Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#456633 Πείτε μια γνώμη: λινκ
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#456652 Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν το προϊόν (φωτογραφία) της Α6000 αξίζει τη διαφορά χρημάτων και όχι αν αξίζει εγώ να δώσω τα περισσότερα χρήματα. Τόσο σε σχέση με την canon, όσο και σε σχέση με αυτή που έχω τώρα. Αυτό προσπαθώ να καταλάβω με τις ελάχιστες (έως ανύπαρκτες) γνώσεις μου γύρω από τη φωτογραφία. :oops:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#456660
Scotch έγραψε:Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν το προϊόν (φωτογραφία) της Α6000 αξίζει τη διαφορά χρημάτων και όχι αν αξίζει εγώ να δώσω τα περισσότερα χρήματα. Τόσο σε σχέση με την canon, όσο και σε σχέση με αυτή που έχω τώρα. Αυτό προσπαθώ να καταλάβω με τις ελάχιστες (έως ανύπαρκτες) γνώσεις μου γύρω από τη φωτογραφία. :oops:

Aυτο παλι εσυ θα το κρινεις.
Υπαρχει κοσμος που αλλαζει 5 μηχανες μεχρι να καταληξει καπου και μετα δεν πολυ βγαζει γιατι "που να κουβαλαω τσαντα, φακους κλπ"
Υπαρχει κοσμος που βγαζει παπαδες με μια απλη κομπακτ και ενα προγραμμα επεξεργασιας.

Εξαρταται λοιπον απο την ανεση στα οικονομικα και ποσο μακρυα θες να φτασεις.

Προσωπικα εχω μια συμπαθεια για αυτη
https://www.skroutz.gr/s/5765161/Panaso ... LX100.html
δεν ξερω αν ειναι καλυτερη η χειροτερη απο την canon η την Sony, αλλα ειδα φωτογραφιες απο αυτην και μου αρεσαν πολυ.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#456803 Η A6000 έπεσε 100 ευρώ, μόλις άλλαξε η μέρα --> https://www.skroutz.gr/s/4565041/Sony-% ... Z-OSS.html
Με το zoom τι παίζει με τη συγκεκριμένη; Δε βρίσκω πουθενά τι οπτικό zoom έχει... ( :oops: )
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#456809 Ειναι η σχέση μεταξύ των δύο εστιακων μηκών. Διαιρεις το 50 με το 16 και βρίσκεις 3.12x ζουμ.

Ουσιαστικά αυτός ο φακός ξεκινά από ευρυγωνιο για τοπία και καταλήγει σε ελαφρύ τηλεφακό για πορτραίτα.
All around χρήση δηλαδή.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#456815 Έχει φακό με οπτικό ζουμ 16-50mm ο οποίος σε φουλ φρέιμ όρους αντιστοιχεί σε 24-75mm. Είναι από τις πολύ λίγες περιπτώσεις που ο στάνταρντ ευρυγώνιος ξεκινάει από τα 24, συνήθως πάει από τα 28.
Γενικά το κιτ βρίσκεται στα 600 ευρώ, και καμιά φορά πάει στα 500 για λίγες μέρες. Τίμια μηχανή, μέτριος φακός αλλά με το πλεονέκτημα του ευρυγώνιου, πολλές δυνατότητες σαν σώμα, μέτρια διάρκεια μπαταρίας.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#456940 Αν κατάλαβα καλά, έχει zoom ~3x όταν η sony που έχω έχει 10x. Άρα θέλω και άλλον φακό αν πρόκειται να φωτογραφίζω μακρινά θέματα (π.χ. σχολικές γιορτές που το παιδί βρίσκεται στην άλλη άκρη). Σωστά; Κι αν ναι, ποιος είναι κατάλληλος γι αυτήν τη μηχανή; :oops:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#456963 Ναι για μακρινά θέματα θες άλλο φακό οπωσδήποτε.
Το mount της είναι το e-mount άρα ο πιο φθηνός είναι ο Sony Lens SEL 55-210mm F4.5-6.3 OSS E που βρίσκω. Με αυτόν αθροιστικά με τον προηγούμενο φακό πας στα 13x.

Ο συγκεκριμένος στο tele άκρο (210mm) έχει διάφραγμα 6,3 που δεν είναι πολύ φωτεινό, θα πρέπει να ανεβαίνεις σε iso σε κλειστές παραστάσεις των παιδιών, άρα θόρυβος.
Επίσης θα ξεχάσεις "ονειρεμένα" bokeh aka θόλωμα φόντου σε πορτραίτα, με τέτοια νούμερα f δεν μπορείς να το πετύχεις.
Αυτό εξυπακούεται γιατί στο tele άκρο οι φακοί με μεγάλο διάφραγμα (μικρός αριθμός f) είναι πανάκριβοι.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#456966 Ευχαριστώ. Έγινε η παραγγελία της κάμερας, τώρα μένει να βρω και κατάλληλο φακό. Για τους sigma διαβάζω καλά σχόλια (εδώ), αν και όλοι είναι ακατάλληλοι για video λόγω μη ενσωματωμένου σταθεροποιητή :hmmm: (ενώ αυτός της sony, που παραθέτεις, έχει απ' ό,τι κατάλαβα).
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#456979 Καλορίζικη. :metalo:
OK, μαζί σου για Sigma, αλλά ο πιο μακρύς είναι ο 60άρης, που δεν έχει πρακτική διαφορά από τον φακό που θα έχεις ήδη για μακρινά θέματα.
Μόνο για πορτραίτα θα σου κάνει.

Off-the -record, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το focus-peaking και να αγοράσεις έναν adapter και παλιούς manual φακούς (οι minolta md/mc είναι αρκετά φθηνοί)
και μπορεί να σου βγει και πιο φθηνά. Το αρνητικό είναι ότι δε θα εστιάζεις γρήγορα.
Παράδειγμα τύπου που προτείνει κάποιους
(μην κοιτάς το ζαρκάδι, είναι βαλσαμωμένο και το πέτυχε στο focus, αλλιώς ακόμα θα το έψαχνε :innocent: )
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#456996 Ευχαριστώ :)

Πρέπει επειγόντως να τα φρεσκάρω λίγο γιατί η τελευταία μου επαφή με διαφράγματα, iso και φωτεινότητες ήταν επί εποχής Zenit TTL :ninja: (αν και τώρα στη sony δεν είμαι σίγουρος αν θα υπάρχουν όλες αυτές ή και περισσότερες επιλογές)
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#457009 :ninja:
Υπάρχουν όλες οι επιλογές στην a6000, απλά γυρνάς το dial στο M.

Ο καλύτερος οδηγός στον πλανήτη Γη για το θέμα: Άντε και την αγόρασα, τί κάνω τώρα?