Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pik.
#476720
rx8_drifter έγραψε:Εγω απ την αλλη πικουλινο νοιωθω τεραστια καβλα που μιλαω και γραφω αυτη τη γλωσσα καλυτερα απ το 95% των Ελλήνων εκ των οποιων ενα 65% τους λες και φασιστακια. ( προσεξε λιγο με τον υπολογισμο της πιθανότητας :adminpower: )

Αυτη η καβλα μου δε θα ανεβαινε επικινδυνα αν αρχιζαμε και καμια κουβεντα για το τι εχει διαβασει ο καθενας σ αυτη τη ρημαδα τη γλωσσα.

Ταλιμπανατο που θελει κι Ευρωπη :dizzy:

Πικουλινο θα σε παρακαλεσω να μην με ξανααποκαλεσεις γιατι δεν γνωριζομαστε.
εγω γραφτηκα pik. εδω και με λενε Δημητρη.
Αν θες να γνωριστουμε πολυ ευχαριστως.

οσον αφορα τα ποσοστα που λες.
Η μεγαλυτερη ερευνα στην Ελλαδα εγινε οχι για το ποσο φασιστες ειμαστε,που δεν ειμαστε,αλλα για το ποσο ηλιθιοι
τα αποτελεσματα ειναι απλα.
περιπου 40% σιγουρα.
Άβαταρ μέλους
By Sam Spade
#476724
italakias έγραψε:Οταν λες οτι το 65% των ελληνων ειναι φασιστακια, μαλλον κρυβεις μισος προς τους ελληνες και προςτην ιδια την χωρα.

Γιατί; είναι προσβλητικός ο χαρακτηρισμός;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#476725
REALZEUS έγραψε:Δεν απαντάς πάντως γιατί οι Σλάβοι γείτονες δεν έχουν δικαίωμα στο όνομα Μακεδονία αν και τα εδάφη τους είναι αυτά του αρχαίου Μακεδονικού Βασιλείου...

Οχι ακριβως.
Παιονία ονόμαζαν κατά την αρχαιότητα μια μεγάλη περιοχή βόρεια από το Μακεδονικό βασίλειο.



Στην περιοχή αυτή κατοικούσαν οι αρχαίοι Παίονες.

Το (355 - 354 π.Χ.) ο Φίλιππος Β' εκμεταλλεύτηκε τον θάνατο του βασιλιά των Παιόνων Άγη και εξεστράτευσε εναντίον τους, για να τους κατακτήσει. Έτσι το νοτιότερο τμήμα της αρχαίας Παιονίας εντάχτηκε στα όρια της αρχαίας Μακεδονίας, το τμήμα αυτό περιελάμβανε τις πόλεις Δόβηρος (Παλαιά Δοϊράνη), Αστραίον (μετέπειτα Στρώμνιτσα), Στενά (Σιδηρές Πύλες), Αντιγόνεια (Νεγκότινο) κ.ά. Η αρχαία Παιονία περιελάμβανε γεωγραφικά σχεδόν όλη την Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας,[1][2][3][4] ένα μικρό μέρος του βόρειου τμήματος του διαμερίσματος της Μακεδονίας και μια μικρή περιοχή της δυτικής Βουλγαρίας.

Εικόνα

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE ... E%AF%CE%B1
Άβαταρ μέλους
By italakias
#476730
Sam Spade έγραψε:
italakias έγραψε:Οταν λες οτι το 65% των ελληνων ειναι φασιστακια, μαλλον κρυβεις μισος προς τους ελληνες και προςτην ιδια την χωρα.

Γιατί; είναι προσβλητικός ο χαρακτηρισμός;

Ε ξερω γω ρε φιλε.
Ενα λαο που πολεμησε την φασιστικη ιταλια και τους ναζι, ειναι |λογοκρισία| να τον χαρακτηριζεις ετσι.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#476734
italakias έγραψε:
Sam Spade έγραψε:
italakias έγραψε:Οταν λες οτι το 65% των ελληνων ειναι φασιστακια, μαλλον κρυβεις μισος προς τους ελληνες και προςτην ιδια την χωρα.

Γιατί; είναι προσβλητικός ο χαρακτηρισμός;

Ε ξερω γω ρε φιλε.
Ενα λαο που πολεμησε την φασιστικη ιταλια και τους ναζι, ειναι |λογοκρισία| να τον χαρακτηριζεις ετσι.

οχι μονο πολεμησαμε τους φασιστες Ιταλους και τους Ναζι αλλά μετα ΒΟΗΘΗΣΑΜΕ και τους Ιταλους να μην τους σκοτωσουν οι Ναζι. :omg:

και ειμαστε και φασιστες που εχουμε δεχθει 500.000 ´´προσφυγες´´ :thumbsdown:


πλακα εχει ομως που κανεις δεν μιλαει γιαν τον κοσμο χθες.... :roll:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#476740 το χουμε ξαναπεί, οι έλληνες με όλα αυτα που περνάνε αυτή τη στιγμή θα έπρεπε να είναι 90+% φασίστες, αλλά το ποσοστό διατηρείται πολύ χαμηλά στην πραγματικότητα

όταν βλέπεις άλλες χώρες τύπου αυστρίες και ελβετίες που είναι πλούσιες δεν αντιμετωπίζουν κανένα ουσιαστικό πρόβλημα και με το παραμικρό (με μερικές χιλιάδες μετανάστες) ανεβάζουν πραγματικά ποσοστά φασισμού σε τρελά ποσοστά καταλαβαίνεις εύκολα ποιοι το έχουν μέσα τους και στην κουλτούρα τους και ποιοι όχι
Άβαταρ μέλους
By Sam Spade
#476748
italakias έγραψε:
Sam Spade έγραψε:
italakias έγραψε:Οταν λες οτι το 65% των ελληνων ειναι φασιστακια, μαλλον κρυβεις μισος προς τους ελληνες και προςτην ιδια την χωρα.

