Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#457482
Wagner669 έγραψε:
stavrosg έγραψε:
Δοκιμασε με αλλο καλωδιο και αλλο PC αρχικα και κανε μερικα Factory reset πατωντας το κουμπακι

Τα PLC της TP-Link δεν τη παλευουν με τη ΔΕΗ....
Οταν ο Κινεζος ηλεκτρ.μηχανικος της TP-Link σχεδιαζε το PLC, δεν πιστευε οτι υπαρχει Ευρωπαϊκη χωρα με τετοιο μαλακισμενο δικτυο ηλεκτρικης ενεργειας

Τα μονα πουδειχνουν να αντεχουν ειναι τα Netgear (εχω μια τετραδα 500αρια τετοια) και τα Devolo



Δεδομένου ότι τα έχω 3 χρόνια τώρα, μια χαρά μου βγήκε σε χρόνο ζωής...

Τα δοκίμασα σε 2ο PC , και σε άλλες πρίζες (στο ίδιο δωμάτιο όμως), και με άλλα καλώδια.. έμεινε το factory resetting που λες.

Αν δεν δουλέψει θα είναι ώρα να περάσω το κανονικό καλώδιο Ethernet που αναβάλλω κάτι μήνες

< >


200αρια TP-Link PLC αλλαζα μια φορα το εξαμηνο, μεχρι που πηρα 500αρια Netgear τα οποια παιζουν τρια χρονια τωρα

Έκανα reset & firmware update και στα 3 που έχω (2 AV200 μονά & 1 AV500 με WiFi) και ενώ ζευγάρωσαν το θέμα δεν λύθηκε.

Τελικά νομίζω ότι έψαχνα σε λάθος σημείο...
Το πρόβλημα άρχισε όταν μετακίνησα το router οπότε μοιραία άλλαξε πρίζα αυτό που μοίραζε το δίκτυο στα άλλα 2, οπότε το θέμα μάλλον το έχει η (νέα) πρίζα.
Υπάρχει καλώδιο ethernet από το παλιό στο νέο σημείο αλλά χρειάζεται για το PC που είναι εκεί, οπότε αν πάρω ένα Devolo με 2 ethernet θα μιλήσει με τα TP-Link ή πρέπει να είναι TP-Link υποχρεωτικά;

Θα δοκιμάσω την θεωρία της πρίζας αύριο πετώντας εκτός δικτύου το ένα PC που δουλεύει περιστασιακά έτσι κι αλλιώς οπότε θα ξέρω αύριο σίγουρα.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#457505
stavrosg έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
stavrosg έγραψε:
Δοκιμασε με αλλο καλωδιο και αλλο PC αρχικα και κανε μερικα Factory reset πατωντας το κουμπακι

Τα PLC της TP-Link δεν τη παλευουν με τη ΔΕΗ....
Οταν ο Κινεζος ηλεκτρ.μηχανικος της TP-Link σχεδιαζε το PLC, δεν πιστευε οτι υπαρχει Ευρωπαϊκη χωρα με τετοιο μαλακισμενο δικτυο ηλεκτρικης ενεργειας

Τα μονα πουδειχνουν να αντεχουν ειναι τα Netgear (εχω μια τετραδα 500αρια τετοια) και τα Devolo



Δεδομένου ότι τα έχω 3 χρόνια τώρα, μια χαρά μου βγήκε σε χρόνο ζωής...

Τα δοκίμασα σε 2ο PC , και σε άλλες πρίζες (στο ίδιο δωμάτιο όμως), και με άλλα καλώδια.. έμεινε το factory resetting που λες.

Αν δεν δουλέψει θα είναι ώρα να περάσω το κανονικό καλώδιο Ethernet που αναβάλλω κάτι μήνες

< >


200αρια TP-Link PLC αλλαζα μια φορα το εξαμηνο, μεχρι που πηρα 500αρια Netgear τα οποια παιζουν τρια χρονια τωρα

Έκανα reset & firmware update και στα 3 που έχω (2 AV200 μονά & 1 AV500 με WiFi) και ενώ ζευγάρωσαν το θέμα δεν λύθηκε.

Τελικά νομίζω ότι έψαχνα σε λάθος σημείο...
Το πρόβλημα άρχισε όταν μετακίνησα το router οπότε μοιραία άλλαξε πρίζα αυτό που μοίραζε το δίκτυο στα άλλα 2, οπότε το θέμα μάλλον το έχει η (νέα) πρίζα.
Υπάρχει καλώδιο ethernet από το παλιό στο νέο σημείο αλλά χρειάζεται για το PC που είναι εκεί, οπότε αν πάρω ένα Devolo με 2 ethernet θα μιλήσει με τα TP-Link ή πρέπει να είναι TP-Link υποχρεωτικά;

Θα δοκιμάσω την θεωρία της πρίζας αύριο πετώντας εκτός δικτύου το ένα PC που δουλεύει περιστασιακά έτσι κι αλλιώς οπότε θα ξέρω αύριο σίγουρα.

Λογικα οι πριζες θα πρεπει να βρισκονται στην ιδια φαση σε περιπτωση που στο σπιτι σου εχεις τριφασικο ρευμα!
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#457518
melos86 έγραψε:
stavrosg έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
stavrosg έγραψε:
Δοκιμασε με αλλο καλωδιο και αλλο PC αρχικα και κανε μερικα Factory reset πατωντας το κουμπακι

Τα PLC της TP-Link δεν τη παλευουν με τη ΔΕΗ....
Οταν ο Κινεζος ηλεκτρ.μηχανικος της TP-Link σχεδιαζε το PLC, δεν πιστευε οτι υπαρχει Ευρωπαϊκη χωρα με τετοιο μαλακισμενο δικτυο ηλεκτρικης ενεργειας

Τα μονα πουδειχνουν να αντεχουν ειναι τα Netgear (εχω μια τετραδα 500αρια τετοια) και τα Devolo



Δεδομένου ότι τα έχω 3 χρόνια τώρα, μια χαρά μου βγήκε σε χρόνο ζωής...

Τα δοκίμασα σε 2ο PC , και σε άλλες πρίζες (στο ίδιο δωμάτιο όμως), και με άλλα καλώδια.. έμεινε το factory resetting που λες.

Αν δεν δουλέψει θα είναι ώρα να περάσω το κανονικό καλώδιο Ethernet που αναβάλλω κάτι μήνες

< >


200αρια TP-Link PLC αλλαζα μια φορα το εξαμηνο, μεχρι που πηρα 500αρια Netgear τα οποια παιζουν τρια χρονια τωρα

Έκανα reset & firmware update και στα 3 που έχω (2 AV200 μονά & 1 AV500 με WiFi) και ενώ ζευγάρωσαν το θέμα δεν λύθηκε.

Τελικά νομίζω ότι έψαχνα σε λάθος σημείο...
Το πρόβλημα άρχισε όταν μετακίνησα το router οπότε μοιραία άλλαξε πρίζα αυτό που μοίραζε το δίκτυο στα άλλα 2, οπότε το θέμα μάλλον το έχει η (νέα) πρίζα.
Υπάρχει καλώδιο ethernet από το παλιό στο νέο σημείο αλλά χρειάζεται για το PC που είναι εκεί, οπότε αν πάρω ένα Devolo με 2 ethernet θα μιλήσει με τα TP-Link ή πρέπει να είναι TP-Link υποχρεωτικά;

Θα δοκιμάσω την θεωρία της πρίζας αύριο πετώντας εκτός δικτύου το ένα PC που δουλεύει περιστασιακά έτσι κι αλλιώς οπότε θα ξέρω αύριο σίγουρα.

Λογικα οι πριζες θα πρεπει να βρισκονται στην ιδια φαση σε περιπτωση που στο σπιτι σου εχεις τριφασικο ρευμα!
Τελικά έφταιγε η πρίζα του router.

Δεν είναι ότι δεν συνδέονταν καθόλου, το θέμα ήταν ότι η σύνδεση ήταν πολύ ασταθής και τον μισό χρόνο απλά δεν επαρκούσε ούτε για browsing...

Τώρα, να πάρω ένα devolo 2πριζο ή να βάλω ένα switch στο άλλο που συνεννοείται σίγουρα;

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#457535
saxon_747 έγραψε:Με ανοιχτό pc κάτι γίνεται...

Αλλιώς, τρύπας τοίχο ή αγοράζεις κάτι τέτοιο:

https://www.skroutz.gr/s/438234/TP-LINK-TL-WPS510U.html


Με ανοιχτό pc θα εκτύπωνα και από το PC :s_tongue

Μάλλον για τοίχο θα πάω απλώς το αναβάλλω συνέχεια γιατί νομίζω ότι είναι μπετό και δεν ξέρω αν θα μπορεί να γίνει τρύπα, εναλλακτικά την μετεγκατάσταση όλου του εξοπλισμού σε ενιαίο χώρο.

btw δοκίμασα χθες να εκτυπώσω ένα pdf από usb stick και μου έλεγε not supported document :s_dunno οπότε άνοιξα το pc
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#457590
stavrosg έγραψε:
Τελικά έφταιγε η πρίζα του router.
Δεν είναι ότι δεν συνδέονταν καθόλου, το θέμα ήταν ότι η σύνδεση ήταν πολύ ασταθής και τον μισό χρόνο απλά δεν επαρκούσε ούτε για browsing...
Τώρα, να πάρω ένα devolo 2πριζο ή να βάλω ένα switch στο άλλο που συνεννοείται σίγουρα;
< >



ΛΟΓΙΚΑ εαν και τα δυο (TPlink kai Devolo) λειτουργουν με το ιδιο πρωτοκολλo AV/AV2, θα μιλανε χωρις προβλημα.

Δες στις σελιδες των κατασκευαστων τι χρησιμοποιουν αυτα που εχεις ηδη και τι χρησιμοποιουν αυτα που θελεις να παρεις
Αν ειναι και τα δυο HomePlug AV2(gigabit) ή HomePlug AV(500αρια) τοτε εισαι ΟΚ
Δεν θυμαμαι κατα ποσο επικοινωνουν σωστα τα HomePlug AV με τα HomePlug AV2


Κωτσοβολος εβγαλε σε προσφορα αυτα τα TP-Link στα 70€
απλα δεν ξερω τι λενε

Tp-Link TL-PA8030P Kit AV1200 Powerline
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#457628 εμένα μου φαίνονται πολύ καλά για αυτή τη τιμή

εγώ με tplink και πολύ παλιά καλωδίωση δεν έχω κανένα θέμα
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#457867
Wagner669 έγραψε:
stavrosg έγραψε:
Τελικά έφταιγε η πρίζα του router.
Δεν είναι ότι δεν συνδέονταν καθόλου, το θέμα ήταν ότι η σύνδεση ήταν πολύ ασταθής και τον μισό χρόνο απλά δεν επαρκούσε ούτε για browsing...
Τώρα, να πάρω ένα devolo 2πριζο ή να βάλω ένα switch στο άλλο που συνεννοείται σίγουρα;
< >



ΛΟΓΙΚΑ εαν και τα δυο (TPlink kai Devolo) λειτουργουν με το ιδιο πρωτοκολλo AV/AV2, θα μιλανε χωρις προβλημα.

Δες στις σελιδες των κατασκευαστων τι χρησιμοποιουν αυτα που εχεις ηδη και τι χρησιμοποιουν αυτα που θελεις να παρεις
Αν ειναι και τα δυο HomePlug AV2(gigabit) ή HomePlug AV(500αρια) τοτε εισαι ΟΚ
Δεν θυμαμαι κατα ποσο επικοινωνουν σωστα τα HomePlug AV με τα HomePlug AV2


Κωτσοβολος εβγαλε σε προσφορα αυτα τα TP-Link στα 70€
απλα δεν ξερω τι λενε

Tp-Link TL-PA8030P Kit AV1200 Powerline
Thanks, θα το δω!

...αν χρειαστεί δηλαδή γιατί μπορεί να παίξει και το σενάριο switch που βρέθηκε πρόχειρο και να μην χρειαστώ άλλο μπλόκ.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#458065 ψάχνω να βρω στο φόρουμ που είχε προταθεί ένα προγραμμα για να ανιχνεύει διπλά και τριπλά αρχεία (το ίδιο αρχείο 2-3 φορές)
μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?! :help:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#458075
Scotch έγραψε:Αυτό είχε προταθεί παλιά. Δεν ξέρω αν δουλεύει ακόμη (και για ποιο λειτουργικό).

ευχαριστώ

ένα που είδα ότι κυκλοφορεί πολύ στο διαδίκτυο είναι το παρακάτω.

easy duplicate finder

https://www.easyduplicatefinder.com/cle ... HQQAvD_BwE

Αλλά από όπου κ να προσπάθησα να το κατεβάσω, μπλοκάρει το download o windows defender... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#458134 Μου έχει σπάσει τα νεύρα το laptop το τελευταίο διάστημα.
Ενώ όλα δούλευαν μια χαρά, την τελευταία εβδομάδα, κάθε φορά που επανεκκινώ το laptop ή συνήθως όταν επανέλθει από αναστολή λειτουργίας (π.χ. όταν κλείσω την οθόνη και την ξανα ανοίξω) δεν συνδέεται με τιποτα στο ασύρματο δίκτυο. :rant:

Η μόνη λύση κάθε φορά είναι να κλείσω και να ανοίξω το router, οπότε μετά συνδέεται χωρίς πρόβλημα. Σκέφτηκα αρχικά μήπως έχει θέμα το router, αλλά όλες οι υπόλοιπες συσκευές συνδέονται κανονικά.

Έχω απενεργοποιήση την λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας στην ασύρματη κάρτα του laptop, ενώ έχω επανεγκαταστήσει τους drivers χωρίς αποτέλεσμα όμως. Το laptop τρέχει Windows 7 Pro.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη! :)
Άβαταρ μέλους
By gakost
#458146
PeterPan έγραψε:
Scotch έγραψε:Αυτό είχε προταθεί παλιά. Δεν ξέρω αν δουλεύει ακόμη (και για ποιο λειτουργικό).

ευχαριστώ

ένα που είδα ότι κυκλοφορεί πολύ στο διαδίκτυο είναι το παρακάτω.

easy duplicate finder

https://www.easyduplicatefinder.com/cle ... HQQAvD_BwE

Αλλά από όπου κ να προσπάθησα να το κατεβάσω, μπλοκάρει το download o windows defender... :hmmm:


Δοκίμασε το ccleaner ψάχνει διπλά ονόματα μόνο

Υπάρχει το dupeguru που έχει εξτρά δυνατότητες διαβάζει και άλλες πληροφορίες πχ id3 tag και exif data και προτείνει και αρχεία με διαφορετικό όνομα. Κάνει όμως πολύ ώρα ιδίως αν ψάχνεις στο δίκτυο.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#458161
axel12p έγραψε:Μου έχει σπάσει τα νεύρα το laptop το τελευταίο διάστημα.
Ενώ όλα δούλευαν μια χαρά, την τελευταία εβδομάδα, κάθε φορά που επανεκκινώ το laptop ή συνήθως όταν επανέλθει από αναστολή λειτουργίας (π.χ. όταν κλείσω την οθόνη και την ξανα ανοίξω) δεν συνδέεται με τιποτα στο ασύρματο δίκτυο. :rant:

Η μόνη λύση κάθε φορά είναι να κλείσω και να ανοίξω το router, οπότε μετά συνδέεται χωρίς πρόβλημα. Σκέφτηκα αρχικά μήπως έχει θέμα το router, αλλά όλες οι υπόλοιπες συσκευές συνδέονται κανονικά.

Έχω απενεργοποιήση την λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας στην ασύρματη κάρτα του laptop, ενώ έχω επανεγκαταστήσει τους drivers χωρίς αποτέλεσμα όμως. Το laptop τρέχει Windows 7 Pro.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη! :)


Παίζει μήπως να έχεις ασύρματη κάρτα intel 7260Ν; Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Λύθηκε με rollback σε παλιότερους drivers.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#458162
gakost έγραψε:
PeterPan έγραψε:
Scotch έγραψε:Αυτό είχε προταθεί παλιά. Δεν ξέρω αν δουλεύει ακόμη (και για ποιο λειτουργικό).

ευχαριστώ

ένα που είδα ότι κυκλοφορεί πολύ στο διαδίκτυο είναι το παρακάτω.

easy duplicate finder

https://www.easyduplicatefinder.com/cle ... HQQAvD_BwE

Αλλά από όπου κ να προσπάθησα να το κατεβάσω, μπλοκάρει το download o windows defender... :hmmm:


Δοκίμασε το ccleaner ψάχνει διπλά ονόματα μόνο

Υπάρχει το dupeguru που έχει εξτρά δυνατότητες διαβάζει και άλλες πληροφορίες πχ id3 tag και exif data και προτείνει και αρχεία με διαφορετικό όνομα. Κάνει όμως πολύ ώρα ιδίως αν ψάχνεις στο δίκτυο.

ευχαριστώ

στα άλλα τώρα, έκανα προχθές backup update (εννοώ το προγραμματισμένο επαναληπτικό) κ όλα καλά, ήρθε email οκ. μετά από 3 ώρες έκανε ένα integrity check backup και έβγαλε error με το παρακάτω μήνυμα...
Backup task was unable to run due to errors found at the backup destination.
The index structure was found broken in the latest integrity check.
There may be broken files which were not detected this time.
If you have further questions, please contact Synology support.

ξαναπροσπάθησα να ξεκινήσω backup αλλά δεν ξεκινούσε. έκανα format πάλι τον εξωτερικό seagate και ξανακάνω backup από την αρχή.
αν μου το ξαναεμφανίσει θα επικοινωνήσω με την εταιρία όπως λέει. το έχει παρουσιάσει σε κανέναν? μήπως είναι κάποια επιλογή που μου διαφεύγει?