Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#460976
Deleted User 1 έγραψε:Όποιος παίζει μπασκετάκι, να πάρει την παρέα του και να πάει εδώ:

http://www.eurohoops.net/el/eurohoops-dome-el/523732/eurohoops-dome-eteries-piso-apo-tin-ilopiisi-ton-ipersigchronon-egkatastaseon/

Μιλάμε για πολύ ωραία φάση. Σίγουρα καλύτερα από τα προπονητικά στο ΟΑΚΑ. Είναι 60€ η 1.5 ώρα.


Scotch έγραψε:Καλή πρόταση συνάντησης :shifty:



Φέτος κάνουμε εκεί το τουρνουά αποφοίτων ιδιωτικών σχολείων. Δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα και είναι πιο μικρές οι διαστάσεις στα κάθετα γήπεδα. Όχι άσχημο , αλλά όχι καλύτερα από του Κολλεγίου και της Λεοντείου που παίζαμε πέρσι.

Αν μαζευόμαστε πάντως, πάμε (πλην Κυριακής που έχουμε το τουρνουά) .
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#462891 Γενικά με το τρεξιμο και το ντύσιμο εχω βρει μια καλή ισορροπία , ούτε ζεσταίνομαι ούτε κρύωνω με θερμοκρασίες μηδέν η λίγο πιο πάνω . Σημαντική η μπάντανα να κρατάει τα αυτιά ζεστά, και γάντια που ανασαίνουν .

Σήμερα το πρωί εφαγα ήττα όμως , πρώτη φορά γύρισα στο δεκάλεπτο
Είχε -4 και καλά, σιγά που ηταν μόνο τόσο ... δεν μπορούσα να ανασάνω απο τη μύτη πάγωναν τα πάντα .. απο το στόμα άμα συμπληρωνα παγωνανε τα δόντια μου
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#462960
KiloMeater έγραψε:Γενικά με το τρεξιμο και το ντύσιμο εχω βρει μια καλή ισορροπία , ούτε ζεσταίνομαι ούτε κρύωνω με θερμοκρασίες μηδέν η λίγο πιο πάνω . Σημαντική η μπάντανα να κρατάει τα αυτιά ζεστά, και γάντια που ανασαίνουν .

Σήμερα το πρωί εφαγα ήττα όμως , πρώτη φορά γύρισα στο δεκάλεπτο
Είχε -4 και καλά, σιγά που ηταν μόνο τόσο ... δεν μπορούσα να ανασάνω απο τη μύτη πάγωναν τα πάντα .. απο το στόμα άμα συμπληρωνα παγωνανε τα δόντια μου


Πριν μερικές ημέρες ρώτησες για εξοπλισμό.... Πάρε ότι σου απάντησα και θα συνηθίσεις. Από το στόμα δεν υπάρχει λόγος να αναπνέεις, με τόσο κρύο. Θα πονέσουν και τα λαιμά σου.
Όταν είμαι Γερμανία, το καλύτερό μου να τρέχω με θερμοκρασίες υπό το μηδέν.

Έχω βγει στη Μόσχα να τρέξω με -22.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#462966
kyr80 έγραψε:Πριν μερικές ημέρες ρώτησες για εξοπλισμό.... Πάρε ότι σου απάντησα και θα συνηθίσεις. Από το στόμα δεν υπάρχει λόγος να αναπνέεις, με τόσο κρύο. Θα πονέσουν και τα λαιμά σου.
Όταν είμαι Γερμανία, το καλύτερό μου να τρέχω με θερμοκρασίες υπό το μηδέν.

Έχω βγει στη Μόσχα να τρέξω με -22.


ε ενταξει δεν προλαβα εκ τοτε να τα παρω ολα αυτα.. θελει καποιο καιρο και στο ενδιαμεσο την παλευω με τιποτα πατεντες
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#462968 Μέχρι να τα πάρεις, μη βγαίνεις για τρέξιμο τις κρύες μέρες. Δηλαδή ξαναβγές τον Μάρτιο :lol:

Κάνεις τα λάθη, όσων νομίζουν ότι το τρέξιμο είναι φθηνό σπορ.

Η θερμοκρασία δεν είναι κάτι αποτρεπτικό. Σκέψου αυτούς που κάνουν σκι, και έχουν και την πολλαπλάσια ταχύτητα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#462971 Τρέξιμο περί τα 6 χλμ.
Την πρώτη φορά με 6 ώρες υπνο κ 10 ωρες δουλειά.
Εικόνα
Εικόνα

Την 2η φορά μετά από 8 ώρες υπνο κ ΣΚ

Εικόνα
Εικόνα

Σαφώς πιο ξεκούραστη η καρδιά. Πάμε παρακάτ!


Σχετικά με το τρέξιμο κ την αναπνοή. Αν κανείς τρέχει κ δεν περπατά απλώς, είναι αναπόφευκτο να μην αναπνέει από το στόμα. Αυτό μου το είπε κιόλας κ ο ΩΡΛ όταν χειρούργησαν το διάφραγμα, αλλά κ ένας μαραθωνοδρόμος ασθενής... Καλό είναι να προσπαθεί να αναπνέει προσπαθώντας να ζεστάνει τον αέρα στον φάρυγγα όσο μπορεί περισσότερο. Δλδ να μη λαχανιάζει.

Εγώ γι αυτό βαριέμαι να τρέχω στο κρύο. Βέβαια έχω κ κνίδωση λόγω ψύχους...

< >
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#462982
PeterPan έγραψε: Βέβαια έχω κ κνίδωση λόγω ψύχους...



