Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#462896 Tα φώτα επικοινωνούν με το hub τους σε άλλο πρωτόκολλο (zigbee). Άρα μόνο το hub πρέπει να συνδεθεί.
Το κυρίως ασύρματο που εκπέμπει στα 5 κάντο να εκπέμπει και στα 2,4. Νομίζω αυτή είναι η στάνταρ ρύθμιση συνήθως.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#462904 Το έβαλα σε dual mode, και 5 και 2.4, στο 2.4 συνδέεται το hub και όλα καλά..
Όμως θα ήθελα να το κλείσω το2.4 και να κόψω ένα ακόμα δίκτυο μέσα στο σπίτι, τη στιγμή που έχω άλλο 2.4 παντού από τα tp link powerlines πάνω κάτω
Άβαταρ μέλους
By xenos
#463137 Μπορείς το 2ο να το κάνεις κρυφό και να μην ασχολείσαι. Επίσης μπορείς να τα βάλεις σε διαφορετικά κανάλια.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#463566 Μετά από 2 χρόνια τελικά με άφησε το G700s μου. Χάλασε η ροδέλα και μαζί πήρε το αριστερό πλήκτρο.
Η Logitech άψογη αφού μου έστειλε καινούριο ποντίκι χωρίς καν να ζητήσει το παλιό πίσω και χωρίς καν να το ελέγξει.
Δυστυχώς δεν είχαν το ίδιο οπότε μου έστειλαν ένα G703 το οποίο αν και έχει καταπληκτικό αισθητήρα αμφιβάλλω αν θα με βολέψει άρα τώρα πάλι σε αναζήτηση ποντικιού.
Αν τυχόν ενδιαφέρεται κανείς για σφραγισμένο G703 μου λέει! :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#463624 Έχουμε να προτείνουμε κάποιον φτηνό laser εκτυπωτή που να δέχεται συμβατά toner, για χαμηλότερο κόστος χρήσης;
Μέχρι στιγμής έχω βρει έναν Brother γύρω στο 70άρι και έναν Samsung που είναι φτηνότερος μεν, αλλά έχει ακριβότερα αναλώσιμα. Σε αυτό το ποσό (70€) έχουμε να προτείνουμε κάτι καλύτερο;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#463628
axel12p έγραψε:Έχουμε να προτείνουμε κάποιον φτηνό laser εκτυπωτή που να δέχεται συμβατά toner, για χαμηλότερο κόστος χρήσης;
Μέχρι στιγμής έχω βρει έναν Brother γύρω στο 70άρι και έναν Samsung που είναι φτηνότερος μεν, αλλά έχει ακριβότερα αναλώσιμα. Σε αυτό το ποσό (70€) έχουμε να προτείνουμε κάτι καλύτερο;

Ποσες σελίδες υπολογίζεις πως θα εκτυπώνεις το μήνα;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#463672
axel12p έγραψε:Θα μπορούσαμε να πούμε χονδρικά γύρω στις 300 σελίδες


Πιστεύω πως ένας Samsung SL-M2026 θα σε καλύψει. Λινκ εδω: https://support.hp.com/us-en/product/sa ... /c05709713

τον έχω στο σπίτι, αξιοπρεπές εκτυπωτάκι και μικρό σε όγκο.

Γύρω στα 60€ θα βρείς τον εκτυπωτή.
Το αρχικό τόνερ είναι για max 700σελ. (περιλαμβάνεται στη συσκευασία)
Συμβατό max 1000 σελ: 26€
Συμβατό max 1800 σελ: 29€
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#463927 Λέω να προχωρήσω την περίπτωση synology. DS918+ ή DS418play; Ή κάποιο άλλο σ' αυτά τα χρήματα πάνω-κάτω;

Τις ανάγκες τις είχα αναφέρει κι εδώ.

Από τη σύγκριση που είχε παραθέσει ο Wagner, μάλλον αξίζει η διαφορά για το 918+.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#464017
Scotch έγραψε:Λέω να προχωρήσω την περίπτωση synology. DS918+ ή DS418play; Ή κάποιο άλλο σ' αυτά τα χρήματα πάνω-κάτω;

Τις ανάγκες τις είχα αναφέρει κι εδώ.

Από τη σύγκριση που είχε παραθέσει ο Wagner, μάλλον αξίζει η διαφορά για το 918+.


Αν εχεις τη δυνατοτητα να δωσεις σημερα τα ~100€ παραπανω go for the DS918+

Αργοτερα θα μπορει να παρει αλλη μια RAM 1x 4GB DDR3L (ερχεται με 1x 4GB on board) και να παει στα 8GB, οπως επισης και 2x SSD M.2 NVMe 2280 για Read/Write Caching και ενα οταν με το καλο πεσουν οι τιμες στο Ελλαδισταν κ ενα expansion unit με αλλους 5 δισκους DX517 που η "φυσιολογικη" τιμη του ειναι 450€ και οχι τα 500+ που ζητανε τα εδω φαρμακεια
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#464133
Wagner669 έγραψε:Αν εχεις τη δυνατοτητα να δωσεις σημερα τα ~100€ παραπανω go for the DS918+
Αργοτερα θα μπορει να παρει αλλη μια RAM 1x 4GB DDR3L (ερχεται με 1x 4GB on board) και να παει στα 8GB, οπως επισης και 2x SSD M.2 NVMe 2280 για Read/Write Caching και ενα οταν με το καλο πεσουν οι τιμες στο Ελλαδισταν κ ενα expansion unit με αλλους 5 δισκους DX517 που η "φυσιολογικη" τιμη του ειναι 450€ και οχι τα 500+ που ζητανε τα εδω φαρμακεια

:s_thumbsup
Νομίζω ότι εκεί που φτάσαμε, ένα 80άρι πιο πάνω το αξίζει. Τώρα αν θα αξιοποιήσω και τα 4 bays είναι ένα άλλο θέμα :oops:
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#464194
Scotch έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Αν εχεις τη δυνατοτητα να δωσεις σημερα τα ~100€ παραπανω go for the DS918+
Αργοτερα θα μπορει να παρει αλλη μια RAM 1x 4GB DDR3L (ερχεται με 1x 4GB on board) και να παει στα 8GB, οπως επισης και 2x SSD M.2 NVMe 2280 για Read/Write Caching και ενα οταν με το καλο πεσουν οι τιμες στο Ελλαδισταν κ ενα expansion unit με αλλους 5 δισκους DX517 που η "φυσιολογικη" τιμη του ειναι 450€ και οχι τα 500+ που ζητανε τα εδω φαρμακεια

:s_thumbsup
Νομίζω ότι εκεί που φτάσαμε, ένα 80άρι πιο πάνω το αξίζει. Τώρα αν θα αξιοποιήσω και τα 4 bays είναι ένα άλλο θέμα :oops:


Ξεκινα με δυο δισκους σε SHR (synology hybrid raid) το οποιο αποφασιζει μονο του τι ειναι καλυτερο για τους δισκους που εχεις βαλει. Οταν αργοτερα προσθεσεις κ αλλους δισκους, θα κανει τις αλλαγες που χρειαζεται, μονο του.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#464238 Έφυγε η παραγγελία για το ds918+ και για έναν Western Digital Red NAS 4TB (μόλις φέρει 2ο δίσκο το κατάστημα που θέλω, θα τον χτυπήσω).

Από το αρχικό πλάνο του ΔΧ* βλέπω να απομακρύνονται η μνήμη 8gb (wagner τι λες; να μείνω με 4gb προς το παρόν;) και η καφετιέρα.

Επόμενη κίνηση το nuc και οθόνη. Από οθόνες ποια προτείνουμε; Σκέφτομαι και την περίπτωση wide, αλλά θα προτιμούσα να μείνω σε ανάλυση 1920x1080 (που έχουν και οι άλλοι δύο υπολογιστές, στους οποίους δουλεύω εκ περιτροπής, αλλά και οι συνεργάτες μου... και δε θα ήθελα να παίζουμε διαρκώς με το zoom στο excel). Δουλειά γραφείου αποκλειστικά (βασικό κριτήριο να είναι όσο πιο ξεκούραστη γίνεται σε πολύωρη χρήση). Τώρα αν γίνεται να απεικονίζει σωστά και τα χρώματα σε φωτογραφίες, ευπρόσδεκτη.



*
1) Synology DiskStation DS416play με 2 Χ Western Digital Red NAS 3TB και Crucial 8GB DDR3-1600MHz (CT102464BF160B)
2) Intel NUC - i7-7567U with 2.5" HDD Support + 16GB Optane Memory [BOXNUC7i7BNHX1] + Dell UltraSharp U3415W
3) Καφετιέρα εσπρέσο