Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#470806
citastak έγραψε:Καλημέρα και καλή χρονιά.
Έχω το OBD μου που το συνδέω με bluetooth στο android (torque pro).
Από τα τέλη Δεκ έχω κάνει migrate σε ios (iphone) και δεν καταφέρνω να το συνδέσω.

Δεν είναι συμβατό; καμιά ιδέα;


Έκανες register το νέο BT device στο torque?

Κάνε τα πάντα από την αρχή, ίσως το βίντεό μου σε βοηθήσει, δες εκεί που μιλάω για το Torque app:

Άβαταρ μέλους
By citastak
#471107 Thanks Niko.
Έχω τα εξής θέματα:

α. όταν πάω μέσα από τις ρυθμίσεις του ios να συνδέσω το obd με το κινητό μέσω bluetooth, όπως έκανα με το android, δεν τα καταφέρνω.
β. το torque δεν υπάρχει για Ios αν κατάλαβα καλά. Οπότε πρέπει να βρώ άλλο app που να κάνει τη δουλειά, αλλά σε κάθε περίπτωση αν δεν καταφέρω να συνδέσω το μπλιμπλίκι με το κινητό, δεν θα καταφέρω τίποτα.

Καμιά ιδέα;
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#471125
citastak έγραψε:Thanks Niko.
Έχω τα εξής θέματα:

α. όταν πάω μέσα από τις ρυθμίσεις του ios να συνδέσω το obd με το κινητό μέσω bluetooth, όπως έκανα με το android, δεν τα καταφέρνω.
β. το torque δεν υπάρχει για Ios αν κατάλαβα καλά. Οπότε πρέπει να βρώ άλλο app που να κάνει τη δουλειά, αλλά σε κάθε περίπτωση αν δεν καταφέρω να συνδέσω το μπλιμπλίκι με το κινητό, δεν θα καταφέρω τίποτα.

Καμιά ιδέα;


Θα έκανα το εξής. Θα ξεκινούσα από το μηδέν.

Κάνε forget το OBD BT dongle από το τηλέφωνο. Μετά pair & connect.

Μετά πήγαινε στο torque --> settigns --> OBDII adapter preferences --> select adapter και επιλέγεις το BT dongle σου.

Μετά λογικά θα παίξει.

Το δοκίμασες?
Άβαταρ μέλους
By citastak
#471179 Ναι το δοκίμασα. Ενώ στην αναγνώριση του BT βλέπει το μπλιμπλίκι, το pairing δεν γίνεται.
Το 2ο βήμα (torque --> settigns --> OBDII adapter preferences --> select adapter και επιλέγεις το BT dongle σου) δεν το έκανα γιατί το torque δεν το έχω βρεί για ios
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#471182
citastak έγραψε:Ναι το δοκίμασα. Ενώ στην αναγνώριση του BT βλέπει το μπλιμπλίκι, το pairing δεν γίνεται.
Το 2ο βήμα (torque --> settigns --> OBDII adapter preferences --> select adapter και επιλέγεις το BT dongle σου) δεν το έκανα γιατί το torque δεν το έχω βρεί για ios


:lipsealed:

Sorry ρε συ, δε το είχα καταλάβει ότι δεν υπάρχει για iOS. :(
Άβαταρ μέλους
By citastak
#471189 no problem.
Θα το ψάξω λίγο ακόμα, αλλά μάλλον με βλέπω να αγοράζω μπλιμπλίκι για wifi. Αυτό ίσως συνδέεται με το iphone
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#471937
citastak έγραψε:no problem.
Θα το ψάξω λίγο ακόμα, αλλά μάλλον με βλέπω να αγοράζω μπλιμπλίκι για wifi. Αυτό ίσως συνδέεται με το iphone
Καλύτερα να βρεις πρώτα την εφαρμογή που να δουλεύει στο τηλέφωνο και μετά βλέπεις τι ζητάει.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#473658 Αυτά τα OBD II παπαράκια τα μπριζώνεις, τα ανάβεις, τα συνδέεις και βλέπεις ή θέλουν κάποια άλλη προεργασία-προγραμματισμό;
Αυτά που συνδέονται ασύρματα με το τηλέφωνο για να βάζω το torque να χαζεύω. Για γενική χρήση (δηλαδή για όσα περισσότερα αυτοκίνητα γίνεται, έτσι κι αλλιώς στο δικό μου δεν μπαίνει) ποιο προτείνετε ή ποια να αποφύγω;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#474450
citastak έγραψε:Thanks Niko.
Έχω τα εξής θέματα:

α. όταν πάω μέσα από τις ρυθμίσεις του ios να συνδέσω το obd με το κινητό μέσω bluetooth, όπως έκανα με το android, δεν τα καταφέρνω.
β. το torque δεν υπάρχει για Ios αν κατάλαβα καλά. Οπότε πρέπει να βρώ άλλο app που να κάνει τη δουλειά, αλλά σε κάθε περίπτωση αν δεν καταφέρω να συνδέσω το μπλιμπλίκι με το κινητό, δεν θα καταφέρω τίποτα.

Καμιά ιδέα;


α. νομίζω δεν παίζουν τα dongles αυτά με ios
β. δεν υπάρχει, σωστά.

Ιδέα: παίρνεις με wifi όπως λες. Εγώ τέτοιο έχω και παίζει μια χαρά.

sknipper έγραψε:Αυτά τα OBD II παπαράκια τα μπριζώνεις, τα ανάβεις, τα συνδέεις και βλέπεις ή θέλουν κάποια άλλη προεργασία-προγραμματισμό;


Τπτ άλλο. Το συνδέεις με το κινητό σου και έχεις το αντίστοιχο app, στο οποίο δηλώνεις συνήθως τι αυτοκίνητο έχεις.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#474668 Thanks. Ναι θα παραγγείλω wifi. Αλλά με τα κωλοτελωνεία στην Ελλάδα θα έρθει ... το καλοκαίρι
Άβαταρ μέλους
By xenos
#474706
citastak έγραψε:Thanks. Ναι θα παραγγείλω wifi. Αλλά με τα κωλοτελωνεία στην Ελλάδα θα έρθει ... το καλοκαίρι


Πρ;oseje να χει και διακόπτη on/off. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#505819 Πρωτομαγιατικο δωράκι. Δουλεύει τρικυλινδρο. Τον πολλαπλασιαστη του πρώτου κυλίνδρου τον άλλαξα πέρσι.
Ελπίζω να είναι μπουζι, αν και αλλαχθηκαν το καλοκαίρι που μας πέρασε.
Toyota Corolla e12, 1600.Εικόνα

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#510382
Adriver έγραψε:Σχετικό (νομίζω) θέμα προς σχολιασμό. Μόνο 14€ για αύξηση ιπποδύναμης έως 25% ! :lol:
http://www.a-store.gr/hobby-a-store.gr/ ... -nitroobd2
Ιπποδύναμη ως +35% και ροπή ως +25%. Σιγουράκι.... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#510581
Νίκος Παππάς έγραψε:Πρωτομαγιατικο δωράκι. Δουλεύει τρικυλινδρο. Τον πολλαπλασιαστη του πρώτου κυλίνδρου τον άλλαξα πέρσι.
Ελπίζω να είναι μπουζι, αν και αλλαχθηκαν το καλοκαίρι που μας πέρασε.
Toyota Corolla e12, 1600.Εικόνα



Από το Redmi Note 4


Πρωτομαγια ειναι, δεν παει για δουλεια :rtfm:

Αν δεν το εχεις φτιαξει ηδη, αλλαξε θεση στον πολλαπλασιαστη του 1ου και δες αν το προβλημα μετακινειται. Αν θες να το κανεις πιο σωστα, μετακινησε και μπουζι σε διαφορετικο μερος, και βλεπεις.