:omg: Επιτέλους βρήκα ακόμα έναν. Νόμιζα ότι είμαι μόνο εγώ :help:

Δεν είναι του παρόντος θέματος, αλλά το έπαθα στο πρώτο ταξίδι στη Ρωσία, κάπου στους -30. Από τότε βγάζω εξανθήματα ακόμα και όταν το νερό της θάλασσας είναι λίγο πιο κρύο. Την πρώτη φορά που το έπαθα, ήμουν σαν τον Ρόκυ Μπαλμπόα μετά τη μάχη με τον Ιβάν Ντράγκο. Ελπίζω κάποια στιγμή να φύγει, όπως ήρθε.....
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#463384
kyr80 έγραψε:Κάνεις τα λάθη, όσων νομίζουν ότι το τρέξιμο είναι φθηνό σπορ.

Καλά, εξαρτάται από τις κλιματολογικές συνθήκες της περιοχής.
Στην Αθήνα με λιγότερο από 4 βαθμούς δεν έχει τύχει να βγω να τρέξω έως και ποτέ. Άντε να ήταν μια δυο φορές το χρόνο. Κι αν. Που εύκολα αν θες τις κάνεις skip. Το ίδιο και για χοντρή βροχή.

Οπότε, με π.χ. 4-8 βαθμούς που θα τύχει συχνά το χειμώνα, εγώ το μόνο ιδιαίτερο που θα χρειαστώ είναι κάποιο λεπτό γάντι γιατί παγώνουν τα χέρια μου και σκάνε.
Κατά τα άλλα με μια απλή (όχι λεπτή) φόρμα, διπλό μπλουζάκι (ένα κολλητό και από πάνω ένα κανονικό για να μην παγώνει από τον αέρα το εσωτερικό ιδρωμένο μπολουζάκι) και ένα fleece και είμαι μια χαρά. Σκουφους κλπ πράγματα στο κεφάλι δεν τα μπορώ :(

Πέραν των παπουτσιών, δεν έχω αγοράσει τπτ εξειδικευμένο. Τρέχω όλο το χρόνο έξω, χειμώνα καλοκαίρι.

kyr80 έγραψε:Η θερμοκρασία δεν είναι κάτι αποτρεπτικό. Σκέψου αυτούς που κάνουν σκι, και έχουν και την πολλαπλάσια ταχύτητα.

Ε, καλά, καμία σχέση :lol:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#463385
kyr80 έγραψε:
PeterPan έγραψε: Βέβαια έχω κ κνίδωση λόγω ψύχους...

:omg: Επιτέλους βρήκα ακόμα έναν. Νόμιζα ότι είμαι μόνο εγώ :help:

Στο στρατό είχε τύχει να έχουμε πολλούυυυς με τέτοια "πάθηση" :roll:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#463386
mjacob έγραψε:
kyr80 έγραψε:
PeterPan έγραψε: Βέβαια έχω κ κνίδωση λόγω ψύχους...

:omg: Επιτέλους βρήκα ακόμα έναν. Νόμιζα ότι είμαι μόνο εγώ :help:

Στο στρατό είχε τύχει να έχουμε πολλούυυυς με τέτοια "πάθηση" :roll:


+

I1 με αλλεργία στο μέταλλο του όπλου :metalo:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#463387 και εγώ είχα στα φοιτητικά μου, όταν (εποχές ΠΑΣΟΚ και νουδού) είχαμε θέρμανση στην πολυκατοικία στο φουλ κ εγώ για να μη σκάσω είχα καταχείμωνο ανοιχτό παράθυρο.

Δίπλα είχα την τιμονιέρα, 4ωρα και 5ωρα Grand Prix Legends και τα ποδοδάχτυλά μου πάαιναν το ίδιο.

Όταν άρχισα να περπατώ / κινούμαι κ μετά τρέχω συνεχώς και τακτικά, εξαφανίστηκε ως δια μαγείας.

Αλλά θυμάμαι κ γω από τις πιο ενοχλητικές φάσεις, ήθελα να κόψω τα δάχτυλά μου... :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#463525 Στα των ενδυματολογικών.
Σήμερα το πρωί ποδήλατο με -2 (αίσθηση -6). Σε αυτές τις θερμοκρασίες αν απλά έτρεχα θα ήμουν μια χαρά με γάντι, κολλάν-βερμούδα, πολυεστερικό μπλουζάκι, φλις και πιθανόν χωρίς το μπουφανάκι. Αλλά όταν πας με 25-40+χλμ δεν φτάνουν.Το μέχρι τώρα βολικό σούπερ αντιανεμικό γαντάκι δεν κατάφερε να κρατήσει ζεστά τα δαχτυλάκια μου που την άκουσαν. Άρα πάμε για αγορά κανονικού χειμερινού γαντιού.
Έβαλα κι ένα καπελάκι μέσα από το κράνος, μύτη αυτιά αντέξαν (είχα κι ένα buff στην τσέπη αν χρειαζόταν). Αλλά το σώμα αν και νιώθει καλά στη διαδρομή κσι δεν ζεσταίνεται, μόλις γδυθώ το πουκάμισο είναι μούσκεμα. Δε θέλω να φτάσω στο σημείο να πάρω μανίκια, το θεωρώ υπερβολή. Απλά θα ανοίξω λίγο τα φερμουάρ να αερίζεται καλύτερα ο κορμός.
Τα πόδια μια χαρά με παντελόνι με φόδρα και διπλή καλτσούλα.