Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#462036 καλά και να έκανε ντου σε κάνα νησί δε θα του έλεγε και κανείς τίποτα, όπως δεν είπε κανείς και την τελευταία φορά που έκαναν

οι τούρκοι κάνουν οτι γουστάρουν και πού και πού κρατάνε τους τύπους, αλλά αυτή τη περιόδο που ο άλλος έχει χτυπήσει τελική στην τρέλα δε μπορείς να είσαι και βέβαιος για πολλά πράγματα
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#462051
Anonymous Founder έγραψε:
cabala10 έγραψε:πολλα μπραβο που αφησαν τον προεδρο να κανει εξωτερικη πολιτικη μπροστα σε ολο τον κοσμο για να φαει διαγαλαξιακη ταπα απο τον ερντογαν....

καλα αρχισαμε μνημονια μεχρι να σβησει ο ηλιος

Γι' αυτό εδώ μιλάς;
http://www.protothema.gr/greece/article ... proedriko/

Έχω πέσει κάτω από τα γέλια με τα σχόλια, κάποιοι λένε πως χάνουμε την Θράκη μετά από αυτό! :s_wacko :s_hang

cabala10, μην ανησυχείς ρε συ, δεν θα γίνει τίποτε, ο Ερντογάν λέει τις ανοησίες του για τα δικά του χάπατα.
:s_biggrin

Το λέω για να σε καθησυχάσω, να κοιμηθείς σαν άνθρωπος! :s_crazy :s_thumbsup

σε ζωντανη συνδεση να τρως φαπα μεγατωνων μεσα στο σπιτι σου τι αλλο να γινει? ο ερντογαν εχει αρχιδια αυτο και μονο
Άβαταρ μέλους
By dstou
#462078 Δυο-τρία πραματάκια : Τον πατριάρχη τον εκλέγει η ιερά σύνοδος, πριν από αυτό όμως έχει εγκριθεί το πρόσωπό του από την τουρκική κυβέρνηση. Ακριβώς ότι κάνουμε και εδώ. Απλά οι εδώ μουσουλμάνοι έχουν σηκώσει μπαιράκι εδώ και δεκαετίες και εκλέγουν και οι ίδιοι μουφτή (πατριάρχη), τον επονομαζόμενο και ψευδομουφτή από τα ελ μμε, μη αναγνωρίζοντας τον επίσημο.Και εκεί οι χριστιανοί αν κάνουν κάτι ανάλογο, ψευδοπατριάρχη θα τον ανακράζουν (το πιθανότερο).

Η συνθήκη ονομάζει την εδώ μειονότητα μουσουλμανική, όπως και την εκεί χριστιανική, τι μας λέει ο πρόεδρας, τη διάβασε καλά ?
Στην καθομιλουμένη, και εδώ και εκεί, οι μεν δικοί μας μουσουλμάνοι ονοματίζονται Τούρκοι από τους υπόλοιπους, και τούμπαλιν, οι χριστιανοί ορθόδοξοι στην Τουρκία ονοματίζονται Έλληνες από τον υπόλοιπο πληθυσμό (παίζει και το Αρμένιοι, γι' αυτούς που έλκουν καταγωγή από εκεί). Τι μας λέει πάλι, οέο(?
Η παπαργιά καμαρωτή που κάναμε εμείς στα σίξτις, ίσως σέβεντις (?), ήταν που σηκώσαμε ταμπέλες στα μειονοτικά σχολεία με την επιγραφή 'Τουρκικόν μειονοτικόν σχολείον'. Μας το υπενθυμίζουν βέβαια με φωτό όταν η συζητήσεις έχουν ανάψει, κάτι τέτοια δεν ξεχνιούνται. Τα λάθη πληρώνονται. Εμείς διαλαλούμε ότι έχουμε θεσμοθετημένη σαρία βέβαια. Για κάνα δυο χρονάκια ακόμη, μέχρι να καταργηθεί. Εκεί η απάντηση είναι έτοιμη, το ίδιο έχει κάνει και η Τουρκία από πολύ παλιά, ο Κεμάλης φρόντισε (έσπευσε) να καταργήσει τα εθιμικά και μειονοτικά δίκαια και να εφαρμόσει ένα δίκαιο ενιαίο ήδη από τα τουέντις (ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ από την εποχή του, ρισπέκτ).

Τέλος, ο πρόεδρας έχει φάει τα νύχια του με τη διαβόητη συνθήκη. Ποντάρει ότι θα βγει κερδισμένος με την επαναδιαπραγμάτευσή της? Να του θυμίσουν οι σύμβουλοί του είναι το εδάφιο της συνθήκης που μιλάει για το κουρδικό, και παραπέμπει την διευθέτησή του σε επόμενα στάδια.
Οέο Ταγίπ, με διαλυμένο το Ιράκ και πολλούς Κούρδοι να τα έχουν τάτσι-μήτσι-κότσι με τους αμερικανοί, και το κουρδικό Ιράκ (και όχι μόνο) να είναι τίγκα στο πετρέλαιο, τι θα κερδίσει αν ανοίξει μια τέτοια συζήτηση? Γιατί άμα ανοίξει, θα ανοίξει και γι'αυτό. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#462091
cabala10 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
cabala10 έγραψε:πολλα μπραβο που αφησαν τον προεδρο να κανει εξωτερικη πολιτικη μπροστα σε ολο τον κοσμο για να φαει διαγαλαξιακη ταπα απο τον ερντογαν....

