Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#463772
foniko_sou_vla_ki έγραψε:
Red Garland έγραψε:Βασικά αυτό που πιστεύει είναι ότι οι ευθύνες πάνε σε όσους ψηφίζουμε διότι δεν γνωρίζει ότι δεσμευτικές πολιτικές αποφάσεις παίρνονται
και από ανθρώπους που δεν ψηφίζει η Ελλάδα και οι Έλληνες.
Και αυτό δεν γίνεται επειδή η Ελλάδα είναι "Ελλάδα", αλλά επειδή το έγραφαν μια χαρά τα μικρά γραμματάκια κατά την είσοδό μας στην ΕΕ και τις κατά καιρούς μετέπειτα Συνθήκες.

Δηλαδή ο εκάστοτε Έλληνας πρωθυπουργός είναι απλά μια μαριονέτα; Που παριστάνει τον πρωθυπουργό;
Κι η κυβέρνησή του το ίδιο;
Κι οι 300;

Θύμισε μου πού έγραψα κάτι τέτοιο;
Γιατί από αυτό που έκανες quote δεν εξάγεται ούτε κατά διάνοια συμπέρασμα σαν το δικό σου.
Άβαταρ μέλους
By foniko_sou_vla_ki
#463775 Για να μην παίξουμε την κολοκυθιά με τα 'δεν είπα αυτό', 'δεν εξάγεται αυτό':
Ο Παπανδρέου (ΓΑΠ) αποφάσισε την είσοδό μας στα μνημόνια ή το αποφάσισε κάποιος άλλος; Ευρωπαίος, Αμερικάνος ή άλλος;
Και ποιος;

Παράκληση: απάντησε με απάντηση, όχι με ερώτηση.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#463781 Ναι. Μην σου φαινεται περιεργο. Εδω καποτε επαιρνε τηλ στην ΕΠΟ και ζηταγε να καθαρισουν τα ουρα του Τσιγκωφ. :dizzy:

Μιλα τζουνιορ. :protest:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#463787
foniko_sou_vla_ki έγραψε:Για να μην παίξουμε την κολοκυθιά με τα 'δεν είπα αυτό', 'δεν εξάγεται αυτό':
Ο Παπανδρέου (ΓΑΠ) αποφάσισε την είσοδό μας στα μνημόνια ή το αποφάσισε κάποιος άλλος; Ευρωπαίος, Αμερικάνος ή άλλος;
Και ποιος;

Παράκληση: απάντησε με απάντηση, όχι με ερώτηση.

Άσε τις ερωτήσεις και απάντα σε αυτό που σου έγραψα.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#463838 Σε αυτούς που έχουν ανάγκη κάποιο σκεύασμα για να συνέλθουν δεν έχω να απαντήσω κάτι παρά να ευχηθώ περαστικά.

Το Μαρκοβάγγο θα ήθελα να ρωτήσω γιατί η Ελλάδα δεν είχε κανένα περιθώριο ελιγμών ενώ οι άλλες χώρες είχαν.

Το Garland θα ήθελα να παρακαλέσω να αφήσει τα σάπια και να απαντήσει στο foniko souvlaki μια που σε μένα δεν απαντάει κάτι.

Χτίζεις με ζέση μια παραμύθα η οποία έχει ως κεντρικό νόημα το ότι όποιος και να ήταν πρωθυπουργός/κυβέρνηση η πορεία της χώρας ήταν προδιαγεγραμμένη.
Άρα και οι ΓΑΠ, Σαμαράς, Μπένι κακώς κατηγορούνταν τα προηγούμενα χρόνια για τους χειρισμούς τους.
N'est-ce pas?

Άρα όσα έλεγε ο ΣΥΡΙΖΑ (Γιάνι included) ως αντιπολίτευση ότι οι χειρισμοί ΠΑΣΟΚ-ΝΔ κατέστρεψαν τη χώρα ήταν μια ΜΠΟΥΡΔΑ; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#463844
EDDIE_147 έγραψε:Άρα και οι ΓΑΠ, Σαμαράς, Μπένι κακώς κατηγορούνταν τα προηγούμενα χρόνια για τους χειρισμούς τους.
N'est-ce pas?

