Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#457103
Y.V έγραψε:Για τη ραβδοσκοπία δεν μιλάμε;


Ναι, για τη ραβδοσκοπία μιλάμε.

Y.V έγραψε:Kι αν πραγματι λειτουργει αυτος ο τροπος γιατι δεν πρεπει να χρησιμοποιηται;
Επειδη δεν μπορουμε (μεχρι τωρα) να τον εξηγησουμε; :s_dunno


Γιατί ΔΕΝ λειτουργεί, αποδεδειγμένα.-

Παρεμπιπτόντως, θυμήθηκα ιστορία με έναν παράξενο πελάτη που στο άσχετο άρχισε να μου μιλάει για τη ραβδοσκοπία. Εγώ να προσπαθώ να αλλάξω θέμα και να κρατιέμαι να μην τον ξεχέσω, μετά από λίγα λεπτά άρχισε να τον τραβάει από το μανίκι (κυριολεκτικά) η γυναίκα του για να φύγουν. :lol: :lol:


markvag έγραψε:Ιδιωτικές εταιρείες δεν είναι αυτές;;; :shifty:


Εικόνα

Φυσικά ελεύθερη αγορά έχουμε, αν δεν σ'αρέσουν οι τιμές ή το προϊόν που πουλάνε, μπορείς πάντα να βάζεις Evian στο καζανάκι της τουαλέτας και να βράζεις τα μακαρόνια σε κοκακόλα. :rtfm: Ή να μετακομίσεις 500 χιλιόμετρα σε περιοχή άλλης εταιρίας. Αν είσαι επενδυτής επίσης, μπορείς να αγοράσεις καμιά λίμνη (ή να κληρονομήσεις, αν βρεις τίποτα χρυσόβουλα :shifty: ), σκάψεις εύκολα γεμίζοντας τους δρόμους της πόλης με δικές σου πίπες για να πάρεις νέους πελάτες. Ιδέα για την Μητρόπολη Θεσσαλονίκης να επενδύσει στην ΕΥΑΘ:

Εικόνα

:rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#457116 Δεν απανταται ομως η απορια μου για το πως τοσα χρονια ευρισκαν νερο!
Αν η απαντηση ειναι "τυχαια", θα πρεπει να ηταν οντως πολυ τυχεροι, ενω οσοι εψαχναν νερο χωρις να τους φωναξουν, πολυ ατυχοι.
Αλλα και οι αγγλικες εταιριες υδρευσης για να λενε οτι εχουν αποτελεσμα με αυτον τον τροπο... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#457124 Τι dowsing, τι τύχη... το ίδιο και το αυτό...

Επίσης κινητά=καρκίνος κλπ...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#457129
MIXOStsi έγραψε:Επίσης κινητά=καρκίνος κλπ...


Καλα, για καλο και για κακο κρατα και μικρο καλαθι!
Καποτε η επιστημη θεωρουσε την ραδιενεργεια ακινδυνη.
Εβαφαν μεχρι τους αριθμους και τους δεικτες των ρολογιων και των ξυπνητηριων με ραδιενεργο χρωμα! Εγλυφαν και τα πινελα να γινονται μυτερα!
Τωρα αλλα ισχυουν...
Εδιναν την ηρωινη για φαρμακο ακομα και στα παιδια και τοσα αλλα!
Τοτε ηταν συγχρονοι και πιστευαν ακραδαντα την αποψη τους
Οπως τωρα ειναι οι σημερινοι!
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#457131 oh god... ήμουν σίγουρος.

Τότε δεν είχαν γίνει επιστημονικές μελέτες και ήταν "άγνωστα" αυτά...
Εδώ μιλάμε ότι έχουν γίνει μελέτες και πειράματα κλπ...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#457134
MIXOStsi έγραψε:oh god... ήμουν σίγουρος.

Τότε δεν είχαν γίνει επιστημονικές μελέτες και ήταν "άγνωστα" αυτά...
Εδώ μιλάμε ότι έχουν γίνει μελέτες και πειράματα κλπ...



