Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#463519
EDDIE_147 έγραψε:Έχει μεγαλύτερο εύρος κινήσεων η Ρουμανία;

Ναι.
Ελάχιστο εξωτερικό χρέος, μηδενική έκθεση ευρωπαϊκών τραπεζών, μη συμμετοχή στο ευρώ.
EDDIE_147 έγραψε:Έχει μεγαλύτερη σημασία εντός της Ένωσης η Ουγγαρία;

Όχι, αλλά βλέπε παραπάνω.
EDDIE_147 έγραψε:ΟΛΟΙ αυτοί έχουν διαφορετικό πρόβλημα από την Ελλάδα;

Ναι, αυταπόδεικτο για τους περισσότερους (για όλους -και όχι μόνον- τους παραπάνω λόγους), αλλά προφανώς όχι για εσένα.

:s_hang

Συνεχίζουμε. :s_dance :s_gamer
Άβαταρ μέλους
By markvag
#463521
EDDIE_147 έγραψε:Μαρκοβάγγο γιατί η Πορτογαλία εφάρμοσε ότι στην καραπουτσακλάρα (sic) της γούσταρε και ξεφορτώθηκε Άγγλους-Γάλλους-όχι Πορτογάλλους;
Δεν ισχύει εκεί η δικτατορία και η κομαντατούρ των Βρυξελλών;
Μήπως ζωστήκαν τα φισεκλίκια και βγήκαν στο αντάρτικο;
:hmmm:


Είναι υπό επιτήρρηση η Πορτογαλία; Όχι. Ήταν; Ναι. Δες τι έγινε όταν βγήκε η νέα κυβέρνηση το 2015, δες τι έκανε η κυβέρνηση αυτή (βασικά έγραψε στα @@ της τη λιτότητα) και δες που είναι η Πορτογαλία σήμερα. Μπήκαν αρθράκια προσφάτως...


Για την Ουγγαρία δεν έχω ιδιαίτερη άποψη, δεν έχω ασχοληθεί, ελπίζω όμως το παράδειγμα της Ρουμανίας να το έβαλες για να γελάσουμε... :lol: Έχεις μιλήσει με κανέναν Ρουμάνο να σου πει πόσα "καλά" έκανε το ΔΝΤ στη χώρα του;;; :tomato: Αν και τους οδήγησε στο να γίνουν το νέο πλυντήριο της περιοχής μας, νομίζω η Κύπρος θα τα βρει λίγο σκούρα με τους Ρουμάνους...

Βέβαια, η μη συμμετοχή στην ευρωζώνη δεν μπορώ να πω πως τους δυσκόλεψε ιδιαίτερα στην αντιμετώπιση της κρίσης τους... :iconcool: :innocent:

Η Ισπανία ΔΕΝ τέθηκε σε καθεστώς "διάσωσης", γιατί απλούστατα ήταν πολύ μεγάλη για να σωθεί. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που δεν μπαίνει και η Ιταλία. Και οι δύο χώρες από μόνες τους ήταν και παραμένουν τόσο μεγάλες που απλά δεν σώζονται και τραβάνε όλη την ΕΕ κάτω. Η Ιρλανδία επίσης να φανταστώ μπήκε ως ανέκδοτο.




Ξαναλέω, η πολιτική λιτότητας είναι η μεγαλύτερη μεταφορά πλούτου από τους μη έχοντες προς τους έχοντες που έχει ζήσει ο δυτικός κόσμος εδώ και πάρα πολύ καιρό. Και το χειρότερο είναι πως πλασάρεται ως "νοικοκύρεμα", ως "λογική" και ως "ΤΙΝΑ", τη στιγμή που δεν ισχύει τίποτα από αυτά. Το πως εφαρμόζεται σε κάθε χώρα είναι μία λεπτομέρεια, όπως επίσης είναι λεπτομέρεια τόσο το αν υπάρχει πλεόνασμα ή "ανάπτυξη" (τη στιγμή που ο πλούτος δεν μοιράζεται σε σημαντικό κομμάτι της οικονομίας, αλλά σε ένα απειροελάχιστο κομμάτι της), αν υπάρχει υπέρογκο χρέος ή οτιδήποτε άλλο. Επίσης λεπτομέρειες είναι όλα αυτά για τα οποία κράζεις (σωστά κάποιες φορές, αλλά με λάθος τρόπο και επιχειρήματα) περί manatzareus, πελατών, κτλ... Πρέπει να φτιάξουν, αλλά ΔΕΝ προκάλεσαν αυτά την κρίση (το παραδέχτηκε και ο Γερούν, μεταξύ άλλων) και το φτιάξιμό τους δεν θα βελτιώσει την κατάσταση.

