Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#463242 Καταρχήν, δεν ξέρω πόσο νόημα έχει το θέμα, αλλά νομίζω πως λείπει κάτι σχετικό. Εδώ θα συζητάμε περίεργα project με αφετηρία του τι βγαίνει στην Ιαπωνία και είτε προορίζεται για δρόμο, είτε για drift, είτε για οτιδήποτε άλλο.
Ξεκινάω με κάτι που θα μπορούσε να έχει νόημα και θυμίζει τι κάναμε το 80' για να έχουμε ένα σωστό αυτοκίνητο...
Λοιπόν, αν ξεκινούσαμε με κάτι τέτοιο:
Εικόνα
https://www.car.gr/11788183-subaru-forester
ή
https://www.car.gr/11169756-subaru-forester
Αγορά γύρω στα 2000€, λίγο πριν το πετάξει για ανακύκλωση...
Το πάμε σε φαναρτζίδικο σωστό και το κάνουν φύλλο και φτερό, αφήνοντας μόνον το αμάξωμα και αφού έχουν αφαιρέσει αναρτήσεις, εσωτερικό και μηχανικά μέρη. Το ετοιμάζουμε για βαφή στο μπλε της Subaru επίσης!
:s_blush :s_shout
Αγοράζουμε κάτι σαν το παρακάτω:
Εικόνα
https://www.japan-partner.com/Auto/2566 ... -sale.html
Η σελίδα λέει με 11Κ θα βρίσκεται στον Πειραιά. Το εκτελωνίζουμε για ανταλλακτικά και μόνον. Γίνεται; ΔΕΝ ξέρω, εδώ σας θέλω!
:lol:
Αν γίνεται, θα χρησιμοποιήσουμε τα ανταλλακτικά για να βάλουμε πάνω στο άλλο που το έχουμε αγοράσει για 2Κ.
Είμαστε συνολικά στα 11+2=13Κ € και ακόμη δεν έχουμε υπολογίσει εκτελωνισμούς και εργατικά.
:lipsealed:
Ας πούμε εκτελωνισμούς άλλα 2Κ €; Είμαστε στα 15Κ €.
Βάζω και άλλα 6Κ € για το βάψιμο και τα μηχανικά μέρη (λογικά πρέπει να φτάνουν, τι διάβολο, κρίση έχουμε! :lol: ).
Πάμε στα 21Κ, βάζω κι άλλο 1 χιλιάρικο για σιγουριά, πάμε στα 22Κ€. :help:
Στα λεφτά λοιπόν ενός μικρού σύγχρονου SUV έχουμε ένα περίπου rally replica με χώρο για οικογένεια και υπό συνθήκες ικανό να πάει και σε χωματόδρομο (αναλόγως αν θα το χαμηλώσουμε σε επίπεδα STi :lol: . Μπορούμε να βάλουμε κάποια αερανάρτηση βέβαια μόλις βρούμε τα λεφτά! :s_biggrin :svivhaha: ).

Είναι εντελώς τρελό σαν concept και κανείς "σοβαρός" άνθρωπος δεν θα το τολμούσε. Βέβαια εδώ μέσα για κάτι τέτοια δεν είμαστε εντελώς σοβαροί και καμιά φορά έχουμε διαφορετικά κριτήρια! :whistlink:

Ακούω σκέψεις, αλλά ακόμη περισσότερο όποιος έχει όρεξη ας φτιάξει την δική του πρόταση! :eat:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#463251
Anonymous Founder έγραψε:Αγοράζουμε κάτι σαν το παρακάτω:
Εικόνα
https://www.japan-partner.com/Auto/2566 ... -sale.html
Η σελίδα λέει με 11Κ θα βρίσκεται στον Πειραιά. Το εκτελωνίζουμε για ανταλλακτικά και μόνον. Γίνεται; ΔΕΝ ξέρω, εδώ σας θέλω!
:lol:
Αν γίνεται, θα χρησιμοποιήσουμε τα ανταλλακτικά για να βάλουμε πάνω στο άλλο που το έχουμε αγοράσει για 2Κ.
Είμαστε συνολικά στα 11+2=13Κ € και ακόμη δεν έχουμε υπολογίσει εκτελωνισμούς και εργατικά.
:lipsealed:
Ας πούμε εκτελωνισμούς άλλα 2Κ €; Είμαστε στα 15Κ €.
Βάζω και άλλα 6Κ € για το βάψιμο και τα μηχανικά μέρη (λογικά πρέπει να φτάνουν, τι διάβολο, κρίση έχουμε! :lol: ).
Πάμε στα 21Κ, βάζω κι άλλο 1 χιλιάρικο για σιγουριά, πάμε στα 22Κ€. :help:

Έτοιμο και χωρίς να ψάχνεσαι για εκτελωνισμούς κτλ:
Εικόνα
https://www.car.gr/11567503-subaru-forester-sti
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#463258 Γιατί να προτιμήσει κάποιος το forester έναντι του impreza?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#463261 rocsta εάν προσεξεις τα πραγματα όλα που φοραει αναφερει ότι είναι από wrx sti...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#463262 :lipsealed: :lipsealed:


Πωωωωω! Πωωωωωω! :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:


Ευτυχώς που η BMW δεν έχει μεταπωλητική αξία (κι εγώ δεν έχω διάθεση να σπάσω τον κουμπαρά μου! :lol: :lipsealed: ). :help:


Θα το φοβόμουν λίγο με όλα αυτά τα πειράγματα, αλλά φαίνεται τρομακτικά προσεγμένο. Άντε όμως να το πασάρεις στην κυρά με όλα αυτά τα μπλιμπλίκια, αναρωτιέμαι πόσα κιλά θα είναι ο συμπλέκτης!
:lol: :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#463390 Αγάπη μου... Τώρα που θα κάνουμε παιδιά ( :shifty: :shifty: :svivhaha: ) δεν θα χωράμε στην πενβέ... Είναι πολύ μικρή... Πρέπει να πάρουμε κάτι μεγαλύτερο...

