Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#456839
funkyreverend έγραψε:
Όχι, δεν είσαι ο μόνος.


Χαίρομαι... :lol:

Άρα να μη δίνω και πολύ σημασία... :ninja: :lol:

funkyreverend έγραψε:
Το 10σέλιδο βιογραφικό το διάβασα, το θέμα είναι τι μου έμεινε από αυτό. :lol:


:omg: ΗΡΩΑΣ! :metalo: :metalo:

Εγώ δεν υπήρχε περίπτωση ν' ασχοληθώ αν η θέση ήταν πιο κάτω από CEO... :lol:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#457006 Ο μόνος λόγος που τα διαβάζω κάτι μακρυνάρια είναι μπας και έχει κάτι που χρειάζομαι πολύ, π.χ. συγκεκριμένο πελάτη, συγκεκριμένη τεχνολογία κλπ.

Μια μέρα θα μαζέψω τις εμπειρίες μου και θα τις γράψω με το προσωπικό μου απάλευτο στυλ. "Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι ξεχωριστοί" θα λέγεται.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#457028
funkyreverend έγραψε:Μια μέρα θα μαζέψω τις εμπειρίες μου και θα τις γράψω με το προσωπικό μου απάλευτο στυλ. "Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι ξεχωριστοί" θα λέγεται.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#457498 Ήρθε χθες ο Μεγάλος από την Αθήνα και μας έδωσε out of the blue μια μικρή? παράταση. Κάποια προϊόντα θα καταργηθούν , κάποιοι θα φύγουν αλλά οι περισσότεροι μένουν. Ο λόγος θέλω να πιστεύω ήταν οτι ακόμη και τώρα που ξέραμε οτι θα κλείσουμε κάναμε (οι περισσότεροι) τη δουλειά μας όσο το δυνατόν καλύτερα χωρίς να δημιουργούμε προβλήματα ή να σαμποτάρουμε την εταιρεία.
Ποτέ , στα 15 χρόνια που δουλεύω εδώ, δεν εναντιωθήκαμε σε αποφάσεις της διοίκησης. Πρέπει να είναι κάποιος χαζός για να μην το εκτιμήσει.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#457549
mousatos έγραψε:Πρέπει να είναι κάποιος χαζός για να μην το εκτιμήσει.


Δυστυχώς οι περισσότεροι είναι, όπως λες, χαζοί. Εγώ θα τους αποκαλούσα μάλλον αχάριστους, αλλά δεν έχει σημασία. Μέχρι στιγμής δεν έχω δουλέψει κάπου που να αναγνωρίζεται η δουλειά και η εργατικότητα. Μάλλον ανεβάζεις τις προσδοκίες τους.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#457554
mousatos έγραψε:Ήρθε χθες ο Μεγάλος από την Αθήνα και μας έδωσε out of the blue μια μικρή? παράταση. Κάποια προϊόντα θα καταργηθούν , κάποιοι θα φύγουν αλλά οι περισσότεροι μένουν. Ο λόγος θέλω να πιστεύω ήταν οτι ακόμη και τώρα που ξέραμε οτι θα κλείσουμε κάναμε (οι περισσότεροι) τη δουλειά μας όσο το δυνατόν καλύτερα χωρίς να δημιουργούμε προβλήματα ή να σαμποτάρουμε την εταιρεία.
Ποτέ , στα 15 χρόνια που δουλεύω εδώ, δεν εναντιωθήκαμε σε αποφάσεις της διοίκησης. Πρέπει να είναι κάποιος χαζός για να μην το εκτιμήσει.

αποζημίωση θα παίξει; αυτό μετράει;

το γιατί το τρενάρει κάποιος μπορεί να γίνεται για ένα σωρό λόγων πέρα από την εκτίμηση των εργαζομένων
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#457558 Παίζει να το κάνουν για να μπορούν να κάνουν τις απολύσεις χωρίς να πέσουν πάνω στα όρια τα μηνιαία. Γενικώς, αποκλείω την περίπτωση να εκτίμησε κάποιος την... ησυχία. Αν βγαίνουν τα νουμεράκια καλώς, αλλιώς πούλο.
:vava:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#457559
xenos έγραψε:
mousatos έγραψε:Πρέπει να είναι κάποιος χαζός για να μην το εκτιμήσει.


Δυστυχώς οι περισσότεροι είναι, όπως λες, χαζοί. Εγώ θα τους αποκαλούσα μάλλον αχάριστους, αλλά δεν έχει σημασία. Μέχρι στιγμής δεν έχω δουλέψει κάπου που να αναγνωρίζεται η δουλειά και η εργατικότητα. Μάλλον ανεβάζεις τις προσδοκίες τους.

Γι' αυτό πάντα τακτική είναι το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με τη μικρότερη δυνατή προσπάθεια.Αραιά και που δίνεις το κάτι παραπάνω και φυσικά το πουλάς αναλόγως. Συνταγή επιτυχίας. Άσε τους άλλους να γεμίζουν γραφεία μέχρι αργά το βράδυ ώστε να φαίνονται γεμάτα ή τους άλλους που κρύβονται πίσω από τη δουλειά τους και περιμένουν να τους ανακαλύψει ο scouter της Barcelona για να πάρουν καμιά αυξησούλα ή καμία αναβάθμιση.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#457560
Deleted User 1 έγραψε:
xenos έγραψε:
mousatos έγραψε:Πρέπει να είναι κάποιος χαζός για να μην το εκτιμήσει.


Δυστυχώς οι περισσότεροι είναι, όπως λες, χαζοί. Εγώ θα τους αποκαλούσα μάλλον αχάριστους, αλλά δεν έχει σημασία. Μέχρι στιγμής δεν έχω δουλέψει κάπου που να αναγνωρίζεται η δουλειά και η εργατικότητα. Μάλλον ανεβάζεις τις προσδοκίες τους.

Γι' αυτό πάντα τακτική είναι το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με τη μικρότερη δυνατή προσπάθεια.Αραιά και που δίνεις το κάτι παραπάνω και φυσικά το πουλάς αναλόγως. Συνταγή επιτυχίας. Άσε τους άλλους να γεμίζουν γραφεία μέχρι αργά το βράδυ ώστε να φαίνονται γεμάτα ή τους άλλους που κρύβονται πίσω από τη δουλειά τους και περιμένουν να τους ανακαλύψει ο scouter της Barcelona για να πάρουν καμιά αυξησούλα ή καμία αναβάθμιση.



+1000000000000

σημασία έχει να έχουν οι decision makers καλή γνώμη για σένα χωρίς να δίνεις δικαιώματα στους υπόλοιπους.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#457571 Έχετε δίκιο. Εγώ γενικά δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος. Συνεχώς διαβάζω, ενημερώνομαι, προσπαθώ να βελτιώνω, να στήνω open source πράγματα για το γενικό καλό κλπ κλπ κλπ. Πρώτα απ όλα κανένας δεν μπορεί να αντιληφθεί τι κάνω και φυσικά κανένας δεν μπορεί να το εκτιμήσει αυτό. Ότι όλα δουλεύουν χωρίς down time, προφανώς είναι θέλημα θεού και όχι προσπάθεια και μόχθος ανθρώπου. :roll:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#457573 Και πολύ καλά κάνεις. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δημιουργούνται πολύ εύκολα απαιτήσεις και πράγματα που έχουν κόπο από πίσω τους γίνονται πολύ εύκολα αυτονόητα. Σε καμία περίπτωση δε θέλω το έξτρα να γίνεται αυτονόητο γιατί όταν το σταματήσεις θα σου ζητηθούν εξηγήσεις.

Προς θεού δε λέω ούτε να τεμπελιάζει κανείς, ούτε να παρασιτεί κατά των συναδέλφων. Κάθε άλλο. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευχαρίστηση στη δουλειά απ' το να βοηθήσεις και να παίξεις ομαδικά. Αλλά σε μεγάλους οργανισμούς πραγματικά η παραπάνω τακτική με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Σε πιο μικρά μαγαζιά που θέλει περισσότερο one man show, πιθανότητα να είναι αλλιώς τα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#457574 Aυτό που λέει ο Stefan, σε μια εταιρεία με 20-30 άτομα είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα από ότι σε μια με 200-600 άτομα.
Στις μεγάλες εταιρείες όταν κάθεται το ΔΣ με ένα excel και αποφασίζει ποιοι θα πάρουν αυξήσεις-προαγωγές-μπονους, με βάση την ιδέα που έχουν σχηματίσει αυτοί και ο διευθυντής προσωπικού για το εν λόγω άτομο, καταλαβαίνεις ότι οι λεπτομέρειες της καθημερινότητας σου δεν έχουν καμιά σημασία, σημασία έχει πως τους αντιμετώπισες στην μεταξύ σας επαφή ή πως αντιμετωπίζεις τους συναδέλφους σου. Αν δλδ υπάρχει η γενικότερη ιδέα ότι ο τάδε είναι έξυπνος και δουλευταράς στην εταιρεία καθάρισες.

Σε μικρές εταιρείες χρειάζεται να κάνεις το λεγόμενο extra mile για να ξεχωρίσεις γιατί όλα και όλοι φαίνονται περισσότερο καθημερινά.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#457595 Παράταση και μια δεύτερη ευκαιρία όπως είπε . Υπολογίζω να αντέξουμε 1-2 χρόνια κι έχει ο Θεός. Για παραπάνω , δύσκολα , οι μηχανές είναι παλιές.
Μέχρι τώρα η εταιρεία ήταν τυπική σε όλα της, μηδέν καθυστερήσεις και δεν έκανε μειώσεις σε μισθούς . Όχι ότι δεν το ήθελε βέβαια , απλά οι μηχανές αξίζουν(άξιζαν..) εκατομμύρια και χρειάζεται αρκετός χρόνος για να εκπαιδευτεί κάποιος σε αυτές , μήνες. Δεν θα ήταν εύκολο να αλλάξουν προσωπικό.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#457603 Σε εμάς το μεγαλύτερο κόστος είναι η ηλ.ενέργεια , έχω δει λογαριασμούς 160.000e , η πρώτη ύλη και τα μεταφορικά κόστη. Το μισθολογικό ήταν πριν από χρόνια στο 1,5-3% των εξόδων, δε θυμάμαι ακριβώς.