Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#457154 Ο Αμαζόνιος έχει το καινούριο Firestick με £25, και αναρωτιέμαι αν αξίζει να το χτυπήσω. :hmmm:

Οικογενειακή κατάσταση: στο σαλόνι η τηλεόραση είναι σμαρτ και της έχω βάλει επιπλέον και ένα Chromecast 2ης γενιάς (από μόνη της δεν παίζει All4 για τη F1, ενώ επίσης παρατηρώ ότι παίζει καλύτερα το stream με τις ειδήσεις του ΣΚΑΪ { :ninja: } παρά από την ενσωματωμένη εφαρμογή Youtube της τηλεόρασης, κλπ). Στο υπνοδωμάτιο απέφευγα εκ πεποιθήσεως να έχω τηλεόραση, αλλά τελικά πήρα ένα Roku 3 που σύνδεσα στην επιπλέον HDMI που έχει η οθόνη του πισιού. Ομολογουμένως η έξοδος ακουστικών στο χειριστήριο είναι πολύ καλή φάση, σου επιτρέπει να παρακολουθείς κάτι χωρίς να ενοχλείς κανένα δίπλα σου.

Εικόνα


Από άποψη περιεχομένου, παίζει Amazon Prime Video+Music, συν κάτι μεμονωμένες ταινίες και αγορασμένα άλμπουμ σε Google Play. (και μια πλούσια βιβλιοθήκη από τόρεντς :shifty: ). Δεν υπάρχει συνδρομή Netflix ή κάτι άλλο προς ώρας.

Απ'ότι διαβάζω, το Firestick υποστηρίζει VPN και παιχνίδια με Kodi repos κλπ ( :shifty: :shifty: ), αλλά δυστυχώς δεν έχω πια πολύ χρόνο να εντρυφήσω στο πώς γίνεται. :( Υπό αυτές τις συνθήκες, είναι καλή λύση το Firestick ή θα έχω πολύ μεγαλύτερη ευελιξία με κάποιο Android box; Ένα καλό που θα έχει το Firestick είναι ότι θα παίζει Prime στη μεγάλη τηλεόραση out of the box, κάτι που για την ώρα κάνω με πατέντες.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#457161 Μα αν η τηλεόραση είναι σμαρτ της φορτώνεις την εφαρμογή της Αμαζόνας και έχεις πλήρη πρόσβαση, Εγώ έχω ηλίθια τηλεόραση αλλά έξυπνο player και του έχω βάλει εκεί την εφαρμογή.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#457166 Sony KD55XE7096 55" Τηλεόραση Smart 4K TV από 849.00 € => 599.00 €

:ninja: :ninja: :ninja:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#457201
sknipper έγραψε:Μα αν η τηλεόραση είναι σμαρτ της φορτώνεις την εφαρμογή της Αμαζόνας και έχεις πλήρη πρόσβαση, Εγώ έχω ηλίθια τηλεόραση αλλά έξυπνο player και του έχω βάλει εκεί την εφαρμογή.

Δεν υποστηρίζει Αμαζόνες.

Ως πιο ολοκληρωμένη λύση μάλλον βλέπω αυτό:

https://www.gearbest.com/tv-box/pp_7593 ... urce=tt_de
(UK warehouse, £29 από αύριο)

+ Logitech K400+ (£16)

:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#458423 Καμια προταση για βαση τοιχου (που να γυριζει και λιγο);
Άβαταρ μέλους
By dstou
#458426 Μπορείς να μπεις στο σκρουτζ, έχει καμιά 100αριά (έδιτ, καμιά 1500άριά μου έβγαλε :dizzy: ) .
Αλλά το καλύτερο είναι να πας σε ένα μεγάλο μαγαζί, π.χ. μεγάλο Μίντια, και να τις δεις επί τόπου. Παίζει ρόλο ο μοχλισμός που κάνει, πόσο βολική είναι, πως γυρίζει, πόσο έξω βγαίνει κ.α. και να αποφασίσεις επι τόπου με βάση αυτό που είδες. Είναι αστείο το κόστος της διαφοράς, δεν αξίζει να πάρεις κάτι ονλινε γουρούνι στο σακί.
Τελευταία επεξεργασία από dstou και 27 Νοέμ 2017, 11:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimik
#458427
xenos έγραψε:Καμια προταση για βαση τοιχου (που να γυριζει και λιγο);



Είχα πάρει από public με 40-50 ευρώ μια με βραχίονα ο οποίος δίπλωνε, πολύ γερή κατασκευή και βολικάτατος.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#458435 Ρώτησα πιο πολύ γιατί υπάρχουν άπειρες και δεν θέλω καμία μούφα. Νορμάλ καταστάσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#458437 Δεν με αφήνει να μπω Public.gr μόνο cy για αυτό δεν σου έβαλα link.

Αλλά ας προσπαθήσω
http://www.public-cyprus.com.cy/product ... 7000740pp/

Βάση Τηλεόρασης Τοίχου 42" - Sih 3way 39,90€
Επιτοίχια βάση τηλεόρασης
Κατάλληλη για οθόνες έως 42"
Μέγιστο βάρος φορτίου: 35 kg
Περιλαμβάνονται εγχειρίδιο χρήσης και υλικά τοποθέτησης
Διαστάσεις: 616 x 400mm
Vesa: 100, 200, 200X100, 400, 400X200
Χρώμα: Μαύρο
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#483236 Τι ψηφιακό δέκτη πρέπει να έχουν οι τηλεοράσεις για να μην χρειάζονται έξτρα αποκωδικοποιητή όταν θα μεταβληθεί πάλι το ψηφιακό σήμα;;

Κάτι μπορεί να μην γράφω σωστά από ορολογίες, sorry, ελπίζω να είναι κατανοητό αυτό που γράφω...
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#483245 Ευχαριστώ!!

Βλέπω κάποιες DVB-T2c φαντάζομαι είναι οκ;;

Για να μαθαίνω, τώρα είναι DVB-T;;
Τα DVB -C ή -S ή -S2 είναι άσχετα;;
Άβαταρ μέλους
By babakos
#483282 DVB-T /T2 : πρωτοκολλα λήψης επίγειου σήματος.
DVB-S / S2 : πρωτόκολλα λήψης δορυφορικού σήματος