Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#456739 Ρε παιδια πειτε μου μπας και ειμαι τελικά εγω ο ηλιθιος.


ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ τα σκυλια μου τα παω βολτα με λουρι... ναι οκ μπορει να ειναι αυτο που φτανει μεχρι και 8 μετρα αλλα ειναι υπο ελεγχο.
Γιατι μπορει να πανε στο δρομο να τα πατησει αυτοκινητο, να μπουρδουκλοθουν με μηχανοβιο που δε μου φταιει κ.λ.π. κ.λ.π.

Πριν λιγο μες στο μαυρο σκοταδι στο παρκο που τα παω βολτα ( με σακουλακι στη τσεπη) βλεπω τον μαρλει να στηλωνεται και μου σκαει σκυλος λυτος και την ιδιιοκτητρια 100 μετρα πιο κατω.... να τον φωναζει και προφανως να τη γραφει.....
ναι οκ με ακουσε ολη η γειτωνια τα κοσμητικά επιθετα - το πιο κοσμιο ηταν εισαι πιο ζωο απο το σκυλο σου - αλλα μπας και ειμαι εγω λαθος???

Οχι τα σκυλια μου δεν ειναι γενικως αγρια κι επιθετικά αλλα ρε γαμωτο σκυλια ειναι δε ξερεις ΠΑΝΤΑ πως θα αντιδρασουν....

Και εν τελη ειναι νομιμο να βολταρεις σκυλο χωρις λουρί?
Αν γινοταν μπατιρντι χοντρό ποιος θα εφταιγε τελικά???? Εμενα που το σκυλι μου ειναι - ας πουμε αγριο αλλα δεμενο - ή αυτη η ηλιθια που το ειχε λυτό?
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#456799 Χωρίς λουρί όχι. Για κάποια σκυλιά χρειάζεται και φίμωτρο.

Το,πιο πρόσφατο που έχω υπόψη

http://www.astynomia.gr/images/stories/2014/prokirikseis14/42352014.pdf

Κάπου στη σελίδα 559. Τα γράφει όλα.

Η παράβαση βεβαιώνεται από την αστυνομία και το πρόστιμο δίνεται από Την Εκάστοτε διεύθυνση Κτηνιατρικης
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#456830 Λουρι ναι! Επιβαλει υποχρεωτικα να ειναι δεμενο ο νεος νομος. ( Ο προηγουμενος οχι, ο προπροηγουμενος ναι! :lol: )
Φιμωτρο δεν υποχρεουται κανενα απολύτως! (Εκτος ειδικων περιπτωσεων οπως μεσα σε πλοια κλπ)
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#457179 Βέβαια δε θα έπρεπε να περιμένουμε τον νόμο να μας υποχρεώνει να βγάζουμε ένα σκύλο βόλτα με το λουρί. Ακόμα και την ασφάλεια του ίδιου του σκυλιού.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#457183
blackpug106 έγραψε:Βέβαια δε θα έπρεπε να περιμένουμε τον νόμο να μας υποχρεώνει να βγάζουμε ένα σκύλο βόλτα με το λουρί. Ακόμα και την ασφάλεια του ίδιου του σκυλιού.
+ άπειρο

< >
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#457189
blackpug106 έγραψε:Βέβαια δε θα έπρεπε να περιμένουμε τον νόμο να μας υποχρεώνει να βγάζουμε ένα σκύλο βόλτα με το λουρί. Ακόμα και την ασφάλεια του ίδιου του σκυλιού.
Αυτό ακριβώς

< >
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#457270 Σε πιο χαλαφές εποχές κάπου στην Φλώρινα έξω από την πόλη μονοκατοικία. Σκύλος γερμανικός ποιμενικός , τον οποίο ο ιδιοκτήτης τον είχε ελεύθερο σε μοναχική μονοκατοικία. Έβγαινε βόλτα για μέρες στο βουνό κ ερχόταν με τσαμπουκάδες από ελληνικούς ποιμεμινκούς τσομπανων με καρφιά κλπ.
Σκάει μύτη στο απέναντι χωράφι (700 μέτρα? ) άγριο σκυλί με λουρί κ αφεντικό. Μυρίζουν τον αέρα κ τα δύο κ ώσπου να τον δέσει το γερμανικό έχει φύγει καρφί για τσαμπουκά. Και το μέγιστο το άλλο αφεντικό τον αφήνει να δει ποιος θα βάλει κάτω ποιον. Θέλει κ λίγο κοινή λογική θέλω να πω. Όσο κ να το ξέρεις το ζώο δεν μπορείς να το έχεις εμπιστοσύνη. Από την άλλη ο άλλος κ με λουρί ήταν αλλά πήγαινε γυρευοντας...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#457284 Αν ηταν και οι 2 με λουρι βεβαια τπτ απο ολα αυτα δεν θα ειχε συμβεί. Θελει και λιγο κοινη λογική βεβαια.

