Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By foniko_sou_vla_ki
#457391
Anonymous Founder έγραψε:Έχεις δίκιο Panosss

Δεν ξέρω γιατί με έχετε συνδέσει με τον Πάνο αλλά κάνετε λάθος.

Εγώ παρέθεσα δυο γνώμες, η μία η δική σου που λέει πως μας επιβάλλανε τους φόρους οι Τροικανοί και η άλλη του Κύπριου Υπουργού Μεταφορών που λέει ότι η υψηλή φορολογία δεν επιβλήθηκε από την Τρόικα αλλά ήταν επιλογή της Ελληνικής κυβέρνησης.
Κι ο καθένας επιλέγει ποιον θα πιστέψει.

(να προσθέσω πως δεν είναι ο μόνος που το έχει πει και επίσης γιατί αυτή η υπερφορολόγηση δεν επιβλήθηκε και στην Ιρλανδία ή στην Κύπρο; Αλλά μόνο στην Ελλάδα; Που επίσης να προσθέσω, πριν μπούμε στα μνημόνια, τις καλές εποχές, την ίδια 'επιτυχημένη συνταγή', της υπερφορολόγησης, ακολουθούσε...)
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#457432
Αλλά ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙ! Θέλουμε ΚΙ ΑΛΛΗ Κύπρο. ΚΙ ΑΛΛΟ Ντομπροβόσκι.
Σας θέλω δυνατούς! Σας θέλω πρόστυχους! Θέλω να τα ποστάρετε τα ίδια και τα ίδια μέχρι ΟΛΟΙ να πουν "Ναι Panosss, η λύση ήταν να απολύσουμε ΔΥ για να είσαι χαρούμενος και ΝΑΙ EDDIE_147 η λύση ήταν αυτή που λες -δεν έχω καταλάβει τι διάβολο λες και μάλλον ούτε εσύ".


Δεν ξέρω τι παίρνεις αλλά έχει λήξει. :)
Υπήρχαν ένα κάρο πράγματα που μπορούσε να κάνει η Ελλάδα (άσχετα με απολύσεις ΔΥ) τα οποία δεν έγιναν για δυο λόγους:
- κομματορουσφετικά παιχνίδια
- ανικανότητα

Συνέχισε να αναπαράγεις την παραμύθα του Πίκου Απίκου στη Φρουτοπία και όταν τρως φάπα απ' την πραγματικότητα να τα ρίχνεις στις sinκυρίες.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#457462 Δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα πλυντήριο (Κύπρος) που έχει πρόβλημα με το moteur (τράπεζες) δεν είναι σημαντικό πρόβλημα και ήθελε απλά χάδια.

Για να μην πω για capital controls, έλλειψη ρευστότητας, μειώσεις μισθών κοκ σε μια χώρα που έχει ως βασικό προϊόν την παροχή υπηρεσιών και θα μπορούσε πανεύκολα να καταστραφεί με αυτά τα μέτρα. Τα διάφορα τυπακια όμως εδώ κατάφεραν και το μάζεψαν σε αντίθεση με αυτά στην Ελλάδα που πουλάνε φτηνή ιδεολογία, είτε αριστερή είτε δεξιά.

Όχι ότι είναι τέλεια τα πράγματα αλλά τα τελευταία 2 χρόνια πάνε ψιλόποπα

< >
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#457468 Μερικα στοιχεια για την Κυπρο (η εγχειρηση πετυχε , αλλα ο ασθενης ειναι σε κωμα) .

• ραγδαια ανοδος του ιδιωτικου χρεους και διπλασιασμος του δημοσιου χρεους
Βουνό το ιδιωτικό χρέος 121,2% (νοικοκυρια) και 144,2% (μη χρηματοοικονομικες επιχειρησεις) του ΑΕΠ

σήμερα σχεδόν το 50% του ιδιωτικού χρέους δεν εξυπηρετείται, παρόλο που μέρος του χρέους συμψηφίστηκε με καταθέσεις, όταν έγινε το bail-in το 2013.