καλα αρχισαμε μνημονια μεχρι να σβησει ο ηλιος

Γι' αυτό εδώ μιλάς;
http://www.protothema.gr/greece/article ... proedriko/

Έχω πέσει κάτω από τα γέλια με τα σχόλια, κάποιοι λένε πως χάνουμε την Θράκη μετά από αυτό! :s_wacko :s_hang

cabala10, μην ανησυχείς ρε συ, δεν θα γίνει τίποτε, ο Ερντογάν λέει τις ανοησίες του για τα δικά του χάπατα.
:s_biggrin

Το λέω για να σε καθησυχάσω, να κοιμηθείς σαν άνθρωπος! :s_crazy :s_thumbsup

σε ζωντανη συνδεση να τρως φαπα μεγατωνων μεσα στο σπιτι σου τι αλλο να γινει? ο ερντογαν εχει αρχιδια αυτο και μονο


Yolo Cabala. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By pik.
#462144
Anonymous Founder έγραψε:Δεν ξέρω αν το λες ειρωνικά ή σοβαρά, πάντως με το υπάρχον πολιτικό σκηνικό, μπορώ να συμφωνήσω απόλυτα στο:
pik. έγραψε:Αφου στο τελος μαλλον οποιος και να βγει ᾽᾽αυτο που ειναι να γινει θα γινει και δεν μπορει να μην γινει.᾽᾽ :)

Για τα υπόλοιπα, εγώ πίνω καφέ και με αυτούς που μου την λένε, δεν έχω θέμα κανένα. Ούτε κρατάω και κακίες (εκτός από 1-2 περιπτωσάρες που έχουν πάρει πόδι από εδώ μέσα γιατί ήταν αλήτες, με κανέναν άλλο δεν θα είχα ποτέ πρόβλημα, όσο και να διαφωνώ μαζί του.)

1.οχι HF κανονικα και σοβαρα το ελεγα. :)
2. ουτε εγω εξαλλου και να διαφωνουμε 200χρονια σαμπως θα αλλαξει κατι ; :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#462156
Hellenic tifosi έγραψε:Εγω δεν κατάλαβα καθόλου το νόημα των ποστ για το πόθεν έσχες...

Mα το είπα πιο πίσω:
Anonymous Founder έγραψε:Καμία σχέση βασικά. Είπα να γράψω ένα χιουμοριστικό κειμενάκι όταν διάβασα το "σύζυγος" με εισαγωγικά.

Μπορεί απλώς να ήταν αποτυχημένο το χιούμορ μου: η... βάση ήταν πως γίνεται ένας τέτοιος αποτυχημένος από περιουσιακά στοιχεία να μας κυβερνάει...
:oops:
Και μετά θυμήθηκα τον Πανούλη, που είναι σούπερ πετυχημένος (επειδή κόπιασε πολύ στην ζωή του κι αυτός, όπως ο Κυριάκος! :rtfm: )

Αν δεν ήταν αστείο, συγνώμη, δεν είμαι και ο καλύτερος στην πιάτσα, απολογούμαι. :s_blush
Άβαταρ μέλους
By foniko_sou_vla_ki
#462159
Anonymous Founder έγραψε:Συνειδητό είναι: δεν γουστάρω να μου ξαναπεί κανένας πως φταίει η δική μου ψήφος (και όχι η δική του) για κάτι.

Είσαι Έλληνας. Ο Έλληνας δεν ευθύνεται για τίποτα.
Είτε σαν απλος πολίτης, είτε σαν πρωθυπουργός.
Η ψήφος του ζητείται κάθε 4 (περίπου, ας πούμε) χρόνια, απλά για να νομίζει. Ό,τι θέλει.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#462219
Anonymous Founder έγραψε:
Hellenic tifosi έγραψε:Εγω δεν κατάλαβα καθόλου το νόημα των ποστ για το πόθεν έσχες...

Mα το είπα πιο πίσω:
Anonymous Founder έγραψε:Καμία σχέση βασικά. Είπα να γράψω ένα χιουμοριστικό κειμενάκι όταν διάβασα το "σύζυγος" με εισαγωγικά.

Μπορεί απλώς να ήταν αποτυχημένο το χιούμορ μου: η... βάση ήταν πως γίνεται ένας τέτοιος αποτυχημένος από περιουσιακά στοιχεία να μας κυβερνάει...
:oops:
Και μετά θυμήθηκα τον Πανούλη, που είναι σούπερ πετυχημένος (επειδή κόπιασε πολύ στην ζωή του κι αυτός, όπως ο Κυριάκος! :rtfm: )

Αν δεν ήταν αστείο, συγνώμη, δεν είμαι και ο καλύτερος στην πιάτσα, απολογούμαι. :s_blush


To σύζυγος δεν ηταν γραμμένο σε εισαγωγικά στο πρωτογενές κείμενο. Αναγράφεται ως σύντροφος πρωτογενώς στο άρθρο (και σωστά), και απλά αναφέρει ότι στη δήλωση αναφέρεται ως "σύζυγος".

Θέλω να πω, δε νομίζω ότι υπήρχε κάτι ειρωνικό στο άρθρο.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#462252 Στις επόμενες εκλογές οι "αριστεροί" θα ψηφίσουν Κούλη μήπως και ξαναμεγαλώσει το κράτος και οι "δεξιοί" Αλέξη για να ιδιωτικοποιηθούν και τα σχολεία...

Χρησιμοποίησα "" γιατί οι πολιτικές ιδέες δεν είναι και τόσο σχετικές με τους ψηφοφόρους... Ας μην πούμε για τις πράξεις...

Στην Ελλάδα το πιο επιτυχημένο επάγγελμα θα έπρεπε να ήταν του ψυχιάτρου...