Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#476396
sknipper έγραψε:. Και αν έχω κάνει παπαριά δεν θα ντραπώ να το δηλώσω. :)

Πού σαι, ψηλέ;;;; Στην έχω στημένη να ξέρεις.. :rtfm: :lol: :lol: :lol: :lol:

sknipper έγραψε:Το έχω ακούσει ότι τα mizuno έχουν αρχίσει να έχουν θέμα αντοχής στο χρόνο.
Πόσα χλμ περιμένουμε να κρατήσει ένα παπούτσι; Βλέπω πολλά διαφορετικά χλμ και τεχνικές ελέγχου.

Αν αγαπάς τα πόδια σου max 600χλμ. Αλλά κριτήριο είναι πάλι το πόδι σου. Βασικά οι αρθρώσεις και η μέση. Όταν σε τσιμπάνε λίγο, τότε στην άκρη για δουλειές- περπάτημα κλπ. Ακόμα και στα 200-300χλμ.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#476675
kyr80 έγραψε:Αν αγαπάς τα πόδια σου max 600χλμ. Αλλά κριτήριο είναι πάλι το πόδι σου. Βασικά οι αρθρώσεις και η μέση. Όταν σε τσιμπάνε λίγο, τότε στην άκρη για δουλειές- περπάτημα κλπ. Ακόμα και στα 200-300χλμ.

Χμχμχμ, μετρώ πάνω από 1.000 στα ultra boost μου και συνεχίζω (νομίζω) με καλή απόκριση και χωρίς άμεσες ενοχλήσεις. Βλέπω όμως ότι η ..continental κάτω σόλα αρχίζει και φθείρεται και θέλω να προλάβω τα δράματα. Σκέφτομαι κι εγώ σοβαρά για nimbus19.
http://www.extremepro.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&option=com_virtuemart&product_id=19429&category_id=2099
Είναι ΟΚ, λέτε, το ανωτέρω κατάστημα; Κάτω από 100 ευρώ, μου μοιάζει απίθανη τιμή. Και όλως περιέργως το νούμερό μου (αν και δεν έχω δοκιμάσει ακόμα asics). Λες και είναι φωτογραφική ανάθεση για την αφεντιά μου :-)
Άβαταρ μέλους
By citastak
#476871 Μιζούνο είναι τα τελευταία 5-6 ζευγάρια μου.
Tα wave creation μου βγάζουν περίπου 500-600 χλμ (μετά βγάζω πονάκια) και τα κάνω "βολτίσια" για λίγο.
Τα τελευταία waver creation που είχα (13) εβγαλαν δυστυχώς πολύ λιγότερα (~400). Μετά κάθε φορά που τα φόραγα με πόναγε η κάτω μεριά του αστραγάλου μου, ενώ δεν δείχνει να έχει καθίσει το απορροφητικό υλικό. Με ενοχλούσαν και ως "βολτίσια".

Χιλιομετροφαγος της μιζούνο θεωρούνται τα wave rider. Ελαφρύ και μαλακό. Το έβαλα προ ολίγου στο τρέξιμο και το έχω για να μοιράζω χλμ με τα mizuno paradox.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#476879 Σε συνέχεια αυτού:

drdino έγραψε:Miraaaaage
Εικόνα



Περιμένω κάτι Nimbus 20 στο νούμερό μου, για να δούμε. :hmmm:

Στο επόμενο ερώτημά μου τώρα, ιδρώνω πολύ γενικά. Άνοιξη/καλοκαίρι δεν με ενοχλεί τόσο αυτό, αλλά τον χειμώνα αφενός με χαλάει το chill effect, αφετέρου φοβάμαι τα πιασίματα με αέρα κλπ, ειδικά στην περιοχή αυχένα/πλάτης. Υπάρχει κάποια λύση ή κάνω κάτι λάθος στο ντύσιμο; :tomato:
Άβαταρ μέλους
By citastak
#476882 Γενικά αν ιδρώνεις πολύ, τον χειμώνα θέλεις πολλά layers. Δλδ base layer, ενδιάμεσο, και 3ο. Ξεκινάς προπόνηση και όσο ζεσταίνεσαι (πριν ιδρώσεις) βγάζεις βγάζεις κτλ.
Όταν σταματάς, για να μην κρυώσεις αρχίζεις και βάζεις.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#476886
drdino έγραψε:Περιμένω κάτι Nimbus 20 στο νούμερό μου, για να δούμε. :hmmm:

Στο επόμενο ερώτημά μου τώρα, ιδρώνω πολύ γενικά. Άνοιξη/καλοκαίρι δεν με ενοχλεί τόσο αυτό, αλλά τον χειμώνα αφενός με χαλάει το chill effect, αφετέρου φοβάμαι τα πιασίματα με αέρα κλπ, ειδικά στην περιοχή αυχένα/πλάτης. Υπάρχει κάποια λύση ή κάνω κάτι λάθος στο ντύσιμο; :tomato:


Θα φοράς ένα 100% συνθετικό μπλουζάκι τρεξίματος σε επαφή με το δέρμα(τύπου dri-fit). Και από πάνω ή ένα φλισένιο μακρυμάνικο(ίδιου τύπου), ή ένα αδιάβροχο-αντιανεμικό ανάλογα την βροχή ή αέρα. Αν έχει πολύ κρύο, θα φοράς ακόμα ένα μακρυμάνικο μπλουζάκι τρεξίματος ενδιάμεσο των 2 προηγουμένων. To head band, εκτός από την προστασία στα αυτιά, κρατάει και άπειρο ιδρώτα, που αλλιώς καταλήγει στο στήθος σου. Θα σε βοηθήσει και αυτό.
citastak έγραψε:Μιζούνο είναι τα τελευταία 5-6 ζευγάρια μου.
Tα wave creation μου βγάζουν περίπου 500-600 χλμ (μετά βγάζω πονάκια) και τα κάνω "βολτίσια" για λίγο.
Τα τελευταία waver creation που είχα (13) εβγαλαν δυστυχώς πολύ λιγότερα (~400). Μετά κάθε φορά που τα φόραγα με πόναγε η κάτω μεριά του αστραγάλου μου, ενώ δεν δείχνει να έχει καθίσει το απορροφητικό υλικό. Με ενοχλούσαν και ως "βολτίσια".

Χιλιομετροφαγος της μιζούνο θεωρούνται τα wave rider. Ελαφρύ και μαλακό. Το έβαλα προ ολίγου στο τρέξιμο και το έχω για να μοιράζω χλμ με τα mizuno paradox.

Τα 13;;; Σκέψου, μέχρι τότε, άντεχαν και λίγο. Σκέψου ήδη έφτασαν στο 19 ή το 20 αν δεν κάνω λάθος.
Τα πρώτα rider ήταν τα 5. Αλλά και αυτά πλέον δεν.....
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#476888
drdino έγραψε:
Στο επόμενο ερώτημά μου τώρα, ιδρώνω πολύ γενικά. Άνοιξη/καλοκαίρι δεν με ενοχλεί τόσο αυτό, αλλά τον χειμώνα αφενός με χαλάει το chill effect, αφετέρου φοβάμαι τα πιασίματα με αέρα κλπ, ειδικά στην περιοχή αυχένα/πλάτης. Υπάρχει κάποια λύση ή κάνω κάτι λάθος στο ντύσιμο; :tomato:


Παίρνεις ΤΩΡΑ ένα και με ευχαριστείς αργότερα.

https://www.trekkinn.com/outdoor-%CE%B2 ... 36522212/p

Από όλα τα baselayers, ίσως το καλύτερο στη διαχείριση του ιδρώτα. Και από εκεί κ πάνω προσθέτεις και είσαι καλυμμένος. Αν ζεσταθείς, απλά παίρνεις πιο ελαφρύ mid layer. Mid layer έχω αυτό https://www.youtube.com/watch?v=W4oVgYawWFc (κον τεμπερατούρας μούτσος φρέντος :lol: :lol: ) και τοπ, αν βρέχει και φυσάει φυσάει ιδίως αυτό: https://itsallaboutthevertical.wordpres ... et-review/

Ως 4-5 βαθμούς είμαι καλυμμένος. Για πιο κάτω αλλάζω το mid με ένα soft shell ή ελαφρύ φλις.


...

Αν κ ο g877,7fm έχει να δειξει μια εικόνα "πώς τρέχουν στα Γιάννενα"
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#476891 Περί mizuno...
Wave prophecy 4
Wave creation 15
Wave rider 15

Τα τελευταία (τα κόκκινα) ήταν και τα τελευταία με δέσιμο μπροστά. Αυτές οι δύο μικρές λωρίδες που ενώνουν το "κουντουπιέ", με τα δάχτυλα.

Μετά καταλήγουν όπως βλέπετε. Πλέον τα φοράω σε δουλειές κήπου ή συντήρησης. Με τα prophecy μέχρι πρόσφατα, ζήτημα να έτρεξα 400χλμ. Και είχαν αρχίσει να διαλύονται από τα μισά.
ΕικόναΕικόναΕικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#477039 έχει καποιος αγορασει αυτά;
https://www.adidas.it/scarpe-a-16_-pure ... C7748.html

Εικόνα

ψαχνω ενα sneaker λιτο σε γραμμη για περπατημα μεσα στην πολη με τζινακι πουκαμισο πουλοβερ κυριως οταν δεν δουλευω απο πρωι. :hmmm:
κυκλοφορω με κατι Frau καi κατι Camper σαν αυτά
Εικόνα
και θελω να αλλαξω λιγο στυλακι.

όποια βοηθεια θα εκτιμηθει