• το ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών συνεχίζει να είναι αρνητκο

Η Κυπρος λειτουργουσε , κυριως , ως πλυντηριο-καθαριστηριο και φορολογικος παραδεισος. Το πλυντηριακι τους το κλεισανε (σε σημαντικο βαθμο) . Τους εμεινε ο φορολογικος παραδεισος.

Παντως θυμαμαι οτι καποια μελη του φορουμ (νταξει ο ενας εχει κανει sign off ) παρουσιαζαν την Κυπρο (στο αλλο φορουμ) ως υποδειγμα αναπτυξης μεχρι και κανα χρονο (ισως και λιγοτερο) πριν σκασει το τραπεζικο της συστημα.
Οποτε time will tell (που λενε και στο χωριο του παππου μου).
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#457475 Εγω δεν αναρωτιεμαι.

Απλα να το γραψω ξανα : Παντως θυμαμαι οτι καποια μελη του φορουμ (νταξει ο ενας εχει κανει sign off ) παρουσιαζαν την Κυπρο (στο αλλο φορουμ) ως υποδειγμα αναπτυξης μεχρι και κανα χρονο (ισως και λιγοτερο) πριν σκασει το τραπεζικο της συστημα.

Οποτε time will tell (που λενε και στο χωριο του παππου μου).
Άβαταρ μέλους
By dimik
#457483 Εγώ που ζω 7 χρόνια στην Κυπρο να έχω άποψη ή ξέρεις καλύτερα?

Τα άρθρα πάντως λένε έτσι πρόχειρα για μείωση του δανεισμού, για αύξηση 30+% της οικοδομής, για την Δανία και γενικά την Ευρώπη που έχει υπερδανεισμενα νοικοκυριά αντίστοιχα με την Κύπρο και άλλες τέτοιες "ασήμαντες" λεπτομέρειες.

Απλά για την πληροφορία, περισυ δανείστηκε φίλος 2000 ευρώ για να αγοράσει αυτοκίνητο, το ποσό είναι λίγο πάνω από τον μηνιαίο του μισθό και έβαλε δόση 100 ευρώ. Η τράπεζα ζήτησε όχι έναν αλλά 2 εγγυητές. Είναι γεγονός όμως ότι έχει νοικοκυριά με τεράστια δάνεια για τα δεδομένα μας αλλά θεωρούν φυσιολογικό να δίνουν έναν μισθό για δόση. Γενικά είναι στην κουλτούρα τους να παίρνουν 3-4000 ευρώ μισθούς και να ζουν με δανεικά.


< >
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#457490 Φυσικα μπορεις να εχεις αποψη. Αυτο που ειπα ειναι το ποια αποψη ειχαν καποια μελη του φορουμ μεχρι και λιγους μηνες πριν σκασει η Κυπρος.

Μαλλον και το οτι "σήμερα σχεδόν το 50% του ιδιωτικού χρέους δεν εξυπηρετείται, παρόλο που μέρος του χρέους συμψηφίστηκε με καταθέσεις, όταν έγινε το bail-in το 2013" θα ειναι στην κουλτουρα τους.
Και το οτι οι κουμπαροι(σε οσους δεν το ειχε σφυριξει απο πριν ο προεδρας ) ψαχνουν να βρουν τι εγιναν οι ανω των 100Κ καταθεσεις τους , στην κουλτουρα τους ειναι.
Και το οτι "το ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών συνεχίζει να είναι αρνητκο" κι ‘ αυτο στην κουλτουρα τους.

Περαν των οχι λιγων επαγγελματικων ταξιδιων μου στην Κυπρο , εχω και σχεδον καθημερινη επικοινωνια με Κυπρο. Αρα κατι ξερω κι' εγω. Αλλα αυτο δεν το χρησιμοποιησα ως αποδεικτικο του οτι ξερω καλυτερα. Μεταξυ ολων αυτων που ζουμε στην Ελλαδα , ξερουν καλυτερα αυτοι που ζουν τα περισσοτερα χρονια ? Οι μεγαλυτερης ηλικιας ? Οποτε , ας μεινουμε στο time will tell και στα μακροοικονομικα (και μικρο) στοιχεια.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#457512
224v έγραψε:
Οι περικοπες κ.λ.π. κατ'αρχην εγιναν γιατι επρεπε να παψεις να δανειζεσαι - να βαλεις ταξη στο μπαχαλο των σπαταλων, και μετα θα επρεπε να κανεις επενδυσεις για αναπτυξη


Το πρώτο σημείο είναι λάθος. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ κράτος που δεν δανείζεται. :rtfm:

Και το δεύτερο σημείο είναι λάθος. Εν μέσω κρίσης (οι περικοπές ΕΞ' ΟΡΙΣΜΟΥ φέρνουν πτώση του ΑΕΠ, εκτός αν τα λεφτά που εξοικονομείς τα δίνεις αλλού ΕΝΤΟΣ της οικονομίας σου, όπως θα έπρεπε να κάνουμε, αλλά ΔΕΝ κάναμε), ΔΕΝ μπορείς να κάνεις επενδύσεις και χωρίς επενδύσεις ΔΕΝ μπορείς να ξεπεράσεις την κρίση! :)


foniko_sou_vla_ki έγραψε:Κι ο καθένας επιλέγει ποιον θα πιστέψει.


Ακριβώς. Μπορείς να πιστέψεις τις γραπτές συμφωνίες και τα γραπτά υπομνήματα που έχουν υποβάλλει οι κσενοι, ή μπορείς να πιστέψεις ότι λέει ο καθένας δεξιά κι αριστερά... :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#457523
αεροζολ έγραψε:Φυσικα μπορεις να εχεις αποψη. Αυτο που ειπα ειναι το ποια αποψη ειχαν καποια μελη του φορουμ μεχρι και λιγους μηνες πριν σκασει η Κυπρος.

Μαλλον και το οτι "σήμερα σχεδόν το 50% του ιδιωτικού χρέους δεν εξυπηρετείται, παρόλο που μέρος του χρέους συμψηφίστηκε με καταθέσεις, όταν έγινε το bail-in το 2013" θα ειναι στην κουλτουρα τους.
Και το οτι οι κουμπαροι(σε οσους δεν το ειχε σφυριξει απο πριν ο προεδρας ) ψαχνουν να βρουν τι εγιναν οι ανω των 100Κ καταθεσεις τους , στην κουλτουρα τους ειναι.
Και το οτι "το ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών συνεχίζει να είναι αρνητκο" κι ‘ αυτο στην κουλτουρα τους.

Περαν των οχι λιγων επαγγελματικων ταξιδιων μου στην Κυπρο , εχω και σχεδον καθημερινη επικοινωνια με Κυπρο. Αρα κατι ξερω κι' εγω. Αλλα αυτο δεν το χρησιμοποιησα ως αποδεικτικο του οτι ξερω καλυτερα. Μεταξυ ολων αυτων που ζουμε στην Ελλαδα , ξερουν καλυτερα αυτοι που ζουν τα περισσοτερα χρονια ? Οι μεγαλυτερης ηλικιας ? Οποτε , ας μεινουμε στο time will tell και στα μακροοικονομικα (και μικρο) στοιχεια.



Οι δείκτες χρέους των νοικοκυριών και των μη χρηματοοικονομικών επιχειρήσεων, παρουσιάζουν σταδιακή μείωση στο 121,2% και 144,2% του ΑΕΠ αντίστοιχα στο τέλος Μαρτίου 2017, σε σύγκριση 126,8% και 147,9% του ΑΕΠ αντίστοιχα στο τέλος Μαρτίου 2016.


Συγκεκριμένα, όπως αναφέρει η ΚΤΚ, το χρέος του μη χρηματοοικονομικού ιδιωτικού τομέα έφθασε στο 272,6% του Ακαθάριστου Εγχώριου Προϊόντος (ΑΕΠ) στο τέλος Σεπτεμβρίου του 2016, έχοντας σημειώσει πτώση από 275,4% του ΑΕΠ το προηγούμενο τρίμηνο.

Σύμφωνα με το δελτίο, οι δείκτες χρέους των νοικοκυριών και των μη χρηματοοικονομικών επιχειρήσεων παρουσιάζουν σταδιακή μείωση στο 124,4% και 148,2% του ΑΕΠ αντίστοιχα στο τέλος Σεπτεμβρίου 2016, σε σύγκριση με την αντίστοιχη περίοδο του προηγούμενου έτους (130,3% και 151,5% του ΑΕΠ αντίστοιχα κατά το τέλος Σεπτεμβρίου 2015).

Στη σύνοψη της έκθεσης της Κεντρικής Τράπεζας γίνεται αναφορά και στα περιουσιακά στοιχεία των νοικοκυριών και των επιχειρήσεων, και όπως αναφέρεται τα καθαρά χρηματοοικονομικά στοιχεία ενεργητικού (καθαρή αξία) των νοικοκυριών αυξήθηκαν στο 114,5% του ΑΕΠ το τρίτο τρίμηνο του 2016. Τα καθαρά χρηματοοικονομικά στοιχεία παθητικού των μη χρηματοοικονομικών επιχειρήσεων παρέμειναν υψηλά στο 203,2% του ΑΕΠ στο τέλος Σεπτεμβρίου του 2016, παρουσιάζοντας μικρή μείωση από το προηγούμενο τρίμηνο.



έχει πάει το ενοίκιο για 2άρι στα 1000€ κι εσύ μου λες ταξιδεύεις συχνά και έχεις επαγγελματικές επαφές. Τώρα αν θες να ακούς τους κλάψες τους ντόπιους που έχουν μάθει σε άλλα στάνταρντς και γκρινιάζουν με όλα :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By 224v
#457532
markvag έγραψε:
224v έγραψε:
Οι περικοπες κ.λ.π. κατ'αρχην εγιναν γιατι επρεπε να παψεις να δανειζεσαι - να βαλεις ταξη στο μπαχαλο των σπαταλων, και μετα θα επρεπε να κανεις επενδυσεις για αναπτυξη


Το πρώτο σημείο είναι λάθος. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ κράτος που δεν δανείζεται. :rtfm:

Και το δεύτερο σημείο είναι λάθος. Εν μέσω κρίσης (οι περικοπές ΕΞ' ΟΡΙΣΜΟΥ φέρνουν πτώση του ΑΕΠ, εκτός αν τα λεφτά που εξοικονομείς τα δίνεις αλλού ΕΝΤΟΣ της οικονομίας σου, όπως θα έπρεπε να κάνουμε, αλλά ΔΕΝ κάναμε), ΔΕΝ μπορείς να κάνεις επενδύσεις και χωρίς επενδύσεις ΔΕΝ μπορείς να ξεπεράσεις την κρίση! :)




Νομιζα οτι δεν χρειζεται να λεμε και να ξαναλεμε τα γνωστα.... Εμεις Δανειζομαστε για να πληρωνουμε μισθους συνταξεις κ.λ.π., τα αλλα κρατη κυριως δανειζονται για αναπτυξη!!! οποτε πιστευω να καταλαβαινεις τη διαφορα του "ολοι δανειζονται" απο τον δικο μας δανεισμο. Προσωπικη μου αποψης ειναι οτι δανειζονταν ολοι (κανεις δεν ελεγε "οχι αλλα δανεικα" στη Βουλη), για να αγοραζουν ψηφαλακια...

Η εκφραση "βαζω ταξη" ειδικα σε ενα κρατικοδιαιτο κρατος, φερνει πτωση του ΑΕΠ αφου περιστελλει τις σπαταλες του. Η μαγκια ειναι να το κανει, αλλα παραλληλα να δωσει κινητρα για επενδυσεις... εστω και του εξωτερικου, αφου οι δικοι μας "επιχειρηματιες τρομαρα τους" μονο με κρατικες δουλειες στεκοντουσαν στην αγορα (με δανεικα δλδ του κρατους....). Ε!!! λοιπον ουτε αυτο εκαναν οι ανικανοι υπουργοι μας... Ηρθαν λοιπον οι κακοι Ξενοι!!! και βαζουν ταξη.... καλη η κακη, αν δεν ειχαμε εμεις προτασεις σοβαρες αναγκαστικα τις δεχομαστε...
Ετσι λοιπον ο Αλεξης μας τα περναει αερα ολα πλεον γιατι εφτασε ο κομπος στο χτενι... (μεταξυ μας αν ημουν ο ξενος που δεινει τα λεφτα θα τον ηθελα αλλη μια τετραετια!!!) για να τα περασει ολα.... αυτος χωρις κοντρες στους δρομους και απεργειες...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#457637
224v έγραψε:Νομιζα οτι δεν χρειζεται να λεμε και να ξαναλεμε τα γνωστα.... Εμεις Δανειζομαστε για να πληρωνουμε μισθους συνταξεις κ.λ.π., τα αλλα κρατη κυριως δανειζονται για αναπτυξη!!!


