Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#462052 Άλλο λέω, από μας εδώ, ποιος λέει ότι μόνον οι ΑΠΛΥΤΟΙ έβαλαν τόσους φόρους?

Έτσι όπως το έγραψες είναι σαν να αφήνεις να εννοηθεί ότι κάποιος από εδώ ισχυρίζεται κάτι τέτοιο. Γι' αυτό ρωτάω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#462055 Από εδώ μέσα, δεν θυμάμαι και δεν έχει σημασία. Τι νόημα έχει ; :hmmm:
Αυτή είναι η άποψη που διακινείται από την πλειοψηφία των ΜΜΕ πάντως, το ποιος το δέχεται και το υποστηρίζει από τα μέλη του φόρουμ, γιατί να έχει ιδιαίτερη σημασία;
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#462060 Και γιατί να έχει σημασία τι διακινούν τα ΜΜΕ?

Επειδή μία τέτοια αντίληψη είναι είναι εντελώς καθυστερημένη και ευτυχώς δεν την έχω εντοπίσει από κάποιον εδώ μέσα, γι' αυτό μου έκανε εντύπωση η αναφορά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#462063 Συγνώμη, κάτι δεν κατάλαβα μάλλον: πού ακριβώς διαφωνείς; Στο άρθρο αυτό καθαυτό;
Δεν θυμάμαι να έγραψα εγώ ποτέ πως το άρθρο απευθύνεται σε κάποιον από εδώ μέσα συγκεκριμένα.
Αν κατάλαβες αυτό, δεν νομίζω πως φταίει το κείμενό μου. Αν πάλι θεωρείς το αντίθετο, νομίζω πως οι εξηγήσεις μου θα πρέπει να σε κάλυψαν.
Τα άρθρα από άλλες πηγές που δημοσιεύονται σε διάφορα θέματα εδώ μέσα, δεν είναι υποχρεωτικό να έχουν αναφορές σε κάποιους εκ των φορουμιτών, δεν το έχω ξανακούσει αυτό για να πω την αλήθεια.
:s_dunno
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#462066 Ανεβάζεις ένα άρθρο, κάνεις μία πολύ συγκεκριμένη τοποθέτηση επ' αυτού (έως και ερμηνεία), τονίζοντας ότι με κάτι συμφωνεί αυτό το άρθρο. Δυο λόγοι μπορεί να υπάρχουν: ή το ανεβάζεις ως "απάντηση" σε κάποιον (-ους) εδώ μέσα ώστε να υποστηρίξεις την (αντίθετη με αυτούς) άποψή σου ή απλά κάνεις μικροπολιτική (επιπέδου Μανόσκυ).

Το πρώτο είναι δεκτό στα πλαίσια του διαλόγου. Το δεύτερο είναι ολίγον τι χαζό. Τι από τα δύο συμβαίνει?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#462079 :dizzy:
Κοίτα, το άρθρο του capital.gr κάνει την μικροπολιτική, και όχι εγώ.
Το διάβασα, και έψαξα να δω τι γινόταν πριν, από τα στοιχεία της Eurostat. Κάποιους μπορεί να τους ενδιαφέρει, κάποιους όχι.
Τα στοιχεία της Eurostat ΔΕΝ ΕΠΙΔΕΧΟΝΤΑΙ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ: εκεί είναι και αυτό που λέω, είναι αυτό που λέει η Eurostat: H ετήσια επιβάρυνση σε φόρους ως ποσοστό του ΑΕΠ ξεκινάει το 2009 και είναι παρόμοια (άλλοτε 1% και άλλοτε 2%) σε ΟΛΗ την διάρκεια.
Ποια είναι λοιπόν η ερμηνεία; Το ότι είναι παρόμοια η επιβάρυνση; :dizzy:

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σε χαλάει σε όλο αυτό, από πότε κάποιος εδώ μέσα ποστάρει για να απαντήσει σε κάποιον απαραίτητα; Αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα.
Δεν προκύπτει από πουθενά αυτή η... υποχρέωση, ο καθένας ποστάρει ό,τι του φαίνεται ενδιαφέρον.

Επίτρεψέ μου τώρα να ρωτήσω: ερμηνεύεις εσύ διαφορετικά τα στοιχεία της Eurostat; Διαφωνείς κάπου με την πηγή, με το συμπέρασμα; Τι ακριβώς σε χαλάει, γιατί δεν το έχω πιάσει...
:vava:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#462083
Anonymous Founder έγραψε:
Άρα, επειδή από φόρους δεν θα έρθουν πολλά λεφτά, τα υπόλοιπα θα αρχίζουν να κόβονται από δαπάνες κάθε μορφής. Μία τέτοια περίπτωση είναι αυτό για τους δασκάλους, με στόχο λιγότερους αναπληρωτές.
Σύντομα θα έρθουν και άλλες.


Καιρός ήταν! Επιτέλους! Γιατί τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο...

Για 2ο συνεχόμενο 3μηνο το ΑΕΠ δείχνει να σαλεύει... Αυτή η κατάσταση δεν μπορεί να συνεχιστεί, πρέπει ΑΜΕΣΑ να γίνουν περικοπές δαπανών! :rtfm: για να σταματήσει αυτή η αθλιότητα! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#462086 O Τσιπρας υποσχεθηκε να μειωσει τους φορους (κυριως το ΕΝΦΙΑ που ειναι μεγαλο κομματι απο την επιβαρυνση) που το 2014 οπως εβαλες ειναι στο 39% του ΑΕΠ, και αντι αυτου τους αυξανει ακομα περισσοτερο στο 42% του ΑΕΠ (και συγκεντρωτικα σε συγκεκριμενες κατηγοριες οπως ελευθ επαγγελματιες τους ξεσκιζει)...περα απο το χαος που δημιουργει με τον Βαρουφακη το 2015 και τα χρηματα που χανονται εκεινη την χρονια και βεβαια θα πρεπει να αυξησει παραπανω τους φορους για να τα αναπληρωσει.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#462087
Anonymous Founder έγραψε::dizzy:
Κοίτα, το άρθρο του capital.gr κάνει την μικροπολιτική, και όχι εγώ.
Το διάβασα, και έψαξα να δω τι γινόταν πριν, από τα στοιχεία της Eurostat. Κάποιους μπορεί να τους ενδιαφέρει, κάποιους όχι.
Τα στοιχεία της Eurostat ΔΕΝ ΕΠΙΔΕΧΟΝΤΑΙ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ: εκεί είναι και αυτό που λέω, είναι αυτό που λέει η Eurostat: H ετήσια επιβάρυνση σε φόρους ως ποσοστό του ΑΕΠ ξεκινάει το 2009 και είναι παρόμοια (άλλοτε 1% και άλλοτε 2%) σε ΟΛΗ την διάρκεια.
Ποια είναι λοιπόν η ερμηνεία; Το ότι είναι παρόμοια η επιβάρυνση; :dizzy:

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σε χαλάει σε όλο αυτό, από πότε κάποιος εδώ μέσα ποστάρει για να απαντήσει σε κάποιον απαραίτητα; Αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα.
Δεν προκύπτει από πουθενά αυτή η... υποχρέωση, ο καθένας ποστάρει ό,τι του φαίνεται ενδιαφέρον.

Επίτρεψέ μου τώρα να ρωτήσω: ερμηνεύεις εσύ διαφορετικά τα στοιχεία της Eurostat; Διαφωνείς κάπου με την πηγή, με το συμπέρασμα; Τι ακριβώς σε χαλάει, γιατί δεν το έχω πιάσει...
:vava:

Δε με κατάλαβες. Ίσως εγώ δεν το εξηγώ καλά. Αν απλά έβαλες για ενημερωτικούς σκοπούς ένα άρθρο τότε εννοείται πολύ καλά έκανες. Εγώ εντόπισα, όπως και σε άλλα ποστ αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης, ένα "ορίστε χαζούληδες, σας τα λεγα εγώ, αντίθετα με ότι λέτε δεν βάζουν ΜΟΝΟ οι ΑΠΛΥΤΟΙ τόσους φόρους". Οπότε αυτομάτως έψαξα να βρω ποιοι είναι αυτοί οι χαζούληδες που τους όφειλες τέτοια "αποδεικτικά στοιχεία". Τέσπα just sayin'...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#462090 @markvag
Μα θα γίνουν περικοπές δαπανών το 2019 για τους συνταξιούχους! :rtfm:
Για το 18' δεν έχω υπόψιν κάτι, αλλά όλο και κάτι θα γίνει, όντως, απαράδεκτο να πάνε όλα καλά έστω και για λίγο! :svivhaha:

ΥΓ:Είναι όντως σπάνιο για την ελληνική οικονομία , έστω για 1 εξάμηνο να έχει όλα τα καλά:
-Μείωση ανεργίας
-Θετικό (αλλά χαμηλό) πληθωρισμό
-Αύξηση ΑΕΠ
-Θετικό ισοζύγιο πληρωμών
-Πλεόνασμα προϋπολογισμού

Προφανώς, δεν πρόκειται να κρατήσει πολύ αυτό, εκτός αν γίνει κάνα θαύμα και ρυθμίσουν το χρέος. Αν δεν το ρυθμίσουν, το 2019 το αργότερο θα έχουμε πάλι μέτρα (και δεν εννοώ μόνον την μείωση των συντάξεων).
Αν πάλι οι δανειστές λογικευτούν, μπορεί να δούμε άσπρη μέρα... Σ' αυτό, ρόλο θα παίξει ο ESM. Είναι φανερό πάντως πως με τον Σόιμπλε εκτός , μπορεί να υπάρξει κάποια αλλαγή, αν υπάρχει ισχυρή κυβέρνηση στην Γερμανία.
:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#462094 O ηταφί σχεδόν έχει προσηλυτιστεί βλέπω... ρεσάλτο στο νεοφιλελέ στρατόπεδο θα κάνει σε λίγο. :lol:

Πιές. Τζι, ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ από τον τραμπάλα. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#462097
GTS έγραψε:O Τσιπρας υποσχεθηκε να μειωσει τους φορους (κυριως το ΕΝΦΙΑ που ειναι μεγαλο κομματι απο την επιβαρυνση) που το 2014 οπως εβαλες ειναι στο 39% του ΑΕΠ, και αντι αυτου τους αυξανει ακομα περισσοτερο στο 42% του ΑΕΠ (και συγκεντρωτικα σε συγκεκριμενες κατηγοριες οπως ελευθ επαγγελματιες τους ξεσκιζει)...περα απο το χαος που δημιουργει με τον Βαρουφακη το 2015 και τα χρηματα που χανονται εκεινη την χρονια και βεβαια θα πρεπει να αυξησει παραπανω τους φορους για να τα αναπληρωσει.

Τα στοιχεία είναι σαφέστατα όμως: ο Τσίπρας μας ξέσκισε αντίστοιχα με τους υπόλοιπους στους φόρους. Το άρθρο λέει πως η επιβάρυνση επί ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ σε φόρους είναι μεγαλύτερη, αλλά στην ουσία είναι αντίστοιχη. Και είναι αντίστοιχη, γιατί το πρόγραμμα είναι σταθερό, ο Σόιμπλε το είχε πει όχι εγώ: το πρόγραμμα θα ακολουθηθεί όποια κυβέρνηση και να έχει η Ελλάδα.

Καμία αντίρρηση για τις τεράστιες ευθύνες των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ, ειδικά για τα cc είναι όλη δική τους. Το ότι χρειάστηκαν παραπάνω φόρους λόγω αυτών, δεν είμαι σίγουρος όμως. Σίγουρα χάθηκαν λόγω των cc βουνά με λεφτά για το Δημόσιο, αφού απώλεσε τις μετοχές των τραπεζών με την ανακεφαλαιοποίηση και επιπλέον έκανε την ζωή όλων πιο δύσκολη, από την άλλη η ευρεία χρήση καρτών και ο περιορισμός του μαύρου χρήματος, μάλλον ισοσκέλισε τις απώλειες στα έσοδα.

Ποιο σημαντικό απ' όλα πάντως δεν είναι το ότι παρέμεινε ο ΕΝΦΙΑ, αλλά το ότι παρέμεινε ο βασικός μισθός χαμηλά... :lipsealed:
Το Σεπτέμβρη του 2015 πάντως ο ΣΥΡΙΖΑ δεν υποσχέθηκε τίποτε άλλο παρά μνημόνιο... Ούτε μειώσεις φόρων, ούτε τίποτε. Μόνον ξύλο.
:lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#462098 Φαγωθηκατε με τις αυξησεις στου φορους.

Οριστε ΚΑΙ μειωσεις!

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=921095

Αντιγραφω:
Για τις νέες άδειες οι φορολογικοί συντελεστές θα είναι τέσσερις: για μικτά κέρδη GGR έως 100 εκατ. ο συντελεστής θα είναι 20%, για μικτά κέρδη από 100 – 200 εκατ ο συντελεστής υποχωρεί στο 15%, για GGR από 200 εκατ. έως 500 εκατ. ο φορολογικός συντελεστής θα πέφτει στο 12% και για GGR άνω των 500 εκατ ο συντελεστής θα είναι μόνο 8%.