Τι θα έλεγες κάτι σε τζιπάκι, που είναι και της μόδας;;; :shifty:

Να έχει και 4κίνηση, να είναι ασφαλές, να μην σπινάρει... :shifty: :shifty:

Να είναι και Γιαπωνέζικο, να μην χαλάει, μη πετάμε όλα μας τα λεφτά σε συνεργεία... :shifty: (να μας φτάνουν για τις βενζίνες) :shifty: :twisted:

Αλλά να έχει και λίγο δύναμη, να μπορούμε να προσπεράσουμε με ασφάλεια... Για τα παιδιά μας... :shifty: :shifty: :shifty: :shifty: :shifty:



Θέλεις κι άλλο;;; :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#463397 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#463403 Αυτα θα τα πει ο Ηταφι;
Για πιω λογο; Αφου ΗΔΗ του επισημανθηκε ευγενικα οτι Μπεμπα----->PullOS. :shifty:

Για σας το κανει , μην σας ερθει αποτομα. Ειδατε ποσο γλυκα το φερνει; Βασιλακης Τσιαρτας το παιδι.

Ξεκιναμε απο ενα μεταχειρο SUV , λιγα χιλιομετρα, ενας νταβατζης, μη καπνιστης και σιγα σιγα θα το φερει εκει που θελει:

Εικόνα

Εικόνα


:s_roses

(Oταν με το καλο παραλαβεις πες μου να σε στειλω σε δικο μου μαστορα στη Γκραβα για εγκατασταση ακυρωτικου μηχανηματος στις πορτες)

Το παιδι ειναι απο τα Γιαννενα. Στα Γιαννενα η ΦΟΡΜΑ μετραει. :s_wink Οποτε;

Αει πηδηξου δημαρχε εσυ και το κωλοδεντρο. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#463527 Japan imports το θέμα για να μην ξεχνιόμαστε.
Η υπόθεση λειτουργει καλύτερα στην Αγγλία που είναι δεξιοτίμονοι όπως στην Ιαπωνία οπότε μπορούν να εισάγουν ιαπωνικό όχημα από αυτά που έχουν εκεί αλλά όχι στην Ευρώπη. Ολόκληρο, λειτουργικό χωρίς αλλαξοκινητηριές κλπ.
Αυτό που εννοούμε εμείς είναι εισαγωγή κινητήρα, βελτιωμένων ανταλλακτικών ή στην καλύτερη οχήματος για γδύσιμο για να προσαρμοστούν στο αριστεροτίμονο. Με τους περιορισμούς στα κυβικά στην Ελλάδα ψιλοξεχνάμε Supra, 350Ζ Nismo κλπ και παίζουμε στην καλύτερη σε εκδόσεις δίλιτρες της Χόντα. Ή σε περίεργες εκδόσεις 1000κυβικών...
Δεν είμαι και πολύ σίγουρος για τον λόγο ύπαρξης του θέματος. Μακάρι οι επόμενες δημοσιεύσεις να με διαψεύσουν.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#472151
Thanix έγραψε:Μπαίνει εδώ το panda μου η λόγω γενικότερης κακοποίησης στην Ελλάδα δεν...;
Εικόνα


Eδώ! Ξέρασέ τα όλα :rtfm:
Ολόκληρο τόπιξ σου φτιάξανε πριν από σένα, για σένα.
Άβαταρ μέλους
By Thanix
#472175 KGB Rocsta...!!!
Λεπον...

Μοτέρ Β18C4
- Βάσεις μετατροπής Innovative 60A
- Μετατροπέας συμπλέκτη Innovative
- Εισαγωγή Skunk Pro Series
- Εκκεντροφόροι Type R
- Εγκέφαλος + πρόγραμμα
- Κιβώτιο Type R - DC2
- Χταπόδι J's Racing
- Πεταλούδα ΟΕΜ με Map
- Βεντιλατέρ
- Ψυγείο νερού
- Καλωδίωση μέσα/έξω 92-95 Civic
- Δίσκο/πλατό Exedy Stage 1
- Τροχαλία
- Μπαταρία Winner Ελαφριά

Έκανα ένα copy paste από ένα αρχειακι που έχω κρατημένο. Τώρα τα αλλά τα χίλια δυο ψιλολογια δεν τα βάζω.



< using BoobsPower!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#472178
Thanix έγραψε:KGB Rocsta...!!!
Λεπον...

Μοτέρ Β18C4
- Βάσεις μετατροπής Innovative 60A
- Μετατροπέας συμπλέκτη Innovative
- Εισαγωγή Skunk Pro Series
- Εκκεντροφόροι Type R
- Εγκέφαλος + πρόγραμμα
- Κιβώτιο Type R - DC2
- Χταπόδι J's Racing
- Πεταλούδα ΟΕΜ με Map
- Βεντιλατέρ
- Ψυγείο νερού
- Καλωδίωση μέσα/έξω 92-95 Civic
- Δίσκο/πλατό Exedy Stage 1
- Τροχαλία
- Μπαταρία Winner Ελαφριά

Έκανα ένα copy paste από ένα αρχειακι που έχω κρατημένο. Τώρα τα αλλά τα χίλια δυο ψιλολογια δεν τα βάζω.



< using BoobsPower!


αυτα ειναι :inlove:
ειναι κανα 220 αλογα? κιλα γυρω στο τονο? βαλε και καμια μηχανοστασιο αν εχεις.
μου αρεσει που εχεις κρατησει μαμα λουκ πλην ζαντας (team dynamics?)