Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#481383
edmond έγραψε:Δώθηκε τέλος σήμερα στην 3μερη νοσηλεία του μικρού στο Παίδων. Γαστρεντερίτιδα bonus σπασμένο αγγείο στο στομάχι και έκανε εμετό με λίγο αιματάκι.
Όλα τα λεφτά η αναμονή στην εφημερία όπου το παιδάκι κυριολεκτικά "χανόταν" απο εξάντληση μιας και είχε χάσει αρκετά υγρά και είχε προχωρημένη -όπως μας εξήγησαν αργότερα- αφυδάτωση. Οι γιατρέσες όμως ανένδοτες να προχωρήσουν λίγο πιο γρήγορα το περιστατικό.
Η καλή μας τύχη βέβαια είχε ξεκινήσει απο την προηγούμενη εβδομάδα που ο μικρός είχε πέσει πάνω στο τρέξιμο και είχε χτυπήσει ανάμεσα στα φρύδια. Αποτέλεσμα η δημιουργία ενός πρηξίματος τόσο μεγάλου που είχε παραμορφωθεί όλο το πρόσωπο απο την μύτη και πάνω. Ευτυχώς όμως δεν είχε τίποτα.
Δεν είχε χρειαστεί ποτέ επίσκεψη στο Παίδων (και ούτε πουθενά) στο παρελθόν και χρειάστηκε τώρα μαζεμένες 2 φορές :thumbsdown:
Βλέπεις όμως τον πόνο και την ταλαιπωρία στα μάτια του παιδιού σου και είναι -ίσως- οτι χειρότερο μπορεί να ζει κάποιος. :sorry:



:omg: :omg: :omg: :omg: :omg:

Περαστικά και να είναι τα τελευταία! :)
Άβαταρ μέλους
By markvag
#484725
junior gt έγραψε:Ενα ενδιαφερον αρθρο:
http://antikleidi.com/2018/01/30/john-g ... telligent/


Πολύ ωραίο! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#484820
junior gt έγραψε:Ενα ενδιαφερον αρθρο:
http://antikleidi.com/2018/01/30/john-g ... telligent/

Το Site αντικλείδι το έχει ο πρώτος μου ξάδερφος. Το έχει για χόμπυ, αν κ ο ίδιος έχει διευθυντική θέση σε μεγάλο όμιλο. Ασχολείται κ με τη ρομποτική σε παιδιά κ κατεβαίνει σε αγώνες, πιο πολύ για τη χαρά το κάνει μιας κ διδάσκει τα παιδιά μαζί με τα δικά του παιδιά. Γενικά είναι με πολύ μεράκι φτιαγμένο... ο ίδιος είναι μοναδική προσωπικότητα, Άνθρωπος από τους λίγους.

Το ξεκίνησε πριν καμιά 7ετία, αλλά τώρα βλέπω ότι έχει μεγαλώσει αρκετά ως site . Αν το κοντρολάρει μόνο ο ίδιος δεν ξέρω, θα τον ρωτήσω... Έχει διασταυρωμένες πληροφορίες κατά το δυνατόν.


