Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#444477 Εμ δεν εγραψες και συ ξεκαθαρα

Οι ωριμοι και τα γεροντοπαλίκαρα και ειναι ενα σωρο εδω μεσα .
Άβαταρ μέλους
By 224v
#444495 ξερω οτι θα μου την πειτε εδω μεσα αλλα μεχρι τωρα... εμβολιο γριππης δεν.......
Ισως κανω κατι λαθος αλλα οταν τοσα χρονια ουτε συναχι δεν εχω παθει χειμωνιατικα αλλα και γενικα, ουτε ασπιρινη δεν εχω παρει.... Φιλοι μου και συμμαθητες βεβαια το παιρνουν εδω και χρονια....
Τα παιδικα εμβολια φυσικα τα εχω κανει οπως και αντιτετανικο εδω και 20 χρονια, το τριπλο θυμαμαι γιατι ειχα πατησει στη θαλασσα κατι σιδερενιο
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#444524 Το εμβόλιο της γρίπης (ας μας πουν και οι γιατροί του φορουμ) δεν το κάνεις για να μην αρρωστήσεις γενικά το χειμώνα από κρυολόγημα, συνάχι ή οτιδήποτε αλλά σε προστατεύει από συγκεκριμένο- ους ιούς γρίπης αν έχω καταλάβει καλά.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#444527
belgarion έγραψε:
PeterPan έγραψε:
gianik έγραψε:Μόλις γυρίσαμε από παιδίατρο. Έκανε η μικρή το 2ο της εμβόλιο κ εγώ αυτό της γρίπης...
ποιο εμβόλιο κάνατε για τη γρίπη.

Εδώ Γερμανία κάνουμε φέτος το influsplit Tetra 2017-2018.


< >
Εδώ Ελλάδα κυκλοφορούν το vaxigrip tetra, fluarix tetra και το τριδυναμο influvac. Εγώ σε όλους γράφω τετραδυναμο, όπως θα κάνω και εγώ

< >
Το fluarix tetra έκανα εγώ .
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#444532
NiTse έγραψε:Το εμβόλιο της γρίπης (ας μας πουν και οι γιατροί του φορουμ) δεν το κάνεις για να μην αρρωστήσεις γενικά το χειμώνα από κρυολόγημα, συνάχι ή οτιδήποτε αλλά σε προστατεύει από συγκεκριμένο- ους ιούς γρίπης αν έχω καταλάβει καλά.

E προφανώς από κάποια συγκεκριμένα μικρόβια γρίπης που πιστεύουν ότι μπορεί να φορεθούν την εκάστοτε σεζόν, δεν είναι για όλες τις πιθανές και αμέτρητες ιώσεις που μπορεί να υπάρξουν

αν δεν έχεις πεσμένο ανοσοποιητικό δε νομίζω ότι το έχεις ανάγκη, βέβαια εξαρτάται και πού εργάζεσαι/κινείσαι
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#444567
NiTse έγραψε:Το εμβόλιο της γρίπης (ας μας πουν και οι γιατροί του φορουμ) δεν το κάνεις για να μην αρρωστήσεις γενικά το χειμώνα από κρυολόγημα, συνάχι ή οτιδήποτε αλλά σε προστατεύει από συγκεκριμένο- ους ιούς γρίπης αν έχω καταλάβει καλά.
Προστατεύει από 2 στελέχη της γρίππης τυπου Α και ένα ή δύο στελέχη τυπου Β ανάλογα αν είναι τριδυναμο ή τετραδυναμο. Κάθε χρόνο πιθανολογουν ποια στελέχη θα κυριαρχήσουν στην περιοχή μας και παρασκευάζουν ανάλογα εμβόλια.Δεν προστατευει από το κοινό κρυολόγημα ή το συνάχι.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#445408 Επίσης συνιστάται και σε δασκάλους.
Το έκανα κι εγώ, ούτε που πρόσεξα ποιο είναι, μάλλον τριδύναμο μου έριξαν.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#458541 Ρε παλικάρια , με αφορμή το Fitness watch διαπίστωσα οτι εχω πολυ χαμηλό bpm στην καρδιά, είμαι κατα μέσο ωρο στο 60 και βλέπω και κάτι 58 σε ώρες ανάπαυσης
Ειναι φυσιολογικό αυτό; Γιατι στο Range που δίνει είμαι οριακά μέσα στο κατώτερο όριο
Ειναι κάτι να ανησυχώ;
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#458555
KiloMeater έγραψε:Ρε παλικάρια , με αφορμή το Fitness watch διαπίστωσα οτι εχω πολυ χαμηλό bpm στην καρδιά, είμαι κατα μέσο ωρο στο 60 και βλέπω και κάτι 58 σε ώρες ανάπαυσης
Ειναι φυσιολογικό αυτό; Γιατι στο Range που δίνει είμαι οριακά μέσα στο κατώτερο όριο
Ειναι κάτι να ανησυχώ;
Εφόσον γυμναζεσαι μια χαρά είναι

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#458601
KiloMeater έγραψε:Ρε παλικάρια , με αφορμή το Fitness watch διαπίστωσα οτι εχω πολυ χαμηλό bpm στην καρδιά, είμαι κατα μέσο ωρο στο 60 και βλέπω και κάτι 58 σε ώρες ανάπαυσης
Ειναι φυσιολογικό αυτό; Γιατι στο Range που δίνει είμαι οριακά μέσα στο κατώτερο όριο
Ειναι κάτι να ανησυχώ;


Αν θες να τους ανεβάσεις να κάνεις πιο συχνά σεχ.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#458610 Γιατί να τους ανεβάσεις; Μια χαρά είσαι

.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#458708 Μια χαρά είναι. Εγώ σε ηρεμία έχω 55 και είμαι χοντρός και όχι ιδιαίτερα γυμνασμένος. Μερικοί σοβαροί πέφτουν κάτω από 45....
Κοιτάς να δεις αν είναι σταθερό. Αν πχ ξαφνικά το βλέπεις να ανεβαίνει είτε ετοιμάζεσαι να αρρωστήσεις είτε το παραέχεις κάνει με τις προπονήσεις και θέλεις ξεκούραση.
Έχει σημασία να μπορείς να ανεβάζεις και κυρίως να μπορείς μετά την άσκηση να κατεβάζεις γρήγορα. Μερικά ρολόγια μετράνε το λεγόμενο recovery, πόσο ξαναρίχνεις σφυγμό μετά από 1-2 λεπτά ηρεμίας.