Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g47
#461614 Αποστολη απο amazon uk με i-parcel, να περιμενω μεγαλη καθυστερηση?
Η ειναι courier οποτε διαμαρτυρομαι την επομενη ημερα? Εκανα την αγορα επειδη εγραφε αυστηρα παραδοση Πεμπτη, αυριο.
Στο tracking ειναι ακομα σε "on hold" Your shipment has been flagged for review of the contents prior to export, λογικα λογω μπαταριας και φαινεται να μην εχει κανει βημα απτην Αγγλια απο τις 26 Νοεμβρη.
Ελλαδα ερχεται με ΕΛΤΑ?
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#461682
g47 έγραψε:Αποστολη απο amazon uk με i-parcel, να περιμενω μεγαλη καθυστερηση?
Η ειναι courier οποτε διαμαρτυρομαι την επομενη ημερα? Εκανα την αγορα επειδη εγραφε αυστηρα παραδοση Πεμπτη, αυριο.
Στο tracking ειναι ακομα σε "on hold" Your shipment has been flagged for review of the contents prior to export, λογικα λογω μπαταριας και φαινεται να μην εχει κανει βημα απτην Αγγλια απο τις 26 Νοεμβρη.
Ελλαδα ερχεται με ΕΛΤΑ?
Βιβλίο που εφυγε με I parcel στις 13/11 , έφτασε Ιωάννινα 01/12 και μάλιστα σε ταχυδρομικό γραφείο. Αρχική ημερομηνία παράδοσης ηταν 17/11-22/11 και στη συνέχεια ως 11/12 , γράφοντας ότι είναι για τελωνειακό έλεγχο(?) . Δύο άλλα βιβλία απο την ίδια παραγγελία αλλά όχι με I parcel ήρθαν σε 2 διαφορετικά πακέτα στις 21-22/11 , στο σπίτι μέσω ΕΛΤΑ....

< >
Άβαταρ μέλους
By g47
#461736 Σε ταχυσρομικο γραφειο εννοεις οτι δεν στο εφεραν ενω λογω μεγεθους μπορουσαν? Ελαβες ειδοποιηση?
Τελεια, ωραια υπηρεσια χρησιμοποιει η αμαζον.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#461741
g47 έγραψε:Σε ταχυσρομικο γραφειο εννοεις οτι δεν στο εφεραν ενω λογω μεγεθους μπορουσαν? Ελαβες ειδοποιηση?
Τελεια, ωραια υπηρεσια χρησιμοποιει η αμαζον.
Δεν ξέρω αν ήταν θέμα υπηρεσίας ή μεγέθους που δεν το έφερε ο ταχυδρόμος, ήταν ελαφρώς πιο ογκώδες από τα άλλα δύο που έφερε σπίτι. Ήρθε ειδοποίηση και στο σπίτι και sms στο κινητό

< >
Άβαταρ μέλους
By djalma
#461878 Παραγγελία από amazon.de 2 βιβλία, Τετάρτη βράδυ με αποστολέα από Ινδία προς Βουλγαρία όπου βρίσκομαι. 3€ μεταφορικά ανά βιβλίο, Standard delivery έλεγε με εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης 3 έως 5 εβδομάδες. Τα βιβλία ήταν στην Βουλγαρία το Σάββατο το απόγευμα και Δευτέρα πρωί μου παρεδόθησαν από DHL. Ινδία-->Βουλγαρία σε 2 εργάσιμες!
Άβαταρ μέλους
By g47
#461952 Μολις ανανεωθηκε το delivery window και πηγε μεχρι 26 Δεκεμβρη, ενα μηνα και μια μερα μετα τη παραγγελια. :dizzy:
Δεν εχει φυγει καν απο Αγγλια με τη τιτανομεγιστη i-Parcel.
Τσατ με το αμαζον, refund επιτοπου, αγορα νεου απο αλλου. Φταιμε οταν το αμαζον δεν στελνει Ελλαδα δωρεαν αλλα ειναι και αυτοι ωρες ωρες τοσο αχρηστοι.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#461982 OK, αλλά αυτά δεν τα έκανε πρώτη φορά τώρα το Amazon με την απλή αποστολή.
Εφόσον ξέρεις ότι το amazon δεν είναι στη χώρα σου παίρνεις το ρίσκο να έρθει με το γαϊδουράκι.
Άβαταρ μέλους
By g47
#461990 Μπορει να μη τα εκανε πρωτη φορα, σε εμενα ετυχε πρωτη φορα επεκταση παραθυρου ενα μηνα μετα την αγορα, για αποστολη απο Αγγλια. Και χωρις καμια ειδοποιηση για καθυστερηση. Απλα σημερα που ηταν η ημερα παραδοσης αλλαξαν το παραθυρο. Και δεν ειναι οτι εχει σταματησει σε καποιο αεροδρομιο. Η UPS το εχει ακομα.
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#462033 παραγγελία σημερα το πρωι απο γερμανικό άμαζον 5 αντικειμένων.
Δευτέρα έλεγε θα φύγουν και τετάρτη θα τα έχω "με το γρήγορο :svivhaha: "
για κανα διωρο αλλαζαν συνέχεια οι μέρες και τα αντικείμενα, αν και επέλεξα να σταλθούν όλα μαζί :s_whiteflag
τωρα μου λένε το ένα έφυγε ήδη, για τα υπόλοιπα περίμενε :tomato:


εκείνος ο γκουρού των Online αγορών φταίει φυσικά!
"βαλε γρηγορη αποστολή και θα έρθουν όλα μαζι, σαν ένα δέμα αυριο στην πόρτα σου" :slap:

και μην ακουσω δικαιολογίες για εξωτερικούς πωλητές γιατι δεν ειχα τετοιους :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#462040 Η δικαιολογία που χρησιμοποιεί η ACS για τις καθυστερήσεις
Είναι Δεκέμβριος κι έχει πολύ κίνηση

Red Garland έγραψε:Εφόσον ξέρεις ότι το amazon δεν είναι στη χώρα σου παίρνεις το ρίσκο να έρθει με το γαϊδουράκι.

Πιο πιθανό το κόβω να μποϋκοτάρει ο g τις παραδόσεις :s_yes
Άβαταρ μέλους
By elteo
#462142 Άλλη αγαπημένη η ACS. :s_sarcastic

Ιωάννινα > Αθήνα σύμφωνα με το tracking number αναμένονταν να παραδοθεί ως συνήθως την επόμενη. Βλέπω ότι φτάνει 3 και 20 το μεσημέρι. Περιμένω μέχρι τις 7 το απόγευμα τίποτα. Παίρνω τηλ...
- Ααααα δεν κάνουμε τέτοια ώρα παραδόσεις.
- Ναι αλλά λέει για παράδοση σήμερα της λέω.
- Α μην το λαμβάνετε υπόψη. :s_omg
- Ωραία αύριο να μου το φέρετε μετά τις 4 το μεσημέρι γιατί εργάζομαι.
- Οκ το σημειώνω μου λέει.

Την επόμενη μέρα 10 το πρωί τηλ από τον ντελιβερα.
- Είμαι απέξω. :s_coffee
- Ρε θα με τρελανετε αφού σας είπα μεσημέρι. :s_mad :rant:
- Δεν κάνουμε εκείνη την ώρα παραδόσεις. :s_coffee


Ποτέ ξανά αγορά με ACS & ELTA COURIER. Στο τέλος θα πηγαίνω να τα παίρνω εγώ από το μαγαζί... Στα Ιωάννινα στην περίπτωση αυτή.

Αν και σε ACS σε άλλη περιοχή δεν είχα πρόβλημα. Προφανώς είναι και θέμα καταστήματος αλλά ώρες ώρες μου έρχεται να καρυδωσω τον Οτσο που μας έχει πρήξει με το δημόσιο του.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#462242
vasilis έγραψε:παραγγελία σημερα το πρωι απο γερμανικό άμαζον 5 αντικειμένων.
Δευτέρα έλεγε θα φύγουν και τετάρτη θα τα έχω "με το γρήγορο :svivhaha: "
για κανα διωρο αλλαζαν συνέχεια οι μέρες και τα αντικείμενα, αν και επέλεξα να σταλθούν όλα μαζί :s_whiteflag
τωρα μου λένε το ένα έφυγε ήδη, για τα υπόλοιπα περίμενε :tomato:


εκείνος ο γκουρού των Online αγορών φταίει φυσικά!
"βαλε γρηγορη αποστολή και θα έρθουν όλα μαζι, σαν ένα δέμα αυριο στην πόρτα σου" :slap:

και μην ακουσω δικαιολογίες για εξωτερικούς πωλητές γιατι δεν ειχα τετοιους :rtfm:


Επειδη λες εμένα... ουδέποτε ισχυριστικα αυτά που λες στο ελάχιστο. Σε καλω να βαλεις screenshots για τις κατηγοριες σου. Καποιος που δεν εχει επαφη γενικα με Online ordering ειναι λογικο να τα βλεπει αυτα περιεργα. Για κάποιον που ψωνιζει Online απο το 2000... σημερα ειναι Πεμπτη.

Παλι καλα που εχεις την τυχη να με ξέρεις, αλλιως ΓΙΔΙ (ναι με κεφαλαια) θα πληρωνες 10 ευρω για ΕΝΑ micro-usb καλώδιο της οκάς. Δεν αναφέρομαι καν στα υπολοιπα. Εγω εχω screenshots απο αυτα που λέω... εσυ μου τα στειλες και δακρυσα απο τα γέλια. Μην με αναγκάσεις να τα σηκωσω να δει ο g87777777777777 τι μεγάλος επενδυτης που εισαι.

Ισως τελικά ειναι καλυτερα για σένα να ψωνιζεις Sony (ημαρτον Κυριε) απο τον Γερμανό γιατι εχει τιμολογιο... και να μην μπλέκεις με προηγμένες καταστάσεις για τον μικροκοσμό σου. :x