Γιατί; είναι προσβλητικός ο χαρακτηρισμός;

Ε ξερω γω ρε φιλε.
Ενα λαο που πολεμησε την φασιστικη ιταλια και τους ναζι, ειναι |λογοκρισία| να τον χαρακτηριζεις ετσι.

Ναι, έχεις δίκιο μάλλον. Τεχνικά, βέβαια, τους φασίστες και τους ναζί πολέμησαν οι παππούδες/προπαππούδες του λαού αυτού.
Να ρωτήσω κάτι άλλο, το πουλί της 21ης Απρίλη είναι αυτό στο άβαταρ που έχεις;
Παρακαλώ, τέτοια σχόλια να γίνονται αναφορά στους συντονιστές, δεν θα συζητούνται δημόσια.[mod]
Άβαταρ μέλους
By gianik
#476750 Αυτά τα 2 ανθρωποειδή με τις κουκούλες που άρπαξαν τις ελληνικές σημαίες από 2 κοριτσάκια 15 ετών είναι φασίστες η όχι;

.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#476754
gianik έγραψε:Αυτά τα 2 ανθρωποειδή με τις κουκούλες που άρπαξαν τις ελληνικές σημαίες από 2 κοριτσάκια 15 ετών είναι φασίστες η όχι;

.

Αναρχικοι.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#476755 Πάντως όταν έγραψα 3-4 πράματα με επιχειρήματα ΜΠΑΣ ΚΑΙ γίνει κουβέντα, όλοι κατάπιατε το αμίλητο νερό. Σε αυτή τη βάση έχει κανείς να απαντήσει κάτι ή μπα;

Qsis επιχειρήματα με βάση τη γλώσσα που μιλιόταν πριν από 2500 χρόνια στα εδώ μέρη, να μου επιτρέψεις να τα χαρακτηρίσω στα όρια του αστείου. Έχουμε 2018. Όπως επίσης και χάρτες που δείχνουν όρια Μακεδονίας κατά το δοκούν.

Ερώτηση bonus: Οι Θράκες ήταν ελληνικό φύλο; Αν όχι (που όχι) γιατί έχουμε επαρχία Θράκη; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By foniko_sou_vla_ki
#476786
rx8_drifter έγραψε:Εγω απ την αλλη πικουλινο νοιωθω τεραστια καβλα που μιλαω και γραφω αυτη τη γλωσσα καλυτερα απ το 95% των Ελλήνων εκ των οποιων ενα 65% τους λες και φασιστακια.

Ποια γλώσσα;
61,3%, όχι 65.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#476795
Corto Maltese έγραψε:
Qsis επιχειρήματα με βάση τη γλώσσα που μιλιόταν πριν από 2500 χρόνια στα εδώ μέρη, να μου επιτρέψεις να τα χαρακτηρίσω στα όρια του αστείου. Έχουμε 2018. Όπως επίσης και χάρτες που δείχνουν όρια Μακεδονίας κατά το δοκούν.

Ερώτηση bonus: Οι Θράκες ήταν ελληνικό φύλο; Αν όχι (που όχι) γιατί έχουμε επαρχία Θράκη; :hmmm:

για εμένα (και για τον τζήμερο όπως διάβαζα το πρωί δεν ξέρω αν αυτό πρέπει να με ανησυχεί :hmmm: ) όποιος μιλάει ελληνικά και έχει μεγαλώσει με τα ελληνικά είναι έλληνας και συνεχιστής του ελληνισμού.

το αλβανάκι, το αφρικανάκι και λοιπά -άκια που μεγάλωσαν εδώ και πήγαν εδώ σχολείο τα θεωρώ έλληνες εφόσον φυσικά το επιθυμούν και αυτοί. τα ξαδέρφια μου στην αμερική που δεν μιλούν λέξη δεν τα θεωρώ έλληνες.

με αυτή τη λογική δεν μπορώ να θεωρήσω ότι έχουν σχέση με την ελλάδα και τον ελληνισμό και οι σλάβοι που μιλούν σλαβικές γλώσσες.

η μακεδονία σαν όρος και έννοια είναι κάτι που έχει σχέση με τον ελληνισμό.

αυτή είναι η άποψή μου, αυτήν υποστηρίζω δεν το κάνω με καμιά διάθεση εθνικισμού ή μισαλλοδοξίας, απλά το παίρνω λογικά όπως εγώ βλέπω τη λογική τελοσπάντων :s_dunno

όποιος είναι έλληνας ή έχει εξελληνιστεί μπορεί να μιλάει για ελληνισμό και πράγματα που αφορούν τον ελληνισμό.

αν οι σκοπιανοί μιλούσαν ελληνικά θα το έβλεπα απολύτως λογικό να ζητούν να λέγονται μακεδόνες, ακόμα και αν μιλούσαμε για διαφορετικό κράτος όπως σήμερα με επεκτατικές βλέψεις
Άβαταρ μέλους
By dimik
#476805 Διαφωνώ με το κριτήριο της γλώσσας, Έλληνας μπορεί να είναι όποιος θέλει και νιώθει έτσι με δεδομένο ότι έχει και μια μυρωδιά της ελληνικής κουλτούρας-πολιτισμού-ιστορίας, η γλώσσα επειδή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες δεν θεωρώ σωστό να θεωρείται κριτήριο.