Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#484408
EDDIE_147 έγραψε:Για εξοικονόμηση κάποιων ευρώ

Γκεακος---->

Εικόνα

:shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#484420
Deleted User 1 έγραψε:
EDDIE_147 έγραψε:Για εξοικονόμηση κάποιων ευρώ

Γκεακος---->

Εικόνα

:shifty: :shifty:



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Πραγματικα πλανα Γκεακου την ωρα που ψωνιζει PC hardware

Εικόνα
:shifty: :shifty:
Τελευταία επεξεργασία από Wagner669 και 12 Φεβ 2018, 22:25, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#484422
EDDIE_147 έγραψε:Αφελής ερώτηση: Γκεακο γιατί δεν ανεθεσες τη συναρμολόγηση σε κάποιο μαγαζί;
Για εξοικονόμηση κάποιων ευρώ η επειδή δεν είχες εμπιστοσύνη σε μαγαζιά τύπου παμπλικ, πλαίσιο κλπ;
Εμπιστευομαι τυφλα τον Λουκα. Ειναι καλο παιδι. Και γνωστης του αντικειμενου. Τα μαγαζια ειναι απρόσωπα. Δεν θα προσεξουν την βιδα. Δε θα κοιταξουν cable management. Να βγει η δουλειά..και παμε παρακατω.

Ο Λουκ εφαγε μια ωρα να κατσει σωστα η ψύξη πχ.

Και φυσικα του εδωσα κατι επειδη το ηθελα εγω. Εκεινος δεν ηθελε.

Η μαλάκια εγινε οταν καλεσα τον ασχετο τεχνικο επειδη ηταν πηγμενος ο Λ. Και γω βιαζομουν. Οι μαλακιες πληρώνονται..

.

Στεφαν
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#484425 Έχω διαβάσει τα ποστιδια και έχω υπόψη μου ότι έφυγε μια φτιαρια φράγκα αλλά προσπαθούσα να καταλάβω γιατί να μην εμπιστευτεί κάποιος ένα μαγαζί.
Εγώ πχ που είμαι τελείως άσχετος με το θέμα πισι/κινητό (υπερβολικά όμως) θα πήγαινα ντουγρου σε μαγαζί.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#484427
EDDIE_147 έγραψε:Αφελής ερώτηση: Γκεακο γιατί δεν ανεθεσες τη συναρμολόγηση σε κάποιο μαγαζί;
Για εξοικονόμηση κάποιων ευρώ ή επειδή δεν είχες εμπιστοσύνη σε μαγαζιά τύπου παμπλικ, πλαίσιο κλπ;


Geakos - - - > :shifty:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#484428
EDDIE_147 έγραψε:Εγώ πχ που είμαι τελείως άσχετος με το θέμα πισι/κινητό (υπερβολικά όμως) θα πήγαινα ντουγρου σε μαγαζί.


Ακριβώς γι αυτό θα πήγαινες σε μαγαζί...
Αλλιώς είναι η 1η φόρα που έχει δίκιο ο Geakos...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#484436 Εγώ προσωπικά που δεν ξέρω Λουκά ή Σήφη ή Μήτσο δεν έχω άλλη επιλογή.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#484451
EDDIE_147 έγραψε:Εγώ προσωπικά που δεν ξέρω Λουκά ή Σήφη ή Μήτσο δεν έχω άλλη επιλογή.


Σε γενικες γραμμες το Πλαισιο και το e-shop.gr συνηθως κανουν καλη δουλεια στο στησιμο των υπολογιστων.
Αν κ εχει τυχει να βρω σε ψηκτρα επεξεργαστη ζελατινα που ξεχασαν να αφαιρεσουν και ζεσταινοταν φουλ το καημενο.
Ο Γκεακος (και καθε Γκεακος) που πηρε τα πραγματα απο διαφορετικα μαγαζια, λογο διαθεσιμοτητας hardware και λογο υπαρξης ΚΟΥΤΑΡΑΣ, αναγκαστηκε να βρει "φιλο που ξερει" να του στησει τον υπολογιστη.

Οταν βαριεμαι να
...εχμμμ
....δεν προλαβαινω...
Ναι σωστα...
Αυτο ειναι....
Δεν προλαβαινω να ασχοληθω με υπολογιστη φιλου/γνωστου, συνηθως λεω να παρουν κουτι, CPU, RAM και τροφοδoτικο απο e-shop, να επιλεξουν "συναρμολογιση"
Τα υπολοιπα ειναι 5 λεπτα υποθεση να μπουν
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#484452 To ότι το router του ΟΤΕ δίνει λάθος ΙΡ (πχ 192.168.0.89) και λάθος DNS address (πάλι το ίδιο) τι φταίει? :hmmm:

Κάνω renew DHCP lease και πάλι το ίδιο. :hmmm:

Τα έβαλα καρφωτά και έπαιξε.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#484487
Nikos! έγραψε:To ότι το router του ΟΤΕ δίνει λάθος ΙΡ (πχ 192.168.0.89) και λάθος DNS address (πάλι το ίδιο) τι φταίει? :hmmm:

Κάνω renew DHCP lease και πάλι το ίδιο. :hmmm:

Τα έβαλα καρφωτά και έπαιξε.


Τι σημαινει λαθος ΙΡ κ dns? Τι εχει ρυθμιστει να μοιραζει το ρουτερ;
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#484502
xenos έγραψε:
Nikos! έγραψε:To ότι το router του ΟΤΕ δίνει λάθος ΙΡ (πχ 192.168.0.89) και λάθος DNS address (πάλι το ίδιο) τι φταίει? :hmmm:

Κάνω renew DHCP lease και πάλι το ίδιο. :hmmm:

Τα έβαλα καρφωτά και έπαιξε.


Τι σημαινει λαθος ΙΡ κ dns? Τι εχει ρυθμιστει να μοιραζει το ρουτερ;


Ενώ δεν έχω πειράξει κάτι στο router, αντί να μοιράσει πχ 192.168.1.xx γιατί το router είναι 1.1, μοιράζει 0.89 σε όλες τις συσκευές.

Έπρεπε να καρφώσω manually για να παίξει. :hmmm:

Τα έπαιξε το router ή απλά κάποια ρύθμιση που θα πρέπει/μπορεί να κάνει ο ΟΤΕ remotely? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#484507 Κάπου μπορείς να ορίσεις το subnet mask ως 255.255.255.0, ώστε να είναι διαθέσιμη μόνο η τελευταία 256αδα. Επίσης, κάποια routers επιτρέπουν να ορίσεις υποσύνολο IPs που μοιράζει αυτόματα ο router. Ώστε να είναι διακριτές από άλλες που τυχόν θες να μοιράσεις στατικά.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By melos86
#484626 Νομιζω ενα factory reset σε αυτες τις περιπτωσεις λυνει τα περισσοτερα προβληματα! Προφανως ειναι θεμα καποιας ρυθμισης...