Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#461548
Scotch έγραψε:Βλέπουμε καμιά διαφορά μεταξύ αυτών των δύο nuc (εκτός της τιμής :ninja: );
link 1
link 2 :hmmm:



Καποια |λογοκρισία| εχουν κανει στο site, γιατι το μοντελο ειναι το ιδιο...
Εκτος κ αν το ενα απο τα δυο ερχεται με intel optane δισκο
Υπ οψιν, οι i7-7567u ειναι 2 cores-4 threads
Επισης, θες μνυμες, SSD και περιφερειακα για να δουλεψει
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#461550
dimviii έγραψε:ειχα πρόβλημα με το λενοβο 100 λαπτοπ,σχεδον από καινουριο.
Δεν εκανε καλη επαφη το βυσμα του φορτιστη πανω στο λαπτοπ.Το πρόβλημα ηταν από την μερια του υπολογιστη
Χειροτερευε με τον καιρο,μεχρι που χθες το βραδυ πριν φυγω για ταξιδι, δεν φορτιζε καθολου.Κλασσικα όλα χαλανε όταν δεν πρεπει.Ετοιμος να το κανω χαρτοπολεμο ημανε. :x
Ρωτώντας στο ξενοδοχειο για καποιον να επισκευαζει λαπτοπ,με στελνουν σε ένα κατάστημα στο Ηρακλειο ''Norton''
Το πηγα κατά τις 9 το πρωι,κλαφτηκα καιλιγο,παιδια είναι εργαλειο δουλειας,το εφτιαξαν με 30 ευρω και το απογευμα πηγα και το πηρα.Εξυπηρετικοτατοι και φθηνοι νομιζω.
Καποιοι αλλοι ηθελαν να αλλαξουν την πλακετα ολοκληρη,''γιατι αυτό που εχει σπασει,κουμπωνει πανω στη μητρικη'' μου ελεγαν.
Ο τυπος μου το ειπε στο τηλεφωνο,οτι μπορει να το φτιαξει πολύ καλυτερα από το εργοστασιακο,αλλα δεν θα εχει ωραιο αισθητικο αποτέλεσμα.Εξεχει από τον υπολογιστη ένα βυσμα για 3-4 χιλιοστα,και μου αλλαξε και το βυσμα στον φορτιστη.
Δεν με ενοχλεί καθολου,να πω την αληθεια.
Για εγγυηση επρεπε να το στειλω στην λενοβο ,και θα επαιρνε πανω από μια εβδομαδα μου ειχαν πει.
Ελπιζω να μην ξανασχοληθω,στο κουμπωμα φαινεται στιβαρο παντως.
Μπραβο στο συντεκνο που με εξυπηρετησε,οταν στην κοσμοντατα που το αγορασα,και πηγα μεσα σε 20 μερες από την αγορα να αναφερω το πρόβλημα,μου ειπαν ότι το χαλασα εγω.


Για θεματα εγγυησης ΔΕΝ μπλεκεις ΠΟΤΕ με το καταστημα και μιλας απευθειας με τον αντιπροσωπο ή την ιδια εταιρεια μεσω "contact info" ή social media
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#461563 Προφανώς δεν είχε ο άνθρωπος άμεσα διαθέσιμο dc jack για το Lenovo και έβαλε κάποιο άλλο που ταίριαζε.
Το πιο σωστό βέβαια θα ήταν να το είχες πάει σε κάποιον τεχνικό πριν φτάσει στο σημείο να μην φορτίζει καθόλου, ώστε να έμπαινε το δικό του βύσμα πάνω και να μην γινόταν πατέντες.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#461565
Wagner669 έγραψε:Καποια |λογοκρισία| εχουν κανει στο site, γιατι το μοντελο ειναι το ιδιο...
Εκτος κ αν το ενα απο τα δυο ερχεται με intel optane δισκο
Υπ οψιν, οι i7-7567u ειναι 2 cores-4 threads
Επισης, θες μνυμες, SSD και περιφερειακα για να δουλεψει

Νομίζω ότι σε nuc είναι ό,τι καλύτερο μπορώ να πάρω. Ή όχι; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#461693
Scotch έγραψε:
Wagner669 έγραψε:Καποια |λογοκρισία| εχουν κανει στο site, γιατι το μοντελο ειναι το ιδιο...
Εκτος κ αν το ενα απο τα δυο ερχεται με intel optane δισκο
Υπ οψιν, οι i7-7567u ειναι 2 cores-4 threads
Επισης, θες μνυμες, SSD και περιφερειακα για να δουλεψει

Νομίζω ότι σε nuc είναι ό,τι καλύτερο μπορώ να πάρω. Ή όχι; :hmmm:


Τεχνικα, το καλυτερο που μπορεις να παρεις σε NUC ειναι το NUC6i7KYK με i7-6770HQ (4-cores/8-threads) αλλα πραγματικα ειναι ΠΟΛΛΑ τα λεφτα που ζητανε για τους i7 σε σχεση με αυτο που προσφερουν. Ειναι καθαρα για "media consumption" και αν του ζητησεις να κανει ταυτοχρονα θα απογοητευτεις.

Με τα ιδια λεφτα, παιρνεις μικρο κουτι, μικρη mobo, καρτα γραφικων και χτιζεις πολυ καλυτερο συστημα, σε λιγο μεγαλυτερες διαστασεις
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#462065 Καμία αξιόλογη έτοιμη και επώνυμη λύση υπάρχει;

Meanwhile, χτύπησα κι ένα σιμπιζάκι για το σπίτι:
Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#462268
Scotch έγραψε:Καμία αξιόλογη έτοιμη και επώνυμη λύση υπάρχει;


εννοεις ετοιμο mini συστημα ;;;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#462274 Ναι, σ' αυτήν την κατηγορία:
Wagner669 έγραψε:Με τα ιδια λεφτα, παιρνεις μικρο κουτι, μικρη mobo, καρτα γραφικων και χτιζεις πολυ καλυτερο συστημα, σε λιγο μεγαλυτερες διαστασεις


< >
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#462282
Scotch έγραψε:Ναι, σ' αυτήν την κατηγορία:
Wagner669 έγραψε:Με τα ιδια λεφτα, παιρνεις μικρο κουτι, μικρη mobo, καρτα γραφικων και χτιζεις πολυ καλυτερο συστημα, σε λιγο μεγαλυτερες διαστασεις


< >

https://www.skroutz.gr/s/11139196/AMD-R ... ryzen+1400
https://www.skroutz.gr/s/11820928/Asrock-A320M-DGS.html
x2 https://www.skroutz.gr/s/11170617/Cruci ... 6BFSB.html
https://www.skroutz.gr/s/12174990/MSI-R ... 4G-OC.html
και ενα future proof Κουτι για μελλοντικα oc αν και οποτε το κανεις https://www.skroutz.gr/s/5500378/Corsai ... r-240.html
Άβαταρ μέλους
By gakost
#462353 Νομίζω στο είχα ξαναπεί όταν κοιτούσες για υπολογιστή και με άκουσες για το NUC. Πάρε επώνυμη λύση και άσε τις συνθέσεις για να έχεις υποστήριξη. Ναι δεν είναι η φθηνότερη επίλογή αλλά η τιμή είναι μια παράμετρος για την επιλογή σου.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#462358 Είχες και έχεις δίκιο. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το nuc (χωρίς ωστόσο να έχω δει στην πράξη πώς θα δούλευα μ' ένα pc σαν αυτό που προτείνει ο cabala) γι αυτό και μάλλον προς αυτό θα πάω. Ένα χρόνο τώρα απλά απολαμβάνω την απροβλημάτιστη χρήση του (κάτι που δεν έγινε ούτε λεπτό με ένα που είχα φτιάξει).

Αυτό που με προβληματίζει με το iMac που έχω τώρα (και του οποίου το ρόλο σκέφτομαι να υποβαθμίσω, αντικαθιστώντας το με το nuc) είναι ότι δείχνει να ζορίζεται παρά τα 16gb της RAM του. Αλλά χρόνο να το ψάξω δεν έχω, οπότε ... :(
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#462372 το custom pc δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο να έχει προβλήματα σε σχέση με ένα έτοιμο

και τα έτοιμα τυχαία custom πράγματα είναι στη πραγματικότητα
Άβαταρ μέλους
By corsair
#462377
QsisVTS έγραψε:και τα έτοιμα τυχαία custom πράγματα είναι στη πραγματικότητα


Ερρμμμ αλλο HP ετοιμο και αλλο Turbo-X ετοιμο. Υπάρχουν αρκετες διαφορές.

Παντως τα προβληματα στα custom θα ελεγα πως εντοπιζονται οταν ο χρήστης αρχιζει να ζητά ψαγμένα πράγματα (τραγικο παραδειγμα ο geakos)
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#462382 τι να σου πω, πάντα ό,τι και αν ένωνα δούλευε και δούλευε σταθερά και αν κάτι είχε πρόβλημα το έφτιαχνα ή το άλλαζα και μόνος, σε ένα all in one πχ που θες μάστορα έχεις τελειώσει

απλά αν κάνεις κάτι μόνος σου υπάρχουν κάποια μοιραία λάθη που μπορεί να συμβούν οκ, αλλά αν δεν τα κάνεις αυτά δεν παίζει θέμα

ο geakos δεν είναι το πρόβλημά του ότι θέλει extreme hw, αλλά το ότι δεν κάθεται να μάθει να κάνει πράγματα μόνος του και περιμένει άλλον να βάλει χέρι στο pc του και αυτό φυσικά είναι λαχείο..να έχεις πράγματα χιλιαρίκων και να στα αγγίζει ένας μη επαγγελματίας (που και ο επαγγελματίας δηλαδή μπορεί να είναι επικίνδυνος). μάθε τουλάχιστον να το κάνεις μόνος σου να έχεις και την ευθύνη των χρημάτων που ξοδεύεις

τουλάχιστον αυτά είναι απλά πραγματάκια να τα μάθεις να τα κάνεις μόνος σου, όπως κάποια βασικά ηλεκτρικά ή υδραυλικά , άλλοι που έχουν που έχουν πιο εξειδικευμένες γνώσεις το κάνουν και σε άλλα πράγματα πχ αυτοκίνητα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#462388 Άσχετο. Αυτό το laptop πώς το βλέπουμε; Για δουλειά γραφείου (= επεξεργασία απαιτητικών excelόφυλλων που μπορεί να φτάσουν και τα 150mb και τις 800.000 γραμμές). Θα είναι καλύτερα τα πράγματα σε σχέση π.χ. με αυτό το vaio;
Μου αρέσουν τα κάτωθι χαρακτηριστικά του:
- full HD (1920X1080), είναι ακριβώς όσο θέλω
- 1,9kg (μια χαρά)
- SSD (512 θα ήταν καλύτερα, αλλά αλλάζει κάποια στιγμή)
- Windows 10 (τα home βέβαια είναι... ελπίζω να μην έχουν σοβαρούς περιορισμούς)
- Λογική τιμή

Η μνήμη είναι μικρή, αλλά με μικρό κόστος φαντάζομαι επεκτείνεται.