Άρα όσα έλεγε ο ΣΥΡΙΖΑ (Γιάνι included) ως αντιπολίτευση ότι οι χειρισμοί ΠΑΣΟΚ-ΝΔ κατέστρεψαν τη χώρα ήταν μια ΜΠΟΥΡΔΑ; :hmmm:


Εσύ τι άποψη έχεις, εκ του αποτελέσματος; Πιστεύεις ότι κάποιος από τους προαναφερθέντες ΔΕΝ συνέβαλαν στην καταστροφή;
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#463870
foniko_sou_vla_ki έγραψε:Οκ, δεν έγραψες 'κάτι τέτοιο', εγώ κατάλαβα λάθος, το παίρνω πίσω.
Εσύ θα μου απαντήσεις τώρα;

Ευχαρίστως, ναι ο ΓΑΠ αποφάσισε και υπέγραψε να μπει η Ελλάδα σε μνημόνιο διάσωσης. Συνήθως βέβαια αυτά στόχο έχουν τη διάσωση της χώρας και όχι των επενδυτών.
Απλά για να μην κουράζεσαι το ζήτημα εδώ είναι ότι πέρα από το ΓΑΠ ευθύνες έχουν και οι Νταισελμπλούμηδες κι ας μην τους ψηφίσατε εσύ και ο EDDIE.

---
Disclaimer. Ουδέποτε ασπάστηκα το "όποιος και να ήταν πρωθυπουργός/κυβέρνηση η πορεία της χώρας ήταν προδιαγεγραμμένη."
Αλλά το ότι προδιαγεγραμμένη ήταν η πορεία της χώρας με τέτοιου είδους προγράμματα όπως και ότι με το πέρασμα του χρόνου το εύρος κινήσεων περιορίζεται.
Εκτός κι αν έρθει μια κυβέρνηση του βουνού, λίγο χλωμό στο εγγύς μέλλον.

Υ.Γ
Μου αρέσει που συζήτησες με πάρα πολύ ζέση τις δηλώσεις Ντάισελμπλουμ EDDIE, μας ξεκούφανες. :s_music
Άβαταρ μέλους
By markvag
#463908
foniko_sou_vla_ki έγραψε:
markvag έγραψε:Ναι, συμφωνώ. Η εμπιστοσύνη αποκαταστήθηκε όταν σταμάτησε η κατρακύλα του ΑΕΠ και άρχισε να μειώνεται η ανεργία. Πως έγινε αυτό;;; Μήπως γράφοντας στα @@ τους όσα τους έλεγαν οι κσένοι;;; Κάτι που η Ελλάδα δεν είχε κανένα περιθώριο να κάνει;;;; :vava:

Αυτή είναι η πρότασή σου (btw, πρόταση; μήπως δεν είσαι γνήσιος Έλληνας;), να γράψουμε στα @@ μας όσα μας λένε οι ξένοι;


Η πρότασή μου είναι να μην εφαρμόζουμε πολιτικές που αποδεδειγμένα δεν δούλεψαν και προφανώς συνεχίζουν να μην δουλεύουν και για τις οποίες έχω βάσιμες υποψίες ότι δεν πρόκειται να δουλέψουν και στο μέλλον. Στα @@ μου αν τις προτάσεις αυτές τις φέρνει ο Γερούν, Ο Κούλης, ο Αλέξης ή η Λαγκάρντ.

Αλλά ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν πρόκειται να γίνει τίποτα τέτοιο, οπότε μπορείς να χαίρεσαι για τις επόμενες περικοπές σε συντάξεις και μισθούς του δημοσίου και μετά να κατηγορείς την κυβέρνηση πως δεν πήρε τα σωστά μέτρα όταν ξαναπέσει το ΑΕΠ και χρειαστούν ΚΑΙ ΑΛΛΑ μέτρα.


@Έντυ: Εσύ είδες να υπάρχουν περιθώρια ελιγμών στις διαπραγματεύσεις;;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By foniko_sou_vla_ki
#463957
Red Garland έγραψε:Ευχαρίστως, ναι ο ΓΑΠ αποφάσισε και υπέγραψε να μπει η Ελλάδα σε μνημόνιο διάσωσης. Συνήθως βέβαια αυτά στόχο έχουν τη διάσωση της χώρας και όχι των επενδυτών.
Απλά για να μην κουράζεσαι το ζήτημα εδώ είναι ότι πέρα από το ΓΑΠ ευθύνες έχουν και οι Νταισελμπλούμηδες κι ας μην τους ψηφίσατε εσύ και ο EDDIE.