Επίσης, μιας και πλησιάζουν τα Χριστούγεννα και ο άγιος Βασίλης μαζεύει ευχές και ζητήσεις για δώρα, θέλω να μου εξηγήσει κάποιος, ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ πως περικόπτοντας εισοδήματα περιμένουμε να αυξηθεί το εισόδημα... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#463524
EDDIE_147 έγραψε:
ο κάθε ένας έχει διαφορετικό εύρος κινήσεων που εξαρτάται
τόσο από το πρόβλημά του, τις συγκυρίες όσο και από τη σημασία του εντός της Ένωσης


Δεν μιλάς όμως ανοιχτά γέροντα Γαρλάνδιε.
Γιατί όλες οι χώρες που ανέφερα ξαπόστειλαν τους μπαρουτοκαπνισμένους μέσα σε 2-3 χρόνια ενώ εμείς πάμε για 8ο χρόνο ξεφτίλα;
Έχει μεγαλύτερο εύρος κινήσεων η Ρουμανία;
Έχει μεγαλύτερη σημασία εντός της Ένωσης η Ουγγαρία;
ΟΛΟΙ αυτοί έχουν διαφορετικό πρόβλημα από την Ελλάδα; (το μόνο σίγουρο αν και όχι αυτό που ταληροποιεί η efsyn)
Sinκυρίες διαβάζω... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Πιο παλιά ποστάρατε και 10 οκάδες ταληράκια αντικειμενικά.
Τώρα πετάτε ένα sinκυρίες και τέλος;

Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε κάτι, είτε ψήφισες είτε δεν ψήφισες τον Ντάισελμπλουμ, Γιούνκερ, Ντράγκι κτλ. οι αποφάσεις τους και το έργο τους σε επηρεάζουν.
Αυτό είναι το baseline, άμα δεν το δέχεσαι αυτό πήγαινε για ψάρεμα μαζί με το φονικό δίπιττο να μην έχεις και μοναξές.

Δεύτερο μέρος:
Τι ακριβώς δυσκολεύεσαι να καταλάβεις και μου βαλες Ουγγαρία και Ρουμανία στη σούπα;
Είναι ίδια η Ελλάδα με την Ιταλία, Πορτογαλία, Ισπανία κτλ;
Φυσικά και όχι. Είναι ίδιο το δάνειο και τα χρέη; Όχι. Είναι ίδια η συγκυρία όταν έσκασε η Ελλάδα με τις άλλες; Όχι.
Τι να κάθομαι, να τρέχω εγώ να τραβάω από Eurostat και Ameco για να ξύνεις εσύ τα μπούτια σου και να τα αρνείσαι με ένα gif?
Έτσι κι αλλιώς το τι τράβηξαν οι Ισπανοί το έκανες γαργάρα γιατί δε σε βόλεψε αυτό το παράδειγμα.

Και η Γαλλία έχει πρόβλημα, εμείς γιατί δεν το κάναμε σαν την Γαλλία; Ε; Δεν απαντάς; :tomato:

Περίεργο πάντως που όποτε σε συμφέρει είναι #polyparagontikotita_re_niamou και τώρα όλα είναι ίδια: αφού όλες λέγονται "χώρες" και είναι όλες στην ΕΕ. :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#463528
rx8_drifter έγραψε:ποιος ειναι οικονομολόγος, ο Dijsselbloem?