Όχι βέβαια. Δανείζονται για να εξυπηρετήσους τις ανάγκες τους. Για αυτό και το χρέος των ΗΠΑ είναι ιλιγγιώδες! Οι πόλεμοι για παράδειγμα έτσι χρηματοδοτούνται (και με κόψιμο δολαρίου βεβαίως βεβαίως).
Άβαταρ μέλους
By markvag
#457648
224v έγραψε:
Νομιζα οτι δεν χρειζεται να λεμε και να ξαναλεμε τα γνωστα.... Εμεις Δανειζομαστε για να πληρωνουμε μισθους συνταξεις κ.λ.π., τα αλλα κρατη κυριως δανειζονται για αναπτυξη!!! οποτε πιστευω να καταλαβαινεις τη διαφορα του "ολοι δανειζονται" απο τον δικο μας δανεισμο. Προσωπικη μου αποψης ειναι οτι δανειζονταν ολοι (κανεις δεν ελεγε "οχι αλλα δανεικα" στη Βουλη), για να αγοραζουν ψηφαλακια...


Για όλους τους λόγους δανείζονται όλα τα κράτη... :lol: Και εμείς δανειζόμασταν για ανάπτυξη... :lol:

224v έγραψε:Η εκφραση "βαζω ταξη" ειδικα σε ενα κρατικοδιαιτο κρατος, φερνει πτωση του ΑΕΠ αφου περιστελλει τις σπαταλες του. Η μαγκια ειναι να το κανει, αλλα παραλληλα να δωσει κινητρα για επενδυσεις... εστω και του εξωτερικου, αφου οι δικοι μας "επιχειρηματιες τρομαρα τους" μονο με κρατικες δουλειες στεκοντουσαν στην αγορα (με δανεικα δλδ του κρατους....). Ε!!! λοιπον ουτε αυτο εκαναν οι ανικανοι υπουργοι μας... Ηρθαν λοιπον οι κακοι Ξενοι!!! και βαζουν ταξη.... καλη η κακη, αν δεν ειχαμε εμεις προτασεις σοβαρες αναγκαστικα τις δεχομαστε...
Ετσι λοιπον ο Αλεξης μας τα περναει αερα ολα πλεον γιατι εφτασε ο κομπος στο χτενι... (μεταξυ μας αν ημουν ο ξενος που δεινει τα λεφτα θα τον ηθελα αλλη μια τετραετια!!!) για να τα περασει ολα.... αυτος χωρις κοντρες στους δρομους και απεργειες...


Κόψιμο κρατικών δαπανών σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ κράτος θα φέρει πτώση ΑΕΠ. Αυτό σημαίνει και μείωση εσόδων (νομοτελειακά μεγαλύτερη από τις περικοπές), οι γνωστοί πολλαπλασιαστές του ΑΕΠ... Άρα μεγαλύτερο έλλειμμα. Όπως και είδαμε στην περίπτωσή μας. Άρα ύφεση. Και οικονομία σε ύφεση δεν προσελκύει επενδυτές. Και γι' αυτόν τον λόγο σε τέτοιες περιόδους χρειάζεται ακόμα περισσότερο ένα γενναίο πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων και κοινωνικής προστασίας. Κανένας ιδιώτης δεν επενδύει σε οικονομία που είναι σε ελεύθερη πτώση. :rtfm: Εκτός από τα κοράκια που θέλουν να πάρουν ότι μπορούν από την πίτα, τώρα που την δίνουν τζάμπα... :rtfm:

Ένας τρόπος να μην πέσει μία οικονομία σε αυτόν τον φαύλο κύκλο είναι οι περικοπές από το συμμάζεμα των σπαταλών του κράτους είναι να κατευθυνθούν σε επενδύσεις, είτε ως άμεση στήριξη του κράτους σε ιδιωτικές εταιρείες για επενδύσεις και δημιουργία νέων θέσεων εργασίας (που δυστυχώς αυτό είδαμε πόσο ανίκανοι είμαστε να εφαρμόσουμε στην πράξη), είτε, ακόμα καλύτερα, με άμεσες επενδύσεις από μεριάς του κράτους. Δηλαδή το συνολικό ταμειακό αποτέλεσμα για το κράτος θα πρέπει να είναι μηδενικό ή ακόμα και να αυξηθούν ελαφρώς οι δαπάνες. Όταν οι αγελάδες είναι παχιές, τότε είναι οι καιροί για μειώσεις κρατικών δαπανών, κτλ...

Εμείς το μόνο που κάναμε είναι να αφαιρέσουμε τόνους χρήματος από την οικονομία, κυρίως μέσω εξοντωτικής φορολόγησης και της δυνατότητας των εχόντων υψηλά εισοδήματα να τα στέλνουν βόλτες πέρα δόθε, όπου τους βολεύει, και κυριολεκτικά ΠΕΤΑΞΑΜΕ όλα αυτά τα χρήματα στη μαύρη τρύπα του χρέους (που συνεχώς μεγαλώνει, όσα περισσότερα χρήματα πετάμε μέσα εκεί, η τρύπα μεγαλώνει αντί να μικραίνει). Χρήματα που θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε για την ανάκαμψη της χώρας από την ύφεση.


Η μόνη περίπτωση οικονομίας που να την ευνοεί η λιτότητα και οι άγριες περικοπές τις οποίες ζούμε, είναι μία περίπτωση σαν τη Γερμανία, που είναι καθαρά εξαγωγική οικονομία. Δηλαδή η λιτότητα κάνει τα προϊόντα της πιο ανταγωνιστικά και άρα φέρνει ανάπτυξη στη χώρα. Ουσιατικά δηλαδή και η ανάπτυξη μίας εξαγωγικής οικονομίας εξαρτάται από τις δημόσιες δαπάνες, αλλά άλλων χωρών... :lol: Γι' αυτό και οι Γερμανοί φωνάζουν για λιτότητα.

Το θέμα είναι βέβαια πως α) δεν μπορούν όλες οι χώρες να είναι εξαγωγικές (κάποιος πρέπει να αγοράζει και αυτές τις εξαγωγές... :lol: ) και β) δεν μπορεί να αναδιαταχθεί μία οικονομία εν μέσω ύφεσης χειρότερης από το μεγάλο Κραχ... :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#457749
REALZEUS έγραψε:
224v έγραψε:Νομιζα οτι δεν χρειζεται να λεμε και να ξαναλεμε τα γνωστα.... Εμεις Δανειζομαστε για να πληρωνουμε μισθους συνταξεις κ.λ.π., τα αλλα κρατη κυριως δανειζονται για αναπτυξη!!!


Όχι βέβαια. Δανείζονται για να εξυπηρετήσους τις ανάγκες τους. Για αυτό και το χρέος των ΗΠΑ είναι ιλιγγιώδες! Οι πόλεμοι για παράδειγμα έτσι χρηματοδοτούνται (και με κόψιμο δολαρίου βεβαίως βεβαίως).


Οι ΗΠΑ ειναι Παγκοσμιοι χωροφυλακες!!!! αρεσει δεν αρεσει αυτο ειναι και εχει κοστος. Ο Τραμπ ειπε οτι θα βαλει να πληρωσουν οι ευρωπαιοι για το ΝΑΤΟ... Δεν ειμαστε ισα και ομοια!!! εμεις 10 εκατομυρια φαφλαταδες καλοπερασακηδες με τα 250 εκατ. και με την αστυνομευση ολων των περιοχων της γης...