Ευθύνη έχει αυτός που αποφασίζει, κι όπως λες ο ΓΑΠ αποφάσισε και υπέγραψε να μπει η Ελλάδα σε μνημόνιο διάσωσης.
Ο Ντάισελμπλουμ δεν αποφάσισε και δεν υπέγραψε να μπει η Ελλάδα σε μνημόνιο διάσωσης.

Μέχρι το Νοέμβριο του 2011 (που αποχώρησε), ο ΓΑΠ αποφάσιζε και υπέγραφε ότι αφορούσε την Ελλάδα.
Μέχρι το Νοέμβριο του 2011, ο Ντάισελμπλουμ δεν αποφάσισε και δεν υπέγραψε κάτι που να αφορούσε την Ελλάδα.

Σωστό ή λάθος;

markvag έγραψε:Η πρότασή μου είναι να μην εφαρμόζουμε πολιτικές που αποδεδειγμένα δεν δούλεψαν και προφανώς συνεχίζουν να μην δουλεύουν και για τις οποίες έχω βάσιμες υποψίες ότι δεν πρόκειται να δουλέψουν και στο μέλλον.

Άρα να γράψουμε στα @@ μας όσα μας λένε οι ξένοι ή όχι;
Τελευταία επεξεργασία από foniko_sou_vla_ki και 14 Δεκ 2017, 14:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#463970
foniko_sou_vla_ki έγραψε:
Red Garland έγραψε:Ευχαρίστως, ναι ο ΓΑΠ αποφάσισε και υπέγραψε να μπει η Ελλάδα σε μνημόνιο διάσωσης. Συνήθως βέβαια αυτά στόχο έχουν τη διάσωση της χώρας και όχι των επενδυτών.
Απλά για να μην κουράζεσαι το ζήτημα εδώ είναι ότι πέρα από το ΓΑΠ ευθύνες έχουν και οι Νταισελμπλούμηδες κι ας μην τους ψηφίσατε εσύ και ο EDDIE.

Ευθύνη έχει αυτός που αποφασίζει, κι όπως λες ο ΓΑΠ αποφάσισε και υπέγραψε να μπει η Ελλάδα σε μνημόνιο διάσωσης.
Ο Ντάισελμπλουμ δεν αποφάσισε και δεν υπέγραψε να μπει η Ελλάδα σε μνημόνιο διάσωσης.

Μέχρι το Νοέμβριο του 2011 (που αποχώρησε), ο ΓΑΠ αποφάσιζε και υπέγραφε ότι αφορούσε την Ελλάδα.
Μέχρι το Νοέμβριο του 2011, ο Ντάισελμπλουμ δεν αποφάσισε και δεν υπέγραψε κάτι που να αφορούσε την Ελλάδα.

Σωστό ή λάθος;

Έγραψα Νταισελμπλούμηδες και όχι Ντάισελμπλουμ, υποδηλώνοντας γενικότερα τις Βρυξέλλες, όπως βέβαια είναι και η υπόλοιπη κουβέντα εδώ μέσα.
Επομένως στο πρώτο μνημόνιο που θέλεις να επικεντρωθείς, συμμετείχε, αποφάσισε, συνδιαμόρφωσε και υπέγραψε ο εκάστοτε Νταισελμπλούμης ( Ο Γιούνκερ νομίζω ήταν τότε). Όπως επίσης φυσικά αποφάσισαν, επηρέασαν τη διαμόρφωση, υπέγραψαν, επηρέασαν και τις αποφάσεις του Διεθνές Νομισματικού Ταμείου μέσων των μελών τους σε αυτό: οι Βρυξέλλες aka Ευρωπαϊκή Επιτροπή, Eurogroup, Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα.

για του λόγου το αληθές
It was signed on 3 May 2010 by the Greek Government under then-prime minister George Papandreou on one hand, and on the other hand by the European Commission on behalf of the Eurogroup, the European Central Bank (ECB) and the International Monetary Fund (IMF).

Σύμφωνα με τη δική σου λογική εφόσον αποφάσισαν και υπέγραψαν όλοι αυτοί, φέρουν και αυτοί ευθύνη για τα προγράμματα.
Σωστό ή λάθος;