Σοβαρευτείτε :roll:


Μπαρουτοκαπνισμένος κιόλας :rtfm: Ας όψεται ότι δεν είχε απαγορευτεί ακόμα το κάπνισμα στις pub όταν τα έπινε κάνοντας "έρευνα" στο Cork...


https://www.independent.ie/irish-news/d ... 95279.html
:svivhaha: :s_biggrin :s_sarcastic

Nα βάλω κι εγώ στο βιογραφικό μου ότι ήμουν στη NASA. Κι αν το ψειρίσει κανείς, θα βγάλω διευκρίνιση ότι όταν πήγα διακοπές στη Φλόριντα επισκεύτηκα το KSC. :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#463612
Red Garland έγραψε:Περίεργο πάντως που όποτε σε συμφέρει είναι #polyparagontikotita_re_niamou και τώρα όλα είναι ίδια: αφού όλες λέγονται "χώρες" και είναι όλες στην ΕΕ.


Θα είχε πιο ενδιαφέρον να την εξηγήσεις στον HF και το Μαρκοβάγγο την #polyparagontikotita_re_niamou.
Γιατί μεν ο Μαρκοβάγγος γράφει τη θεωρία του και χαίρεται, ο άλλος βαράει κρίση κλιμακτηρίου τζάμπα.

Η sinκυρία γιατί ήταν διαφορετική για την Πορτογαλία;
Ένας χρόνος διαφορά; :lol: :lol:
Η Ιταλία και η Ισπανία πως απέφυγαν το ΔΝΤ;
Μήπως οι χειρισμοί των κυβερνήσεων τους κατάφεραν να διατηρήσουν την εμπιστοσύνη των αγορών; :whistlink:

Στα λοιπά που λες εγώ δεν έγραψα κάπου ότι όλες οι χώρες είναι ίδιες.
Οπότε μην γεμίζεις τζάμπα ποστ με μια τέτοια φλόμπα.

Η περίπτωση της Ελλάδας γίνεται μοναδική λόγω της ανικανότητας των πολιτικών της.
Από τους διορισμούς του Ραφηνάρχη όταν η φάση μύριζε κανόνι. Etoimometroapoxo #1
Τη στάση του ΓΑΠ με τα πιστόλια στα τραπέζια. Etoimometroapoxo #2
Την αδράνεια τα πρώτα κρίσιμα χρόνια της κρίσης ('10-'11). Etoimometroapoxo #3
Τους πρόωρους συνταξιούχους του Σαμαρά που προεκλογικά έσκιζε μνημόνια. Etoimometroapoxo #4
Την οπερέτα που έπαιξε ο Γιάνι για 4 μήνες. Etoimometroapoxo #5 (αυτό και αν ήταν έτοιμο μέτρο)

Όλα τα παραπάνω αποδόμησαν την εμπιστοσύνη αγορών και εταίρων προς τη χώρα με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να κλείνεις 8ετία υπό επιτήρηση.
Πόσες μπανανίες έχουν πετύχει τέτοιο highlight;

Απλά κουράζει λίγο το παραμύθι περί μηδενικών περιθωρίων αντίδρασης, το οποίο όλως τυχαίως είναι το παραμύθι των κομματόσκυλων και κομματοφρουρών του ΣΥΡΙΖΑ.
Δηλαδή αν δεν ήξερε κάποιος πόσο αντικειμενικός είσαι και εσύ και ο HF θα σας παρεξηγούσε.
Προσοχή παίδες μην τα λέτε αυτά παραέξω και σας παρεξηγήσουν τζάμπα.

Μαρκοβάγγο χαίρομαι που επιβεβαιώνεις αυτό που λέω αλλά όχι μόνο δεν απαντάς αλλά μου ξανακάνεις το ερώτημα; :metalo:
Γιατί βγήκε από την επιτήρηση με ακόμα χειρότερο χρέος ως % του ΑΕΠ;

Hint: βλ. παραπάνω
Μήπως οι χειρισμοί των κυβερνήσεων τους κατάφεραν να διατηρήσουν την εμπιστοσύνη των αγορών; :whistlink:


Αποκαταστήσουν άμεσα στην περίπτωση της Πορτογαλίας.

Anonymous Founder έγραψε:Συνεχίζουμε.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#463645
EDDIE_147 έγραψε:Η Ιταλία και η Ισπανία πως απέφυγαν το ΔΝΤ;


Πολύ απλά, δεν μπορεί το ΔΝΤ να τις αναλάβει. Ούτε η ΕΕ, αν πέσουν λέμε όλοι ένα a dio :rtfm:

EDDIE_147 έγραψε:Μήπως οι χειρισμοί των κυβερνήσεων τους κατάφεραν να διατηρήσουν την εμπιστοσύνη των αγορών; :whistlink:


:s_rofl :s_rofl

Ναι... ιδίως της Ιταλικής κυβέρνησης... Που ΠΑΡΑΒΙΑΣΕ κατάφωρα το κοινοτικό δίκαιο σχετικά με τη διάσωση των τραπεζών (και όχι μόνο). Όχι μόνο μία φορά.

