Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#476536 Έτσι ακριβώς το έχω στο μυαλό μου και κουζίνα με ντουλάπια μιξ χρώματα φυσικό ξύλο και λάκα άσπρη/μαύρη.

Καναπέδες έπιπλα κλπ παίζουν σε γκρι και ασπρομαυρη λάκα, η τραπεζαρία είναι γυαλί με ινοξ πόδια και ασπρόμαυρες καρέκλες οπότε νομίζω θα δέσει ωραία.

Εν τω μεταξύ κανονίστηκε για σειρομενες ντουλάπες 3x0,60 δυστυχώς γιατί έχουν βγει χώροι στους τοίχους και μεγαλύτερες σε βάθος θα προεξεχουν.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#476647 Μια φορά στην ζωή σου αγοράζεις σπίτι και θα χρεωθεις που θα χρεωθεις τουλάχιστον να είναι ακριβώς όπως το θες για να το απολαμβανεις. Αυτή είναι η λογική μας.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#476702
fokion έγραψε:Θερμανση ειναι αεριο πετρελαιο κατι αλλο?? ( για το κοστος που λες)



Πετρέλαιο κυρίως αλλά έχω στο μυαλό μου στο αέριο για το μέλλον.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#476731 Με τόσο γλυκό καιρό που έχει το νησί θα έπρεπε να σκεφτείτε λίγο παραπάνω τις αντλίες θερμότητας. Ο δε συνδυασμός αντλία με ενδοδαπέδιας είναι ο πλέον ενδεδειγμένος. Πλέον ότι οικία -και όχι μόνο- κατασκευάζουμε σε καλές περιοχές έχουν των άνωθεν συνδυασμό
Άβαταρ μέλους
By dimik
#476756 Η αρχική σκέψη ήταν να μην μπει τίποτα, σε αυτή την φάση μπαίνει και υποδαπέδια αλλά ο μηχανικός μας είπε ότι το θεωρεί περιττό για το νησί.
Χθες σε συζήτηση περι ενεργειακών αποφάσισα να βάλω σώματα και λέβητα τελικά για να ζεσταίνονται και οι τοίχοι εκτός από τον αέρα στο εσωτερικό (από τα ΑC) ενώ παράλληλα πέτυχα και χάζευα αυτά http://www.elampsis.gr/images/alla_syst ... lgreek.pdf

Πρακτικά θέρμανση χρειάζεται για 2 μήνες μαξ τον χρόνο.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#476768
dimik έγραψε:Η αρχική σκέψη ήταν να μην μπει τίποτα, σε αυτή την φάση μπαίνει και υποδαπέδια αλλά ο μηχανικός μας είπε ότι το θεωρεί περιττό για το νησί.
Χθες σε συζήτηση περι ενεργειακών αποφάσισα να βάλω σώματα και λέβητα τελικά για να ζεσταίνονται και οι τοίχοι εκτός από τον αέρα στο εσωτερικό (από τα ΑC) ενώ παράλληλα πέτυχα και χάζευα αυτά http://www.elampsis.gr/images/alla_syst ... lgreek.pdf

Πρακτικά θέρμανση χρειάζεται για 2 μήνες μαξ τον χρόνο.


Ψύξη?
Το περιβάλλον που δημιουργούν οι μεγάλες συναλλασσόμενες επιφάνειες είναι ιδανικό. Η λύση θέρμανση με καυστήρα πετρελαίου και ac είναι ξεπερασμένη, αλλά λογικά κάτι θα έχει στο μυαλό του ο μηχανικός σου.
"Τσιμέντο C30" το έγγραψε σε τεχνική έκθεση μηχανικός? :vava:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#476769 Μπορεί εκεί να παίζουν άλλα standards red :s_dunno

dimik τράβα εκεί μία σωλήνα από την ΑΟΖ φρέσκο πετρελαιάκι να 'ούμε :lol:

Εάν περνούσε φυσικό αέριο θα το προτιμούσα

Εδώ να δούμε πότε θα βελτιωθεί η κατάσταση με το ΦΑ. Μόνο από κεντρικές οδούς περνάει :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#476771
Dimitris_P έγραψε:Μπορεί εκεί να παίζουν άλλα standards red :s_dunno

dimik τράβα εκεί μία σωλήνα από την ΑΟΖ φρέσκο πετρελαιάκι να 'ούμε :lol:

Εάν περνούσε φυσικό αέριο θα το προτιμούσα

Εδώ να δούμε πότε θα βελτιωθεί η κατάσταση με το ΦΑ. Μόνο από κεντρικές οδούς περνάει :thumbsdown:


Εννοεί προφανώς σκυρόδεμα και όχι τσιμέντο. Λεπτομέρειες το ξέρω, απλά σιχαίνομαι τις τσαπατσουλιές (αν έχει τσαπατσουλιές στις εκθέσεις, φαντάσου τι θα γίνετε στο εργοτάξιο), ειδικά όταν ζητάνε να αποταμιεύσεις ανάλογα ποσά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#476775 Το να εγκαταστήσεις σώματα και καυστήρα, δεν σημαίνει μόνον κόστος τοποθέτησης, αλλά και κόστος συντήρησης. Στην Κύπρο, δεν θα το έκανα για κανένα λόγο. Για τους δύο μήνες το χρόνο και από την στιγμή που θα παίζει πλήρης κάλυψη του σπιτιού με κλιματιστικά, θα εγκαθιστούσα ένα ενεργειακό τζάκι να βοηθάει στις δύσκολες μέρες.
Δεν βλέπω κανένα λόγο για κάτι παραπάνω, ειδικά αν μιλάμε για ένα καινούριο σπίτι με σωστή μόνωση. Σημαντικό επίσης βέβαια αν παίζουν πατώματα ή πλακάκια. Στο διαμέρισμα που μένουμε τώρα, την βγάζουμε μια χαρά με 1 ή το πολύ δύο κλιματιστικά αναμμένα ακόμη και τις πιο κρύες νύχτες. Έχουμε φυσικά κλιματιστικό σε κάθε δωμάτιο, αλλά στα δύο δωμάτια που δεν χρησιμοποιούνται, δεν τ' ανάβουμε ποτέ.
Αν αυτό το πετυχαίνεις στο Γαλάτσι, σίγουρα στην Κύπρο θα είναι ακόμη πιο εύκολο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#476780 Εικόνα

Aυτά γράφει, περισσότερα δεν ρώτησα.

Εντύπωση μου έκανε ότι άρχισαν τα σκαψίματα στα τούβλα για ηλεκτρολογικά/υδραυλικά και μετά θα σοβατίσουν πριν περάσουν οτιδήποτε.

Σε ότι αφορά την θέρμανση η λογική είναι ότι εφόσον οι πρόνοιες θα γίνουν ούτως η άλλως να βάλουμε τώρα ότι χρειάζεται για να μην κάνουμε ένα σπίτι εργοτάξιο αν αποφασίσουμε να βάλουμε θέρμανση στο μέλλον.
O μικτός καυστήρας πετρελαίου/αερίου είναι μια επιλογή με σκοπό την μελλοντική εκμετάλευση του φτηνού? αερίου.

Στην συζήτηση που είχα με τον μηχανικό ξάδερφο χθες μου ανέφερε ότι ή κανονική θέρμανση θα ζεσταίνει και τους τοίχους αντί μόνο τον αέρα όπως τα AC οπότε σε συνδυασμό με την καλή μόνωση (ενεργειακό πιστοποιητικό Α) θα είναι αποδοτικότερη.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#476783
dimik έγραψε:Πρακτικά θέρμανση χρειάζεται για 2 μήνες μαξ τον χρόνο.

Για 2 μήνες το χρόνο θα φτιάξεις λεβητοστάσιο πετρελαίου;
Το οποίο, για να είναι νόμιμο και ασφαλές, σημαίνει σημαντικότατη δέσμευση χώρου (ειδκοί χώροι για δεξαμενή και καυστήρα, σε μέρος που να μπορει να έχει άμεσο αερισμό μακριά από άλλα ανοίγματα, να μην είναι κοντά σε κλιμακοστάσιο, πυράντοχες πόρτες κλπ κλπ), σημαίνει να βγάλεις καμινάδα, να έχεις γραμμες για το πετρέλαιο, μέσα στο σπίτι σώματα...

:hmmm: :hmmm:

Δεν νομίζω ότι συνολικά θα βγει με θετικό πρόσημο έναντι μια αντλίας χαμηλών, ενδοδαπέδιας που παίζει να έχις και για δροσισμό :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#476784 Και ο αέρας, δεν θα ζεσταίνει τους τοίχους; :hmmm:
Τέσπα, δεν θα καθίσουμε τώρα να μάθουμε τα θεωρήματα αρχής διατήρησης της ενέργειας, το σίγουρο είναι πως η θερμότητα που θα ζεστάνει τους τοίχους δεν είναι τσάμπα (και το πιθανότερο είναι πως μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτήν στην Κύπρο...).
Κι εγώ αν δεν είχα θέμα με το budget, θα έβαζα και αντλία θερμότητας, και ενεργειακό τζάκι συνδεμένο με τα σώματα, και κεντρικό κλιματισμό αντί για σπλιτάκια, και φυσικά, κάμερες με anal-ytics.
Άρα, σε κάθε project από κάπου πρέπει να κόψεις, προφανώς στην Κύπρο, θα έδινα τα λεφτά μου στην μόνωση και θα έκοβα από την θέρμανση. Γιατί η μόνωση θα σε εξυπηρετεί χειμώνα καλοκαίρι, ενώ η θέρμανση μόνον 2 μήνες.
Αλλά καλύτερα να εμπιστευθείς τον ξάδερφο που είναι μηχανικός και ξέρει, εδώ μέσα δεν ξέρουμε αν και είμαστε μηχανικοί, αλλά όχι ξάδερφοι.
:s_biggrin