< >
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#457290
dekouk έγραψε:Σε πιο χαλαφές εποχές κάπου στην Φλώρινα έξω από την πόλη μονοκατοικία. Σκύλος γερμανικός ποιμενικός , τον οποίο ο ιδιοκτήτης τον είχε ελεύθερο σε μοναχική μονοκατοικία. Έβγαινε βόλτα για μέρες στο βουνό κ ερχόταν με τσαμπουκάδες από ελληνικούς ποιμεμινκούς τσομπανων με καρφιά κλπ.
Σκάει μύτη στο απέναντι χωράφι (700 μέτρα? ) άγριο σκυλί με λουρί κ αφεντικό. Μυρίζουν τον αέρα κ τα δύο κ ώσπου να τον δέσει το γερμανικό έχει φύγει καρφί για τσαμπουκά. Και το μέγιστο το άλλο αφεντικό τον αφήνει να δει ποιος θα βάλει κάτω ποιον. Θέλει κ λίγο κοινή λογική θέλω να πω. Όσο κ να το ξέρεις το ζώο δεν μπορείς να το έχεις εμπιστοσύνη. Από την άλλη ο άλλος κ με λουρί ήταν αλλά πήγαινε γυρευοντας...

< Note >


Δεν ημουν μπροστα στο περιστατικο αλλα θα σου πω οτι ισως κανεις λαθος για την εκτιμηση σου για τον άλλο ιδιοκτητη.
Οταν το σκυλι δεχεται επιθεση, ειναι σημαντικο να μην δεσμευεται απο λουρι ωστε να μπορεσει να αντιμετωπισει επι ισοις οροις την επιθεση. ( Ο αλλος δε σκυλος γνωριζει οτι ο δεμενος μειονεκτει και αυτο τον κανει να επιτεθει ευκολοτερα αντι να μεινει απλως στους τσαμπουκαδες απο καποια αποσταση)
Διοτι οι ελευθερες επιλογες του ειναι, να πολεμησει ή να την κοπανησει αν κρινει οτι ο επιτιθεμενος εναι πολύ ισχυρος.
Αν μεινει δεμενο ενω ο αλλος ειναι ελευθερος, τοτε του μενει μονο μια αναγκαστικη επιλογη, αυτη της μαχης και μαλιστα μειονεκτωντας στις κινησεις του αφου αυτες τις δεσμευει το λουρι!
Κι εγω σε τετοια περιπτωση θα τον ελυνα αμεσα.
Μου εχει δε τυχει να μας την πεσουν τρια αδεσποτα (δυο μεγαλοσωμα κι ενα μεσαιου μεγεθους), εκ των οποιων το ενα προσπαθουσε να τον δαγκωσει απο πισω οσο ηταν ακομη δεμενος και μολις τον ελυσα και πηρε την θεση που εκρινε αυτος προσφορη απεναντι τους, ησυχασαν ξαφνικα και μας αφησαν, χωρις αλλα, να αποχωρησουμε απ την περιοχή τους!
Αυτη την περιπτωση δεν θα την ειχα αν τον ειχα αφησει δεμενο, ουτε φυσικα την δυνατοτητα να την κοπανησει και να γλυτωσει αν δεν πηγαιναν καλα τα πραγματα.
Αυτα στο χωριο. Στην πολη αν αρπαζοντουσαν αναλογως που θα βρισκομαστε και ποση κινηση θα ειχε, ισως απλως αφηνα κατω ελευθερο το λουρι

mirage έγραψε:Αν ηταν και οι 2 με λουρι βεβαια τπτ απο ολα αυτα δεν θα ειχε συμβεί. Θελει και λιγο κοινη λογική βεβαια.