EDDIE_147 έγραψε:
Μαρκοβάγγο χαίρομαι που επιβεβαιώνεις αυτό που λέω αλλά όχι μόνο δεν απαντάς αλλά μου ξανακάνεις το ερώτημα; :metalo:
Γιατί βγήκε από την επιτήρηση με ακόμα χειρότερο χρέος ως % του ΑΕΠ;

Hint: βλ. παραπάνω
Μήπως οι χειρισμοί των κυβερνήσεων τους κατάφεραν να διατηρήσουν την εμπιστοσύνη των αγορών; :whistlink:


Αποκαταστήσουν άμεσα στην περίπτωση της Πορτογαλίας.



Ναι, συμφωνώ. Η εμπιστοσύνη αποκαταστήθηκε όταν σταμάτησε η κατρακύλα του ΑΕΠ και άρχισε να μειώνεται η ανεργία. Πως έγινε αυτό;;; Μήπως γράφοντας στα @@ τους όσα τους έλεγαν οι κσένοι;;; Κάτι που η Ελλάδα δεν είχε κανένα περιθώριο να κάνει;;;; :vava:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#463663 Εαν αυτους τους δανειζαν οι αγορες ειχαν τροπο να πουν οχι και να κανουν ο,τι νομιζουν με την χωρα τους.
Εμας δεν μας δανειζε κανενας γιατι ειχαμε 15% ελλειμμα και οικονομια ΓΤΠΚ.... οποτε δεχθηκαμε τους ορους, οποιου ηταν διατεθειμενος να δανεισει, και φυσικα εβαλε τους ορους του.....
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#463664
EDDIE_147 έγραψε:Θα είχε πιο ενδιαφέρον να την εξηγήσεις στον HF και το Μαρκοβάγγο την #polyparagontikotita_re_niamou.

Κι όμως βλέπεις ότι χρειάζεται πολλές φορές να στο υπενθυμίσω γιατί δε φτάνει να κλέβεις λεξούλες μου από το παλιό φόρουμ
πρέπει να τις καταλαβαίνεις κιόλας. :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#463698
EDDIE_147 έγραψε:Απλά κουράζει λίγο το παραμύθι περί μηδενικών περιθωρίων αντίδρασης, το οποίο όλως τυχαίως είναι το παραμύθι των κομματόσκυλων και κομματοφρουρών του ΣΥΡΙΖΑ.
Δηλαδή αν δεν ήξερε κάποιος πόσο αντικειμενικός είσαι και εσύ και ο HF θα σας παρεξηγούσε.
Προσοχή παίδες μην τα λέτε αυτά παραέξω και σας παρεξηγήσουν τζάμπα.

Πάμε ακόμη μία φορά, με ένα κουβά ανοησίας, προσβολών και flame επί παντός, γιατί YOLO! :metalo:
Πάμε ακόμη μία φορά με αστειάκια ούτε δημοτικού, με απόψεις χωρίς στοιχεία (ή με στοιχεία από την κοιλιά μας), με ερωτήματα της οκάς και με επιχειρήματα άνευ απόδειξης.
Πάμε ακόμη μία φορά, με καταπληκτικό θράσος να προσβάλλεις τους άλλους σαν κομματόσκυλα, όταν εσύ ανερυθρίαστα ήσουν η ορντινάτσα του πλέον χαρακτηριστικού κομματόσκυλου που έχει γράψει εδώ μέσα, με καταφανέστατη κομματική ατζέντα.

