Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#473522 Με 44lt διένυσα 437km. Βγαίνει στα 10.06 lt/100km.

Μετά από 1470km η κατανάλωση είναι συνολικά στα 9.2.

Εικόνα

Τιμή λίτρου 100αρας ΒΡ σήμερα στα 1.729 στο πρατήριό μου.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#473524 Σόρρυ αν αναλύθηκε σε προηγούμενη σελίδα, αλλά θα ρωτήσω : γιατί 100άρα :hmmm: ;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#473531
Giuseppe Busso έγραψε:Με 44lt διένυσα 437km. Βγαίνει στα 10.06 lt/100km.

Μετά από 1470km η κατανάλωση είναι συνολικά στα 9.2.

Εικόνα

Τιμή λίτρου 100αρας ΒΡ σήμερα στα 1.729 στο πρατήριό μου.



Γιαννο καπου εκει ειναι κ η Τσεχα μου (πιο βαρυ αμαξωμα) , με τον 1.8 κ με 44Κ χλμ στο κοντερ...νομιζω μετα τα 8~10 Κ χλμ θα δεις λιγη ακομα μειωση...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#473535
Govus έγραψε:Σόρρυ αν αναλύθηκε σε προηγούμενη σελίδα, αλλά θα ρωτήσω : γιατί 100άρα :hmmm: ;


Αναλύθηκε. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#473571
gianik έγραψε:Γιαννο καπου εκει ειναι κ η Τσεχα μου (πιο βαρυ αμαξωμα) , με τον 1.8 κ με 44Κ χλμ στο κοντερ...νομιζω μετα τα 8~10 Κ χλμ θα δεις λιγη ακομα μειωση...


Ποιον 1.8; με 160; ή με τους 192;

Δεν ξέρω αν θα δω μείωση γιατί το πατάω :shifty:


Govus έγραψε:Σόρρυ αν αναλύθηκε σε προηγούμενη σελίδα, αλλά θα ρωτήσω : γιατί 100άρα :hmmm: ;


Τουρμπάτος κινητήρας, άμεσος (και έμμεσος) ψεκασμός, υψηλή σχέση συμπίεσης (για υπερτροφοδοτούμενο), θέλω να είμαι σίγουρος ότι βάζω στο ρεζερβουάρ στη χειρότερη 95άρα, συνιστάται από το manual, δεν απαγορεύεται από το manual, για να τη σπάω στο xenos, γιατί μπορώ.
Είναι μερικοί από τους λόγους.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#473575 Πραγματικά όμως, αν κάποιος το αντέχει, γιατί όχι;
Με κατανάλωση 10 λίτρα/100 χλμ, το παραπάνω κόστος της 100άρας, είναι 20 λεπτά ανά λίτρο, άρα στα 100 χλμ είναι 2€ χοντρικά (ή αλλιώς, περίπου 1€ στο γέμισμα). Στα 1000, είναι 20€. Ο GB κάνει λιγότερα από 10Κ το χρόνο, άρα θα πληρώσει λιγότερο από 200€ παραπάνω, βάζοντας μόνον 100άρα.
Δεν αλλάζει τίποτε, είναι μικρό το ποσό, κανείς δεν σώθηκε με 200€ το χρόνο.
Σκεφτείτε πως για να πάρεις Audi αντίστοιχο (δηλαδή το ίδιο αμάξι με άλλο σήμα πάνω-κάτω), θέλεις το λιγότερο 5Κ, για να μην πω 10Κ επιπλέον στην τιμή αγοράς!
Δηλαδή, για 5Κ, θέλεις περίπου 25 χρόνια για να καλύψεις την διαφορά (υπολογισμένο σε σημερινές τιμές και όχι NPV, για απλότητα).
Μια χαρά τον βρίσκω.
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#473579
Anonymous Founder έγραψε:Πραγματικά όμως, αν κάποιος το αντέχει, γιατί όχι;
Με κατανάλωση 10 λίτρα/100 χλμ, το παραπάνω κόστος της 100άρας, είναι 20 λεπτά ανά λίτρο, άρα στα 100 χλμ είναι 2€ χοντρικά (ή αλλιώς, περίπου 1€ στο γέμισμα). Στα 1000, είναι 20€. Ο GB κάνει λιγότερα από 10Κ το χρόνο, άρα θα πληρώσει λιγότερο από 200€ παραπάνω, βάζοντας μόνον 100άρα.
Δεν αλλάζει τίποτε, είναι μικρό το ποσό, κανείς δεν σώθηκε με 200€ το χρόνο.
Σκεφτείτε πως για να πάρεις Audi αντίστοιχο (δηλαδή το ίδιο αμάξι με άλλο σήμα πάνω-κάτω), θέλεις το λιγότερο 5Κ, για να μην πω 10Κ επιπλέον στην τιμή αγοράς!
Δηλαδή, για 5Κ, θέλεις περίπου 25 χρόνια για να καλύψεις την διαφορά (υπολογισμένο σε σημερινές τιμές και όχι NPV, για απλότητα).
Μια χαρά τον βρίσκω.
:s_howdy



Δεν έκατσα να διασταυρώσω πόσο legit είναι οι υπολογισμοί σου, αλλά σ'αυτούς πως θα γίνει να υπολογιστεί και το "ηθικό" πλεονέκτημα της 100στάρας, δηλαδή σαν πιο αποδοτικό καύσιμο; :hmmm:
Μπορείς να διανύσεις κάποια παραπάνω χιλιόμετρα έναντι της 95άρας αλλά και να βρεθούν 1-2-3 ψωράλογα. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#473586 Οι τελευταίες διαδρομές πολύ ήρεμες , πήγαινε έλα περιφερειακό κυρίως ... κ λίγα φανάρια ....
9,8 λίτρα / 100 χλμ .... vpower racing ... ( στην μικρή καθημερινή ορεινή στροφοδιαδρομη μου είμαι συνήθως 14-15 λίτρα / 100χλμ :oops: , αλλα το πρωι ειδικά φεύγοντας δεν έχει προλάβει κάν να ζεσταθεί σωστά ).

Σχετικά καλα για 3.8 μοτέρ ...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#473598 Εξαιρετικά, όχι απλώς καλά.

Για να προλάβω και τον sknipper ( :rtfm: ), πες μας και για ποιο αμάξι μιλάς (αν και έχουμε μία υποψία για ποιο πρόκειται :shifty: ).
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#473605
Scotch έγραψε:Εξαιρετικά, όχι απλώς καλά.

Για να προλάβω και τον sknipper ( :rtfm: ), πες μας και για ποιο αμάξι μιλάς (αν και έχουμε μία υποψία για ποιο πρόκειται :shifty: ).


911 Carrera s pdk
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#473623
vagmag έγραψε:
Scotch έγραψε:Εξαιρετικά, όχι απλώς καλά.

Για να προλάβω και τον sknipper ( :rtfm: ), πες μας και για ποιο αμάξι μιλάς (αν και έχουμε μία υποψία για ποιο πρόκειται :shifty: ).


911 Carrera s pdk


ιδιες καταναλωσεις μου λεει και φιλος με μανιουαλ.Πολυ οικονομικη ακομα και αν την πηγαινεις γρηγορα.
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#473654
Giuseppe Busso έγραψε:
Εικόνα


Με την κατοστάρα το καταλαβαίνω. Αλλά αυτό που μου μένει είναι τα 25km/h μέσο όρο σε αυτά τα χιλιόμετρα που έχεις διανύσει. :omg: :omg: :lipsealed: :lipsealed:
Ξέρω, έχεις - έχουμε τις στιγμές που απολαμβανουμε το γκάζι μας, αλλά στο τέλος είναι και αυτό ένα στοιχείο που μένει.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#473661
Scotch έγραψε:Εξαιρετικά, όχι απλώς καλά.

Για να προλάβω και τον sknipper ( :rtfm: ), πες μας και για ποιο αμάξι μιλάς (αν και έχουμε μία υποψία για ποιο πρόκειται :shifty: ).
Σωστός! :lol:
Αν και για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο λόγω σχετικού έρωτα ήξερα πολύ καλά ποιο εννοούσε μόλις είπε τον κυβισμό. :lol:
Άλλοι όμως μπορεί να μην ξέρουν.