Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#476674
pik. έγραψε:


Από παλιά είχε πολιτικές βλέψεις...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#476676
REALZEUS έγραψε:@MIXOStsi: Θες να το τεκμηριώσεις ή απλά το λες επειδή έτσι μας πιπίλησαν το μυαλό από μικρά παιδιά;


Απλοποιεί ένα πολυσύνθετο πρόβλημα και βρίσκει εύκολη λύση...
Δεν έχει δημιουργηθεί πρόβλημα από κανένα πιπίλισμα... Το πρόβλημα δημιουργήθηκε από την ανικανότητα προηγούμενων κυβερνήσεων.

ΥΓ: Γενικά πιστεύω ότι ο Νίμιτς είναι ακατάλληλος για την θέση που έχει στο όλο ζήτημα...
Διπλωμάτη πάντως δεν θα τον έλεγα... :lol:
ΥΓ2: Ο Φραγκούλης έχει καιρό που θέλει να μπει στη πολιτική ζωή της χώρας...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#476677 Δεν απαντάς πάντως γιατί οι Σλάβοι γείτονες δεν έχουν δικαίωμα στο όνομα Μακεδονία αν και τα εδάφη τους είναι αυτά του αρχαίου Μακεδονικού Βασιλείου...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#476681 Τώρα πια έχουν δικαίωμα...
Είπα ότι συμφωνώ με corsair, αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

Δεν είναι μόνο/αποκλειστικά το εδαφικό που συνθέτει την ονομασία... απλά.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#476682 Γεωγραφικός προσδιορισμός είναι το σωστότερο. Κίνδυνος απώλειας εδαφών δεν υπάρχει ούτε για αστείο.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#476684 Α, ναι... συμφωνώ απόλυτα ότι δεν υπάρχει θέμα απώλειας εδαφών...
Τώρα τι είναι το σωστότερο, μεγάλη ιστορία...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#476688
REALZEUS έγραψε:Δεν απαντάς πάντως γιατί οι Σλάβοι γείτονες δεν έχουν δικαίωμα στο όνομα Μακεδονία αν και τα εδάφη τους είναι αυτά του αρχαίου Μακεδονικού Βασιλείου...

η γλώσσα

εγώ κι εσύ μπορούμε να διαβάσουμε αυτό, ο σκοπιανός όχι του φαίνονται ιερογλυφικά

Εικόνα

το αρχαίο μακεδονικό βασίλειο, η αυτοκρατορία του μ. αλέξανδρου τα ελληνιστικά βασίλεια στη συνέχεια που εξάπλωσαν τον ελληνισμό είχαν ως βασικό κοινό σημείο τη γλώσσα, μια γλώσσα που δεν μιλάει σχεδόν κανένας σε αυτή τη χώρα

καλώς ή κακώς οι μόνοι συνεχιστές των μακεδόνων είναι όσοι μιλούν ελληνικά και όχι όποιος τυχαία βρέθηκε στο συγκεκριμένο χώρο. και φυσικά δεν πιάνουμε και το 1/4 των αλβανών που έχει αυτή η χώρα που δεν έχουν καμία διάθεση να έχουν τα προβλήματα που έχουν λόγω των υπολοίπων που φαντασιώνονται ότι έχουν την οποιαδήποτε σχέση με τους αρχαίους μακεδόνες.

τη συγκεκριμένη ταυτότητα την επιθυμούν μόνο και μόνο για να μην έχουν βλέψεις στα δικά τους χωράφια οι αλβανοί και οι βούλγαροι και ίσως για να έχουν και κάτι να φαντασιώνονται (τα δικά μας χωράφια όπως και μερικοί δικοί μας μπορεί να φαντασιώνονται την Πόλη που είναι εξίσου ή ακόμα πιο άκυρο)

αν δεν έκαναν όλο αυτό το σόου με το να στήνουν τεράστια αγάλματα στις πλατείες τους ίσως θα ήταν πιο πιστευτό ότι δεν έχουν εχθρικές βλέψεις και έλαμωρετουςκακομοίρηδες ας δεχτούμε τον γεωγραφικό προσδιορισμό. αλλά επειδή τα πράγματα δεν είναι έτσι δεν βλέπω κανένα λόγο να μην έχουμε εχθρική διάθεση κι εμείς απέναντί τους. αλλά επειδή είμαστε γνωστοί μαλάκες θα το βρούμε και αυτό μπροστά μας στο μέλλον
Άβαταρ μέλους
By pik.
#476689
QsisVTS έγραψε:η γλώσσα

εγώ κι εσύ μπορούμε να διαβάσουμε αυτό, ο σκοπιανός όχι του φαίνονται ιερογλυφικά

Εικόνα

πιστευω οτι το μισο φορουμ νιωθει αηδια που μπορει να διαβασει αυτη τη γλωσσα....
βλεπεις δεν ειναι στο πνευμα της εποχης να μιλας και να καταλαβαινεις αυτη τη γλωσσα...


γεμισαμε μασονακια....
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#476692 Εγω απ την αλλη πικουλινο νοιωθω τεραστια καβλα που μιλαω και γραφω αυτη τη γλωσσα καλυτερα απ το 95% των Ελλήνων εκ των οποιων ενα 65% τους λες και φασιστακια. ( προσεξε λιγο με τον υπολογισμο της πιθανότητας :adminpower: )

Αυτη η καβλα μου δε θα ανεβαινε επικινδυνα αν αρχιζαμε και καμια κουβεντα για το τι εχει διαβασει ο καθενας σ αυτη τη ρημαδα τη γλωσσα.

Ταλιμπανατο που θελει κι Ευρωπη :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#476715
rx8_drifter έγραψε:Εγω απ την αλλη πικουλινο νοιωθω τεραστια καβλα που μιλαω και γραφω αυτη τη γλωσσα καλυτερα απ το 95% των Ελλήνων εκ των οποιων ενα 65% τους λες και φασιστακια. ( προσεξε λιγο με τον υπολογισμο της πιθανότητας :adminpower: )

Αυτη η καβλα μου δε θα ανεβαινε επικινδυνα αν αρχιζαμε και καμια κουβεντα για το τι εχει διαβασει ο καθενας σ αυτη τη ρημαδα τη γλωσσα.

Ταλιμπανατο που θελει κι Ευρωπη :dizzy:

Εσυ τοσα χρονιαα στο εξωτερικο τι ελεγες στους εκει πολιτες για την ελλαδα, οτι ειναι ταλιμπανατο;
Οταν λες οτι το 65% των ελληνων ειναι φασιστακια, μαλλον κρυβεις μισος προς τους ελληνες και προςτην ιδια την χωρα.
Μας το εχεις αποδειξει τοσα χρονια με τα ανθελληνικα σου σχολια.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#476716
rx8_drifter έγραψε:Εγω απ την αλλη πικουλινο νοιωθω τεραστια καβλα που μιλαω και γραφω αυτη τη γλωσσα καλυτερα απ το 95% των Ελλήνων εκ των οποιων ενα 65% τους λες και φασιστακια. ( προσεξε λιγο με τον υπολογισμο της πιθανότητας :adminpower: )

Αυτη η καβλα μου δε θα ανεβαινε επικινδυνα αν αρχιζαμε και καμια κουβεντα για το τι εχει διαβασει ο καθενας σ αυτη τη ρημαδα τη γλωσσα.

Ταλιμπανατο που θελει κι Ευρωπη :dizzy:


αυτό το τσουβάλιασμα ρε drifter... :tomato: