Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#463900 καλοριζικο Ναςς!!
ωραια επιλογή τελικα,με το σωστο μοτερ . :s_thumbsup
από εγγυηση μπορεις να αγορασεις επιπλεον ετη? Κοστος?
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#463901 Καλοτάξιδο !
Με το καλό να το παραλάβεις !!!!

Άριστη επιλογή !

Για εσωτερικό θα προτιμούσα τη διχρωμία ( μαύρο επάνω μέρος κ μπεζ χαμηλότερα ) .
Για εξωτερικό είτε το μπλε είτε μαύρο . Θα προτιμούσα το μπλε ... αλλα μπορεί να κατέληγα σε μαύρο για πολλούς λόγους .
Ηλιοροφή σίγουρα κ απο εκεί κ πέρα .... μεγάλος κατάλογος .... πολλά καλούδια !

Να εισαι καλα !
Άβαταρ μέλους
By pik.
#463946 ποσα τελη έχει αυτο το αμαξι; :hmmm:
τι άλλη φορολογια έχει; :hmmm:


δεν εχω ιδεα.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#463955
pik. έγραψε:ποσα τελη έχει αυτο το αμαξι; :hmmm:
τι άλλη φορολογια έχει; :hmmm:


δεν εχω ιδεα.


superbollo?
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#463956 Τέλη λιγότερα κι από 2λτ πριν το 2010. :x Φόρος πολυτελείας κάνα 1000αρικο? Κλάιν δηλαδή.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#463966 Nass κατ' αρχάς καλορίζικο. :s_thumbsup

Χωρίς να είναι δικό μου όχημα αλήθεια χαίρομαι που έκανες την υπέρβαση στο θέμα του κινητήρα.
Ήταν μονόδρομος το πράγμα (Macan 6κύλινδρη) αλλά καταλάβαινα ότι ήθελες να ξαναμετρήσεις το budget σου (μεγάλη ζημιά το forum #3 :lol: ).

Για το χρώμα εγώ είμαι 1000% υπέρ ανθρακί εξωτερικού με το καφέ σαλόνι που πόσταρε ο HF το οποίο βρίσκω εξαιρετικά uber επιλογή.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#463974
GTS έγραψε:
pik. έγραψε:ποσα τελη έχει αυτο το αμαξι; :hmmm:
τι άλλη φορολογια έχει; :hmmm:


δεν εχω ιδεα.


superbollo?

ναι καλα εδω σου πιανει τον γκωλο ο Ρενζι ο Τζεντιλονι και ερχεται και ο Νταλεμα :lol:

απλα ελεγα Γκριχενλανδ
Deleted User 1 έγραψε:Τέλη λιγότερα κι από 2λτ πριν το 2010. :x Φόρος πολυτελείας κάνα 1000αρικο? Κλάιν δηλαδή.

θελω τιμες Ιταλιας και Τελη Ελλαδας.
Τελω. :lol:
Άβαταρ μέλους
By nass
#463982
pik. έγραψε:ποσα τελη έχει αυτο το αμαξι; :hmmm:
τι άλλη φορολογια έχει; :hmmm:


€647 τέλη (212 CO2) €13 λιγότερα από τα τωρινά του Evo
€1780 ετήσιο φόρο πολυτελείας τα 5 πρώτα χρόνια (10% του τεκμηρίου των €17800) και €1246 τα επόμενα 5 χρόνια (€12460 τεκμήριο) τώρα πληρώνω €330 για το Evo
€3000 περίπου μικτή ασφάλεια τώρα πληρώνω €1200 για το Evo
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#463983
dimviii έγραψε:καλοριζικο Ναςς!!
ωραια επιλογή τελικα,με το σωστο μοτερ . :s_thumbsup
από εγγυηση μπορεις να αγορασεις επιπλεον ετη? Κοστος?
Άβαταρ μέλους
By pik.
#463985
nass έγραψε:
pik. έγραψε:ποσα τελη έχει αυτο το αμαξι; :hmmm:
τι άλλη φορολογια έχει; :hmmm:


€647 τέλη (212 CO2) €13 λιγότερα από τα τωρινά του Evo
€1780 ετήσιο φόρο πολυτελείας τα 5 πρώτα χρόνια (10% του τεκμηρίου των €17800) και €1246 τα επόμενα 5 χρόνια (€12460 τεκμήριο) τώρα πληρώνω €330 για το Evo
€3000 περίπου μικτή ασφάλεια τώρα πληρώνω €1200 για το Evo

για να καταλαβω,αυτα ειναι καπακι πανω απο τον φορο εισοδηματος ,περιουσιας κλπ; :s_crazy :s_omg

συγχωρεσε με αλλά δεν το κατεχω με αυτα,ο πατερας μου μου στελνει μονο κατι χαρτια και πληρωνω. :oops:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#463986 1780€ ο ΦΠ? Όπα χοντραίνει το πράμα. Νόμιζα κάτι στο 1000αρικό ήταν οπότε 1000+600κατι = ΟΚ ποσό για αμάξι των 100Κ.
Άβαταρ μέλους
By nass
#463994 :offtopic: :offtopic: για τον Anonymous Founder, το Νίκο Παππά, το Morpheus και σια :)

Τις προηγούμενες μέρες έκανα και test ride σε 3 μηχανές και παραθέτω εδώ προς ενημέρωσιν του φιλοθεάμονος κοινού μου :rtfm:
Βέβαια ήταν λιγότερο λεπτομερή από τα αντίστοιχα του αυτοκινήτου (25-30 χλμ. το καθένα και βασικά σε αστικό περιβάλλον και μια βόλτα πάνω-κάτω τον περιφερειακό (Κατεχάκη) για λίγο στρίψιμο)

Ducati Multistrada 950

Εικόνα

Κόστος €14300 (η κόκκινη +€200 η λευκή) και μαζί με εξτραδάκια (ζελατίνα-κεντρικό σταντ-βαλίτσα) --> €15000

Συνοπτικά: φρου-φρου και αρώματα : :whistlink: ωραίο μηχανάκι, που το χαλάνε το σε σημεία ατελές engineering και κάποιες λειτουργικές και εργονομικές αδυναμίες (που παγίως πλασσάρονται ως "χαρακτήρας" :rtfm: )

(+) Καλός κινητήρας (111 άλογα) ψηλά
(+) Πολύ καλή θέση οδήγησης σχεδόν πάνω από το μπροστινό τροχό
(+) Αναρτήσεις σφιχτές και ρυθμιζόμενες
(+) Πολύ καλά φρένα
(+) Διάφορα ηλεκτρονικά προγράμματα (driving modes, traction control, ABS, τελικά όλα αυτά είναι πλέον στάνταρ στις μηχανές :yahoo: )
(+) Ελαφριά αίσθηση και ευέλικτο στην κίνηση αν και θέλει προσοχή με τους καθρέφτες των αυτοκινήτων

(-) Μέτριος κινητήρας χαμηλά και μέσα στην πόλη, έλλειψη ροπής και σκορτσάρει με χαμηλές ταχύτητες και 2α στο κιβώτιο (θέλει συμπλεκτάρισμα)
(-) Μέτριο κιβώτιο με δυσκολία εύρεσης νεκράς (βελτιώνεται όσο ζεσταίνεται αλλά όχι τελείως), πιο μακρύ από ό,τι πρέπει λεβιέ (έλεος... 46 νούμερο φοράω και μου 'πεφτε μακριά από το μαρσπιέ) και πιο κοντές απ΄όσο θα ήθελα σχέσεις
(-) Σκληρός και απότομος συμπλέκτης, όχι για χρήση μέσα στην πόλη
(-) Ανεπαρκής προστασία από τον αέρα
(-) Γούστα είναι αυτά αλλά ΙΜΟ το "ράμφος" μπροστά είναι άσχημο

Triumph Tiger 800 XRX 2015-2017

Εικόνα

Λέω "2015-2017" επειδή αντικαθίσταται από το νέο μοντέλο, που έρχεται Ελλάδα Φεβρουάριο του 2018. Εχει μείνει ένα τελευταίο κομμάτι σε μπλέ με τιμή €11740 (περιλαμβάνει κεντρικό στάντ) που μαζί με ζελατίνα και βαλίτσα πάει κάπου €12100.

Συνοπτικά: σα να οδηγούσα το τωρινό μου V-Strom 650 με τον κινητήρα του παλιού μου Fazer 600 :lol:

Και ένα αστείο: βάζω μπροστά, "ωχ" λέω στον πωλητή "δεν έχει βενζίνη" "Μπα πρέπει να είναι ΟΚ αλλά να, πάρε €10 να βάλεις" :whistlink: λέει... ΟΚ πάω να ξεκινήσω... σβήνει... δεν είμαι ατζαμής, απλά έμεινε από βενζίνη :vava: :lol:

(+) Ωραίος κινητήρας (95 άλογα), γεμάτος σε όλες τις στροφές και ελαστικός
(+) Αριστο κιβώτιο και συμπλέκτης, αλλαγές βιλουδ'
(+) Αρκετά ευέλικτο μέσα στην πόλη
(+) Ανετη θέση οδήγησης (και με ρυθμιζόμενη σε ύψος σέλα)
(+) Στρίβει ωραία
(+) Εξαιρετικό VfM για αυτό το τελευταίο κομμάτι που έχει μείνει (του 2018 θα έχει κανά χιλιάρικο παραπάνω)

(-) Κάπως ογκώδες και σαν όψη και σαν αίσθηση και η θέση οδήγησης λιγότερο "επιθετική" και κάπως "μέσα"
(-) Μέτρια φρένα
(-) Η χειρότερη προστασία από τον αέρα (χειρότερη και από τη Ducati)
(-) Εργονομική ατέλεια: το παντελόνι όταν κατεβάζεις το δεξί πόδι βρίσκει σε ένα πλαστικό προστατευτικό της ντίζας του συμπλέκτη πάνω στην καμπάνα (φάση "ωχ ελπίζω να μην έσκισα το παντελόνι μου" :x )
(-) Κάπως παλιομοδίτικη εμφάνιση (γούστα...)

KTM Adventure 1090

Εικόνα

Τιμή €13880 συν ζελατίνα €14000 με δώρο κεντρικό στάντ και βαλίτσα.

Συνοπτικά: εξαιρετικό! :s_thumbsup Αυτό που θα έπρεπε να είναι η Ducati

(+) Φανταστικός κινητήρας (125 άλογα) με ροπή παντού, γραμμικός και ψηλά όλα τα λεφτά
(+) Πολύ καλά φρένα
(+) Σφιχτές αναρτήσεις όπως μου αρέσουν ίσως να ήθελαν ένα τσικ πιο μαλακές στην πόλη
(+) Μαλακός και ακριβής συμπλέκτης
(+) Θέση οδήγησης "πάνω" και "μπροστά" και πολύ καλή σέλα
(+) Εξαιρετικά ευέλικτο στην πόλη, το καλύτερο από τα 3 και περνάς πάνω από τους καθρέπτες των αυτοκινήτων
(+) Ελαφριά αίσθηση και εν γένει "το φοράς" σε φάση "king of the road"

(-) Κιβώτιο καλύτερο από της Ducati αλλά χειρότερο από της Triumph
(-) Μη ρυθμιζόμενες αναρτήσεις (WP βέβαια... σα να λέμε Ohlins...) πλην προφόρτισης ελατηρίου
(-) Η καλύτερη προστασία από τον αέρα από τα 3, το βάζω στα (-) γιατί και πάλι τη μεγαλύτερη ζελατίνα του τη θέλει

Υπόψην ότι έχουν 1-2 τελευταία Adventure 1050 που είναι το ίδιο με το 1090 (μοντέλο 2015) εκτός που ο κινητήρας αποδίδει 95 άλογα πρακτικά (μου είπαν, δεν το οδήγησα) είναι ίδιο χαμηλά με το 1090 αλλά ψοφάει στις ~7-7500 στροφές ενώ το 1090 συνεχίζει ως > 10000

Αυτά :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By nass
#463995
pik. έγραψε:
nass έγραψε:
pik. έγραψε:ποσα τελη έχει αυτο το αμαξι; :hmmm:
τι άλλη φορολογια έχει; :hmmm:


€647 τέλη (212 CO2) €13 λιγότερα από τα τωρινά του Evo
€1780 ετήσιο φόρο πολυτελείας τα 5 πρώτα χρόνια (10% του τεκμηρίου των €17800) και €1246 τα επόμενα 5 χρόνια (€12460 τεκμήριο) τώρα πληρώνω €330 για το Evo
€3000 περίπου μικτή ασφάλεια τώρα πληρώνω €1200 για το Evo

για να καταλαβω,αυτα ειναι καπακι πανω απο τον φορο εισοδηματος ,περιουσιας κλπ; :s_crazy :s_omg

συγχωρεσε με αλλά δεν το κατεχω με αυτα,ο πατερας μου μου στελνει μονο κατι χαρτια και πληρωνω. :oops:


Ε ναι προφανώς, μόνο του αυτοκινήτου είναι
(Αν και ο φόρος πολυτελείας πληρώνεται μαζί με το φόρο εισοδήματος, οπότε και τώρα τον πληρώνεις αλλά δεν το καταλαβαίνεις :lol: )
Άβαταρ μέλους
By nass
#463996
dimviii έγραψε:
dimviii έγραψε:καλοριζικο Ναςς!!
ωραια επιλογή τελικα,με το σωστο μοτερ . :s_thumbsup
από εγγυηση μπορεις να αγορασεις επιπλεον ετη? Κοστος?


Α σόρι μου ξέφυγε αυτό.
Οχι δεν μπορείς. 2 χρόνια._