Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#453312 Διάβασα τα δεδομένα που πόσταρε από τον σημερινό μαραθώνιο ένας φίλος μου.
48 ετών, ξεκίνησε να αθλείται πριν 8 μήνες εντατικά για τον μαραθώνιο. δεν ήταν αθλητής κτλ.

φαίνονται πολύ ωραία τα δεδομένα, με ρολόι fenix 3 garmin,

https://connect.garmin.com/modern/activity/2328093735

αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως μετρά κ απόσταση σε διάδρομο... :hmmm: , ενώ λογικά δεν μετακινείται ο αθλητής γεωγραφικά... θα το ψάξω...

https://connect.garmin.com/modern/activity/2321610683
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#453314
PeterPan έγραψε:αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως μετρά κ απόσταση σε διάδρομο... , ενώ λογικά δεν μετακινείται ο αθλητής γεωγραφικά... θα το ψάξω...


Αριθμός βημάτων*μήκος βήματος ? Θα εδινε ενα προσεγγιστικό νούμερο.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#453325
JasonLouk έγραψε:
PeterPan έγραψε:αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως μετρά κ απόσταση σε διάδρομο... , ενώ λογικά δεν μετακινείται ο αθλητής γεωγραφικά... θα το ψάξω...


Αριθμός βημάτων*μήκος βήματος ? Θα εδινε ενα προσεγγιστικό νούμερο.

Στο πολύ περίπου με τεράστια απόκλιση.
Εδώ δίνει στα στατιστικά μήκος βηματισμού, που σημαίνει ότι αναγνωρίζει πως κάθε βήμα έχει άλλο μήκος...

Επιταχυνσιόμετρο?

Μετρά επίσης κατακόρυφη ταλάντωση- κτλ.

Δεν είν΄ κακό ! :lol:

Περιμένω το Vivoactive 3 (έχει έλλειψη το γκρι χρώμα, έχουν εξαντληθεί παντού, η amazon έδινε προχθές 4-5 μέρες παράδοση!), το προτίμησα από το fenix 5 λόγω οθόνης επαφής ενώ το fenix 5 όχι. Ήταν κ πολύ ακριβότερο, οπότε παραπάνω λεφτά για χειρότερη απόδοση, δεν!

Πόσο μλκία να κάνει το γκρι 359€ και το ασημί κ άσπρο 299€. Αλλά έτσι είναι το εμπόριο... :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#453336 It also tracks your heart rate variability (HRV), which is used to calculate and track your stress level. :thumbsup:

Αυτή είναι ωραία ένδειξη που προσφέρουν ορισμένα smartbands, αλλά θέλει μεγάλη προσοχή κατά την περίοδο που χτίζεις το baseline βάση του οποίου θα συγκρίνονται οι νέες παρατηρήσεις,
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#453338
Red Garland έγραψε:It also tracks your heart rate variability (HRV), which is used to calculate and track your stress level. :thumbsup:

Αυτή είναι ωραία ένδειξη που προσφέρουν ορισμένα smartbands, αλλά θέλει μεγάλη προσοχή κατά την περίοδο που χτίζεις το baseline βάση του οποίου θα συγκρίνονται οι νέες παρατηρήσεις,


εκεί θα χτυπήσω ταβάνι...

είμαι πολύ περίεργος να δω σφυγμούς. ανέκαθεν είχα πολλούς, πράγμα που δεν είναι καλό...
στο κατάστημα που το φορούσα ήμουν στους 75... θα μπορούσε να είναι κ καλύτερα... γενικά έπαιζα παραπάνω... τώρα με το τρέξιμο ελπίζω να τους κατεβάσω...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#453341
PeterPan έγραψε:
JasonLouk έγραψε:
PeterPan έγραψε:αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως μετρά κ απόσταση σε διάδρομο... , ενώ λογικά δεν μετακινείται ο αθλητής γεωγραφικά... θα το ψάξω...


Αριθμός βημάτων*μήκος βήματος ? Θα εδινε ενα προσεγγιστικό νούμερο.

Στο πολύ περίπου με τεράστια απόκλιση.
Εδώ δίνει στα στατιστικά μήκος βηματισμού, που σημαίνει ότι αναγνωρίζει πως κάθε βήμα έχει άλλο μήκος...

Κι όμως έτσι ακριβώς το μετράει.
Πρέπει πρώτα να το έχεις χρησιμοποιήσει σε κανονικό τρέξιμο, ώστε να μάθει το μήκος βήματος σου (στο δείχνει στα στατιστικά που κρατάει), και μετά χρησιμοποιεί το μέσο όρο αυτού. [γι αυτό και λέει The accuracy of the speed and distance data improves after a few outdoor runs using GPS.] Μαθαίνει δλδ πως συναρτάται το πραγματικό μήκος βήματος (που δεν μπορεί να μετρήσει) σε σχέση με άλλα πράγματα που μπορεί να μετρήσει πάνω σε διάδρομο.
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#453352
PeterPan έγραψε:Διάβασα τα δεδομένα που πόσταρε από τον σημερινό μαραθώνιο ένας φίλος μου.
48 ετών, ξεκίνησε να αθλείται πριν 8 μήνες εντατικά για τον μαραθώνιο. δεν ήταν αθλητής κτλ.

φαίνονται πολύ ωραία τα δεδομένα, με ρολόι fenix 3 garmin,

https://connect.garmin.com/modern/activity/2328093735

αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως μετρά κ απόσταση σε διάδρομο... :hmmm: , ενώ λογικά δεν μετακινείται ο αθλητής γεωγραφικά... θα το ψάξω...

https://connect.garmin.com/modern/activity/2321610683


εγω παλι ζαλίστηκα με τα δεδομενα του φίλου σου !!!
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#453595 και μιας και κοιτάμε ρολογια εβγαλε το γερμανικο αμαζον το Phenix 3hr στα 258 τελικη με μεταφορικα !!! Ελλαδα απο 380

https://www.amazon.de/gp/product/B01GG0C2D0/?th=1&psc=1
Άβαταρ μέλους
By citastak
#456553 Έχω το Garmin 620 forerunner αγορασμένο 420 ευρώ το 2013 αν θυμάμαι καλά.
Πλέον έχει αρχίσει να μη κρατάει τη φόρτιση. Επικοινώνησα με τη garmin hellas και μου είπαν να τους το στείλω και να μου διαθέσουν σε προνομιακή τιμή ένα άλλο refurbished! Η μπαταρία κάποιων μοντέλων δεν αλλάζει! Απίστευτο!
Δεν έχω καμία διάθεση να το πετάξω το ρολογάκι μου και ψάχνω για hacks στο νετ...
Κανένας άλλος με παρόμοια εμπειρία;
Άβαταρ μέλους
By foniko_sou_vla_ki
#456578
Giuseppe Busso έγραψε:Update σήμερα
Εικόνα

Το ρολόι είναι μεγάλο για το χέρι σου ή το χέρι σου είναι μικρό για το ρολόι.
Θα πρέπει να αλλάξεις ένα από τα δύο :lol: .
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#456591
foniko_sou_vla_ki έγραψε:Το ρολόι είναι μεγάλο για το χέρι σου ή το χέρι σου είναι μικρό για το ρολόι.
Θα πρέπει να αλλάξεις ένα από τα δύο :lol: .


Αν ήθελα να αλλάξω κάτι πάνω μου με ακόμη πιο μεγαλό, να είσαι σίγουρος ότι δεν θα ήταν το χέρι μου.