Το οτι πλεον συνηθισαμε σε πρακτικες 500 ευρω το μηνα κι αν θελεις, δεν σημαινει οτι αυτο ειναι το σωστο. Επισης, το οτι καποιος ειναι πυρηνικος επιστημονας και παιρνει 1000, ενω ενας σερβιτορος θελει 5000, δεν σημαινει οτι ο δευτερος ειναι αχαριστος. Ο καθενας μπορει να ζητησει ο,τι θελει, και φυσικα ο εργοδοτης μπορει ανα πασα στιγμη να του πει να παρει τον πουλο, αν μπορει να καλυψει το κενο με καλυτερο τροπο. Ο τουρισμος καλως η κακως τραβαει μπροστα, και ειναι απολυτως φυσικο τα κερδη των επιχειρησεων να μοιραζονται (εν μερει) και στους εργαζομενους.
Τα γραφω αυτα οχι για να απαντησω στον kyr που λογικα προβληματιζεται, αλλα για να απαντησω σε καποια σχολια που γραφτηκαν μετα.
Άβαταρ μέλους
By skous
#488393
Asimov έγραψε:
g8777 έγραψε:Βεβαια ο τροπος που τα διεκδικησε ειναι για πολλες μπατσες


Αυτό ναι. Δε λες "το ξέρω ότι εχεις", ακόμα κι αν ο άλλος είναι ο Τζεφ Μπέζος.
Λες "εγώ θέλω 2.000 γιατί τόσα αξίζω/είναι κακές οι συνθήκες" ή ό,τι.

Αλλά γενικά 1850*5 για φουλ σκίσιμο, δεν το λες ούτε λίγο ούτε πολύ και παίζει ρόλο η οικογενειακή κατάσταση, ηλικία, υποχρεώσεις του άλλου.


Καλα τίποτα δεν το λές λίγο ή πολύ! Εξαρτάται πως το βλέπεις.

Ο αντίλογος λέει ότι υπάρχουν άπειρα ατομα που παίρνουν σκάρτα 1000 καθαρα, με πτυχία κλπ, και η δουλειά τους είναι στάνταρ 10+ ώρες! Και αυτοί δουλεύουν 12μηνο για να βγάλουν όσα ο άλλος στο εξάμηνο....
άρα τα πάντα είναι σχετικά


< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#488416
Asimov έγραψε:Είναι για σεζόν τα λεφτά (5 μήνες; ), δε συγκρίνονται με τακτικό μισθό.
Επίσης είναι με φουλ υπερωρίες.


Μα ο τύπος στην παρούσα θέση του, πάλι σεζον δουλέυει αν κατάλαβα καλά.
Επιπλέον, Ο Kyr προηγουμένως ανέφερε πως, αν και σε πιο υπέυθυνη θέση, θα δουλεύει λιγότερες ώρες.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#488420
Asimov έγραψε:Λες "εγώ θέλω 2.000 γιατί τόσα αξίζω/είναι κακές οι συνθήκες" ή ό,τι.


ή γιατί "εγώ θα κάνω καλύτερα τη δουλειά από τον προηγούμενο" -> θα κερδίσει ο εργοδότης :iconcool:

Asimov έγραψε:Αλλά γενικά 1850*5 για φουλ σκίσιμο, δεν το λες ούτε λίγο ούτε πολύ και παίζει ρόλο η οικογενειακή κατάσταση, ηλικία, υποχρεώσεις του άλλου.


Παίζει ρόλο και το πως αμοίβονται αντίστοιχες θέσεις όμως. Αν μπορεί να βρεί εύκολα 2000€ σε άλλο μαγαζί, καλώς.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#488440 Kyr80, η ατάκα "δεν θα σου λείψουν" (επειδή ξέρει ότι έχεις εισόδημα και από αλλού) είναι το ωραιότερο δοκάρι και έξω που έχω ακούσει. Με εντυπωσιάζει που απάντησες σοβαρά.

Από αυτόν τον άνθρωπο περιμένεις να διαχειριστεί σωστά την επιχείρησή σου. Τη μισή διαπραγματευτική ικανότητα και οργανωμένη σκέψη να επιδεικνύει όταν τρέχει το μαγαζί καθημερινά, βλέπω τη Σιθωνία να παραδίδεται και αυτή σε κάποια από τις γείτονες χώρες. :lol:

Καταλαβαίνω ότι όλοι μας είμαστε έξω από το χορό και φυσικά δεν ξέρουμε την κατάσταση πλήρως (π.χ. αυτό που είπε ο κόσνεο περί εντοπιότητας είναι πεντάσωστο :thumbsup: ), αλλά η γνώμη μου θα είναι να αποχωριστείτε αγαπημένοι ή να τον κρατήσεις μετά φόβου Θεού ως σερβιτόρο λόγω ανακατωσούρας που μπορεί να σου φέρει.

Υ.Γ. Το νούμερο είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό για τις μέρες μας, αλλά δεν το λαμβάνω υπόψη. Τη στρατηγική όμως... :s_dunno