< >
Άβαταρ μέλους
By sargus
#484824 @markvag

Θα ήθελα να σε ρωτήσω για τη "γουρουνίτσα" σου! (Όχι αυτά που τράβηξες με την αντιπροσωπεία, αυτά τα έχω διαβάσει :rant: ).
Θα ήθελα να μάθω γιατί το επέλεξες εξαρχής, αν εκπλήρωσε το σκοπό αγοράς του, αν σε βόλεψε σαν αυτοκίνητο, αν ήταν ξενέρωτο οδηγικά, αν άρεσε στα παιδιά και τη σύζυγο, αν θα το ξανάπαιρνες σε περίπτωση που γύριζε ο χρόνος πίσω και γιατί το έδωσες τελικά (και πήρες τη μπέμπα). Αυτά τα ολίγα :lol: .
Δεν ήξερα που να σε ρωτήσω οπότε ρωτάω εδώ μιας και είδα την ανάρτηση σου και αν είναι λάθος, ας μεταφερθεί παρακαλώ.
Είμαι για να αγοράσω αυτοκίνητο προς το τέλος της χρονιάς και ενω ιδανικά θα ήθελα κανένα leon fr ή κάποιο focus 150-180, επειδή θα έρθει αργά ή γρήγορα 2ο παιδάκι στην οικογένεια, σκέφτομαι και την επιλογή του picasso. Πήγα και το είδα τις προάλλες και μου άρεσε πολύ ενώ από τότε το σκέφτομαι συνέχεια καθώς μου έκανε εντύπωση. Κοστίζει 21.500 τιμή καταλόγου (δε μιλήσαμε για κάποια προσφορά) είναι 1.2 130 ps και πραγματικά έχει από εξτρά ότι μπορώ να σκεφτώ και θα ήθελα/έβαζα αν είχα ελεύθερο μπάτζετ.
Περιμένω με ενδιαφέρον την άποψή σου. Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#484854 Έρχεται η ώρα της αγοράς νέων καθισμάτων για το αυτοκίνητο... Κανονικά σε κανένα 2μηνο, αλλά τότε δε θα έχω χρόνο ούτε να κλ@σω, οπότε σκέφτηκα να τα πάρω από τώρα.
Με τα προηγούμενα πιάστηκα μπούφος... Γιατί αφού πρώτα έκανα μια αγορά από το νετ(κάτι sparco), κατέληξα να τρέχω στα Λητώ, για να μου πουλήσουν ότι ήθελαν, πάνω στο τρέξιμο της γέννας.
Μου έδωσαν τα primo viaggio sl της peg perego. + τις βάσεις isofix. Τα αγόρασα με τη λογική, ότι πάνω στις βάσεις θα μπουν και τα επόμενα καθισματάκια(έτσι μου είχαν πει). Την προηγούμενη εβδομάδα πάω πάλι από εκεί, να δω τα καθισματάκια που υποτίθεται θα κούμπωνα πάνω.... Εκείνα τελικά είναι για 9-18, ενώ μια άλλη πωλήτρια μου είπε ότι καλύτερα και οικονομικότερα είναι να αγοράσω τα 9-36. Αλλά δεν κάνει η βάση που είχα αγοράσει. Βρίσκω την πωλήτρια που μου τα είχε δώσει, και τη ρωτάω τι να κάνω... Και μου λέει τα ίδια με την προηγούμενη....
Τότε γιατί μωρή κ@ριόλα πριν 7 μήνες μου είπες ότι αξίζει το 250ρι για τις βάσεις, γιατί ντεμέκ θα έβαζα και το επόμενο;;;; Δενν το είπα έτσι. Αλλά παρότι δεν έβρισα, η γυναίκα μου λέει ότι ήμουν σαφής :lol:

Και φτάνουμε στο προκείμενο. Καρεκλάκια... Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, με τα peg perego είμαι ευχαριστημένος. Με βόλεψε πολύ να κρατάω τα δυο καλαθάκια με τα μικρά, και να τα κουμπώνω κατευθείαν. Πλέον λόγο βάρους δεν γίνεται βέβαια. Και είναι μόνιμα κουμπωμένα στο αυτοκίνητο. Απλά βγάζω το ένα, όταν είναι να κάτσει η γυναίκα μου πίσω μαζί τους. Οπότε μάλλον το ένα θα πρέπει να συνεχίσει να είναι αποσπώμενο. Το άλλο αδιάφορο.

Αυτά....

Α.... Τα 0-9 καρεκλάκια δεν υπάρχει κάποιος κοντινός συγγενείς να τα πάρει άμεσα ή φίλος. Αξίζει να τα πουλήσω; Στα ορφανά που δίνουμε άλλα πράγματα(ρούχα,τρόφιμα κλπ) δεν τα χρειάζονται. Λογικό :( , αισθάνθηκα "τρόμπας" μόνο που ρώτησα την υπεύθυνη... Αν δεν βρω να τα δώσω, υπάρχει κάποιος φορέας που θα του ήταν χρήσιμα;
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#484867 Στο παπαδαριό δεν δίνω ούτε το μεταχειρισμένο κασκορσέ μου
Άβαταρ μέλους
By sargus
#484877 @kyr80

καθόλου κώτσος δεν πιάστηκες. Πήρες για τα παιδιά σου το ασφαλέστερο κάθισμα της αγοράς (βάση ADAC).
Όσον αφορά το επόμενο στάδιο, καλύτερα να μην πάρεις 9-36. Ισχύει όπως σε όλα τα πράγματα στη γη, ότι αυτό/ς που κάνει πολλά, τα κάνει λιγότερα καλά από ότι αν έκανε 1 ή 2. Έτσι και με τα καθίσματα. Οπότε, αν θέλεις τη μέγιστη ασφάλεια για τα παιδιά σου (και δεδομένου ότι το οικονομικό, από ότι καταλαβαίνω, δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας) θα πάρεις κάθισμα 9-18 kgr (δηλαδή μέχρι περίπου 4 ετών) το οποίο θα κοιτάζει πίσω. Το αν θα έχει isofix ή όχι είναι βολικό για το δικό σου βάλε-βγάλε και όχι τόσο σημαντικό για τη στιβαρότητα του καθίσματος.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#484880
kyr80 έγραψε:Στο παπαδαριό δεν δίνω ούτε το μεταχειρισμένο κασκορσέ μου