Πώς διάβολο τώρα στο απίθανο μυαλό σου είναι κομματόσκυλο όποιος λέει πως ΟΛΕΣ οι ελληνικές κυβερνήσεις της κρίσης ήταν με το πιστόλι στον κρόταφο και πως το πρόγραμμα που υποχρεώθηκαν από τους δανειστές ν' ακολουθήσουν δεν οδηγεί πουθενά, αλλά ΔΕΝ είναι κομματόσκυλο αυτός που υιοθετεί τα επιχειρήματα συγκεκριμένου κόμματος ("δεν εφαρμόσαμε σωστό μνημόνιο", "περικοπές και όχι φόροι", κλπ κλπ), με ξεπερνάει.
Ή μάλλον όχι, δεν με ξεπερνάει. Είναι γι' ακόμη μια φορά η απόδειξη πως δεν έχεις την ικανότητα να κάνεις διάλογο, μόνον να προσβάλλεις μπορείς.
Και η συμπλεγματική αυτή συμπεριφορά, μάλλον έχει την βάση της στο ότι είτε δεν βρέθηκες ποτέ σε ανάλογη σχολή, είτε βρέθηκες και δεν κατάλαβες Χριστό.
Όπως και να 'χει, ξεπέρασέ το, δεν σου φταίνε τίποτε οι υπόλοιποι.
:s_bye
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#463754 Μη με γελούν τα μάτια μου, φτάσαμε να συγκρινόμαστε με την Ιταλία που είναι μέλος της G7? :s_crazy
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 13 Δεκ 2017, 15:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By foniko_sou_vla_ki
#463759
Red Garland έγραψε:Βασικά αυτό που πιστεύει είναι ότι οι ευθύνες πάνε σε όσους ψηφίζουμε διότι δεν γνωρίζει ότι δεσμευτικές πολιτικές αποφάσεις παίρνονται
και από ανθρώπους που δεν ψηφίζει η Ελλάδα και οι Έλληνες.
Και αυτό δεν γίνεται επειδή η Ελλάδα είναι "Ελλάδα", αλλά επειδή το έγραφαν μια χαρά τα μικρά γραμματάκια κατά την είσοδό μας στην ΕΕ και τις κατά καιρούς μετέπειτα Συνθήκες.

Δηλαδή ο εκάστοτε Έλληνας πρωθυπουργός είναι απλά μια μαριονέτα; Που παριστάνει τον πρωθυπουργό;
Κι η κυβέρνησή του το ίδιο;
Κι οι 300;

markvag έγραψε:Ναι, συμφωνώ. Η εμπιστοσύνη αποκαταστήθηκε όταν σταμάτησε η κατρακύλα του ΑΕΠ και άρχισε να μειώνεται η ανεργία. Πως έγινε αυτό;;; Μήπως γράφοντας στα @@ τους όσα τους έλεγαν οι κσένοι;;; Κάτι που η Ελλάδα δεν είχε κανένα περιθώριο να κάνει;;;; :vava:

Αυτή είναι η πρότασή σου (btw, πρόταση; μήπως δεν είσαι γνήσιος Έλληνας;), να γράψουμε στα @@ μας όσα μας λένε οι ξένοι;
Άβαταρ μέλους
By pik.
#463762
REALZEUS έγραψε:Μη με γελούν τα μάτια μου, φτάσαμε να συγκρινόμαστε με την Ιταλία που είναι μέλος την G7? :s_crazy

:lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#463765 Ε, μα δεν είστε ευχαριστημένοι με τίποτε! :x
Με κάποιον ΠΡΕΠΕΙ να συγκριθούμε όμως! :rtfm:
Το απαιτεί ο λαός. :rtfm:

Με κάποιον, βρείτε ΚΑΠΟΙΟΝ!
Την Κύπρο!
Την Ρουμανία;
Την Βουλγαρία;
Την Ουγγαρία;
Την Μάλτα;
Την Πορτογαλία;


Εγώ θα πω YOLO και να πάμε να συγκριθούμε με την Γερμανία, why not?
:metalo:
Μία η άλλη. :s_biggrin
Τι είπατε, δεν είχε μνημόνιο; :s_dance
Και λοιπόν; Γιατί είχε η Ισπανία; :s_biggrin

Μα αφού σας λέω, Ο,ΤΙ μα Ο,ΤΙ και να πείτε, θα βρεθεί μια π@π@ρα για να γ@μηθεί η συζήτηση. :s_dunno


ΣΥΓΚΡΙΣΗ, ΣΥΓΚΡΙΣΗ, ΣΥΓΚΡΙΣΗ :metalo: :protest: :protest: