Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#460947
xeno έγραψε:Στον από 5ετίας laptop μου (sony vaio: Model VPCSE2F1E , system memory 4,00 GB RAM , 64-bit operating system , processor cores 2 ) ο επεξεργαστής συχνά πυκνά ακούγεται να δουλεύει στο full και μάλλον μπαίνει σε λειτουργία και το ανεμιστηράκι, σαν να τρέχει κάποιο βαρύ πρόγραμμα χωρίς όμως να υπάρχει κάτι εμφανές σε λειτουργία. Υπάρχει κάποιο διαγνωστικό εργαλείο ή τί μπορώ να κάνω για να σταματήσει ο σαματάς; (δεν παίζει να αλλάξω laptop!!!)


Συμφωνα με τον κατασκευαστη παιρνει μεχρι 8GB RAM DDR3 SDRAM
Αν εχει εγκατεστημενη 1x4GB εισαι κομπλε, γιατι πας παιρνεις αλλο ενα ντιμακι, αλλιως πας για 2x4GB
Επισης, εχει HDD 5400RPM , οποτε και τον πιο αργο SSD να βαλεις... Παλι θα πεταει

Κατα τα αλλα, οταν αρχιζει και τα παιζει δες:
μηπως τρεχει καποιο απο τα μαλακισμενα microsoft services
μηπως θελει αλλαγη θερμοαγωγιμη και καθαρισμο η ψυκτρα
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#460949
skous έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
Scotch έγραψε:Μακάρι να μπορούσα κι εγώ να βάλω ssd στο iMac, χωρίς να πρέπει να δώσω όσο στοιχίζει ένας καινούργιος υπολογιστής :sorry:

τι μακ εχεις;;;;
ολα παιρνουν χωρις προβλημα ολους τους SSD
Εχω βαλει Samsung σε imac, macmini, macbook, macbook pro και αυτο το γαμιδι-mac που ειναι μονο οθονη και δεν ειχαν προβληματα. Απλα καποια ηθελαν ενα "thermal sensor"


Αυτό το γαμίδι είναι imac :)
< >


:lol: :lol: :lol:
I know!!!
Αλλα ειναι γαμιδι να το λυσεις, γαμιδι να το φτιαξεις και γαμιδι να το ξαναμαζεψεις...
Οποτε.... γαμιδι-mac

Υ.Γ. Να ναι καλα το ifixit.com
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#460953 iMac έχω (αυτόν). Στην iSystem κάποια στιγμή που είχα ρωτήσει ήθελαν 120 μόνο για την εργασία (βλέποντας τη διαδικασία στο youtube, δεν τολμώ να το κάνω μόνος). Δεν ξέρω αν θα δω και ιδιαίτερη διαφορά, εκεί που το χρειάζομαι πραγματικά (excel), που να δικαιολογεί το πρόσθετο κόστος.

Νομίζω εδώ είμαι.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#460959
Scotch έγραψε:iMac έχω (αυτόν). Στην iSystem κάποια στιγμή που είχα ρωτήσει ήθελαν 120 μόνο για την εργασία (βλέποντας τη διαδικασία στο youtube, δεν τολμώ να το κάνω μόνος). Δεν ξέρω αν θα δω και ιδιαίτερη διαφορά, εκεί που το χρειάζομαι πραγματικά (excel), που να δικαιολογεί το πρόσθετο κόστος.

Νομίζω εδώ είμαι.


Εκει εισαι.... Στη κατηγορια γαμιδι-mac που ανεφερα προηγουμένως...
Αν το αποφασισεις... Καλο κουραγιο!


Παντως να ξερεις οτι παιρνει intel-i7 (socket 1156) , 16GB RAM (2 x8GB σιγουρα, αν και νομιζω οτι παει μεχρι τα 32GB με 2x16GB) και μπορεις να βαλεις δυο δισκους, οπου ο δευτερος θα μπει στη θεση του magical-optical-drive ή οπως το αποκαλει η Apple
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#460963 Μόνος δεν το τολμώ με τίποτα.
Μνήμη έχω 16gb (2x8gb), δεν ξέρω αν αξίζει να αλλάξω επεξεργαστή. Πάντως στο nuc δουλεύω πολύ πιο άνετα και σκέφτομαι μήπως πάρω ένα και για το σπίτι, και να αφήσω το iMac για πιο light καταστάσεις. Εναλλακτικά θα μπορούσα, με μικρότερο κόστος, να βάλω ssd και i7 στο iMac, που από οθόνη είναι μια χαρά. Θα φτάσει όμως σε επιδόσεις το nuc;

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#460966
corsair έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Τελικά μάλλον καταλήγω και στο Xiaomi (εδώ μας χτύπησε η αφραγκιά... :( ). Το κρίμα στο λαιμό σου αν με κυνηγάνε ψυχοπαθείς δολοφόνοι


Απο μένα, whatever floats your boat, σιγουρα ομως δεν μπορω να σου εγγυηθω τιποτα για τον Giussepino. Αν δεις καποια μέρα καποιο λεον να σε ακολουθει.... :shifty:


Του ρίχνω και 92 άλογα. Νομίζω είμαι ΟΚ... :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#460969
Scotch έγραψε:Μόνος δεν το τολμώ με τίποτα.
Μνήμη έχω 16gb (2x8gb), δεν ξέρω αν αξίζει να αλλάξω επεξεργαστή. Πάντως στο nuc δουλεύω πολύ πιο άνετα και σκέφτομαι μήπως πάρω ένα και για το σπίτι, και να αφήσω το iMac για πιο light καταστάσεις. Εναλλακτικά θα μπορούσα, με μικρότερο κόστος, να βάλω ssd και i7 στο iMac, που από οθόνη είναι μια χαρά. Θα φτάσει όμως σε επιδόσεις το nuc;

< >


Κοιτα, οταν εκανα εγω την αναβαθμιση σε τετοιο, ειχα παρει ολα τα απαραιτητα εργαλεια, ανταπτορες, επεξεργαστη, δισκους και τα εκανα ολα μαζι. Απλα δεν μπορω να θυμηθω τι ειχα κανει με τις μνημες.

Λύθηκε, καθαριστηκε, μπηκε core-i7, 1x WD 3TB HDD 1x Samsung 512GB SSD (optical drive adapter) μπηκαν δυο ντιμακια RAM (δεν θυμαμαμι αν ηταν 2x8GB ή 2x 16GB) ξαναμαζευτηκε και δουλευε αψογα μεχρι φετος που μπηκε αγγελια και πηρε ο ιδιοκτητης του σοβαρο μηχανημα, το οποιο ειχα την ατυχια να στησω παλι εγω
Άβαταρ μέλους
By xeno
#461024 Σας ευχαριστώ πολύ όλους,
έβαλα το task manager αλλά δε δείχνει κάτι που να δικαιολογεί το "κάψιμο" . Θα τον πάω για καθάρισμα , αύξηση μνήμης (δυστυχώς έχει 2Χ2 GB ram, οπότε θα χρειαστεί αλλαγή όλη η μνήμη αν παίρνει τελικά 8) και τοποθέτηση ενός SSD.
Άβαταρ μέλους
By skous
#461047 Και εγώ σε τέτοι igamidi έκανα εγχείριση.
Δεν την βρήκα δύσκολη, εκτός από το να βρώ βεντούζα και μετά να βάλω το τζάμι χωρίς να πάρει σκόνη μέσα


< >
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#461060
xeno έγραψε:Σας ευχαριστώ πολύ όλους,
έβαλα το task manager αλλά δε δείχνει κάτι που να δικαιολογεί το "κάψιμο" . Θα τον πάω για καθάρισμα , αύξηση μνήμης (δυστυχώς έχει 2Χ2 GB ram, οπότε θα χρειαστεί αλλαγή όλη η μνήμη αν παίρνει τελικά 8) και τοποθέτηση ενός SSD.


Συμφωνα με τον κατασκευαστη παιρνει μεχρι 8GB RAM DDR3 SDRAM

skous έγραψε:Και εγώ σε τέτοι igamidi έκανα εγχείριση.
Δεν την βρήκα δύσκολη, εκτός από το να βρώ βεντούζα και μετά να βάλω το τζάμι χωρίς να πάρει σκόνη μέσα


< >


ελυσες τα logic-boards με τα τεσσερα τρισεκατομμυρια ribbon-cables;;;
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#461480
Scotch έγραψε:Βλέπουμε καμιά διαφορά μεταξύ αυτών των δύο nuc (εκτός της τιμής :ninja: );
link 1
link 2 :hmmm:

Μηπως να σκεφτεις και την λυση του pico atx/matx?...500 ευρω ειναι παρα πολλα για εναν intel με τετοια gpu
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#461488
cabala10 έγραψε:Μηπως να σκεφτεις και την λυση του pico atx/matx?...500 ευρω ειναι παρα πολλα για εναν intel με τετοια gpu

Tι εστί pico atx/matx; :oops:
Στο γραφείο πάντως το nuc πετάει (για τη δουλειά που το θέλω) και μέχρι στιγμής είναι 100% απροβλημάτιστο (σε αντίθεση με το custom pc που είχα φτιάξει παλιότερα και δεν δούλεψε ποτέ σωστά). Αν είναι κάτι αντίστοιχο με το nuc αυτό που γράφεις, ευχαρίστως να σκεφτώ κι αυτή τη λύση.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#461502
Scotch έγραψε:
cabala10 έγραψε:Μηπως να σκεφτεις και την λυση του pico atx/matx?...500 ευρω ειναι παρα πολλα για εναν intel με τετοια gpu

Tι εστί pico atx/matx; :oops:
Στο γραφείο πάντως το nuc πετάει (για τη δουλειά που το θέλω) και μέχρι στιγμής είναι 100% απροβλημάτιστο (σε αντίθεση με το custom pc που είχα φτιάξει παλιότερα και δεν δούλεψε ποτέ σωστά). Αν είναι κάτι αντίστοιχο με το nuc αυτό που γράφεις, ευχαρίστως να σκεφτώ κι αυτή τη λύση.

αμα ειναι για γραφειο οκ πασο αλλα αν ειναι για σπιτι γενικα ενα συστημα matx με ενα μικρο κουτακι και μια απλη καρτα γραφικων θα σου ερθει πολυ πιο φτηνα :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#461505 ειχα πρόβλημα με το λενοβο 100 λαπτοπ,σχεδον από καινουριο.
Δεν εκανε καλη επαφη το βυσμα του φορτιστη πανω στο λαπτοπ.Το πρόβλημα ηταν από την μερια του υπολογιστη
Χειροτερευε με τον καιρο,μεχρι που χθες το βραδυ πριν φυγω για ταξιδι, δεν φορτιζε καθολου.Κλασσικα όλα χαλανε όταν δεν πρεπει.Ετοιμος να το κανω χαρτοπολεμο ημανε. :x
Ρωτώντας στο ξενοδοχειο για καποιον να επισκευαζει λαπτοπ,με στελνουν σε ένα κατάστημα στο Ηρακλειο ''Norton''
Το πηγα κατά τις 9 το πρωι,κλαφτηκα καιλιγο,παιδια είναι εργαλειο δουλειας,το εφτιαξαν με 30 ευρω και το απογευμα πηγα και το πηρα.Εξυπηρετικοτατοι και φθηνοι νομιζω.
Καποιοι αλλοι ηθελαν να αλλαξουν την πλακετα ολοκληρη,''γιατι αυτό που εχει σπασει,κουμπωνει πανω στη μητρικη'' μου ελεγαν.
Ο τυπος μου το ειπε στο τηλεφωνο,οτι μπορει να το φτιαξει πολύ καλυτερα από το εργοστασιακο,αλλα δεν θα εχει ωραιο αισθητικο αποτέλεσμα.Εξεχει από τον υπολογιστη ένα βυσμα για 3-4 χιλιοστα,και μου αλλαξε και το βυσμα στον φορτιστη.
Δεν με ενοχλεί καθολου,να πω την αληθεια.
Για εγγυηση επρεπε να το στειλω στην λενοβο ,και θα επαιρνε πανω από μια εβδομαδα μου ειχαν πει.
Ελπιζω να μην ξανασχοληθω,στο κουμπωμα φαινεται στιβαρο παντως.
Μπραβο στο συντεκνο που με εξυπηρετησε,οταν στην κοσμοντατα που το αγορασα,και πηγα μεσα σε 20 μερες από την αγορα να αναφερω το πρόβλημα,μου ειπαν ότι το χαλασα εγω.