Η Κιβωτος του κοσμου ειναι διαφορετικη περιπτωση.
http://www.kivotostoukosmou.org/el/

Πιστευω θα αλλαξεις γνωμη.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#484883
sargus έγραψε:@kyr80

καθόλου κώτσος δεν πιάστηκες. Πήρες για τα παιδιά σου το ασφαλέστερο κάθισμα της αγοράς (βάση ADAC).
Όσον αφορά το επόμενο στάδιο, καλύτερα να μην πάρεις 9-36. Ισχύει όπως σε όλα τα πράγματα στη γη, ότι αυτό/ς που κάνει πολλά, τα κάνει λιγότερα καλά από ότι αν έκανε 1 ή 2. Έτσι και με τα καθίσματα. Οπότε, αν θέλεις τη μέγιστη ασφάλεια για τα παιδιά σου (και δεδομένου ότι το οικονομικό, από ότι καταλαβαίνω, δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας) θα πάρεις κάθισμα 9-18 kgr (δηλαδή μέχρι περίπου 4 ετών) το οποίο θα κοιτάζει πίσω. Το αν θα έχει isofix ή όχι είναι βολικό για το δικό σου βάλε-βγάλε και όχι τόσο σημαντικό για τη στιβαρότητα του καθίσματος.

Ναι αλλά δεν μου το πούλησαν έτσι. Αυτό μου την δίνει.
Τέσπα, εσύ προτείνεις 9-18. Και εμένα μου φαίνεται δύσκολο με τους ταλιμπάν να αντέξει 12 χρόνια ένα καρεκλάκι. Δηλαδή λόγο φθοράς, σίγουρα θα αλλάξω νωρίτερα. Οπότε το 9-18 είναι μια λύση. Αυτό της peg perego Viaggio 1 Duo fix ΤΤ βγαίνει περίπου 250€ έκαστο. Τα έχει αγοράσει κανείς, για να ξέρω;
Geo f1 έγραψε:
kyr80 έγραψε:Στο παπαδαριό δεν δίνω ούτε το μεταχειρισμένο κασκορσέ μου


Η Κιβωτος του κοσμου ειναι διαφορετικη περιπτωση.
http://www.kivotostoukosmou.org/el/

Πιστευω θα αλλαξεις γνωμη.

Ούτε την κιβωτό του Νώε δεν της τα δίνω. Τα βάζω φωτιά.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#484887 :lol: :lol:

Ούτε εγώ δε γουστάρω το παπαδαριό, αλλά εσύ από ότι φαίνεται, το έχεις πάει σε άλλο επίπεδο!
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#484904
kyr80 έγραψε:Ναι αλλά δεν μου το πούλησαν έτσι. Αυτό μου την δίνει.
Τέσπα, εσύ προτείνεις 9-18. Και εμένα μου φαίνεται δύσκολο με τους ταλιμπάν να αντέξει 12 χρόνια ένα καρεκλάκι. Δηλαδή λόγο φθοράς, σίγουρα θα αλλάξω νωρίτερα. Οπότε το 9-18 είναι μια λύση. Αυτό της peg perego Viaggio 1 Duo fix ΤΤ βγαίνει περίπου 250€ έκαστο. Τα έχει αγοράσει κανείς, για να ξέρω;
.

Όντως κάθισμα για 12 χρόνια λίγο δύσκολο να αντέξει. Αυτά δεν έχουν υποτίθεται και ημερομηνία λήξης γύρω στην επταετία οκταετία ή όχι;;;
Εν τω μεταξύ υπάρχει κατηγορία 0-9 γιατί εγώ βρήκα και πήρα 0-13.(και το βλέπω λίγο χλωμό να κάθεται σε κάθισμα τύπο αυγό ο δικός μας αφού στα 13 κιλά λογικά θα έχει φθάσει σχεδόν 1,5 έτους.)