Ειμαι βεβαιος οτι και τοτε αν υπηρχε φορουμ, ακριβως οι ιδιες απολυτες απαντησεις θα δινονταν! :lol:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#457136 Αφού είσαι βέβαιος, i rest my case...

Κρίμα...
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#457140 Σαφως και ειμαι βεβαιος!
Αφου παντα ανα τις εποχες πιστευαμε, οτι τοτε ειμαστε συγχρονοι και γνωριζαμε την αληθεια...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#457159
mjacob έγραψε:Πόσο πισω είστε εκει πάνω
Εικόνα

Τράβα να ανοίξεις κάνα startup περίπτερο...

Τέτοια έχει και το τελευταίο Αγιορείτικο μετόχι, εγώ μιλάω για πάιπλαϊνζ σε κάθε πόλη και χωριό, με φρέσκο αγιασμό και στο τελευταίο σπίτι. Market penetration 130+% (θα βάλουμε και στα νεκροταφεία).

Y.V έγραψε:Καποτε η επιστημη θεωρουσε την ραδιενεργεια ακινδυνη.
Εβαφαν μεχρι τους αριθμους και τους δεικτες των ρολογιων και των ξυπνητηριων με ραδιενεργο χρωμα! Εγλυφαν και τα πινελα να γινονται μυτερα!
Τωρα αλλα ισχυουν...
Εδιναν την ηρωινη για φαρμακο ακομα και στα παιδια και τοσα αλλα!

Παλιές καλές εποχές, κοιμόμασταν με τα παράθυρα ανοιχτά, αφήναμε τις πόρτες ξεκλείδωτες για να παίρνει η γειτόνισσα ελεύθερα ζάχαρη, τα παιδιά μάθαιναν την αξία της εργασίας στα ανθρακωρυχία αντί να αποβλακώνονται στα τάμπλετς...

:s_yes
Άβαταρ μέλους
By markvag
#457230
Y.V έγραψε:Αν δεν δουλευε καθολου, πως τοσα χρονια ευρισκαν νερο;


Δεν έβρισκαν... :rtfm: :lol:

Y.V έγραψε:Αλλα και οι αγγλικες εταιριες υδρευσης για να λενε οτι εχουν αποτελεσμα με αυτον τον τροπο... :s_dunno



Και άλλοι λένε πως δεν πήγε ποτέ κανείς στο φεγγάρι, πως ο κόσμος θα τελειώσει το 2012 (ουπς... :s_biggrin ) κτλ... Το ότι κάποιος (ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ, ο θεός ο ίδιος να είναι) λέει κάτι, δεν σημαίνει πως αυτό ισχύει! :rtfm:

Επίσης, όπως είδες η εταιρεία ζήτησε συγνώμη για τις |λογοκρισία| που έγραψε στο twitter... :rtfm:



Δεν πιστεύω ειλικρινά πως καθόμαστε και συζητάμε για ΡΑΒΔΟΣΚΟΠΙΑ εν έτει 2017! :help: Δεν υπάρχει καν επίπεδο σύγκρισης με τα παραδείγματα που έφερες, καθώς μιλάμε για πράγματα για τα οποία δεν υπήρχαν δεδομένα. Όταν αποκτήθηκαν δεδομένα (με πικρή εμπειρία συχνά) αλλάξαμε συμπεριφορά. Η ραβδοσκοπία έχει αποδειχθεί πάρα πολλές φορές σε ελεγχόμενα πειράματα πως ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ! :rtfm: Αν αρνείσαι να πιστέψεις ελεγχόμενα πειράματα σε επιστημονικές συνθήκες και πιστεύεις τους ισχυρισμούς του οποιουδήποτε, ΟΚ, τι να πούμε άλλο;;; :dizzy:


Για τα κινητά υπάρχουν δεδομένα από 30+ χρόνια ευρείας χρήσης από εκατομμύρια ανθρώπων. ΑΝ όντως υπήρχε θέμα δεν πιστεύεις πως θα παρατηρούσαμε άνοδο στα επίπεδα εκδήλωσης καρκίνων ή άλλων σχετικών με την ακτινοβολία ασθενειών;;; Ε... δεν παρατηρήθηκε κάτι τέτοιο! Μην μου πεις πως ακούγεται το Α ή το Β, σου μιλάω με νούμερα!





@zorz: Αυτό είναι που μ' αρέσει με την ιδιωτική πρωτοβουλία: Πως σέβεται τα λεφτά των πελατών και των μετόχων της και δεν τα πετάει σε |λογοκρισία|, όπως καλύτερες συνθήκες για τους εργαζόμενους ή καλύτερους μισθούς. Μόνο τα επενδύει σε ότι φέρνει αξία... :rtfm: :twisted: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#457250 Μάρκο άστο ρε φίλε... τζάμπα χρόνο ξοδεύεις. Το έχω δει το έργο...
Τελευταία επεξεργασία από MIXOStsi και 23 Νοέμ 2017, 12:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#457256
MIXOStsi έγραψε:Μάρκο άστο ρε φίλε... τζάμπα χρόνο κοδεύεις. Το έχω δει το έργο...


Φοβερο ποστ! Επιπεδου, ηπιο, επεξηγηματικο, αποστομωτικο και καθολου προσβλητικο ! :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#457259 Δυστυχώς όσες φορές κι αν έχω προσπαθήσει να λογικεύσω άλλους με παρόμοιο τρόπο σκέψης (?) εχω βρεί σε τοίχο... λες 5 πράγματα λογικά και τεκμηριωμένα και ο αντίλογος είναι επιπέδου δημοτικού. Οπότε δεν αξίζει κάτι παραπάνω.
Μπορεί να διαφέρεις, αλλά δεν έδειξες κάτι τέτοιο μέχρι τώρα...
Η ίδια παραλογία σε τέτοια θέματα... ψεκασμοί, εμαβόλια, κινητά, ομοιοπαθητικές, ματζούνια, μαγικά κλπ.

Τίποτα προσωπικό μαζί σου...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#457263
MIXOStsi έγραψε:Δυστυχώς όσες φορές κι αν έχω προσπαθήσει να λογικεύσω άλλους με παρόμοιο τρόπο σκέψης (?) εχω βρεί σε τοίχο... λες 5 πράγματα λογικά και τεκμηριωμένα και ο αντίλογος είναι επιπέδου δημοτικού. Οπότε δεν αξίζει κάτι παραπάνω.
Μπορεί να διαφέρεις, αλλά δεν έδειξες κάτι τέτοιο μέχρι τώρα...
Η ίδια παραλογία σε τέτοια θέματα... ψεκασμοί, εμαβόλια, κινητά, ομοιοπαθητικές, ματζούνια, μαγικά κλπ.

Τίποτα προσωπικό μαζί σου...


Ξερεις ποια ειναι η πλακα;
Οσοι ειμαστε κοντα και πανω απο 50 ετων ακουσαμε η ειδαμε οι μεγαλυτεροι να φωναζουν ραβδοσκοπους για να βρουν που θα σκαψουν για πηγαδι. Παλια στα χωρια ηταν συνηθες.
Ειδαμε σε ντοκυμαντερ στην τηλεοραση, πριν χρονια βεβαια που υπηρχαν δυο καναλια, πως με τον ιδιο τροπο εψαχναν που να σκαψουν για νερο στην Μεση Ανατολη, την Βορεια Αφρικη κλπ.

Μου εκανε λοιπον και εμενα τρομερη εντυπωση!
Αφου ρωτησα πρωτα φιλο :s_wink , το εψαξα λιγο και ειχες δικιο και εσυ και οποιος αλλος ειπε οτι ειναι μουφα.
:s_drinks :s_howdy