Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#405234 Είσαι ωραίος Ξενοφώντα!
Με συγκίνησες να ξέρεις. Ίσως γιατί δεν έζησα έτσι τα παιδικά μου χρόνια, ίσως γιατί δεν ζουν οι γονείς μου πια.

Γράφε, γράφε περισσότερο! Είναι πιο ωραίος ο κόσμος μέσα από την γραφίδα σου.



Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#405235 Aν πάω κ εκτυπώσω τη φώτο με τη μικρή και τη δώσω στον Κυρ Γιάννη

Και του πω πού είναι, παίζει να τον χάσω :lol: :lol: :lol: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#405254 Μπράβο Ξιφ, ωραίο κείμενο, και η μικρή όσο πάει και μεγαλώνει. Είναι πολύ τυχερή που σας έχει γονείς γιατί πέρα από την αγάπη σας θα γνωρίσει τα ομορφότερα μέρη της Ελλάδας
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#405273 Τι στο καλό γίνεται?
Όλη μέρα έξω με 2 ανθρώπους, τι ταμπέλα βάζεις εδώ? φίλοι? γνωστοί?... και νοιώθω άδειος, ακόμα ποιό άδεια η βραδυά.
Αναμνήσεις, σκέψεις, απολογισμός των πεπραγμένων, ποιούς πλήγωσα ηθελημένα ή μή, μια βραδυά που απλά υπάρχουν σκέψεις αλλά ταυτόχρονα νοιώθω άδειος..., τι πάει στραβά?
Άβαταρ μέλους
By elteo
#405322 @ JimClark, πολύ όμορφο το ποστ σου. Μπράβο!
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#405327 Να σαι καλα ξιφουνων και να δημιουργείς αναμνήσεις για το μέλλον με το πιτσιρίκι :)
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#457257 Τι είναι τα δάχτυλα μας, γαμώτο μου ?

• Έβαλες τα δάχτυλα στα μάτια να ψηλαφίσεις τις εικόνες που είδες ?

• Έβαλες τα δάχτυλα στα αυτιά να φυλακίσεις τα λόγια αγάπης που άκουσες ?

• Έβαλες τα δάχτυλα στα αυτιά για να προστατευτείς από τις |λογοκρισία| που λένε οι γύρω σου ?

• Έβαλες τα δάχτυλα στα χείλη να γευτείς τις γεύσεις που ακούμπησαν ?

• Έβαλες τα δάχτυλα στη μύτη να κρατήσεις μέσα τις μυρωδιές των λουλουδιών της άνοιξης ?

• Έβαλες τα δάχτυλα στη μύτη για να μη μυρίζεις τα σκατά των πολιτικών ?

• Φίλησες τα δάχτυλα να τους πεις ευχαριστώ για το κορμί που άγγιξαν ?

• Έβαλες τα δάχτυλα να κρατήσουν το μολύβι, να τρέξουν στο πληκτρολόγιο, να γράψουν για την αγάπη ή για να σιχτιρίσουν την πολιτική και τους ταγούς της ?

• Ακούμπησες τα δάχτυλα στο πιάνο αφήνοντας τα να τρέξουν ελεύθερα
στα πλήκτρα να γεμίσουν την ψυχή με μουσική ?

• Άγγιξες με τα δάχτυλα τις χορδές της κιθάρας ώστε να xαϊδέψουν τα αυτιά μας ?

• ‘Άνοιξες τα δάχτυλα να γίνουν μούντζες προς αυτούς που μας κατέστρεψαν ?

• Ύψωσες το δάχτυλο προς αυτούς που μας περνάνε για μαλάκες ?

• Έκανες τα δάχτυλα μούντζα στον εαυτό σου που επέτρεψες να σε ποδοπατήσουν, να σε ισοπεδώσουν ?

• Έβαλες τα δάχτυλα στο ράμμα του χειρούργου όταν έραβε για να νιώσεις τη ζωή που τρέχει στους ιστούς και στις φλέβες ?

• Αν έκανες τα παραπάνω, τότε ξέρεις ότι τα δάχτυλα είναι από τα πιο αγαπημένα άκρα της ζωής μας.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#460695 Και έτσι έφυγες...

Τον Κωνσταντίνο, τον "Βένσε", τον άνθρωπο που έλεγα οτι κρύβει 2ο πετάλ γκαζιού στο αμάξι του, τον γνώρισα το (όχι και τόσο) μακρυνό '11 σε ένα από τα πολλά περάσματα ταξιδιωτικά της Πίνδου, σε ένα μικρό απογευματινό καφέ έξω από τα Τρίκαλα. Ιντερνετικά τον θαύμασα για τα αυτοκινητιστικά σχέδιά του, το κοινό πετρολχεντίστικο attitude "θα κάνουμε οικονομίες να μείνει ένα 20ευρω στην άκρη για 'κανα στροφιλίκι", τον εναλλακτικό τρόπο ζωής του, το να μη φοβάται να ασχοληθεί εργασιακά (και όχι μόνο) με κάτι που δε θα του "ταίριαζε", όπως θα σκεφτόταν πολλοί. Και έκτοτε τα λέγαμε συχνά, και αρκετές φορές από κοντά.

Αρκετές και οι φορές που με φιλοξένησε χωρίς τον παραμικρό δισταγμό στο σπίτι του, όσο βιαστικός και να ήμουν στο πέρασμά μου. Αποζημιωνόμασταν με τις μετα-μεσονύκτιες αναζητήσεις κατευθύνσεων, προβλημάτων και λύσεων, πλάνων για το μέλλον, αστείων ενθυμήσεων από παρελθόντες χρόνους και πάντα με τις σκύλες παρέα, συνοδεία με ψητό στο φούρνο (δεινός μάγειρας). Εγώ πάντα έφερνα το κόκκινο κρασί.

Τα τελευταία 1 2 χρόνια μιλούσαμε πού κ πού στο τηλέφωνο και όχι μόνο στα γενέθλια μας που τα είχαμε την ίδια μέρα, αλλά δεν "έκατσε" και δεν πέρασα να τα πούμε. Όπως και πριν από 15 μέρες. Όλο κάτι τύχαινε...

...Και σήμερα έτυχε αυτό. Επίτρεψέ μου, Κωνσταντίνε. Δε θα αφήσω το μυαλό μου να σκέφτεται το "τι", το "πώς" και το "γιατί". Δεν πρόκειται.

Θα σε θυμάμαι στα ψηλά Στουρναραίικα και πιο πάνω, σε εκείνη την ανάσα καθαρού αέρα ανάμεσα στα θεόρατα δέντρα της άνοιξης, στην "ευρωπαϊκή άσφαλτο" εκείνη την ωραία μέρα...

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#460697 RIP.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#460701 Κρίμα...
Ας είναι ελαφρύ το χώμα...


< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#460704 Ήμασταν μια παρέα, περνούσαμε όμορφα, μια στις στροφές, μια στις ευθείες και μια στις οινοποσίες. Ο Κωνσταντίνος ήταν ένας από εμάς, από αυτούς που τους άρεσε το γκάζι, η στροφή, το κότσι και το κρασί!!! :s_roses

Τον θυμάμαι πάντα γελαστό και βροντόφωνο να σηκώνει το ποτήρι του και να αναφωνεί Venceremos 212 (τα χ.α.ω. που είχε δει στο κοντέρ του αγαπημένου του Bravo). Αντίο φίλε... :s_sad

Άβαταρ μέλους
By blinkys
#460709 Πολλά πράγματα στη ζωή μας τα θεωρούμε δεδομένα. Πολλές φορές νομίζουμε ότι θα είναι πάντα εκεί και θα μας περιμένουν.

Πολλούς ανθρώπους τους ξέρεις χρόνια και πότε δε τους συμπαθείς και άλλους τους έχεις δει φορές μετρημένες στα δάχτυλα ενός χεριού και νιώθεις ότι φτιάχτηκαν για να γίνουν φίλοι σου.

Πολλούς φίλους νομίζουμε ότι πάντα θα τους βρίσκουμε όταν περνάμε από τα μέρη τους.

Και έρχεται μια γαμημενη μερα και αυτός ο φίλος που δεν πρόλαβες να δεις την τελευταία φορά που ήσουν στα μέρη του φεύγει.

Καλό ταξίδι φίλε.
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#460714 Άντε γ@μησου Τζιμκλαρκ και συ Βλινκυ...

Ο Βενσε θα σχεδιάζει αυτοκίνητα κει πάνω και θα γελάει με σας που θα στρίβετε με τους κουβάδες με μπαταρίες...

Καλο ταξίδι ρε...