Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By elvet
#463294 Το αστείο κράτος παραμένει αστείο, αλλά η συνεχής ανομία στα πάντα και καθημερινά, καταντά γελοία για τα νομοταγή κορόιδα
Ο ταχυδρόμος δεν έφερε ποτέ τα πρόστιμα για ΚΤΕΟ
http://www.kathimerini.gr/938509/article/epikairothta/ellada/o-taxydromos-den-efere-pote-ta-prostima-gia-kteo?platform=hootsuite
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#463347
elvet έγραψε:Το αστείο κράτος παραμένει αστείο, αλλά η συνεχής ανομία στα πάντα και καθημερινά, καταντά γελοία για τα νομοταγή κορόιδα
Ο ταχυδρόμος δεν έφερε ποτέ τα πρόστιμα για ΚΤΕΟ
http://www.kathimerini.gr/938509/article/epikairothta/ellada/o-taxydromos-den-efere-pote-ta-prostima-gia-kteo?platform=hootsuite
Λίγο ακόμη και θα πεις οτι δεν ξαναελεγξαν και για ανασφάλιστα μετά το καλοκαιρινό φιάσκο, ίσως περιμένουν να κλείσουν εξάμηνο όσοι έτρεξαν να ασφαλιστουν τότε

< >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#463365 Στη χώρα μας ισχύει και εφαρμόζεται απόλυτα , το σύνθημα που υπήρχε και υπάρχει στο στρατό, όταν υπήρχε αδυναμία ή αδιαφορία ελέγχου:
<<Το κάνουμε, κι όποιος ψαρώσει !>>. :iconcool:
Οι υπόλοιποι, μένοντας ατιμώρητοι, γελάνε με τους ... ψάρακες που έτρεξαν να εκτελέσουν τη διαταγή.
Βέβαια, η δουλειά, το έργο κλπ ολοκληρώθηκε, αλλά εκτελέστηκε πάλι απ' τους ίδιους, ... τα "κορόιδα".

Σε κάθε τέτοια περίπτωση όμως, ένα είναι δεδομένο : <<Ο Διοικητής, είναι μ@λκς>>. :thumbsdown:

:s_bye
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#463378 Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι πως σχεδόν κανείς δεν κόβεται στα ΚΤΕΟ πια, και όχι μόνον όσοι δεν περνάνε ούτε απέξω...
Έχω γράψει πως οι έλεγχοι είναι εντελώς τυπικοί, για παράδειγμα στην περίπτωση μου, η Ducati πέρασε ΚΤΕΟ με την μαμά εξάτμιση και με την Termignogni, και το ΚΤΕΟ την μέτρησε και τις δύο φορές στα 90dB ακριβώς!
Επειδή δεν θέλουν να χάνουν πελάτες, περνάνε τους πάντες!
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#463402 Αυτό ακριβώς, ποιά πρόστιμα για ΚΤΕΟ, κοροϊδευόμαστε?

Mιλάμε για το απόλυτο πανηγύρι, αν κάποιος καταφέρει να κοπεί θα πρέπει να του δώσουν ΕΣΠΑ τιμής ενεκεν
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#463469 Εντωμεταξύ, αυτό έχει γίνει καθεστώς με τα ΙΚΤΕΟ, πριν όλο και κάποιος κοβόταν... Υποτίθεται πριν είχαμε το λάδωμα, τώρα όντως δεν χρειάζεται λάδωμα, για να κοπείς πρέπει να πας να περάσεις κανέναν χάρο, αν και πάλι παίζεται. Είμαι σίγουρος πως στο κατάλληλο ΙΚΤΕΟ μπορούν να περάσουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ και χωρίς λάδι!
:metalo:

Μιλάμε για τεράστια πρόοδο, σε σχέση με πριν: οι τιμές έχουν πέσει! :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#463484 Εχετε ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο μεν, αλλά...
Το θέμα μας δεν είναι ο έλεγχος τρόπου λειτουργίας των ιδιωτικών ΚΤΕΟ, αλλά της υποχρέωσης των ιδιοκτητών οχημάτων.

Τότε πχ: Επειδή σπάνια περνάει οδοκαθαριστής έξω απ΄το σπίτι μου (fact), αυθαιρέτως δεν πληρώνω δημοτικά τέλη (ή πληρώνω μειωμένα) γιατί .... θα τους τιμωρήσω.

Οπότε ....... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#463485 Και τα δύο πρέπει να διορθωθούν, διαφορετικά η μόνη διαφορά είναι στις εισπράξεις.
Τι νόημα έχει να περάσει ΚΤΕΟ ο συμπολίτης μου και το όχημά του να είναι ακατάλληλο; :help:
Απλώς θα εισπράξει το ΙΚΤΕΟ και το Κράτος και θα συνεχίσει να κινείται στους δρόμους ένα ανασφαλές όχημα.

Το πρόβλημα που έχουμε τώρα υφίσταται όχι μόνον για όσα οχήματα δεν έχουν περάσει ΚΤΕΟ, αλλά και με όσα περνάνε.
:vava:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#463489
Anonymous Founder έγραψε:Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι πως σχεδόν κανείς δεν κόβεται στα ΚΤΕΟ πια, και όχι μόνον όσοι δεν περνάνε ούτε απέξω...
Έχω γράψει πως οι έλεγχοι είναι εντελώς τυπικοί, για παράδειγμα στην περίπτωση μου, η Ducati πέρασε ΚΤΕΟ με την μαμά εξάτμιση και με την Termignogni, και το ΚΤΕΟ την μέτρησε και τις δύο φορές στα 90dB ακριβώς!
Επειδή δεν θέλουν να χάνουν πελάτες, περνάνε τους πάντες!
Πίστεψε με, και στα κρατικά ΚΤΕΟ το ίδιο ακριβώς συμβαίνει αυτή την στιγμή, μπας και πάει κανένας να περάσει και δεν κλείσουν.

< >
Άβαταρ μέλους
By nikos
#463492
belgarion έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι πως σχεδόν κανείς δεν κόβεται στα ΚΤΕΟ πια, και όχι μόνον όσοι δεν περνάνε ούτε απέξω...
Έχω γράψει πως οι έλεγχοι είναι εντελώς τυπικοί, για παράδειγμα στην περίπτωση μου, η Ducati πέρασε ΚΤΕΟ με την μαμά εξάτμιση και με την Termignogni, και το ΚΤΕΟ την μέτρησε και τις δύο φορές στα 90dB ακριβώς!
Επειδή δεν θέλουν να χάνουν πελάτες, περνάνε τους πάντες!
Πίστεψε με, και στα κρατικά ΚΤΕΟ το ίδιο ακριβώς συμβαίνει αυτή την στιγμή, μπας και πάει κανένας να περάσει και δεν κλείσουν.

< >
Δουλευουν τα κρατικα κτεο?
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#463496
nikos έγραψε:
belgarion έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι πως σχεδόν κανείς δεν κόβεται στα ΚΤΕΟ πια, και όχι μόνον όσοι δεν περνάνε ούτε απέξω...
Έχω γράψει πως οι έλεγχοι είναι εντελώς τυπικοί, για παράδειγμα στην περίπτωση μου, η Ducati πέρασε ΚΤΕΟ με την μαμά εξάτμιση και με την Termignogni, και το ΚΤΕΟ την μέτρησε και τις δύο φορές στα 90dB ακριβώς!
Επειδή δεν θέλουν να χάνουν πελάτες, περνάνε τους πάντες!
Πίστεψε με, και στα κρατικά ΚΤΕΟ το ίδιο ακριβώς συμβαίνει αυτή την στιγμή, μπας και πάει κανένας να περάσει και δεν κλείσουν.

< >
Δουλευουν τα κρατικα κτεο?
Εδώ Γιάννενα δουλεύουν και προσωπικά τα προτιμώ, φθηνότερα, 40€ αντί για 50€, 25% έκπτωση για ανέργους, οπότε αν είσαι άνεργος περνάς αμάξι με 30€ και μηδενική κίνηση/αναμονή. Οκ, δεν κερναν καφέ και μπορεί να πέσεις και σε κάνα γκρινιαρη (όταν είχα περάσει το Γκολφ , φώναζε να σβήσω τα φώτα ημερας... αλλά μόλις το πήραν πρέφα οι υπόλοιποι αντικαταστάθηκε πάραυτα), αλλά όπως είναι τώρα είναι μια χαρά. Φυσικά επ ουδενί δεν θα ήθελα να ξαναζήσω τις σκηνές που θυμάμαι από παιδί με τις τεράστιες ουρές και τα βρισίδια επί δικαίων και αδίκων αν οτιδήποτε δεν άρεσε σε κάποιον υπάλληλο

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#463504
belgarion έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι πως σχεδόν κανείς δεν κόβεται στα ΚΤΕΟ πια, και όχι μόνον όσοι δεν περνάνε ούτε απέξω...
Έχω γράψει πως οι έλεγχοι είναι εντελώς τυπικοί, για παράδειγμα στην περίπτωση μου, η Ducati πέρασε ΚΤΕΟ με την μαμά εξάτμιση και με την Termignogni, και το ΚΤΕΟ την μέτρησε και τις δύο φορές στα 90dB ακριβώς!
Επειδή δεν θέλουν να χάνουν πελάτες, περνάνε τους πάντες!
Πίστεψε με, και στα κρατικά ΚΤΕΟ το ίδιο ακριβώς συμβαίνει αυτή την στιγμή, μπας και πάει κανένας να περάσει και δεν κλείσουν.

Σε πιστεύω. Εγώ απ' όταν άνοιξαν τα ΙΚΤΕΟ, δεν ξαναπήγα στα κρατικά, γιατί δεν βολεύουν σαν αποστάσεις.
Λογικό το βρίσκω, όταν από τα ΙΚΤΕΟ περνάνε τα πάντα, και τα κρατικά θα κάνουν τα ίδια, αλλιώς δεν θα πατάει κανείς (και θα κλείσουν...).
Μιλούσα για την κατάσταση πριν τα ΙΚΤΕΟ.
Τότε κοβόταν κόσμος και το να περάσεις ΚΤΕΟ ήταν ιστορία. Τώρα είναι βόλτα στο πάρκο.
:s_hang
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#463543 Το πρόβλημα είναι το γνωστό στην Ελλάδα, δεν υπάρχει ελεγκτικός μηχανισμός. Να κρατήσουμε τα καλά της ύπαρξης και ΙΚΤΕΟ, δηλαδή την απουσία ταλαιπωρίας και την καλύτερη συμπεριφορά και από εκει και πέρα να υπάρχει μηχανισμός ελέγχου και όταν πέφτει σε προφανείς αλχημείες, να παίρνει άδειες, ούτε πρόστιμα ούτε επιπλήξεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#468766 Πρωί πρωί, μου ανέβασε το αίμα στο κεφάλι!
5 λεπτά πάλευα με μανούβρες μήπως καταφέρω και στρίψω, αλλά μάταια.
Πήρα και τηλέφωνο στο 100 μπας και έρθουν και του/της κόψουν μια κλήση να μάθει να μην είναι τόσο ζωντανό, αλλά δεν ελπίζω...
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εννοείται, δεν σβήνω την πινακίδα του/της. :s_mad
Καταχτυπημένο απ' όλες τις μεριές το ΚΑ, προφανώς έτσι παρκάρει γενικώς... Το εμπρός δεξί φτερό πρέπει να το έχει χτυπήσει κάμποσες φορές. :s_hang
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#468769 Εντάξει, άθλιο παρκάρισμα, αλλά το στρίψιμο ευκολάκι μου φαίνεται :hmmm:
Δεν κόβει πολύ το τιμόνι του golf;