Αυτο!
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#457307
Y.V έγραψε:
dekouk έγραψε:Σε πιο χαλαφές εποχές κάπου στην Φλώρινα έξω από την πόλη μονοκατοικία. Σκύλος γερμανικός ποιμενικός , τον οποίο ο ιδιοκτήτης τον είχε ελεύθερο σε μοναχική μονοκατοικία. Έβγαινε βόλτα για μέρες στο βουνό κ ερχόταν με τσαμπουκάδες από ελληνικούς ποιμεμινκούς τσομπανων με καρφιά κλπ.
Σκάει μύτη στο απέναντι χωράφι (700 μέτρα? ) άγριο σκυλί με λουρί κ αφεντικό. Μυρίζουν τον αέρα κ τα δύο κ ώσπου να τον δέσει το γερμανικό έχει φύγει καρφί για τσαμπουκά. Και το μέγιστο το άλλο αφεντικό τον αφήνει να δει ποιος θα βάλει κάτω ποιον. Θέλει κ λίγο κοινή λογική θέλω να πω. Όσο κ να το ξέρεις το ζώο δεν μπορείς να το έχεις εμπιστοσύνη. Από την άλλη ο άλλος κ με λουρί ήταν αλλά πήγαινε γυρευοντας...

< Note >


Δεν ημουν μπροστα στο περιστατικο αλλα θα σου πω οτι ισως κανεις λαθος για την εκτιμηση σου για τον άλλο ιδιοκτητη.
Οταν το σκυλι δεχεται επιθεση, ειναι σημαντικο να μην δεσμευεται απο λουρι ωστε να μπορεσει να αντιμετωπισει επι ισοις οροις την επιθεση. ( Ο αλλος δε σκυλος γνωριζει οτι ο δεμενος μειονεκτει και αυτο τον κανει να επιτεθει ευκολοτερα αντι να μεινει απλως στους τσαμπουκαδες απο καποια αποσταση)
Διοτι οι ελευθερες επιλογες του ειναι, να πολεμησει ή να την κοπανησει αν κρινει οτι ο επιτιθεμενος εναι πολύ ισχυρος.
Αν μεινει δεμενο ενω ο αλλος ειναι ελευθερος, τοτε του μενει μονο μια αναγκαστικη επιλογη, αυτη της μαχης και μαλιστα μειονεκτωντας στις κινησεις του αφου αυτες τις δεσμευει το λουρι!
Κι εγω σε τετοια περιπτωση θα τον ελυνα αμεσα.
Μου εχει δε τυχει να μας την πεσουν τρια αδεσποτα (δυο μεγαλοσωμα κι ενα μεσαιου μεγεθους), εκ των οποιων το ενα προσπαθουσε να τον δαγκωσει απο πισω οσο ηταν ακομη δεμενος και μολις τον ελυσα και πηρε την θεση που εκρινε αυτος προσφορη απεναντι τους, ησυχασαν ξαφνικα και μας αφησαν, χωρις αλλα, να αποχωρησουμε απ την περιοχή τους!
Αυτη την περιπτωση δεν θα την ειχα αν τον ειχα αφησει δεμενο, ουτε φυσικα την δυνατοτητα να την κοπανησει και να γλυτωσει αν δεν πηγαιναν καλα τα πραγματα.
Αυτα στο χωριο. Στην πολη αν αρπαζοντουσαν αναλογως που θα βρισκομαστε και ποση κινηση θα ειχε, ισως απλως αφηνα κατω ελευθερο το λουρι

mirage έγραψε:Αν ηταν και οι 2 με λουρι βεβαια τπτ απο ολα αυτα δεν θα ειχε συμβεί. Θελει και λιγο κοινη λογική βεβαια.

Αυτο!
Συμφωνώ με mirage κ λουριά. Η φάση ήταν χωριό εντελώς. Απλά το άλλο αφεντικό είπε στο αφεντικό του λυμενου ότι τον άφησε να δει ποιος θα βάλει κάτω τον άλλο. Αυτό για την αυτό άμυνα του δεμένου δεν το είχα σκεφτεί πάντως. Κ το να χωρίσεις ή να κρατήσεις μακριά δύο μεγάλα σκυλιά που μαλώνουν ξέρω ότι είναι δύσκολο...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#457309 :s_thumbsup

Aπλως να διευκρινησω, μην γινει καμια παραννοηση, οτι φυσικα και δεν αφηνεις ελευθερο τον σκυλο σου αν ο «επιτιθεμενος» ειναι μικροτερου μεγεθους και ειναι εμφανες ότιο δικος σου μπορει να τον βαλει κατω και εσυ μπορεις μπαινοντας μπροστα να αποτρεψεις την επιθεση.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#457977 Σναουζερ? :inlove: